Προς το περιεχόμενο

Τι χρειάζεται για να δηλωθείς ως web-designer?


NeuroN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι η διαδικασία για να δουλέψεις σολο web-designer, φόροι, ταμεία και τέτοια και πόσα πληρώνεις γενικά μέσα στο χρόνο ας πουμε? Αν κάνεις και εμπορικές εφαρμογές σε άλλες γλώσσες απλα το αναφέρεις κ αυτό? Ελεύθερος επαγγελματίας δε θεωρείται αυτό? Αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Να "δηλωθείς"; Ακούγεται κάπως

 

Εγγράφεσαι στο ΟΑΕΕ (oaee.gr), πληρώνεις τις συνδρομές σου, έχεις ένα λογιστή να σου κρατάει βιβλία και αποδίδεις το φπα κάθε μήνα στην εφορία. Αν έχεις λίγες 'η μικρές δουλειές, δε σε συμφέρει αλλά δεν μπορείς να πάρεις μεγάλες δουλειές αν δεν κόβεις τιμολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικρές δουλειές εννοεις πόσο περιπου να βγάζεις το μήνα που δε θα συμφερει?

πρεπει να εχεις λογιστή γι αυτά δε μπορεις μονος σου να τα κανεις?

πόσο σου βγαίνουν τα έξοδα πανω κατω γενικα ολα μαζι εφοριες συνδρομες και οτι οτι χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα βρες έναν λογιστή για να γλιτώσεις το τρέξιμο με την έναρξη.

Όχι ότι είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου, πήγαινεις στην εφορία για να βγάλεις ΑΦΜ (αν δεν έχεις ήδη), αγοράζεις μπλοκάκι από βιβλιοπωλείο, σφραγίδα με τα στοιχεία σου (επωνυμία, ΑΦΜ, ... ρώτα στην εφορία για λεπτομέρειες), γράφεσαι στο oaee (πάρε του τηλ για λεπτομέρειες), σφραγίζεις το μπλοκάκι με την σφραγίδα σου, ξαναπηγαίνεις στην εφορία για να κάνεις έναρξη και σου θεωρούν το μπλοκάκι.

Αυτή είναι σε γενικές γραμμές η διαδικασία για να κάνεις έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Αν θες να εργαστείς ως μισθωτός, θα σου πουν την διαδικασία στο λογιστήριο της εταιρείας που θα σε προσλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό έξοδο είναι το OAEE (ασφάλιση) που είναι 210Ε/Μήνα για τα πρώτα 4-5 χρόνια... (Εκτός και εάν δηλώσεις επαγγελματική στέγη σε χωριό με λιγότερους από 2.000 κατοίκους όποτε παίζει να μην πληρώνεις και καθόλου) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως έναρξη ατομικής επιχείρησης χρειάζεσαι να δηλωσεις ένα δωμάτιο του σπιτιού σου, αν μένεις σε ενοίκιο πρέπει να αλλαχτεί το συμβόλαιο σε επαγγελματικής στέγης, αν μένεις με τους δικούς σου θα σου κάνουν παραχώρηση.Το παραπάνω ισχύει για παροχής υπηρεσίων όχι για πώληση.

Τα βασικά για την έναρξη δεν είναι όπως τα ανέφεραν παραπάνω έχει πιο πολύ τρέξιμο, επιμελητηριο, ταμείο νομικων, πρωτοδικείο, εφορια, οαεδ είναι οι φορείς που απαιτούνται.

καλύτερα να απευθυνθείς σε λογιστή να κάνεις την έναρξη, αλλιώς να υπολογίζεις 2-3 μέρες τρέξιμο.Αν δεν έχεις εμπειρία με λογιστικά καλύτερα να μην κρατάς μόνος σου τα βιβλία είναι σίγουρο πως αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς βοήθεια.

Τα έξοδα τώρα

1)Επιμελητήριο ετήσιο γύρω στα 120€ (δεν θυμάμαι ακριβώς)

2)ΤΕΒΕ, ξεκινάς χαμηλα (νομίζω παίζει ρόλο και σε ποια ηλικία είσαι) κάπου στα 250€ το δίμηνο, αυξάνεται κάθε τριετία, εγΏ έκλεισα πρόσφατα 3ετία η ταρίφα πήγε στα 514€:mad:

3)ΦΠΑ είναι κάθε τρίμηνο (για τη δική σου κατηγορία βιβλίων)

4)Κάθε χρόνο κάνεις δήλωση σου παίρνει το κράτος 40% των κερδών σου (τόσο νομίζω είναι για ατομική επιχείρηση), και πληρώνεις και περαίωση για να κλείσεις βιβλία, δεν είναι υποχρεωτική η περαίωση αλλά αν δεν πληρώσεις θα έρθουν για έλεγχο.:X

Αν έισαι κάτω από 30 νομίζω δεν πληρώνεις φόρο ως νεός επιχειρηματίας για 5 χρόνια με το νέο νομοσχέδιο.

5)Ψάξε με το λογιστή τους σωστούς ΚΑΔ για το επαγγελμα σου (αρκετοί δεν γνωριζουν αρκετά για τα δικά μας επαγγέλματα)

6)Οπλίσου με υπομονή και γερό στομάχι.

7)Βρες ένα καλό λογιστή που να γνωρίζει το χώρο, αν έχεις συνναλαγές με Ευρώπη, π.χ hosting, server κ.λ.π πρέπει να κάνεις έναρξη ενδοκοινωτικών συναλλαγών και να δίνεις τα invoices κάθε μήνα όχ 3μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πληρώνεις στον ΟΑΕΔ είπαμε?

40% των κερδών στο κράτος!!!?? (τοσο δίνουν και οι επιχειρησεις νομιζω?)

δλδ απο μια σελίδα που χρεώνεις 1000 ευρώ, τα 1000/1.21=826 είναι το κέρδος αν βγάλεις το ΦΠΑ και τελικά σου μένουν 826*0.6=496 απο τον 40αρι το φόρο. πες τα μισα!

δεν κρύβω οτι εντυπωσιάστικα :fear:

 

βοήθα να κάνουμε και μια σούμα για τα στανταρ που βγαίνουν ανα μήνα. Εχεις πει επιμελητήριο και οαεδ, εχει και τπτ αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 40% ήταν το 2009 ο ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ για ποσά άνω των 75.0000€. Αν δηλώσεις τόσο εισόδημα, χαλάλι το 40%.

 

Στον ΟΑΕΔ δεν νομίζω να πληρώνεις, πρώτη φορά το ακούω.

 

Το εμπορικό επιμελητήριο, στον Πύργο τουλάχιστον, κοστίζει 70€ τον χρόνο.

Στο ΟΑΕΕ η πρώτη κλίμακα είναι περίπου 200€ τον μήνα.

 

Εκτός από τα έξοδα που πληρώνεις, έχεις και κάποια οφέλη.

1) Το ΦΠΑ απ' ότι αγοράζεις για την δουλειά επιστρέφεται στην φορολογική σου δήλωση. Υπολογιστής, λογισμικό, εκτυπωτής, χαρτί, μελάνια, άγραφα δισκάκια, κινητό, κτλ. Αν τα έξοδά σου αυτά είναι πάνω από 1000€ τον μήνα τότε με το καλημέρα το ΦΠΑ που γλιτώνεις είναι ίσο με την ασφάλεια.

2) Κερδίζεις υποψήφιους επαγγελματίες εργοδότες. Οι εταιρείες ιδιαίτερα απόδειξη δεν μπορούν να σε πληρώσουν, ενώ αν έχεις μπλοκάκι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του ότι είσαι νόμιμος που είναι βασικό τα υπόλοιπα λίγο πολύ δεν είναι τραγικά.

Όσον αφορά την έναρξη αν έχεις χρόνο να διαθέσεις πιστεύω ότι δεν σου φτάνει μια εβδομάδα, τουλάχιστον εγώ ταλαιπωρήθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό έξοδο είναι το OAEE (ασφάλιση) που είναι 210Ε/Μήνα για τα πρώτα 4-5 χρόνια... (Εκτός και εάν δηλώσεις επαγγελματική στέγη σε χωριό με λιγότερους από 2.000 κατοίκους όποτε παίζει να μην πληρώνεις και καθόλου) ...

 

Αυτό με τους 2000 κατοίκους δεν ισχύει άλλο. Από το Νοέμβρη, τα 300 παλικάρια που μας κυβερνούν το κατάργησαν, και δε φτάνει μόνο αυτό, όσοι είναι εγγεγραμμένοι σε άλλα ταμεία λόγο της απαλλαγής αυτής θα πληρώσουν αναδρομικά εισφορές στον Ο.Α.Ε.Ε. από το Νοέμβρη μέχρι την ημερομηνία εγγραφής στους στον Ο.Α.Ε.Ε. Εγώ για παράδειγμα έχω να πληρώσω 800,00 € γιατί η ειδοποίηση μου ήρθε σχετικά νωρίς και παράλληλα μου ήρθε και ο Ο.Γ.Α. που ήμουν γραμμένος λόγο της απαλλαγής. Μπουρλότο και στους 300 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα καναν και το καταργήσανε εδώ που τα λέμε. Ξαφνικά όλοι θυμήθηκαν οτι έχουν και χωριά :P . Εχει τυχει να δω νυχτερινό κέντρο , καφετέρια , κατάστημα με υπολογιστές και μεσιτικο γραφείο με έδρα κάποιο χωριό και το κύριο (μοναδικο) μέρος της επιχείρησης που βρίσκεται εντός πόλεως να χαρακτηρίζεται υποκατάστημα. Δε μπορείς να κατηγορήσεις τους 300 επειδή σταμάτησαν κάτι που λειτουργεί με λαμογιές , άσχετα αν εκείνοι είναι χειρότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα καναν και το καταργήσανε εδώ που τα λέμε. Ξαφνικά όλοι θυμήθηκαν οτι έχουν και χωριά :P . Εχει τυχει να δω νυχτερινό κέντρο , καφετέρια , κατάστημα με υπολογιστές και μεσιτικο γραφείο με έδρα κάποιο χωριό και το κύριο (μοναδικο) μέρος της επιχείρησης που βρίσκεται εντός πόλεως να χαρακτηρίζεται υποκατάστημα. Δε μπορείς να κατηγορήσεις τους 300 επειδή σταμάτησαν κάτι που λειτουργεί με λαμογιές , άσχετα αν εκείνοι είναι χειρότεροι.

 

Ας ήταν μάγκες να μπορέσουν να τους εντοπίσουν αυτούς που κάνουν αυτές τις μπινιές. Δεν τους φταίει κανένας που δεν έχουν αφήσει κράτος καθόλου και που όλα για να λειτουργήσουν θέλουν το λαδάκι τους ! Και εκτός αυτού ποιος σου είπε πως η καφετέριες αυτές θα αλλάξουν ασφαλιστικό ταμείο. Ο νόμος εξακολουθεί να υπάρχει, αλλά για εταιρείες που παρέχουν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες μέσα στο δήμο τους. Όπως και να έχει τώρα μπήκα και εγώ στον Ο.Α.Ε.Ε. και πληρώνω νταβατζιλίκι όπως όλοι. Το θέμα είναι ότι ξέρω πάρα πολλά νέα παιδιά που είχαν ανοίξει με αυτό τον τρόπο την επιχείρηση τους και έβγαζαν το μεροκάματο τους, καλός ή κακός και τώρα με την αλλαγή αυτή αναγκάστηκαν να κλείσουν γιατί δεν μπορούν να πληρώνουν 210,00 € το μήνα στο κράτος, χώρια το Φ.Π.Α. χώρια τα νοίκια, χώρια τα λοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, εγώ επειδή θα μπορούσα να βρω χώρο σε επαρχία, δε θα με χάλαγε καθόλου να πάω να στήσω εκεί το γραφειάκι μου και να κάθομαι κιόλας εκεί τον περισσότερο χρόνο. Νομίζω πως μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά εν προκειμένω και είναι κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...