Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 πουλάνε ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Nαι αλλα μας χαρακτηριζεις και εμας ετσι, που εχουμε αγορασει windows και τα χρησιμοποιουμε παραλληλα.

 

Όχι Γιάννης, μα Γιαννάκης....

 

Η αναγωγή του linux σε δόγμα και θρησκεία απο κάποιον δεν είναι επειδή το χρησιμοποιεί, dual boot ή όχι.

Αλλά επειδή έχει εμμονή με αυτό.

Και δυστυχώς οι περισσότεροι χρήστες του είναι τέτοιοι.

Αυτό είναι το νόημα : η κακή νοοτροπία που έχετε οι περισσότεροι.

Τα είπα νωρίτερα, να μην τα ξαναλέω.

 

Προφανώς υπάρχουν και λογικοί-διαλακτικοί που σέβονται τις ανάγκες και τις επιλογές των χρηστών,

δεν προσπαθούν να τους καθοδηγήσουν με το ζόρι, δεν συμπεριφέρονται ελιτίστικα, δεν γίνονται κουραστικοί με το να επιμένουν,

δεν προσπαθούν να αποδείξουν ότι είναι οι μόνοι με κοινωνικές ευαισθησίες κλπ.

Αλλά αυτοί είναι ελάχιστοι.

 

 

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανώς υπάρχουν και λογικοί-διαλακτικοί που σέβονται τις ανάγκες και τις επιλογές των χρηστών,

δεν προσπαθούν να τους καθοδηγήσουν με το ζόρι, δεν συμπεριφέρονται ελιτίστικα, δεν γίνονται κουραστικοί με το να επιμένουν,

δεν προσπαθούν να αποδείξουν ότι είναι οι μόνοι με κοινωνικές ευαισθησίες κλπ.

Αλλά αυτοί είναι ελάχιστοι.

 

 

-

 

Θες να πεις κάτι για το λίνουξ; Ε; Ε; Ε; Ε; Ε; Να βγάλω τον σουγιά που είναι opensource Τώρα ή να περιμένω νέα release του; :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στα 6 μου είχα ήδη cpc464 και στα 12 μου Α500+ τη ακριβώς θες να πεις;

 

Ισως οτι ΔΕΝ τα χρησιμοποιουσες ? Εγω ειμουν 9 οταν πηρε ο πατερας μου Commodore 64 και με δυσκολια μπορω να πω πως τον χειριζομουν....Το ιδιο και με τον Amstrad 6128......Ο αλλος στα 4 και εσυ στα 6 εισασταν ο Doogie Howzer ? Μην το παραμπιπ το θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως οτι ΔΕΝ τα χρησιμοποιουσες ? Εγω ειμουν 9 οταν πηρε ο πατερας μου Commodore 64 και με δυσκολια μπορω να πω πως τον χειριζομουν....Το ιδιο και με τον Amstrad 6128......Ο αλλος στα 4 και εσυ στα 6 εισασταν ο Doogie Howzer ? Μην το παραμπιπ το θεμα....

 

Ε, όχι και Doogie Houser αλλά τα βασικά τα έκανα (load κανένα παιχνίδι κλπ) ήμουν OS Agnostic τότε.:ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως οτι ΔΕΝ τα χρησιμοποιουσες ? Εγω ειμουν 9 οταν πηρε ο πατερας μου Commodore 64 και με δυσκολια μπορω να πω πως τον χειριζομουν....Το ιδιο και με τον Amstrad 6128......Ο αλλος στα 4 και εσυ στα 6 εισασταν ο Doogie Howzer ? Μην το παραμπιπ το θεμα....

 

Ναι καθομουν και το κοιτουσα να αναβοσβηνει. Ελεος ρε παιδια. Απλα ελεος. Φυσικα και το χρησιμοποιουσα, κυριως για ζωγραφικη και παιχνιδια αλλα ολα τα παιδακια ετσι ξεκινησαμε τοτε. Επισης 26-21=5 για να μαθαινουμε και λιγα μαθηματικα. Στα 11 εκανα το πρωτο μου φορματ μονος μου και στα 14 μπηκα πρωτη φορα στο ιντερνετ. Απο εκει μεχρι τωρα εχουν περασει πολλα σταδια και πολυ διαβασμα, αφου εν τελη το σπουδασα και ακομα το σπουδαζω παραλληλα. Εχω γνωσεις πανω στο θεμα για να κρινω και εχω ψαξει παρα πολυ και τα 2 λειτουργικα. Ξερω τις αδυναμιες και τα θετικα του καθενως.

 

Εμενα προσωπικα με βολευει το λινουξ για αυτα που κανω, το θεωρω πιο ομορφο και πιο ευχαριστο στο περιβαλλον εργασιας, πολυ πιο γρηγορο, παραμετροποιησιμο μεχρι αηδιας, ασφαλες, χωρις περιτα antivirus και δεν χρειαζεται να δεν πεταω τον χρομο μου σε συντηριση αλλα τον αξιοποιω πιο σωστα. Μου περνει 10 με 15 περιπου λεπτα για να το στησω και να ειναι Fully Functional και αν γινει στραβη και δεν bootarei δεν θελει φορματ αλλα μονο να βαλεις 5 λεπτα το live cd του και να διορθωσεις οτι λαθη γιναν. Ποτε δεν εχει παθει τιποτα απο μονο του παρα μονο απο δικη μου ανοησια και η μοναδικη φορα που κρασαρε το λειτουργικο ηταν στον σερβερ της σχολης μου που ειμαι admin ο οποιος ειχε παλιους δισκους και τα εφτυσε αυτος που ηταν το λειτουργικο. Αλλα ακομα και ολα στραβα να πανε απλα κανεις re-install το λειτουργικο αφηνοντας to /home partition χωρις να το πειραξεις με αποτελεσμα στο πρωτο boot να εχεις τις ρυθμισεις σου για ολα τα προγραμματα σου και τα αρχεια σου οπως ηταν πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Η αναγωγή του linux σε δόγμα και θρησκεία απο κάποιον δεν είναι επειδή το χρησιμοποιεί' date=' dual boot ή όχι.

Αλλά επειδή έχει εμμονή με αυτό.

[...']

Και δυστυχώς οι περισσότεροι χρήστες του είναι τέτοιοι.

Όχι. Ακόμη και σε μια κοινότητα όπως αυτή του Insomnia που δεν περιστρέφεται γύρω από το συγκεκριμένο θέμα, αν δεις τους περισσότερους συμμετέχοντες π.χ. στο Linux φόρουμ θα δεις ότι δεν είναι φανατισμένοι.

 

Αν και είναι εύκολο κάποιος που στην πραγματικότητα δεν είναι φανατισμένος να συμπεριφερθεί σαν τέτοιος, αν ο συνομιλητής του, έστω και από λάθος, κάνει κάποια εσφαλμένη γενίκευση με ύφος το οποίο του φανεί αλαζωνικό. Μπορεί τότε να απαντήσει στο ίδιο στυλ, κάνοντας μία παρόμοιου τύπου εσφαλμένη γενίκευση με επίσης αλαζωνικό ύφος, εν γνώση του, είτε επειδή του είναι πιο εύκολο είτε επειδή έχει μπει σε mode προσωπικής ανταγωνιστικότητας (με το θέμα να είναι μόνο η αφορμή) και μια τέτοια απάντηση θα ικανοποιήσει καλύτερα τον εγωισμό του.

 

Για κάποιον τρίτο και οι δύο είναι φανατισμένοι, στην πραγματικότητα το πιθανότερο είναι ότι και οι δύο μιλάνε από διαφορετική οπτική, την οποία αν έκαναν τον κόπο να ξεκαθαρίσουν στο συνομιλητή τους με μη προκλητικό τρόπο θα συμφωνούσαν μεταξύ τους. Όμως δεν το κάνουν επειδή τους ενδιαφέρει περισσότερο να "κατατροπώσουν" το άλλο μέρος με τους δικούς του όρους, ακόμη και αν ξεφύγουν εντελώς από το θέμα, παρά να εκφράσουν με σαφήνεια την πραγματική τους γνώμη για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Αυτό το φαινόμενο δεν έχει να κάνει συγκεκριμένα με το θέμα των λειτουργικών, πόσο λιγότερο με κάποια παθολογική νοοτροπία των χρηστών Linux. Εγώ βλέπω ότι κάνει την εμφάνισή του σε κάθε είδους συζητήσεις για τις οποίες υπάρχουν διαφορετικές απόψεις (κονσόλα VS PC, Windows VS MacOS, IOS VS Android, Intel VS AMD κλπ). Αρκεί κάποιος κάνει το λάθος να εκφραστεί επιπόλαια για να ενοχληθεί κάποιος άλλος και μετά πάει χιονοστιβάδα. Αν ξεκινήσει στραβά η συζήτηση είναι εύκολο να αναλάβει ο εγωισμός, ακόμα και σε μετριοπαθείς ανθρώπους.

 

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ανεπανόρθωτα fanboys με παρωπίδες -όπως άλλωστε και σε οποιαδήποτε θεματική, δε νομίζω ότι είναι η συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Άδικα χάνετε χρόνο και ενέργεια.

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...