Προς το περιεχόμενο

Honda PCX 125 - γνώμες;


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειναι πολυ πολυ προσεγμενο σε ολα του απο οτι εχω δει μεχρι στιγμης. τα πλαστικα ακλωνητα... ντουλαπακι κατω απο το τιμονι ... χωρος κατω απο τη σελα για fullface κρανος και αλλα μικρα πραγματα, ηρεμο στο θορυβο... εγω το ακουω που ειμαι πανω... ολοι μου λενε πως δεν ακουγομαι οταν ερχομαι...και εγω για ασπρο σκεφτομουν αρχικα, αλλα μου φανηκε να δειχνει μικροτερο απο οτι πραγματικα ειναι.. στο μαυρο του παντως ειναι ολα τα λεφτακια

 

φιλαρακι εγω το ψαχνω σε μαυρο με καφε πλαστικα.....θα τα σπαει....καλοταξιδο και να φοραμε παντα κρανος...ετσι ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ πολυ προσεγμενο σε ολα του απο οτι εχω δει μεχρι στιγμης. τα πλαστικα ακλωνητα... ντουλαπακι κατω απο το τιμονι ... χωρος κατω απο τη σελα για fullface κρανος και αλλα μικρα πραγματα, ηρεμο στο θορυβο... εγω το ακουω που ειμαι πανω... ολοι μου λενε πως δεν ακουγομαι οταν ερχομαι...και εγω για ασπρο σκεφτομουν αρχικα, αλλα μου φανηκε να δειχνει μικροτερο απο οτι πραγματικα ειναι.. στο μαυρο του παντως ειναι ολα τα λεφτακια

 

φιλαρακι εγω το ψαχνω σε μαυρο με καφε πλαστικα.....θα τα σπαει....καλοταξιδο και να φοραμε παντα κρανος...ετσι ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκουσα ότι έχει το πρόβλημα των innova και κελαϊδάει λίγο...

μια και αναφερθηκε να πω οτι το προβλημα λυνεται (στα παλια innova το συγκεκριμενο σκουτερ δεν εχει καμμια σχεση) οταν σφιγγουμε τον πισω τροχο πιεζουμε την κιθαρα στην κοντρα προς τα κατω η με παντετα περναμε την ντιζα του πισω φρενου απο την πανω μερια για μονιμη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
το πηρα χτες φιλοι ... απλα φανταστικο, τι να πω

 

Πρωτα απο ολα σας χαιρετω,

ειμαι νεος στα μερη σας,αλλα παλιος στα fora...που λενε

 

Εχω πολλες φορες διαβασει διαφορα χρησιμα που λετε κατα καιρους

αλλα μολις πριν λιγο αποφασισα να μπω ..και γιατι λετε...

 

Ε..για το PCX125!! Ερχομαι απο το καταστημα και τι να λεμε τωρα..! ειναι μια κουκλιτσα το ατιμο!

 

Ευχομαι καλοταξιδο και υπεροχες βολτες..

 

---------- Προσθήκη στις 20:05 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:02 ----------

 

Επισης αν εχεις malawi καποιο νεο για το εργαλειο..γραψε οπωσδηποτε!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδιά σκέφτομαι να δώσω το crypton x και να πάω στο Pcx 125.Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι οι επιδοσεις του.Ξέρει κάποιος να μας πει αν τα 100χλμ τα πιάνει αξιοπρεπώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σκέφτομαι να δώσω το crypton x και να πάω στο Pcx 125.Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι οι επιδοσεις του.Ξέρει κάποιος να μας πει αν τα 100χλμ τα πιάνει αξιοπρεπώς;

τα πιανει ανετοτατα ακομα και δικαβαλο.. πλεον εχω 2200 χλμ και εχω να πω πως ειναι αψογο.. η τελικη του ταχυτητα ειναι τα 108 χλμ/ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

τα πιανει ανετοτατα ακομα και δικαβαλο.. πλεον εχω 2200 χλμ και εχω να πω πως ειναι αψογο.. η τελικη του ταχυτητα ειναι τα 108 χλμ/ωρα

 

Λοιπον μεγεια ΜΑΣ εχω να πω..!

Το πηρα και γω και απο τα πρωτα χλμ με εχει κερδισει..(μου δινει την εντυπωση οτι εχει φοβερη ευλιγισια αν και νεος οδηγος!!)

 

Επισης δειχνει δυνατο και το φρενο του-στο λιγο που το ξερω-ασφαλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο σκουτερ με κάνει τρελά να θέλω να παω προς αυτό,αντί για δίπλωμα + αμάξι μιας και έκλεισα τα 18.. έεεεχει και κατανάλωση 2.8l στα 100χλμ :mellow:

Στα συν ότι είναι αυτόματο , έχει το IDLE stop , εμφάνιση... μένει να βρούμε τα ψήλα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

τα παιδια που το εχουν μπορουν να μας πουν, τι γινεται με τον αερα? γιατι βλεπω το φαιρινγκ μπροστα πολυ χαμηλο...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

το δικό μου pcx είναι μόνο 1 ημέρας και στα πρώτα 70 χιλιόμετρα που το έχω κάνει, δεν διαπίστωσα πρόβλημα με τον αέρα ακόμα και χωρίς κράνος. Το φάιρινγκ είναι σίγουρα χαμηλό.

Κατά τα άλλα, σε 75 χιλιόμετρα η μπάρα της βενζίνης έχει πέσει 1 γραμμή, που αυτό σημαίνει ότι στα 100 χιλιόμετρα ίσως κάψω λιγότερο από 2,8 :D Το μηχανάκι απλώς τα σπάει, το idling stop είναι απίστευτο, ξεκινάει άμεσα αν και δεν το τραβάω λόγω στρωσίματος και σε κοιτάνε όλοι περίεργα που έχεις σβηστή μηχανή καθώς περιμένεις το πράσινο :P

 

Εκτός από την ομορφιά του, τα φρένα είναι μια χαρά, η όλη συμπεριφορά του στους αλογόδρομους που έχουμε είναι καλύτερη από το αναμενόμενο ( 14αρα ζάντα ). Το σημαντικότερο είναι πως αν και είμαι αρκετά ψηλός και εύσωμος, και εμένα αλλά και ακόμα ένα άτομο μας χωράει μια χαρά με άνεση θέση για τα πόδια και το τιμόνι είναι πολύ βολικό, κάτι που εκ πρώτης όψεως, δεν φαίνεται ότι προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικο φιλε... Το μοτερ θα ανοιξει και αλλο μετα τα 1000χιλιομετρα ειδικα οποτε θα δεις και αλλη διαφορα... Επισης τα φρενα μολις στρωθουν θα πιανουν ακομα καλυτερα...Λιγοτερο απο 3/100 δεν θα πεσεις. Γυρω στα 2 εχει το innova που εχει σασμαν και οχι τοσες απωλειες οπως τα σκουτερ. Επισης θα συνηθησεις το γκαζι και θα το ανοιγεις πιο ευκολα, βαλε και οτι εισαι ευσωμος ενω η καταναλωση υπολογιζεται με 60-70 κιλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το PCX το έχω πάνω από ένα χρόνο. Έχω κάνει 14000χλμ και είναι πραγματικά πολύ καλό.

Δύο προβλήματα αντιμετώπισα.

1. Ενώ έχω δύναμη το μηχανάκι, δεν ανεβάζει πάνω από τα 100χαω και

2. Η πίσω ανάρτηση είναι πολύ μαλακή με αποτέλεσμα να τερματίζει, ειδικά στα δικάβαλα.

 

Οι λύσεις:

1. Βαριατόρ J-Costa και το μηχανάκι βγάζει 125χαω.

2. Bitubo αναρτησούλες.

 

Μειωνεκτήματα:

1. 190€

2. 300€

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, είμαι πολύ ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PCX το έχω πάνω από ένα χρόνο. Έχω κάνει 14000χλμ και είναι πραγματικά πολύ καλό.

Δύο προβλήματα αντιμετώπισα.

1. Ενώ έχω δύναμη το μηχανάκι, δεν ανεβάζει πάνω από τα 100χαω και

2. Η πίσω ανάρτηση είναι πολύ μαλακή με αποτέλεσμα να τερματίζει, ειδικά στα δικάβαλα.

 

Οι λύσεις:

1. Βαριατόρ J-Costa και το μηχανάκι βγάζει 125χαω.

2. Bitubo αναρτησούλες.

 

Μειωνεκτήματα:

1. 190€

2. 300€

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, είμαι πολύ ευχαριστημένος

 

Τι είναι το Βαριατόρ; Υπάρχουν για όλα τα μηχανάκια αντίστοιχα; Έχω και εγώ ένα CBF 125 κ θα ήθελα λίιγο παραπάνω σε τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το Βαριατόρ; Υπάρχουν για όλα τα μηχανάκια αντίστοιχα; Έχω και εγώ ένα CBF 125 κ θα ήθελα λίιγο παραπάνω σε τελική.

 

Βαριατόρ υπάρχει μόνο σε scooters. Στο δικό σου υπάρχουν τα γρανάζια τελικής μετάδοσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...