Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 πουλάνε ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα το ζήτημα, δεν με ενδιαφέρει.

Μια χαρά με βολεύουν τα win εδώ και πάρα πολύ καιρό (95, xp sp 3 και τώρα 7) και δεν έχω κανένα λόγο να δω κάτι άλλο (χωρίς να το αποκλείω).

Αν E.E. έβαλε τα τεράστια πρόστιμα για να βγαίνει μια οθόνη επιλογή browser τίποτε δεν πέτυχε.

Πιο ακριβά windows και τον κίνδυνο να κυκλοφορήσουν κολοβά.

Για τα άλλα δεν ξέρω, μπορεί να είχε και δίκιο.

Αλλά το συγκεκριμένο για τον explorer ήταν μια βλακεία και μισή...

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_Microsoft_competition_case

και κάτι παρόμοιο:http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_v._Microsoft

Tις άδειες προφανώς τις πληρώνει το κράτος διαμέσου διακρατικών συμφωνιών.

Το αποτέλεσμα είναι ότι μια μεγάλη μερίδα κόσμου μπορεί να έχει το λειτουργικό τσάμπα.

Προφανώς το κόστος ξαναγυρνά στους πολίτες αλλά σε πολύ λιγότερο αισθητή μορφή που δεν ενοχλεί.

Μάλιστα.Οι περισσότεροι φοιτητές νομίζω θα μπορούσαν να κάνουν την δουλειά τους σε GNU/Linux,χωρίς να χρειάζεται να πληρώνει το κράτος(:πολίτες) την Microsoft.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι θα μπορούσαν,αρκεί να μην είχαν ATi

θα μπορούσαν να κάνουν τη δουλειά τους και με FreeBSD,αλλά εκεί gnu/linux όλοι καραμέλα

 

και φυσικά θα χρησιμοποιούσαν GIMP αντί για photoshop,octave αντι για matlab,ενώ για cad θα παίζαν sims.

 

Φυσικά τα παραπάνω προγράμματα τα χρησιμοποιεί η πλειοψηφία του πλανήτη κι έτσι οι γνώσεις τους θα χρησίμευαν πολύ στην αγορά εργασίας όπου ζητείται πχ γνώση autocad,photoshop κτλ κτλ ας πούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το λειτουργικό που έφερε τους υπολογιστές κοντά στον πολύ κόσμο έγινε ακόμα καλύτερο.

Και το να δώσω 150e μια φορά στα 5 χρόνια για να το βάλω δεν είναι παράλογο.

Δεν χρειάζεται να αλλάξω τίποτε στον τρόπο που χρησιμοποιοώ το μηχάνημα και τον χρόνο μου τον χρησιμοποιώ αλλού.

 

Το ζήτημα για μένα δεν είναι τα windows καθεαυτά αλλά όλο το υπόλοιπο λογισμικό που δεν υπάρχει ως ανοικτό ή είναι κατώτερο ή ασύμβατο με το κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω μόνο ότι το πρόβλημα με το broadcast flag στα windows media center έχει λυθεί μέσω επίσημου patch. Είναι καθαρά νομικό το θέμα (ψάξε για "cgms-a" στο google), αφού πρέπει να το έχεις με κάποια μορφή στο software σου, άμα σκοπεύεις να το διανείμεις στην Αμερική προέγκατεστημενο ή σε πακέτο (και όχι μόνο μέσω ίντερνετ). Κάτι ανάλογο συμβαίνει στα συστήματα με προεγκατεστημενα ubuntu, με το LinDVD, όπου σε βάζουν να πληρώσεις για royalties, και πάλι λόγω νομικού θέματος.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα 6 που λέει το link, είναι σαν να σου λέω ότι επειδή μια ΒΜW έχει ένα σωρό τσίπακια με proprietary λογισμικό, ενώ το lada του παππού μου βασίζεται σε ανοικτές τεχνολογίες (καρμπιρατερ κλπ) και άρα μπορείς να το μελετήσεις και να το επισκευάσεις μόνος σου, τοτε το lada είναι καλύτερο από την BMW. Και μετά να παίρνω το γνωστό σοφιστικέ υφακι και να βρίσκω χίλιους εκτός πραγματικότητας λόγους για να αποδείξω ότι εχω δικιο, προκαλώντας αγανάκτηση στα αλλά μέλη του φόρουμ.

 

Και ο νοών νοείτο...

 

Υ.Γ.: Και να φανταστείτε ότι μόλις σήμερα το μεσημέρι φόρεσα το badge of honor. Σαν να το ξερα...

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.Οι περισσότεροι φοιτητές νομίζω θα μπορούσαν να κάνουν την δουλειά τους σε GNU/Linux,χωρίς να χρειάζεται να πληρώνει το κράτος(:πολίτες) την Microsoft.

 

Autocad πάντως που κάναμε εμείς, είχα ψάξει και δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο σε GNU/Linux.

 

Ακόμα όμως και να κάναμε την δουλεία μας άνετα με GNU/Linux,νομίζω ότι από τις τόσες σαχλαμάρες που ξοδεύει το κράτος,μια τέτοια επένδυση στις ελληνικές σχολές μόνο καλό κάνει.Ειδικά σε σχολές Πληροφορικής/Μηχανικών υπολογιστών κτλ, είναι πολύ θετικό και σημαντικό ένας φοιτητής να έχει εμπειρίες από όλα τα λειτουργικά.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θα μπορούσαν,αρκεί να μην είχαν ATi

θα μπορούσαν να κάνουν τη δουλειά τους και με FreeBSD,αλλά εκεί gnu/linux όλοι καραμέλα

 

και φυσικά θα χρησιμοποιούσαν GIMP αντί για photoshop,octave αντι για matlab,ενώ για cad θα παίζαν sims.

 

Φυσικά τα παραπάνω προγράμματα τα χρησιμοποιεί η πλειοψηφία του πλανήτη κι έτσι οι γνώσεις τους θα χρησίμευαν πολύ στην αγορά εργασίας όπου ζητείται πχ γνώση autocad,photoshop κτλ κτλ ας πούμε

 

Σαν δε ντρέπεται η αγορά να διαμορφώνει τα standards στα λογισμικά, ντροπή τους.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία διευκρίνηση εδώ:Όλοι οι φοιτητές παίρνουν δωρεάν άδειες(πχ γεωπονικής,φιλολογίας,νομικής,οικονομικών,κοινωνιολογίας,δημοσιογραφίας);

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το λειτουργικό που έφερε τους υπολογιστές κοντά στον πολύ κόσμο έγινε ακόμα καλύτερο.
Έπρεπε να γίνει καλύτερο και έγινε.

 

Off-topic:

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα 6 που λέει το link, είναι σαν να σου λέω ότι επειδή μια ΒΜW έχει ένα σωρό τσίπακια με proprietary λογισμικό, ενώ το lada του παππού μου βασίζεται σε ανοικτές τεχνολογίες (καρμπιρατερ κλπ) και άρα μπορείς να το μελετήσεις και να το επισκευάσεις μόνος σου, τοτε το lada είναι καλύτερο από την BMW. Και μετά να παίρνω το γνωστό σοφιστικέ υφακι και να βρίσκω χίλιους εκτός πραγματικότητας λόγους για να αποδείξω ότι εχω δικιο, προκαλώντας αγανάκτηση στα αλλά μέλη του φόρουμ.
Μην συγκρίνεις τα αυτοκίνητα με τα λειτουργικά,τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν δε ντρέπεται η αγορά να διαμορφώνει τα standards στα λογισμικά, ντροπή τους.!

 

Γιατί δε θα ταν γαμάτο σε μια δουλειά που θα λέει απαιτούμενες γνώσεις photoshop,AutoCAD κτλ να πας και να πεις ξέρω GIMP,GIMP και GIMP;

Όχι δε θα ταν;

 

Και όλες αυτές τις γνώσεις στα GIMP,GIMP και το GIMP θα τις είχες πάρει στα 5 χρόνια της σχολής σου,ενώ τώρα τζάμπα οι σπουδές,να δες και το επίσημο αδιαμφισβήτητο link που το γέννησε το ίδο το internet (δεν το γραψε άνθρωπος αυτό αλλά το ίδιο το internet)

http://en.windows7sins.org/

 

Aν και ακόμα δε μ απαντήσανε

Γιατί GNU/Linux κι όχι *BSD; :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι φοιτητές μπορούν να πάρουν τα 7 δωρεάν από την σχολή τους.

Και μάλιστα σε 4 εκδόσεις : win 32, 64 ελληνικά και ξένα.

Δηλ. ένας φοιτητής μπορεί να έχει τσάμπα 4 φορές το λειτουργικό.

 

Σε ποιές σχολές ισχύει αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υπέρ της microsoft, δεν πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι υπάρχουν περισσότεροι χρήστες υπολογιστών παγκοσμίως από ότι το 2006 με τα Vista; Καθώς και επίσης ότι το μερίδιο αγοράς με καινούριους υπολογιστές (οι οποίοι κατά πλειοψηφία τα έχουν προεγκατεστημένα) έχει αυξηθεί πολύ από τότε; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιές σχολές ισχύει αυτό;;

Αυτό ρωτάω και εγώ.Γιατί όλοι δεν χρειάζονται Windows(πχ φοιτητές γεωπονικής,φιλολογίας,νομικής,οικονομικών,κοινωνιολογίας,δημοσιογραφίας).

 

Off-topic:

Γιατί GNU/Linux κι όχι BSD;
Εννοώ και όλα τα άλλα δωρεάν λειτουργικά(και το Free/Open/NetBSD),αν και το GNU/Linux υπερτερεί σε πολλούς τομείς(συμβατότητα,ευκολία χρήσης).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off-topic:

Εννοώ και όλα τα άλλα δωρεάν λειτουργικά(και το Free/Open/NetBSD),αν και το GNU/Linux υπερτερεί σε πολλούς τομείς(συμβατότητα,ευκολία χρήσης).

 

Χμμμ,σε αυτά τα δύο που ανέφερες τα Windows υπερτερούν του Linux και προτείνονται (συμβατότητα,ευκολία χρήσης),για το κόστος και για το αν είναι open μιλάμε τόση ώρα;

 

Και αυτό που προσπέρασες είναι ότι η αγορά,οι προαπαιτούμενες γνώσεις για να βρεις δουλειά καθορίζουν το OS στα πανεπιστήμια,σήμερα κυριαρχούν κυρίως προγράμματα που είναι για Windows και πολύ σωστά το πανεπιστήμιο διδάσκει αυτα τα προγράμματα,πολύ σωστα επίσης αγοράζει άδειες Windows για να τις δώσει "δωρεάν" σε φοιτητές,για να έχουν όλοι πρόσβαση και απο το σπίτι,για άλλα κι άλλα πληρώνουμε αυτό μας πείραξε.

 

Φυσικά *NIX γνώσεις χρειάζονται σε κάποιες δουλειές και τις βασικές τις παίρνεις επίσης απο τη σχολή γιατί προσφέρονται μέσω ενός λειτουργικού που είναι δωρεάν,καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι το αντίθετο ΔΕΝ μπορεί να γίνει,επιμένεις όμως.

 

Αμφιβάλω ότι το PC-BSD πλησιάζει έστω στο 1/10 της δυσκολίας ενός sidux ας πούμε,εκτός αν GNU\Linux εννοείς ubuntu

 

Γιατί όλοι δεν χρειάζονται Windows(πχ φοιτητές γεωπονικής,φιλολογίας,νομικής,οικονομικών,κοινωνιολογίας,δημοσιογραφίας).

 

Ναι ωραία,θα γράψουν αυτοί κείμενο 500 σελίδων σε OO ή θα μάθουν LaTeX;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ,σε αυτά τα δύο που ανέφερες τα Windows υπερτερούν του Linux και προτείνονται (συμβατότητα,ευκολία χρήσης),για το κόστος και για το αν είναι open μιλάμε τόση ώρα;

 

Και αυτό που προσπέρασες είναι ότι η αγορά,οι προαπαιτούμενες γνώσεις για να βρεις δουλειά καθορίζουν το OS στα πανεπιστήμια,σήμερα κυριαρχούν κυρίως προγράμματα που είναι για Windows και πολύ σωστά το πανεπιστήμιο διδάσκει αυτα τα προγράμματα,πολύ σωστα επίσης αγοράζει άδειες Windows για να τις δώσει "δωρεάν" σε φοιτητές,για να έχουν όλοι πρόσβαση και απο το σπίτι,για άλλα κι άλλα πληρώνουμε αυτό μας πείραξε.

 

Φυσικά *NIX γνώσεις χρειάζονται σε κάποιες δουλειές και τις βασικές τις παίρνεις επίσης απο τη σχολή γιατί προσφέρονται μέσω ενός λειτουργικού που είναι δωρεάν,καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι το αντίθετο ΔΕΝ μπορεί να γίνει,επιμένεις όμως.

 

Αμφιβάλω ότι το PC-BSD πλησιάζει έστω στο 1/10 της δυσκολίας ενός sidux ας πούμε,εκτός αν GNU\Linux εννοείς ubuntu

Υπερτερεί το GNU/Linux έναντι του BSD εννοώ.

 

Εγώ θέλω μια διευκρίνηση για το αν όλοι οι φοιτητές παίρνουν άδειες.Για τις πληροφορικής είναι αποδεκτό,αλλά για κάποιους άλλους όχι.

 

Αμφιβάλω ότι το PC-BSD πλησιάζει έστω στο 1/10 της δυσκολίας ενός sidux ας πούμε,εκτός αν GNU\Linux εννοείς ubuntu

Δυσκολία εννοώ γενικά ότι δεν είναι τελείως έτοιμο για desktop(το LiveDVD δεν δουλεύει για κάποιον λόγο σε εμένα,κάνει πολύ ώρα να bootάρει-φυσιολογικό για BSD-,δεν έχει native πολλές εφαρμογές,installer της πλάκας-μετά τον installer του SUSE όλοι της πλάκας είναι,τέλος πάντων).

 

EDIT:

Ναι ωραία,θα γράψουν αυτοί κείμενο 500 σελίδων σε OO;
Γιατί όχι;(μην μου απαντήσεις λόγω μη συμβατότητας για MS Office,οι καθηγητές υποτίθεται θα είχαν Open/LibreOffice)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...