Προς το περιεχόμενο

Αντρέας – Παρασκευάς Τσουρινάκης τέλος εποχής από το PCmaster!!


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

'' Πίσσα και πούπουλα" έλεος ρε με τον τσουρινάκη για ποιόν advendura μιλάμε που δεν έκανε το παραμικρό review στο pcmaster μια μικρή εστω αναφορά για το πολλυαγαπημένο του ως προς τα λεγομενά του Myst uru online που πριν απο λίγο καιρό ειναι πλέον διαθέσημο και στην χώρα μας, (free παρακαλώ τσάμπα!) που βρίσκεται ο ''Κυριος'' τσουρινακης ο super dooper fan εκτός και αν σνομπάρει την Ελληνική γειτονιά (Greece bevin) στο online παιχνίδι; ας απαντήσει επιτέλους στο φόρουμ του περιοδικόυ έστω με μερικές γραμμές για τους λιγοστούς φίλους των adventures games που συνέχειζαν να αγοράζουν το περιοδικό (τουλάχιστον εγώ προσωπικά) για την ποληπόθητη και μοναδική του στήλη ας μας εξηγήσει επιτέλους γιατι τηρεί σιγή ιχθύος; ουουυοφφφ! τα έιπα!

Επεξ/σία από zvarthangalos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@zvarthangalos

ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα πρεπει να συμφωνησω σχεδον σε ολα μαζι σου αναφορικα με εμας που βρισκομαστε στο Mystonline (Uru live) και τον κυριο Τσουρινακη.

Δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι στα 2 τελευταια τευχη δεν εχει κανει ΚΑΜΜΙΑ μα ΚΑΜΜΙΑ αναφορα στο Mystonline που ειναι πλεον ΤΣΑΜΠΑ (ισως γιαυτο εφυγε απο το περιοδικο ? δεν τον άφησαν να κανει review γιατι δεν ειχε χρήμα απο κάποια εταιρεία παιχνιδιών να εισπραξει το περιοδικό αφού ήταν τσαμπα?).

Η αληθεια ειναι οτι ενω αποκλειω το γεγονος να μην ασχολειται με το Mystonline σημερα δεν εχει κανει την εμφανιση του να πει εστω και ενα γεια. Την ιδια ωρα η Cyan μας εκανε την τιμη (μεγαλη τιμη αν αναλογιστουμε ποσο μικρη χωρα ειμαστε και ποσοι explorers απο εμας ειναι online) να ανοιξει μεχρι και subforum για να γραφουμε Ελληνικα και το εκανε αφιλοκερδως για την ακριβεια μας το ζητησε κιολας.

H μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι το κραταει για το blog του οποτε θα περιμενω να δω, για να ειμαι σιγουρος.

Παντως ειναι πραγματι μεγαλη η απωλεια του απο τον εντυπο τυπο και θα μου λειψει οσο και αν ειχα αποφασισει να μην ξαναγορασω Pc master εξαιτιας των ανωτερω .

Ελπιζοντας (το εύχομαι) να με διαψευσει αναμενω και εγω το blog του

PS: 1. http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=135569&page=6 ξεπεραστε την αρχη που νομιζω οτι ο Billis και ο Praetorian πρεπει να κανουν ενα Update :)

2.http://greecebevin.blogspot.com/

3. http://mystonline.com/forums/viewforum.php?f=67

Επεξ/σία από fijidreamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πάντως ο έντυπος τύπος δεν έχει πεθάνει.

 

αυτό ξαναπέστο, γιατί postάρουμε λες και πέθανε ο άνθρωπος (χτύπα ξύλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πωπω! Έχω χρόνια να αγοράσω PC Master, ένα περιοδικό που αγόραζα κάθε μήνα για 10 χρόνια. Από τότε που πήρα Mac όμως, σταμάτησα να το αγοράζω. Ο Τσουρινάκης μου έλειψε είναι η αλήθεια.

 

 

 

Το πιο αστείο είναι ότι λες κολλημένο τον Τσουρινάκη που σιχαίνεται τα FPS και αμέσως μετά δηλώνεις ότι σιχαίνεσαι τα Adventures, ως επίσης κολλημένος (το ότι ανήκεις σε μια πλειοψηφία, δε σημαίνει τίποτα, ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό). Όσο για το ότι το PC Master έκανε reviews με adventures, τι να σου πω...

 

Υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι στον κόσμο ρε φίλε. Μόνο τον εαυτούλη σου κοιτάς; Και ας είναι και λιγότεροι, κι ας είναι και ελάχιστοι. Γι' αυτούς δεν πρέπει να υπάρχει κάποιος άνθρωπος που να κάνει καλά αυτή τη δουλειά; Και ποιος καταλληλότερος από έναν άνθρωπο που λατρεύει αυτά τα παιχνίδια.

 

Εμένα πιο πολύ απ' όλα αυτό μου αρέσει στον Ανδρέα. Ότι λατρεύει να παίζει παιχνίδια και κάνει reviews με θετική αύρα. Θέλει να περάσει καλά όταν παίζει και αυτήν την τελική αίσθηση ήταν που έγραφε. Δεν κάνει εκείνα τα εκνευριστικά reviews που αρχίζουν την τεχνική ανάλυση και βάζουν όση περισσότερη γκρίνια μπορούνε για να είναι τελικά "αντικειμενικά".

 

Τα spoilers, όμως, με χαλούσαν πολύ. Άλλη γενιά απ' όσο έχω καταλάβει είναι αυτό το θέμα. Οι γονείς μου, θείοι μου κ.α. άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας, δεν έχουν κανένα θέμα με τα spoilers. Δεν τους χαλάνε καθόλου και τους φαίνεται και αστείο που δεν μου αρέσει να ξέρω το τέλος πχ από μια ταινία. Το θεωρούν μάλιστα προσωπική μου παραξενιά. Όταν τους λέω ότι κι άλλοι είναι έτσι, δεν με πολυπιστεύουν. :-)

 

Καλά νέα πάντως για το blog, indeed. Και μάλιστα για μένα πολύ καλά, γιατί είχα σταματήσει και το PC Master, οπότε τώρα θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

 

 

Κολλήμενος δεν είμαι απλώς και εγώ αντίστοιχα θεωρώ ανούσια τα adventures. Ούτε κοιτάω τον εαυτούλη μου φίλε. Απλά λέω την αλήθεια. Ισως παλαιότερα τα adventures να μεσουρανούσαν αλλά πλέον είναι ξεπερασμένα. Tόσο καιρό που ασχολούμαι με το PC gaming δεν έχω συναντήσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ gamer που να παίζει adventure. Ολοι είτε θα παίζουν RPG, FPS, strategy,third-person, κλπ. Με adventure δεν έχω δεί κάποιον να ασχολείται!! Το οποίο όπως είπα και πρίν ο Τσουρινάκης αλλά και το ίδιο το PC Μaster δεν έχουν συνηδητοποιήσει ακόμα. Δε λέω να μην ασχόλουνται καθόλου, αλλά όχι και να δίνουν τόσο βάρος πια στα adventure. Σε κάθε τεύχος πάντα έχει έστω και ενα review για adventure. Έλεος! Είδικα θυμάμαι κάτι τεύχη με review για τη Nancy Drew! Χαχαχα! Τώρα θυμήθηκα και κάτι εποχές που έλεγε ο Τσουρινάκης <<Τα adventures έχουν πεθάνει>> και τα adventures ξεφύτρωναν σα μανιτάρια!:lol: Τελοσπάντων όπως προείπα ο άνθρωπος στη δουλειά του είναι πάρα πολύ καλός γι αυτή τη κατηγορία παιχνιδιών. Στα RPG όχι και τόσο αλλα στα adventures είναι κορυφή έχω την εντύπωση. Απλώς εγώ είμαι τελείος διαφορετικός gamer. Προτιμώ να παίζω έργα τέχνης όπως Deus Ex 1, Bioshock, Thief, κλπ παρά monkey island, syberia, myst κλπ...Μακάρι να συνεχίσει να δουλεύει απο άλλο χώρο προς τέρψιν των οπαδών τέτοιων παιχνιδιών. ;)

Επεξ/σία από Darth_Fanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τον Αντρεα τον γνωρισα το 1996 στα γραφεια του περιοδικου και ειναι αξιολογος ανθρωπος νομιζω πως μαλλον ολο αυτο ειναι καπως υπερβολικο. Αγαπουσε και αγαπαει, εστω αυτο θελω να πιστευω, τα παιχνιδια, ειδικα τα RPG, τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και κάποια χρόνια έχω σταματήσει ν αγοράζω το PCM (μετά από καμιά 10ετία συνεχόμενων τευχών) και με adventures ασχολούμουν μόνο αρκετά παλιότερα. Παρ όλα αυτά, τα reviews του Τσουρινάκη ήταν τα πρώτα που διάβαζα. Απώλεια για τον χώρο αλλά θετικό το ότι θα συνεχίσει μέσω internet.

 

Κολλήμενος δεν είμαι απλώς και εγώ αντίστοιχα θεωρώ ανούσια τα adventures. Ούτε κοιτάω τον εαυτούλη μου φίλε. Απλά λέω την αλήθεια. Ισως παλαιότερα τα adventures να μεσουρανούσαν αλλά πλέον είναι ξεπερασμένα. Tόσο καιρό που ασχολούμαι με το PC gaming δεν έχω συναντήσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ gamer που να παίζει adventure. Ολοι είτε θα παίζουν RPG, FPS, strategy,third-person, κλπ. Με adventure δεν έχω δεί κάποιον να ασχολείται!! Το οποίο όπως είπα και πρίν ο Τσουρινάκης αλλά και το ίδιο το PC Μaster δεν έχουν συνηδητοποιήσει ακόμα. Δε λέω να μην ασχόλουνται καθόλου, αλλά όχι και να δίνουν τόσο βάρος πια στα adventure. Σε κάθε τεύχος πάντα έχει έστω και ενα review για adventure. Έλεος! [...]

Η έκφραση «τα adventures είναι ανούσια» είναι εντελώς άστοχη. Το ότι δεν ασχολείσαι εσύ κι εγώ και το 95% των gamers δεν τα κάνει χωρίς ουσία. Ούτε προσδίδει ουσία στα υπόλοιπα είδη. Κατά τη γνώμη μου, είναι το μόνο είδος που έχει κάτι να προσφέρει στην ψυχαγωγία (με την κυριολεκτική έννοια του όρου). Στα υπόλοιπα θες καλά αντανακλαστική ή να βρεις κάποιο αποτελεσματικό/standard pattern στρατηγικής ώστε να κερδίσεις. Σ αυτά πρέπει να σπάσεις τον κεφάλι σου, να σκεφτείς αρκετά ώστε να επιτύχεις το στόχο σου. Και γι αυτό δεν έχουν τόσο πέραση στις μέρες μας.

Πλέον όταν ασχολούμαι με ένα pc game, το μόνο που δε θέλω είναι να σκέφτομαι (και λόγω της έλλειψης χρόνου). Προτιμώ ένα παιχνίδι που να παίρνω μια καραμπίνα ή ένα σπαθί και απλώς να θερίζω κόσμο μέχρι να το τερματίσω. Στην χειρότερη, ένα στρατηγικής που να ξέρω ότι θα κερδίσω αν φτιάξω 20 στρατιωτάκια και 10 αεροπλανάκια και καταφέρω ν ακολουθήσω 2 συγκεκριμένα βήματα.

Επίσης, το «τουλάχιστον ένα review/τεύχος» για adventures δε μου φαίνεται υπερβολικό, εκτός κι αν όλα τα reviews είναι 2.

 

Ένας επιπλέον λόγος που κατά την άποψη μου τα adventures έχασαν μέρος της αίγλης τους, είναι η ύπαρξη του internet. Πλέον αν κολλήσεις στο Α σημείο για πάνω από 5 λεπτά, μπαίνεις στο google και αμέσως πας παρακάτω. Όποτε το έκανα αυτό, για κάποιον διεστραμμένο λόγο, μετά από 2 λεπτά έκανα quit και uninstall. Παλιότερα που δεν παίζαν τέτοιες ευκολίες έσπαζα το κεφάλι μου μέχρι να βρω τη λύση αλλά στη μέση δεν το παρατούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το PCM αρχισε να εχει για reviewers 14χρονα το 1997 μαλλον ηταν η αρχη του τελους...

 

Οσο για τα Adventures πολυ απλα δεν εχουν πια την πολυπλοκοτητα και την ατμοσφαιρα που ειχαν καποτε τα Under A Killing Moon, η το Phantasmagoria η ακομα και το Sam And Max....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tόσο καιρό που ασχολούμαι με το PC gaming δεν έχω συναντήσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ gamer που να παίζει adventure. Ολοι είτε θα παίζουν RPG, FPS, strategy,third-person, κλπ. Με adventure δεν έχω δεί κάποιον να ασχολείται!!

 

Ρε φίλε, τόσος κόσμος εδώ μέσα, τι δεν έχεις δει κανέναν; :rolleyes: Άμα δε θέλεις να δεις, όμως, ναι, δε βλέπεις.

 

Το οποίο όπως είπα και πρίν ο Τσουρινάκης αλλά και το ίδιο το PC Μaster δεν έχουν συνηδητοποιήσει ακόμα.

 

Από πού ακριβώς βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο Τσουρινάκης δεν έχει συνειδητοποιήσει ακόμα ότι κανένας (από τους γνωστούς σου) δεν παίζουν adventure games; Απ' το ότι συνεχίζει να ασχολείται μαζί τους; Απ' το ότι είναι το μόνο είδος που του αρέσει; Έλεος.

 

Προτιμώ να παίζω έργα τέχνης όπως Deus Ex 1, Bioshock, Thief, κλπ παρά monkey island, syberia, myst κλπ...Μακάρι να συνεχίσει να δουλεύει απο άλλο χώρο προς τέρψιν των οπαδών τέτοιων παιχνιδιών. ;)

 

Δηλαδή τα Monkey Island, Syberia και Myst, είναι λιγότερο έργα τέχνης από τα Bioshock και Thief.

 

Το ακούσαμε κι αυτό.

 

Εδώ νομίζω ότι είσαι απόλυτη μειοψηφία πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, τόσος κόσμος εδώ μέσα, τι δεν έχεις δει κανέναν; :rolleyes: Άμα δε θέλεις να δεις, όμως, ναι, δε βλέπεις.

 

Πιστεύω εννοεί irl όχι σε forum.

 

Και εγώ όσο άτομα ξέρω και παίζουν videogames κανένας δεν ασχολείται με adventure.

 

Προσωπικά αν και μου αρέσουν δεν έχω την υπομονή να κάτσω να τα παίξω.Μόνο με 2-3 έχω ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το συνεχίσουμε σε flame "ποιό είδος παιχνιδιών έχει μεγαλύτερη αναγνώριση/πέραση στους gamers". Είναι γεγονός ότι λόγο χρόνου ίσως τώρα πλέον δεν υπάρχουν πολλοί που έχουν την υπομονή να παίξουν ένα adventure. Δεν σημαίνει ότι δεν παίζει κανείς όμως. Είμαστε λίγοι αλλά σκόρπιοι. Επίσης μην αναλύσουμε το θέμα συναισθημάτων κλπ που σου μεταφέρει ένα ποιοτικό adventure.

 

Θα έλεγα να επικεντρωθούμε στο θέμα μας. Ένας συντάκτης με χρόνια gaming εμπειρίας (που κανείς μας ίσως δεν τον φτάνει) αποχωρεί ξαφνικά από ένα έντυπο που πολλοί αγαπήσαμε/αγαπάμε. Ας ευχηθούμε ότι καλύτερο και όσοι θέλουν(με) τον παρακολουθούν από κάποιο άλλο μέσο που μπορεί να επιλέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το συνεχίσουμε σε flame "ποιό είδος παιχνιδιών έχει μεγαλύτερη αναγνώριση/πέραση στους gamers". Είναι γεγονός ότι λόγο χρόνου ίσως τώρα πλέον δεν υπάρχουν πολλοί που έχουν την υπομονή να παίξουν ένα adventure. Δεν σημαίνει ότι δεν παίζει κανείς όμως. Είμαστε λίγοι αλλά σκόρπιοι. Επίσης μην αναλύσουμε το θέμα συναισθημάτων κλπ που σου μεταφέρει ένα ποιοτικό adventure.

 

Θα έλεγα να επικεντρωθούμε στο θέμα μας. Ένας συντάκτης με χρόνια gaming εμπειρίας (που κανείς μας ίσως δεν τον φτάνει) αποχωρεί ξαφνικά από ένα έντυπο που πολλοί αγαπήσαμε/αγαπάμε. Ας ευχηθούμε ότι καλύτερο και όσοι θέλουν(με) τον παρακολουθούν από κάποιο άλλο μέσο που μπορεί να επιλέξει.

 

 

Το Pixel παντα θα εχει μια ξεχωριστη θεση στο μυαλο μου, το ιδιο και το PC Master της δεκαετιας του 90'. Απο το 2000 και μετα πολυ απλα ηταν λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Το Pixel παντα θα εχει μια ξεχωριστη θεση στο μυαλο μου, το ιδιο και το PC Master της δεκαετιας του 90'. Απο το 2000 και μετα πολυ απλα ηταν λιγο.

 

Τί μου θύμησες, Pixel και User. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...