Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 πουλάνε ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Βάλατε και 27άρα IPS οθόνη με 2560*1440 ανάλυση, όπως αυτή που έχει ο συγκεκριμένος iMac; Διότι το φθηνότερο που βλέπω στο skroutz.gr για τέτοια οθόνη είναι... 650€.

 

640 euro η 27αρα της Dell, big deal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To M.I.T παντως τρεχει λινουξ, το ιδιο και το Berkeley (λινουξ και ΒSD)

 

Φυσικα και προτιμουν το ΔΩΡΕΑΝ σε σχεση με τα δικα μας...Μην ξεχνας πως και το Μ.Ι.Τ και το Berkley οπως και πολλα αλλα ειναι Επιχειρησεις και οχι Πανεπιστημια με την δικια μας ορολογια. Εκει πληρωνεις δεκαδες χιλλιαδες τον χρονο για να μπεις, εκει κανουν καθε χρονο εταιρειες δωρεες εκατομυρριων και με την σειρα του το συμβουλιο κοιταει πως να βγαλει χρηματα για τους μετοχους, τι λεμε τωρα ? Εκει οι καθηγητες που περνουν μερος στο συμβουλιο του εκαστοτε "Πανεπιστημιου" κυκλοφορουν με Ferrari, Φυσικα και κοβουν απο οπου μπορουν για να βγαλουν χρηματα, μην μπερδευουμε τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To M.I.T παντως τρεχει λινουξ, το ιδιο και το Berkeley (λινουξ και ΒSD)

 

Για τα ελληνικά μιλούσα εγώ.

Και εξάλλου οι σπουδές ενώ εδώ είναι καταρχήν δωρεάν, στο MIT και στο berkley κοστίζουν πανάκριβα.

Είναι εν μέρη επιχειρήσεις κι όχι πανεπιστήμια και τους συμφέρει το linux και για οικονομία.

 

Πέραν αυτού, βλέπεις μονόπλευρα το ζήτημα όπως και πολλοί άλλοι δυστυχώς.

Το πρωταρχικό θέμα δεν είναι τι τρέχουν τα πανεπιστήμια αλλά τι θα μπει στην α' βάθμια και β' εκπαίδευση.

 

Από πρέπει να ξεκινήσει το linux την εξοικοίωση των χρηστών κι' όχι από τα πανεπιστήμια.

Η νοοτροπία δεν αλλάζει με την πανεπιστημιακή εκπαίδευση αλλά νωρίτερα.

Εξάλλου δεν φτάνουν όλοι σε αυτή την βαθμίδα οπότε είναι ανώφελο να περιμένουμε αλλαγή νοοτροπίας από τα πανεπιστήμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της DELL είχα στο μυαλό μου. :P

 

Αλλά αυτό λέω. Από τα 1.800€ αυτού του μηχανήματος 650€ είναι μόνο η οθόνη του. Δεν είναι και τόσο «ακριβός» αν σκεφτείς τι προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Της DELL είχα στο μυαλό μου. :P

 

Αλλά αυτό λέω. Από τα 1.800€ αυτού του μηχανήματος 650€ είναι μόνο η οθόνη του. Δεν είναι και τόσο «ακριβός» αν σκεφτείς τι προσφέρει.

 

τo 27αρι της Apple (σκέτο έτσι) το χρεώνουν παραπάνω, μάντεψε γιατί... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ελληνικά μιλούσα εγώ.

Και εξάλλου οι σπουδές ενώ εδώ είναι καταρχήν δωρεάν, στο MIT και στο berkley κοστίζουν πανάκριβα.

Είναι εν μέρη επιχειρήσεις κι όχι πανεπιστήμια και τους συμφέρει το linux και για οικονομία.

 

Πέραν αυτού, βλέπεις μονόπλευρα το ζήτημα όπως και πολλοί άλλοι δυστυχώς.

Το πρωταρχικό θέμα δεν είναι τι τρέχουν τα πανεπιστήμια αλλά τι θα μπει στην α' βάθμια και β' εκπαίδευση.

 

Από πρέπει να ξεκινήσει το linux την εξοικοίωση των χρηστών κι' όχι από τα πανεπιστήμια.

Η νοοτροπία δεν αλλάζει με την πανεπιστημιακή εκπαίδευση αλλά νωρίτερα.

Εξάλλου δεν φτάνουν όλοι σε αυτή την βαθμίδα οπότε είναι ανώφελο να περιμένουμε αλλαγή νοοτροπίας από τα πανεπιστήμια.

 

Nαι σε λιγο θα μας πεις οτι το MIT δεν εχει να δωσει λεφτα για 500 αδειες windows για αυτο και εχει βαλει λινουξ. Ενω απο την αλλη το πανεπιστημιο αιγαιου εχει να δωσει για αδειες. Φυσικα αν το MIT ηθελε αδειες για windows κατα πασα πιθανοτητα θα της επερνε δωρο απο την MS. Ναι ακουγεται λογικο αυτο που λες... Βαζουν λινουξ για να μην πληρωσουν για αδειες. Φιλε μου σοβαρεψου. Οι ανθρωποι σε αυτους τους υπολογιστες δεν παιζουν πασιεντζες οπως κανουμε εμεις εδω, δουλευουν. Το μεγαλυτερο ποσοστο της ερευνας γινεται μεσω Η/Υ. Λες να ειναι βλακες που να βαζουν την ερευνα σε 2η μοιρα; Σχετικα με το αν ειναι χρηστες και αν πρεπει να τους μετραμε. Σαφως πρεπει να τους μετραμε οπως μετραμε και τα εκατομμυρια μηχανηματα στις επιχειρησεις που τρεχουν windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το αν ειναι χρηστες και αν πρεπει να τους μετραμε.

Σαφως πρεπει να τους μετραμε οπως μετραμε και τα εκατομμυρια μηχανηματα στις επιχειρησεις που τρεχουν windows.

 

Eσύ το θέτεις έτσι.

 

Τα πανεπιστήμια, ειδικά αυτά, έχουν τελείως διαφορετικές ανάγκες και νοοτροπία χρήσης από τον εμπορικό και οικιακό κόσμο.

Πήγαινε να βρεις δουλειά και πες στην εταιρία ότι "εγώ δεν θέλω το πρόγραμμα στο οποίο βασίζεστε, θέλω κάτι από linux".

Να δεις για πότε θα φας πόρτα. Αυτό δεν πρέπει να το μετράμε ;

 

Και σου ξαναλέω ότι η νοοτροπία δεν αλλάζει από την τελευταία βαθμίδα εκπαίδευσης αλλά από τις πρώτες.

Τα πανεπιστήμια σ' αυτό είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης.

Κατ εμένα αν δεν μπει το linux στο γυμνάσιο - λύκειο, το τί γίνεται στο πανεπιστήμιο είναι εντελώς αδιάφορο.

 

Eν κατατακλείδα, το αδιαμφισβήτητο γεγονός είναι ότι τα windows 7 άρεσαν πολύ στους χρήστες - και δικαίως - και πούλησαν πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα πρέπει να τα μετράμε. Γιατί οι ανάγκες του εμπορικού κόσμου να «μετράνε» ενώ του εκπαιδευτικού όχι; Λιγότερο άνθρωποι είναι οι φοιτητές-καθηγητές από τους επιχειρηματίες; Ή έχουν λιγότερο σημαντικές ανάγκες; Οι υπολογιστές δε φτιάχτηκαν μόνο για ψυχαγωγία ή διαχείριση αποθήκης. Πιο πολύ για έρευνα φτιάχτηκαν, αργότερα επεκτάθηκαν στις επιχειρήσεις και τον οικιακό κόσμο.

 

User base ψάχνουμε, θα πρέπει να δούμε κάθε κατηγορία χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εσυ το θεωρείς αξιόπιστο; κάτι χιλιάδες σέρβερς τρέχουν λίνου και κάτι εκατομύρια χρήστες και δεν ξεκολλήσει από το 0.85% από το 2000;

MarketShareIsAnMSLie™

 

Όπως λέει και ο συγγραφέας του tm, απλά κοιτα τριγυρω τι χρησιμοποιεί ο απλός κόσμος για να πάρεις μια ιδέα για το marketshare. Φυσικά μιλάμε για desktop. Αφου το τοπικ ειναι για desktop OSes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορεί να ανακαλύψεις ότι τα macos x και solaris είναι σαν τα unix συστήματα που προσπάθησε ανεπιτυχώς να αντιγράψει ο stallman κάποτε.

Και ξέρετε γιατί το GNU/Linux είναι αποτυχημένο;Γιατί έχει μια κάθετο στο όνομά του(GNU/Linux):

Every piece of technology with a slash in it's name was a dismal failure (kurkosdr)
Quote από εδώ

Πάντως iliaskr αργά η γρήγορα θα καταλάβεις ότι το gnu/linux στην ουσια δεν είναι τίποτα άλλο από ειναι ένα firmware για τους servers της ΙΒΜ και της ΝΕC,

1.Η IBM επένδυσε 50 εκατομμύρια δολάρια ως συμβολισμό στήριξης της αγοράς της SUSE από την Novell.

2.H NEC ειναι συνέταιρος με την διανομή Mandriva,η οποία στοχεύει κυρίως στο desktop

 

@kurkosdr:Χρησιμοποιώ openSUSE,την διανομή στην οποία βασίζεται τo SUSE Linux Enterprise Desktop(και Server) της Novell.Και εδώ είναι οι καταγεγραμμένοι ευχαριστημένοι πελάτες της Novell για το SUSE Enterprise Desktop(μόνο για το Desktop,εδώ για τα υπόλοιπα προϊόντα).

 

Και αφού μιλάμε για πανεπιστήμια:

Background:

spacer.gif

Indiana University is the largest university system in Indiana, with eight campuses across the state, including more than 150 research centers and institutes. With an endowment of more than $1.3 billion, Indiana University has more than 99,000 students and 18,000 faculty and staff.

Products:

spacer.gif

SUSE Linux Enterprise Desktop

Novell ZENworks Linux Management

SUSE Linux Enterprise Server

Solutions:

spacer.gif

Enterprise Linux Desktops

Enterprise Linux Servers

Industry:

spacer.gif

Education

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσύ το θέτεις έτσι.

 

Τα πανεπιστήμια, ειδικά αυτά, έχουν τελείως διαφορετικές ανάγκες και νοοτροπία χρήσης από τον εμπορικό και οικιακό κόσμο.

Πήγαινε να βρεις δουλειά και πες στην εταιρία ότι "εγώ δεν θέλω το πρόγραμμα στο οποίο βασίζεστε, θέλω κάτι από linux".

Να δεις για πότε θα φας πόρτα. Αυτό δεν πρέπει να το μετράμε ;

 

Και σου ξαναλέω ότι η νοοτροπία δεν αλλάζει από την τελευταία βαθμίδα εκπαίδευσης αλλά από τις πρώτες.

Τα πανεπιστήμια σ' αυτό είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης.

Κατ εμένα αν δεν μπει το linux στο γυμνάσιο - λύκειο, το τί γίνεται στο πανεπιστήμιο είναι εντελώς αδιάφορο.

 

Eν κατατακλείδα, το αδιαμφισβήτητο γεγονός είναι ότι τα windows 7 άρεσαν πολύ στους χρήστες - και δικαίως - και πούλησαν πολύ καλά.

 

Οταν λεμε εργαστηρια σε μια σχολη ομως εννοουμε τα μηχανηματα που πανε οι φοιτητες για να κανουν τις εργασιες τους, για να μπουν στο νετ και φυσικα για να κατεβασουν ;)Σαφως και ειναι χρηστες και μην σου πω οτι αυτοι ειναι οι χρηστες και οχι η κυρα κατινα που το πηρε για να μπαινει στο fb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MarketShareIsAnMSLie™

 

Όπως λέει και ο συγγραφέας του tm, απλά κοιτα τριγυρω τι χρησιμοποιεί ο απλός κόσμος για να πάρεις μια ιδέα για το marketshare. Φυσικά μιλάμε για desktop. Αφου το τοπικ ειναι για desktop OSes

 

Απο το 2003 που ξεκινησα με το λινουξ μεχρι σημερα βλεπω τεραστια αυξηση χρηστων λινουξ. Και ναι το βλεπω γυρω μου αρκετα συχνα και απο ατομα που δεν εχουν τοσες γνωσεις απο υπολογιστες. Μπορει στο αρθρο να λεει οτι καποιοι τα κατεβασαν και δεν τα βαλαν ποτε αλλα δεν λεει το καποιοι το κατεβασαν και απο το ιδιο cd το περασε ολη η παρεα και το αντεγραψαν ολοι απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι τα λιγοστα ατομα που ξερω που εχουν Linux εχουν ΚΑΙ Windows.....Το ιδιο ισχυει και για τους περισσοτερους Linuxαδες εδω μεσα....Βεβαια μετα αρχιζουν οι δικαιολογιες τυπου δεν μπορω να παιξω παιχνιδια κτλ κλ κτλ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι τα λιγοστα ατομα που ξερω που εχουν Linux εχουν ΚΑΙ Windows.....Το ιδιο ισχυει και για τους περισσοτερους Linuxαδες εδω μεσα....Βεβαια μετα αρχιζουν οι δικαιολογιες τυπου δεν μπορω να παιξω παιχνιδια κτλ κλ κτλ.......

 

Μα το οτι εχουμε ΚΑΙ windows δεν σημαινει οτι το εχουμε σαν βασικο συστημα. Αλλα μαλλον εχεις δικιο... Εχω πεταξει 2.5 ΤΒ στο λινουξ ετσι για να λεω οτι τα εχω...χαχααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το οτι εχουμε ΚΑΙ windows δεν σημαινει οτι το εχουμε σαν βασικο συστημα. Αλλα μαλλον εχεις δικιο... Εχω πεταξει 2.5 ΤΒ στο λινουξ ετσι για να λεω οτι τα εχω...χαχααα

 

Εντάξει ρε Ευκλείδη άμα σου αρέσει και σε βολεύει μαγκιά σου.:)

 

Πάντως τα 7 κακό λειτουργικό δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...