Προς το περιεχόμενο

Νέα εργαλεία από το Facebook για πιο κοινωνικό Διαδίκτυο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημαντικές αλλαγές ανακοίνωσε χθες το Facebook στα πλαίσια του ετήσιου συνεδρίου που διοργανώνει για προγραμματιστές.

 

Αναφέροντας μερικά αρκετά εντυπωσιακά στοιχεία όπως 400 εκατομμύρια μέλη και ρυθμό ανάπτυξης μεγαλύτερο από κάθε άλλη φορά, το Facebook είναι χωρίς αμφιβολία το κέντρο των ιστοσελίδων κοινωνικής δικτύωσης. Σύμφωνα με το πρόεδρο του Facebook, Mark Zuckerberg, τα νέα εργαλεία που διαθέτει από σήμερα το Facebook στους προγραμματιστές μπορούν να κάνουν το Διαδίκτυο πιο κοινωνικό.

 

Μια από τις σημαντικές αλλαγές που ανακοινώθηκαν χθες είναι η κατάργηση του Facebook Connect, του συστήματος με το οποίο ο χρήστης που επισκέπτεται κάποια συμβατή ιστοσελίδα μπορεί να συνδεθεί σ'αυτή χρησιμοποιώντας μόνο τα στοιχεία σύνδεσης του λογαριασμού που διατηρεί στο Facebook. Πλέον η διαδικασία αυτή αυτοματοποιείται αφού θα υπάρχει εντοπισμός του Facebook cookie χωρίς να ζητούνται τα στοιχεία σας.

 

Ως προέκταση αυτού του συστήματος, η πλατφόρμα του Open Graph επιτρέπει σε ιστοσελίδες αλλά και εφαρμογές web να εμφανίζουν εξατομικευμένες πληροφορίες και προσφορές, ακόμα και αν δεν έχουμε επισκεφθεί ξανά την ιστοσελίδα.

 

To Graph API επιτρέπει την πολύ εύκολη ενσωμάτωση των νέων εργαλείων σε κάθε ενδιαφερόμενη ιστοσελίδα. 'Ένα από αυτά τα εργαλεία είναι το κουμπί «Like» ή στα ελληνικά «Μου αρέσει». Στο παράδειγμα του CNN.com, το συγκεκριμένο κουμπί βρίσκεται κάτω από κάθε άρθρο και πατώντας το βλέπετε παράλληλα και ποιος άλλος φίλος/φίλη σας έκανε το ίδιο.

 

Φυσικά με κάθε αλλαγή που γίνεται στο τρόπο λειτουργίας του Facebook, το θέμα του προσωπικού απορρήτου γίνεται πάλι επίκαιρο. Η εταιρεία πάντως δηλώνει ότι μόνο οι πληροφορίες που ο χρήστης επιλέγει να εμφανίσει δημόσια θα είναι αυτές που θα διαμοιράζονται μεταξύ της νέας πλατφόρμας.

 

Link.png Site: BGR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το προσωπικο απορρητο δεν βλεπω πολλα στοιχεια αν και μπορει να ετοιμασουν προγραμαμτιστες, ωστοσο δεν βλεπω τιποτα περισσοτερο απο την προσπαθεια των ιδρυτων της να βγαλουν χρημα και μαλιστα ζεστο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τις σημαντικές αλλαγές που ανακοινώθηκαν χθες είναι η κατάργηση του Facebook Connect, του συστήματος με το οποίο ο χρήστης που επισκέπτεται κάποια συμβατή ιστοσελίδα μπορεί να συνδεθεί σ'αυτή χρησιμοποιώντας μόνο τα στοιχεία σύνδεσης του λογαριασμού που διατηρεί στο Facebook. Πλέον η διαδικασία αυτή αυτοματοποιείται αφού θα υπάρχει εντοπισμός του Facebook cookie χωρίς να ζητούνται τα στοιχεία σας.

 

Εδώ θέλω να σταθώ. Μπορεί κάποιος να μου πει αν κατάλαβα καλά;

Αν εχεις κάνει λογκίν στο facebook και πας να επισκευτείς ένα άλλο σάιτ, στο σάιτ αυτό θα αναγνωρίζομαι ως ο τάδε user facebook και άν κάνω κάτι στη σελίδα αυτή, θα μπορεί να ενημερωθεί το facebook μου? Κατάλαβα καλά ή το χασα και το τράβηξα από τα μαλλιά;

επίσης

Απενεργοποιήστε τα cookies από third-party sites. Είναι το καλύτερο.

με αυτό γλιτώνω?

 

όπως και νά χει ποτέ δεν το συμπάθησα το #@@#$@$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θέλω να σταθώ. Μπορεί κάποιος να μου πει αν κατάλαβα καλά;

Αν εχεις κάνει λογκίν στο facebook και πας να επισκευτείς ένα άλλο σάιτ, στο σάιτ αυτό θα αναγνωρίζομαι ως ο τάδε user facebook και άν κάνω κάτι στη σελίδα αυτή, θα μπορεί να ενημερωθεί το facebook μου? Κατάλαβα καλά ή το χασα και το τράβηξα από τα μαλλιά;

επίσης

 

Έτσι ακριβώς. Υπάρχουν ήδη πάμπολες σελίδες που χρησιμοποιούν τα Facebook/Twitter Connect.

Πάντως το να σε κάνει αυτόματα login είναι λίγο περίεργο. Δηλαδή πες πως βάζει ο Hal κάτι τέτοιο στο insomnia. Για να μπω εγώ με τον λογαριασμό που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή, θα πρέπει να κάνω πρώτα Logout από τον Facebook λογαριασμό και να κάνω μετά login ως "Tigran". Τρέχα γύρευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς. Υπάρχουν ήδη πάμπολες σελίδες που χρησιμοποιούν τα Facebook/Twitter Connect.

Πάντως το να σε κάνει αυτόματα login είναι λίγο περίεργο. Δηλαδή πες πως βάζει ο Hal κάτι τέτοιο στο insomnia. Για να μπω εγώ με τον λογαριασμό που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή, θα πρέπει να κάνω πρώτα Logout από τον Facebook λογαριασμό και να κάνω μετά login ως "Tigran". Τρέχα γύρευε...

 

Το παλιό facebook connect δεν ήθελε αποσύνδεση από το facebook πρώτα. Το νέο όπως βλέπω δε ζητά καθόλου τα στοιχεία του facebook, απλά αναγνωρίζει το cookie και σας εμφανίζει πληροφορίες από φίλους σας. Αν θέλετε να κάνετε λογαριασμό, βάζετε το username που θέλετε να έχετε στο κάθε site. Αν είστε μέλος ήδη, κάνετε την αντιστοίχιση.

 

Δείτε στο cnn.com πως δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ραδιο Αρβύλα... λες να αφήσουν τόσο κόσμο που ναι τζαμπατζής να φύγει??

 

Όπως π.χ. και τα χαζοGroup τύπου: "Δες ποιος βλεπει το προφιλ σου -νέα μέθοδος- 100% δοκιμασμένο". Αφου όλα στο Server του Facebook μπαίνουν και βγαίνουν (?) δεν γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσχυει .

 

οπως και το ότι αν δεν κάνεις forward αυτο το post σε 100 άτομα , η Microsoft θα κάνει συνδρομητικό το Msn messenger

 

χαχαχαχα lmao... (+1) που με έκανες να γελάσω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...