Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 πουλάνε ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...5 χρονια χωρις λειτουργικο ή καλυτερα με το χειροτερο λειτουργικο ολων των εποχων..πως να μην τα "σπανε" που απο οτι φαινεται ειναι και το πιο απαλαγμενο απο λαθη του παρελθοντος.

Δεν θα μπορουσα να πω οτι ειναι το καλυτερο, το καλυτερο απο τα προηγουμε σιγουρα..μα αυτο δεν ειναι το πρεπον?

Ενα λειτουργικο πρεπει να βελτιωνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αναιρώ το οτι θεωρούσα τα Windows 7 μια αντιγραφή των Windows Vista...

Άνηκα σ'αυτούς που πιστεύανε πως το όλο ζήτημα ήταν ένα σωστό marketing και μια έξυπνη προώθηση, αλλά τελικά το όλο ζήτημα είναι πως όντως διορθωθήκανε απίστευτα πολλά πράγματα και απλοποιήθηκαν συγχρόνως!

Διάβασα κάποια posts περί kernel κλπ που γράψατε κάποιοι εδώ μέσα & το έψαξα λιγάκι παραπάνω... Ήμουν λίγο δίσπιστος, αλλά γενικά όλα τα reviews όπου κι αν μπήκα, γράφανε μόνο τα καλύτερα.

Προχώρησα λοιπόν...

Έκανα καθαρή εγκατάσταση τα Windows 7 Ultimate x64 & ο υπολογιστής μου αν ήταν μια φορά γρήγορος με τα Vista (δεν είχα παράπονο), πλέον πετάει!

Δεν έχω ξαναδεί τόσο γρήγορη εγκατάσταση ενημερώσεων σε κανένα προηγούμενο λειτουργικό της microsoft & η ανταπόκριση τους γενικότερα είναι απίστευτη!

Η γραμμή εργαλειών είναι γ@μ@τη, καθότι οι συντομεύσεις πλέον δεν καλύπτουν την επιφάνεια εργασίας και σαφώς... ο τερματισμός λειτουργίας είναι σχεδόν ανύπαρκτος!

Οι εφαρμογές τρέχουν σφαιράτες, οι εγκαταστάσεις τους που στα Vista τρέχανε στη κλίμακα του 0% ως 100%, κι ώσπου να φτάσει στο 100% έλεγες ΕΛΕΟΣ, πλέον γίνονται όπως έπρεπε να γίνονται εξαρχής... γρήγορα και χωρίς αδικαιολόγητες αναμονές!

Εχουν κρατήσει όλα όσα κάνανε τα Vista μια αξιόλογη επιλογή ως "δυνατότητες", άσχετα βέβαια αν το αποτέλεσμα τους δεν ήταν το πλέον επιθυμητό.

"Μπεμπεκίζουν" βέβαια ακόμα σε κάποιες λεπτομέρειες, αλλά τουλάχιστον δεν "σκοντάφτουν", κάτι για το οποίο χαρακτηρίζονται όλοι οι προκάτοχοι τους (Vista & XP) στο ξεκίνημα τους!

Δεν έχω κανένα παράπονο και δεν σκέφτομαι ούτε κατά διάνοιαν να ξαναγυρίσω πίσω είτε στα Vista, είτε (ΜΕ ΤΗ ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ) στα απαρχαιωμένα πλέον Windows XP!

Λεπτομέρεια.... θα μου λείψει το Dreamscene των Vista Ultimate! Αλλά στις λήψεις των 7 στην επίσημη ιστοσελίδα τους όλο και προστίθενται πράγματα!

You never know...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναιρώ το οτι θεωρούσα τα Windows 7 μια αντιγραφή των Windows Vista...

Άνηκα σ'αυτούς που πιστεύανε πως το όλο ζήτημα ήταν ένα σωστό marketing και μια έξυπνη προώθηση, αλλά τελικά το όλο ζήτημα είναι πως όντως διορθωθήκανε απίστευτα πολλά πράγματα και απλοποιήθηκαν συγχρόνως!

Διάβασα κάποια posts περί kernel κλπ που γράψατε κάποιοι εδώ μέσα & το έψαξα λιγάκι παραπάνω... Ήμουν λίγο δίσπιστος, αλλά γενικά όλα τα reviews όπου κι αν μπήκα, γράφανε μόνο τα καλύτερα.

Προχώρησα λοιπόν...

Έκανα καθαρή εγκατάσταση τα Windows 7 Ultimate x64 & ο υπολογιστής μου αν ήταν μια φορά γρήγορος με τα Vista (δεν είχα παράπονο), πλέον πετάει!

Δεν έχω ξαναδεί τόσο γρήγορη εγκατάσταση ενημερώσεων σε κανένα προηγούμενο λειτουργικό της microsoft & η ανταπόκριση τους γενικότερα είναι απίστευτη!

Η γραμμή εργαλειών είναι γ@μ@τη, καθότι οι συντομεύσεις πλέον δεν καλύπτουν την επιφάνεια εργασίας και σαφώς... ο τερματισμός λειτουργίας είναι σχεδόν ανύπαρκτος!

Οι εφαρμογές τρέχουν σφαιράτες, οι εγκαταστάσεις τους που στα Vista τρέχανε στη κλίμακα του 0% ως 100%, κι ώσπου να φτάσει στο 100% έλεγες ΕΛΕΟΣ, πλέον γίνονται όπως έπρεπε να γίνονται εξαρχής... γρήγορα και χωρίς αδικαιολόγητες αναμονές!

Εχουν κρατήσει όλα όσα κάνανε τα Vista μια αξιόλογη επιλογή ως "δυνατότητες", άσχετα βέβαια αν το αποτέλεσμα τους δεν ήταν το πλέον επιθυμητό.

"Μπεμπεκίζουν" βέβαια ακόμα σε κάποιες λεπτομέρειες, αλλά τουλάχιστον δεν "σκοντάφτουν", κάτι για το οποίο χαρακτηρίζονται όλοι οι προκάτοχοι τους (Vista & XP) στο ξεκίνημα τους!

Δεν έχω κανένα παράπονο και δεν σκέφτομαι ούτε κατά διάνοιαν να ξαναγυρίσω πίσω είτε στα Vista, είτε (ΜΕ ΤΗ ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ) στα απαρχαιωμένα πλέον Windows XP!

Λεπτομέρεια.... θα μου λείψει το Dreamscene των Vista Ultimate! Αλλά στις λήψεις των 7 στην επίσημη ιστοσελίδα τους όλο και προστίθενται πράγματα!

You never know...

 

 

 

δηλαδη τοσο καιρο τα εκραζες χωρις καν να τα εχεις δοκιμασει???

 

οπως εδω..http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3320256&postcount=38

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
δηλαδη τοσο καιρο τα εκραζες χωρις καν να τα εχεις δοκιμασει???

 

οπως εδω..http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3320256&postcount=38

 

Κράζεις κάτι, όταν το βγάζεις άχρηστο! Και άχρηστα δεν τα είχα βγάλει ποτέ, απλά έλεγα πως δεν έχουνε διαφορά με τα Vista ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ!

Είπα πως έχουνε μια μπάρα άχρηστη και κάποια πράγματα που πολλοί δεν χρησιμοποιούνε (λάθος μου), δεν είπα όμως πως είναι ένα αδύναμο λειτουργικό!

Όταν δηλώνω πως δεν βλέπω διαφορά με τα Vista που με αφήσανε ικανοποιημένο, πως να τα αχρηστεύω όταν με έχουν αφήσει ικανοποιημένο?

ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ σε 7 από Vista έγραψα πως θεώρησα ανούσια, όχι τα ίδια τα Windows 7!

Άνηκα μάλιστα στους πρώτους που "απογαλακτοποιηθήκανε" από τα XP και έκτοκτε δεν ξαναγύρισα σ'αυτά!

Θεωρούσα ανούσια την αναβάθμιση στα 7, επειδή δεν μου δημιουργήσανε πρόβλημα τα Vista. Σήμερα έχοντας πλέον ως κύριο λειτουργικό τα 7 στο pc μου, είδα πως υφίσταται διαφορά, χωρίς πάλι να βγάζω άχρηστα τα Vista, απλά τα βάζω αυτομάτως σε δεύτερη μοίρα, λόγω ταχύτητας απόκρισης και για όλα τα παραπάνω που ανέφερα.

Παρόλα αυτά δεν είμαι εγώ αυτός που δεν δικαιολογείται, αλλά άλλοι που δεν έχουν μάθει να συζητάνε πείθοντας με επιχειρήματα και προχωρήσανε σε ειρωνίες και άνευ λόγου επιθέσεις στο συγκεκριμένο topic...

Όπως εδώ!

Δεν χρησιμοποιουν το νεο kernel?Δεν χρησιμοποιουν το full gpu accelerated UI?(υποθετω οτι ξερεις τι σημαινει αυτο σε σχεση με τα vista που στην κυριολεξια τα πινει η cpu..)?Δεν χρησιμοποιουν το παραλληλο ανοιγμα συσκευων στην εκκινηση?Δεν χρησιμοπουν τον νεο dispatcher lock?Δεν χρησιμοπουν το ταχυτατο search?

 

Τι σκ@τα...αλλο λειτουργικο εχω εγω..?

 

Και ο πιο στραβος αν δουλεψει vista και μετα παει σε 7 στο ιδιο μηχανημα θα καταλαβει την διαφορα στην ταχυτητα και αποκριση του λειτουργικου.Το οτι και τα 2 εχουν το aero δεν σημαινει οτι ειναι ιδια.Αλλα μαλλον θα περιμενες να δεις τιποτα περιεργα αχρηστα 3d animations,νεο Ui ,αλλα εικονιδια,φλογες και wubling παραθυρα και ενα σωρο αλλες αχρηστες π@π@ριες για να μεταβεις στα 7...

 

Θα μπορούσες να'σουν λιγάκι πιο ευγενικός, καθότι από όλα όσα έγραψες, είσαι ο πρώτος εδώ μέσα που με έβαλε να ψάξω περί kernel, που όντως φίλε μου δεν γνώριζα!

Κρίμα να έχεις τόσες γνώσεις περί υπολογιστών και να τοποθετείσαι τόσο άσχημα, όταν μπορείς με 2-3 προτάσεις να βάλεις τον άλλον να ψάξει και να τον πείσεις πως έχεις δίκιο!

Σ'ευχαριστώ παρόλα αυτά που το έκανες έστω έτσι...

Επεξ/σία από ntg1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα παντως δεν με εντυπωσιασαν. Εχουν δωσει μεγαλη σημασια στην εμφανιση (προσπαθωτας να αντιγραψουν το Mac OS) και οχι στην απλη χρηση.

 

Πας στον Πινακα Ελεγχου και δεν ξερεις απο που ν'αρχισεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στον Πινακα Ελεγχου και δεν ξερεις απο που ν'αρχισεις!

 

Από τα xp είναι πιο οργανωμένος ο πίνακας ελέγχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα παντως δεν με εντυπωσιασαν. Εχουν δωσει μεγαλη σημασια στην εμφανιση (προσπαθωτας να αντιγραψουν το Mac OS) και οχι στην απλη χρηση.

 

Πας στον Πινακα Ελεγχου και δεν ξερεις απο που ν'αρχισεις!

 

Εφοσον τα features που προσφερει ο νεος Πινακας Ελεγχου ειναι ιδια με αυτα των xp, διαβαστε το help να δειτε που εχουν μεταφερθει. Εδω καθεστε και μου αντιγραφετε scripts, μπλεκεστε με repositories και driver managers για χαρη του ubuntu, ενα καινουριο πινακα ελεγχου δεν μπορειτε να μαθετε;

 

Παντως, ο νεος πινακας ελεγχου ειναι για να βοηθησει τον απλό χρηστη. Εμεις μπορει να ξερουμε που να παμε για το καθε τι, αλλα το παλιο στυλ του πινακα ελεγχου ειχε αρχισει να γινεται αναποτελεσματικο οσο προστιθονταν περισσοτερα πραγματα. Εμας δεν μας φαινεται, επειδη ξεραμε ηδη τα παλια εικονιδια και βλεπαμε μονο τα καινουρια. Αλλα για πεταξτε εναν καινουριο χρηστη μεσα στο classic view των xp/vista και θα δειτε οτι δεν θα ξερει που να παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον τα features που προσφερει ο νεος Πινακας Ελεγχου ειναι ιδια με αυτα των xp, διαβαστε το help να δειτε που εχουν μεταφερθει. Εδω καθεστε και μου αντιγραφετε scripts, μπλεκεστε με repositories και driver managers για χαρη του ubuntu, ενα καινουριο πινακα ελεγχου δεν μπορειτε να μαθετε;

 

Παντως, ο νεος πινακας ελεγχου ειναι για να βοηθησει τον απλό χρηστη. Εμεις μπορει να ξερουμε που να παμε για το καθε τι, αλλα το παλιο στυλ του πινακα ελεγχου ειχε αρχισει να γινεται αναποτελεσματικο οσο προστιθονταν περισσοτερα πραγματα. Εμας δεν μας φαινεται, επειδη ξεραμε ηδη τα παλια εικονιδια και βλεπαμε μονο τα καινουρια. Αλλα για πεταξτε εναν καινουριο χρηστη μεσα στο classic view των xp/vista και θα δειτε οτι δεν θα ξερει που να παει.

 

Που ειδες εσυ scripts και driver managers; Ελεος, τι αλλο θα ακουσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω τα φώτα σας στην εξής ερώτηση: Με τετραπύρηνο επεξεργαστή είναι προτιμότερα από άποψη απόδοσης τα Windows 7 στα 64bit ή στα 32bit?? Τι συμβαίνει με τη συμβατότητα των περισσοτέρων προγραμμάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...