Προς το περιεχόμενο

Αντρέας – Παρασκευάς Τσουρινάκης τέλος εποχής από το PCmaster!!


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ που όταν βάζω κανά σούπερ ουάου καινούριο παιχνίδι με εκπληκτικά γραφικά και απίστευτη δράση, αμέτρητα πρόσθετα, πάμπολους χαρακτήρες, κινηματογραφική σκηνοθεσία και με μουσική υπερπαραγωγή γιατί βαριέμαι και το κλείνω σε 5 λεπτά;

Ενώ έχω κολλήσει με το URU πχ και θα πλήρωνα για να παίζω κάθε μήνα και τερμάτισα με ευχαρίστηση το LOOM ξανά προσφάτως!!!Πάντως είναι αλήθεια, δεν θυμάμαι ποιό ήταν το τελευταίο καλό adventure που έπαιξα, ίσως το still life ήταν αρκετά καλό, οπότε αν δεν μου αρέσουν σε μένα τα καινούρια adventures , πως να περιμένω από κάποιον που δεν έχει παίξει ένα καλό adventure στην ζωή του να τα αγαπήσει?

 

Ο Τσουρινάκης απλά έτυχε να είναι σε μια εποχή και σε ένα περιοδικό που όλοι αγαπήσαμε και μας πρόσφερε ωραίες στιγμές με το πάθος του και τα άρθρα του.Μπορεί να μην ήταν τίποτα το σπουδαίο όπως λένε κάποιοι, αλλά έτσι είναι αυτά τα πράγματα, εφ όσον βρέθηκε σε μια σπάνια σύμπτωση χρόνου και τόπου, αυτό τον κάνει σπάνιο στα μάτια μας.Και δε νομίζω πως είμαι υπερβολικός σε αυτό, από αυτόν αγαπήσαμε αυτά τα παιχνίδια, τί άλλο έπρεπε να κάνει για να γίνει αγαπητός σε μας;

Από τι φαίνεται κι αυτός ακόμα αγαπάει αυτό που κάνει για να δημιουργεί δικό του site, ίσως τώρα δούμε αν είμαστε πράγματι υπερβολικοί ή όχι.

 

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον Simewn. Aλλά η απορία μου γιατί το κ. Τσουρινάκης και το PC Master εδώ και 2 μηνες δεν έχουν γράψει απολύτως τίποτα (με μονη εξαίρεση ένα απλό post στα news του site) για το Mystonline (Uru Live) που είναι πλέον διαθέσιμο και στην Ελλάδα με νέες Ages αλλά προπάντων ΤΣΑΜΠΑ!! παραμένει....

Ειδικά τώρα που η Cyan μας έκανε την μεγάλη τιμή να δημιουργήσει Ελληνικό Subforum στο forum του Mystonline.

Δείτε για να καταλάβετε: http://mystonline.com/forums/viewforum.php?f=67

Ελπίζω και μόνο αυτή την εξήγηση θέλω να δώσω γιατί μεγάλωσα με αυτόν , ότι το κρατάει για το blog του ή ότι άλλο θα δημιουργήσει. Αλλιώς δεν θα το αντέξω αυτο από τον "μέντορά" μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον Simewn. Aλλά η απορία μου γιατί το κ. Τσουρινάκης και το PC Master εδώ και 2 μηνες δεν έχουν γράψει απολύτως τίποτα (με μονη εξαίρεση ένα απλό post στα news του site) για το Mystonline (Uru Live) που είναι πλέον διαθέσιμο και στην Ελλάδα με νέες Ages αλλά προπάντων ΤΣΑΜΠΑ!! παραμένει....

Ειδικά τώρα που η Cyan μας έκανε την μεγάλη τιμή να δημιουργήσει Ελληνικό Subforum στο forum του Mystonline.

Δείτε για να καταλάβετε: http://mystonline.com/forums/viewforum.php?f=67

Ελπίζω και μόνο αυτή την εξήγηση θέλω να δώσω γιατί μεγάλωσα με αυτόν , ότι το κρατάει για το blog του ή ότι άλλο θα δημιουργήσει. Αλλιώς δεν θα το αντέξω αυτο από τον "μέντορά" μου

 

Και εγώ πως θυμάμαι να το έχει αναφέρει στο δυσέλιδο που έγραφε γενικά για τα rpg adventure? Δεν θυμάμαι το τεύχος και βαριέμε να αρχισω να ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχω να πω ειναι οτι και ας μην ημουν ποτε adventuras διαβαζα ΠΑΝΤΑ τα review του Τσουρινάκη και τα εβρισκα παντα απολαυστικά.

Ηταν από τους κυριότερυς λόγους που συνέχισα για καποιο διαστημα να αγοραζω PC Master όταν ειχα πλεον συνειδητοποιείσει οτι δεν μου προσφέρει και πολλά ως περιοδικο και φυσικά ο λόγος που επαιξα καποια adventure που μου χαρησαν καποιες ευχαριστες ώρες gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη αλήθεια. Θυμάμαι κι εγώ τα καημένα τα νιάτα μου, που διάβαζα με μεγάλη όρεξη τα άρθρα του Τσουρινάκη ακόμα κι αν το εκάστοτε adventure δεν με ενδιέφερε ή έβγαινε σε μηχάνημα που δεν είχα (πχ. PC αντί για Amiga500).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chek2fire

Εψαξα και ξαναδιαβασα τα PC MASTER μηπως ειχα κανει τετοιο τεραστιο λαθος αλλα δεν βρηκα κατι.Το μονο που αναφερει στην στηλη RPG's ειναι το site GoG.com που μπορεις απο εκει να κατεβασεις παλια παιχνιδια και γιαυτο αναφερει το Μyst εκει.

Αλλο το Myst και αλλο το Μystonline (Urulive) που ειναι το Uru Complete Chronicles με enchanced graphics και νεες Ages που προστεθηκαν το διαστημα που ηταν ξανα online 2006-2008 (oxι στην Ελλαδα) μεσω Gametap

Oπως ειπα ελπιζω να μη με απογοητευσει και να κανει εκτενη αναφορα στην καινουργια δουλεια του γιατι δεν θα το αντεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπα ελπιζω να μη με απογοητευσει και να κανει εκτενη αναφορα στην καινουργια δουλεια του γιατι δεν θα το αντεξω.

 

Ελπιζω να μην κανεις καμμια τρελα φιλαρακι...:lol:

 

Στα του θεματος μας...και εγω τον συμπαθουσα τον Αντρεα ειδικα οταν περιεγραφε κατι τρελα ταξιδια που σκοπευε να κανει στα πιο απιστευτα μερη αλλα απο ενα σημειο και μετα ειχε γινει απροκαλυπτα μεροληπτικος και δεν υπηρχε adventure που να επαιρνε κατω απο 80% χωρια τη σπασαρχιδια με τις εικονες απο τελος του παιχνιδιου οτι και καλα το τελειωσα και δεν διαβασα απλα τη λυση σε καποιο σαιτ.

 

Αλλα ετσι και αλλιως αυτα τα περιοδικα εχουν τελειωσει και πολυ το αργησε θα ελεγα να κανει ενα δικο του blog που και πιο αμεση πληροφορηση θα εχει αλλα και δεν θα εχει καποιον απο πανω του να του λεει τι να κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χωρια τη σπασαρχιδια με τις εικονες απο τελος του παιχνιδιου οτι και καλα το τελειωσα και δεν διαβασα απλα τη λυση σε καποιο σαιτ.

 

Αυτό το έκανε από τα 80ies, όπως επίσης συνήθιζε να δίνει αρκετά hints και λύσεις για γρίφους μέσα στα reviews!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χωρια τη σπασαρχιδια με τις εικονες απο τελος του παιχνιδιου οτι και καλα το τελειωσα και δεν διαβασα απλα τη λυση σε καποιο σαιτ.

 

Αυτό το έκανε από τα 80ies, όπως επίσης συνήθιζε να δίνει αρκετά hints και λύσεις για γρίφους μέσα στα reviews!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο έντυπος τύπος δεν έχει πεθάνει
αυτό ξαναπέστο, γιατί postάρουμε λες και πέθανε ο άνθρωπος (χτύπα ξύλο)

 

 

:confused:

:shock:

:shock:

:confused:

 

Γουότ;;;;;;;;;;;;;;;; :lol::lol::lol:

 

Λοιπόν, long live Pixel.

Long Live Τσουρινάκης!

Όταν ήμουν μικρός ήθελα όταν μεγαλώσω να γίνω Τσουρινάκης. Τι να λέμε τώρα, ο τύπος πληρωνόταν για να παίζει παιχνίδια ασταμάτητα!!!!!!!!! Και έβγαζε και ένα καλό αποτέλεσμα μετά. Και να φανταστείτε ότι δεν μου άρεσαν ποτέ φανατικά τα adventures (είμαι rpg-ας).

Ελπίζω να μην ήταν πρωταπριλιάτικο και να βγάλει όντως blog, γιατί ο έντυπος τύπος είναι almost dead.

Εκτός και αν τον σώσει το i-pad, που λέει και το RAM. Οξύμωρος for εβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο έντυπος τύπος δεν έχει πεθάνει
αυτό ξαναπέστο, γιατί postάρουμε λες και πέθανε ο άνθρωπος (χτύπα ξύλο)

 

 

:confused:

:shock:

:shock:

:confused:

 

Γουότ;;;;;;;;;;;;;;;; :lol::lol::lol:

 

Λοιπόν, long live Pixel.

Long Live Τσουρινάκης!

Όταν ήμουν μικρός ήθελα όταν μεγαλώσω να γίνω Τσουρινάκης. Τι να λέμε τώρα, ο τύπος πληρωνόταν για να παίζει παιχνίδια ασταμάτητα!!!!!!!!! Και έβγαζε και ένα καλό αποτέλεσμα μετά. Και να φανταστείτε ότι δεν μου άρεσαν ποτέ φανατικά τα adventures (είμαι rpg-ας).

Ελπίζω να μην ήταν πρωταπριλιάτικο και να βγάλει όντως blog, γιατί ο έντυπος τύπος είναι almost dead.

Εκτός και αν τον σώσει το i-pad, που λέει και το RAM. Οξύμωρος for εβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελευταίο τεύχος δεν υπάρχει κάποιο κείμενο, έστω και αποχαιρετιστήριο, από τον Ανδρέα.

Σας μεταφέρω την μόνη αναφορά που γίνετε στο editorial από τον Πατρίκο...

 

"PC Master", τεύχος 247, Μάιος 2010.

Κρατάτε στα χέρια σας το πρώτο τεύχος του "PC Master" από το οποίο απουσιάζουν οι σελίδες του αγαπημένου φίλου και συναδέλφου, Ανδρέα Τσουρινάκη. Μετά από 20 χρόνια και 8 μήνες, εν μέσω οικονομικής κρίσης (η οποία έχει επηρεάσει ιδιαίτερα τα περιοδικά Πληροφορικής), η συνεργασία του περιοδικού με τον Ανδρέα έφτασε στο τέλος της.

Για όσους από εσάς γνωρίζουν την ιδιαίτερη σχέση μου με τον Ανδρέα, θα είναι εύκολο να καταλάβουν ότι αυτή η απόφαση δεν πάρθηκε «ελαφρά τη καρδία». Άλλωστε, η φιλία μας ξεκινά από την εποχή του "Pixel", ενώ στο "PC Master" είναι «παλαιότερος και από τις πέτρες»: γράφει ανελλιπώς από το τεύχος 1 του περιοδικού (με το review του αξέχαστου Police Quest II και στη συνέχεια του Space Quest III, ενός από τα πιο αγαπημένα μου adventures όλων των εποχών) μέχρι σήμερα. Δεν διακόπτεις «έτσι απλά» με έναν Adventure-ινάκη...

Οι λόγοι που οδήγησαν σε αυτή τη διακοπή συνεργασίας ήταν αυστηρά επαγγελματικοί-οικονομικοί και σε καμία περίπτωση δεν υπήρξε ρήξη στις σχέσεις μας. Προσωπικά μάλιστα πιστεύω ότι, αν πάνε λίγο καλύτερα τα πράγματα από οικονομικής άποψης, θα δούμε ξανά τον Ανδρέα να επανέρχεται... «θριαμβευτής και τροπαιοφόρος» στο περιοδικό. Εγώ, τουλάχιστον, αυτό εύχομαι (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, λένε...).

Δεν θα πούμε «αντίο» στον Ανδρέα. Θα πούμε «εις το επανιδείν». Έτσι; Άντε, όλοι μαζί...

 

Γιάννης Πατρίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τα περί επαγγελματικής-οικονομικής διαφοράς, μπορεί το περιοδικό να μην έχει να δώσει τα λεφτά που ζητάει ο Τσουρινάκης και σε τέτοιες περιπτώσεις ισχύει πάντα το "ουδείς αναντικατάστατος". Δυστυχώς όμως μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε, οι οποιες ίσως απέχουν πολύ από την αλήθεια. Το τι ακριβώς παίχτηκε θα το μάθουμε μόνο αν κάποιος... εκ των έσω μας το σφυρίξει και ενδεχομένως πάρει τ' αυτί μας και για τι ποσά μιλάμε.

 

Από την άλλη αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τα περί "οικονομικής κρίσης (η οποία έχει επηρεάσει ιδιαίτερα τα περιοδικά Πληροφορικής)". Χωρίς να έχω απτά στοιχεία στα χέρια μου, πολύ αμφιβάλω αν τα περιοδικά Πληροφορικής πάνε για φούντο λόγω της κρίσης. Μπορεί τελευταία να έχουν μείωση στα διαφημιστικά τους έσοδα, αλλά νομίζω είχαν πάρει την κάτω βόλτα πολύ πριν αρχίσει η κρίση (χωρίς μάλιστα να φαίνεται φως στο τούνελ). Άλλοι είναι οι λόγοι που χάνουν τη δημοτικότητά τους, αλλά αυτό αποτελεί μέρος μιας μεγάλης κουβέντας που δεν είναι επί του προκειμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετα με το θεμα, που κατα τη γνωμη μου, καλυτερα να το ανοιγατε στο μπλα-μπλα και οχι εδω (δουλεια αλλαζει ο ανθρωπος δε πεθανε, χτυπα ξυλο)

 

Τα σημερινα fps ειναι τα παλια adventures. Ο μονος λογος που ανακαλυφτηκαν τα adventures με την τοτε μορφη τους ηταν επειδη παλια δεν υπηρχαν γραφικα και 3d.

 

Σου πεταγαν εκει μια οθοναρα τιγκα στα γραφικα με τελεια χρωματα και εφε, και ενα mouse pointer και εψαχνες ολοκληρη την οθονη να βρεις τι μπορεις να πατησεις. Στις περισσοτερες οθονες θαυμαζες τα τελεια γραφικα και ελεγες στους φιλους σου, "επαιξα το ταδε παιχνιδι, ΓΡΑΦΙΚΑΡΕΣ". Ολα 2d εντωμεταξυ.. δεν υπηρχαν βλεπεις γραφικα για να φτιαξουν κατι καλυτερο.

 

Τα περισσοτερα τα φανταζοσουνα, και οι γριφοι ηταν της μορφης, ποιο αντικειμενο να συνδιασω πρωτα με ποιο, το χερουλι της πορτας πατιεται! ελυσα τον γριφο και ανοιξε η καμιναδα στο τζακι, αρα μπορω να μπω στο κανονι να αναψω το φυτιλι με τον παλιο αναπτηρα που μου εδωσε το φαντασμα της γριας και να εκτοξευτω στον πυργο και να σωσω την πριγκιπισα!

Ολα αυτα υποψην με ενα κλικ, αντε δυο, και αν εισουν τυχερος τα γραφικα θα τα εβλεπες και δε θα σου εγραφε απλα, συγχαρητηρια εσωσες την πριγκιπισα.

 

Υπηρχαν και τα ποιο σπαστικα με τους πολλους διαλογους, τα οποια πραγματικα δε τα επαιζα γιατι μου ανεβαινε η πιεση ηθελα να σπασω το pc. Το μονο που καταφερα να παιξω με πολλους διαλογους ειναι απο παλια ολη η σειρα monkey island.

 

Το πρωτο παιχνιδι που συνδεσε τα adventure με τα συγχρονα 3d γραφικα ηταν το lara croft που ειναι το πρωτο adventure με 3d γραφικα 360, και μετα απο αυτο σταματησαν να βγαινουν adventure με την παλια μορφη και βγαινουν ολα με την μορφη fps single player σημερα.

 

Καλα τα adventure αλλα για την εποχη τους, σημερα εχουν ανακαλυφτει τα γραφικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...