Προς το περιεχόμενο

i7 920 & BSOD


iFrankie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Έχω ένα μηχάνημα i7 920 2,66Ghz , 6GB Ram 1333Mhz , EVGA GTX260 , Mobo: Rampage II Gene(<Εnable Onboard Sound,Disable LAN) και Windows 7 Ultimate 64bit

 

Όλα μια χαρά αλλά τουλάχιστον μια φορά την ημέρα μου πετάει μπλε οθόνη με τα errors 101 και 124 και αυτό όταν είμαι στο youtube (συχνά) ή βλέπω καμία ταινία(υπερβολικά σπάνια) μετα την BSOD δεν έχω πρόβλημα με youtube ή κατι αλλο, εψαξα στο google και οι περισσότεροι λένε να ανεβάσω το vcore

Οι απορίες μου είναι:

-Πόσο πρέπει να ανέβει το vcore (Είναι στο auto και έτσι δεν ξέρω ποιά είναι η standar τιμή του)

-Σίγουρα είναι αυτό?

 

Tips:

  • To pc τώρα είναι χώρις Οverclock σε τίποτα! Όλα by default
  • Έχω κάνει ΟΛΑ τα updates που πρέπει (Windows,Drivers,BIOS)
  • Έχω τρέξει prime95,Μemtest 86+,3D Marks 01,06,Vantage πουθενά δεν είχα πρόβλημα
  • (Prime95: 15ώρες , Μemtest 86+ 12ώρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Απο την στιγμή που στο κάνει μόνο σε video μπορεί κάτι να παίζει με του codecs ... δοκίμασε με k-lite mega codec pack και πες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

-Πόσο πρέπει να ανέβει το vcore (Είναι στο auto και έτσι δεν ξέρω ποιά είναι η standar τιμή του)

-Σίγουρα είναι αυτό?

Ποσο δεν το γνωριζω αλλα ισως να ειναι αυτο αν παιζει undervoltage στην μητρικη σου.Γενικα απ οτι θυμαμαι το χει η asus το θεμα σε μερικες μητρικες.

Αν δεν διoρθωθει κατι,ριξε μια ματια με το flash μια και στο εμφανιζει μονο στο youtube και αν δεν δεις προκοπη και απο κει,αν θελεις ανεβασε καπου τα minidumps και το kernel dump να τα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχώ αλλάξει codecs απο Κ-Lite Codec Pack πήγα σε K-Lite Mega Codec Pack τελευταία έκδοση,το flash είναι Updated. Μπορείς να μου πεις που βρισκώ αυτά τα dumps να τα ανεβάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Εχώ αλλάξει codecs απο Κ-Lite Codec Pack πήγα σε K-Lite Mega Codec Pack τελευταία έκδοση,το flash είναι Updated. Μπορείς να μου πεις που βρισκώ αυτά τα dumps να τα ανεβάσω?

 

Τα minidumps ειναι στο C:\windows\minidump και το memory.dmp βρισκεται μεσα στο c:\windows.Καντα ενα rar/zip πριν τα ανεβασεις καπου.

Παντως οι codecs ισως να χρειαζοταν λιγο ψαξιμο ακομα,μια και μιλαμε για bsod μονο σε περιπτωσεις video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω ναι... Δεν θυμάμαι άλλες περιπτώσεις...Και για να γίνω πιο αναλυτικός πρίν κολλήσει όλο το pc frezzarei (μαζί με τον ήχο) και μετά πεταει bsod..

Αυτα που μου ζητήσατε θα τα ανεβάσω το βραδάκι που θα έχω γυρίσει απο την σχολή >.>"

 

---------- Προσθήκη 30-04-2010 στις 00:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα 29-04-2010 στις 17:03 ----------

 

Minidump

http://rapidshare.com/files/381699939/042910-20389-01.dmp

To memory δεν το βρισκώ (μαλλόν θα το έχω απενεργοποιήσει καταλάθος με το Windows 7 Manager)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Minidump

http://rapidshare.com/files/381699939/042910-20389-01.dmp

To memory δεν το βρισκώ (μαλλόν θα το έχω απενεργοποιήσει καταλάθος με το Windows 7 Manager)

Downloading και αυριο βραδυ ελπιζω να εχω την αναλυση.Επανεφερε τα kernel dumps.Δεν ξερω τι προτεινει/κανει ο windows 7 manager,αλλα καλο θα ηταν να υπαρχουν.

 

Mια φορα την μερα λες πως εχεις bsod και εχεις ολο κ ολο ενα μονο minidump?Κακο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δυνατό να κάνεις overvoltage για να μην τρως bsods στα default ρολόγια. Απλά μη αποδεκτή λυση να ανεβάσεις το vcore. Για τα prime95 και memetest, χρειάζονται 24ωρα imo. Το μόνο που μπορεί να μην παίρνει σωστό ρεύμα από το σύστημα είναι οι μνήμες (που κάποιες δεν αναγνωρίζονται σωστά και παίζουν με λάθος timings ή λάθος ρεύματα). Άρα αν οι μνήμες σου παίζουν σωστά, όλα τα άλλα θα έπρεπε να είναι default.

 

Εφόσον, βέβαια, είναι εστιασμένο το πρόβλημα στις ταινίες και στα flash (youtube) και όχι π.χ. στα games, μάλλον έχεις θέμα με το software και όχι το hardware.

 

Θα πρότεινα να εγκαταστήσεις ένα ubuntu (τώρα που βγήκε και το 10.04) και να δεις αν έχεις αντίστοιχα προβλήματα βλέποντας flash ή ταινίες. Λογικά δε θα έχεις, οπότε και θα επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει πρόβλημα με το software.

 

Πότε έγινε η εγκατάσταση του λειτουργικού? ΑΠό την αρχή είχες bsods ή από κάποια συγκεκριμένη στιγμή και μετά? Δώσε πιο πολλές λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I'm back again... Έβαλα το ntune για overclockin (μην ρωτήσετε για ποιό λογο ήθελα να κάνω οc) στην nvidia και κυριολεκτικά κλάταρε το pc διαφορετική μπλε οθόνη αργούσε να μπουτάρει κ πάλι μπλε οθόνη δεν έχω ιδέα τι παίχτηκε..Στην τελική έκανα format (δεν το εψάξα τι έγινε κτλ γιατί είχα ξενερώσει) έβαλα όλους τους drivers χ64 (πιο παλια τους έβαζα από το cd που έχει auto installer οπότε δεν ξέρω τι παιζόταν) και αναμένουμε να δούμε πως θα πάει..

 

Y.Γ 3: Ευχαριστώ πραγματικά για το ενδιαφέρον σας να με βγάλετε απο την δύσκολη θέση με τις γνώσεις σας

Υ.Γ 1: Το Windows 7 Manager είναι tweaker tool (unofficial) για διάφορες διεργασίες στα 7

Y.Γ 2: Θα 'θελα να βάλω ubuntu αλλά με πτυχιακή να τρέχει σε dreamweaver δεν παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα flash είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Όταν έβλεπα ένα βιντεάκι στο youtube και το έβαζα σε full screen κόλλαγε. Κατέβασα την beta έκδοση του Flash 10.1 και λύθηκε το πρόβλημα.

 

Είναι γνωστό πρόβλημα με την τελευταία σειρά της Nvidia. Το πρόβλημα μου παρουσιάστηκε όταν έβαλα μια Nvidia 220GT.

 

Αν το εγκαταστήσεις και δεν λυθεί το πρόβλημα, δοκίμασε τους τελευταίους drivers και αν ακόμα υπάρχει πρόβλημα πες μας τι τροφοδοτικό έχεις. Ίσως να φταίει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Y.Γ 2: Θα 'θελα να βάλω ubuntu αλλά με πτυχιακή να τρέχει σε dreamweaver δεν παίζει

 

Δε σου είπα να το βάλεις μόνιμα. 5-6 GB θέλει. Απλά να παρακολουθούσες κάμποσα flash εκεί, για να βλέπαμε αν όντως είναι θέμα hardware ή win software.

 

Τέσπα. Απ' ό,τι κατάλαβα έχεις ξαναστήσει το λειτουργικό, δεν έχεις φάει bsods ακόμα και περιμένεις να δεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ξανάστησα...'Αμα δω πρόβλημα πάλι θα βάλω ubuntu και ο θεός βοηθός (άμα δεν υποστηρίζει το wi-fi stick oυτε flash ουτε τπτ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...