Προς το περιεχόμενο

Αντρέας – Παρασκευάς Τσουρινάκης τέλος εποχής από το PCmaster!!


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 362
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα τα adventure αλλα για την εποχη τους, σημερα εχουν ανακαλυφτει τα γραφικα

Kαλα λες, γιαυτο το football manager κανει θραυση σημερα.

 

οntopic: Εφοσον για οικονομικους λογους το pcmaster τα εσπασε με τον Τσουρινακη, κατι μου λεει οτι σιγα σιγα πεφτει αυλαια για αυτο το περιοδικο... Και μεταξυ μας, η γενια των σημερινων 22ρηδων-30ρηδων ηταν οι αναγνωστες αυτου του περιοδικου, τοτε λυκειοπαιδα.

Αλλα τοτε ηταν και τελειως διαφορετικες οι εποχες για το gaming. Δηλαδη περιμεναμε ολοι 1η του μηνα να βγει το pcmaster να μαθουμε τους νεους τιτλους, να διαβασουμε τα reviews για να αποφασισουμε ποιον τιτλο θα παμε να αγορασουμε απτον "θειο" με 1000+ δραχμες.

 

Τωρα με την διεισδυση που εχει το internet ειδικα στις νεες ηλικιες, δε νομιζω τα λυκειοπαιδα να περιμενουν το pcmaster. Υπαρχουν blogs, και sites με 100δες reviews. Και ο σημερινος θειος εχει αντικατασταθει απο τα peer to peer και ειναι δωρεαν. Που σημαινει οτι με μερικα κλικ απτο σπιτι παιζεις το game και αν δε σου κανει delete, χωρις πολλη σκεψη. Ουτε 1000ρικο, ουτε χαρτζιλικι εχεις να σκεφτεις.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετα με το θεμα, που κατα τη γνωμη μου, καλυτερα να το ανοιγατε στο μπλα-μπλα και οχι εδω (δουλεια αλλαζει ο ανθρωπος δε πεθανε, χτυπα ξυλο)

 

Τα σημερινα fps ειναι τα παλια adventures. Ο μονος λογος που ανακαλυφτηκαν τα adventures με την τοτε μορφη τους ηταν επειδη παλια δεν υπηρχαν γραφικα και 3d.

 

Σου πεταγαν εκει μια οθοναρα τιγκα στα γραφικα με τελεια χρωματα και εφε, και ενα mouse pointer και εψαχνες ολοκληρη την οθονη να βρεις τι μπορεις να πατησεις. Στις περισσοτερες οθονες θαυμαζες τα τελεια γραφικα και ελεγες στους φιλους σου, "επαιξα το ταδε παιχνιδι, ΓΡΑΦΙΚΑΡΕΣ". Ολα 2d εντωμεταξυ.. δεν υπηρχαν βλεπεις γραφικα για να φτιαξουν κατι καλυτερο.

 

Τα περισσοτερα τα φανταζοσουνα, και οι γριφοι ηταν της μορφης, ποιο αντικειμενο να συνδιασω πρωτα με ποιο, το χερουλι της πορτας πατιεται! ελυσα τον γριφο και ανοιξε η καμιναδα στο τζακι, αρα μπορω να μπω στο κανονι να αναψω το φυτιλι με τον παλιο αναπτηρα που μου εδωσε το φαντασμα της γριας και να εκτοξευτω στον πυργο και να σωσω την πριγκιπισα!

Ολα αυτα υποψην με ενα κλικ, αντε δυο, και αν εισουν τυχερος τα γραφικα θα τα εβλεπες και δε θα σου εγραφε απλα, συγχαρητηρια εσωσες την πριγκιπισα.

 

Υπηρχαν και τα ποιο σπαστικα με τους πολλους διαλογους, τα οποια πραγματικα δε τα επαιζα γιατι μου ανεβαινε η πιεση ηθελα να σπασω το pc. Το μονο που καταφερα να παιξω με πολλους διαλογους ειναι απο παλια ολη η σειρα monkey island.

 

Το πρωτο παιχνιδι που συνδεσε τα adventure με τα συγχρονα 3d γραφικα ηταν το lara croft που ειναι το πρωτο adventure με 3d γραφικα 360, και μετα απο αυτο σταματησαν να βγαινουν adventure με την παλια μορφη και βγαινουν ολα με την μορφη fps single player σημερα.

 

Καλα τα adventure αλλα για την εποχη τους, σημερα εχουν ανακαλυφτει τα γραφικα

 

Είναι σα να λες οτι παλιά διαβάζαν βιβλία γιατί δεν είχε ανακαλυφθεί η τηλεόραση. Πράγματι ισχύει, αλλά δεν σημαίνει ότι είναι καλό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Φοβερο trread, σιγουρα μεγαλη απωλεια ο γερο-Τσουρης, με τα γραπτα του ηρθαμε σε επαφη εμεις οι παλιοτεροι. Σιγουρα οχι ο καλυτερος συντακτης, αλλα ειχε μερακι. Απο τις μεγαλες game guru μορφες στην Ελλαδα. Αν καποιος μαθει νεα για το μπλογκ του ας μας ενημερωσει ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι είπε ο Κουβόπουλος πριν κάτι βδομάδες που είχε επικοινωνήσει μαζί του δεν έχει κάνει τίποτα μέχρι στιγμής. Του έστειλα ένα email και εγώ πριν βδομάδες αλλά δεν απάντησε. Παράξενο γιατί γενικά όταν του έστελνες email πάντα απαντούσε σε όποια ερώτηση και να έκανες. Φοβερή cult φυσιογνωμία. Θα ήθελα πάντως να δω τι θα έγραφε ιδίως για το dragon age 2 αλλά και για παιχνίδια σαν το two worlds 2 και φυσικά για το witcher 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, τι χρειαζεται ο Τσουρεκακης οταν παντου στο ιντερνετ υπαρχουν walkthroughs?

 

Kι αυτος απο κει αντεγραφε κι εκανε τα κειμενα του(παραλληλα με το παραμυθι "εκει κολλησα 3 ωρες, εκει ακεφτηκα το ταδε κλπ). Απο μονος σου δε γινεται να τα βρισκεις και μαλιστα ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, τι χρειαζεται ο Τσουρεκακης

 

 

Χαχαχαχα :-D Κλαίω

 

Τι να πω, δεν ξέρω πως το φέρουν κάποιοι "τόσο" βαρέως το ότι πλέον δεν διαβάζουν Τσουρεκάκη, σιγά μην κλάψω, σιγά μην φοβηθώ. Δικαίωμα τους, αλλά λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είπε τρεις :). Για τους πιτσιρικάδες λογικό είναι να μην γνωρίζουν ποιός είναι αλλά για τους μεγαλυτερους είναι αυτός που ουσιαστικά έφερε και γνώρισε στο κοινό στην ελλάδα το είδος των adventure και νομίζω ότι είναι από τους λίγους reviewer( μην πω ελάχιστους) που όντος είναι gamer και στην κυριολεξία ξεφτιλίζουν τα παιχνίδια που παρουσίαζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...