Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη ιστοσελιδας


nomikosas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Members
Ο λόγος που θέλω site στην πραγματικότητα είναι να μεταφέρω το blog μου εκεί.

1) Γιατί θέλω να κατηγοριοποιήσω σε μία γραμμή πάνω πάνω στην ιστοσελίδα το κατεβατό των ορισμών κι όχι με τον τρόπο που το κάνει το blogspot μέσω labels

2) Θέλω οι αναρτήσεις να είναι του στυλ

www.euretirio.com/arbitrage κι όχι

euretirio.blogspot.com/2010/02/arbitrage

 

Βασικά αστείοι λόγοι αλλά πραγματικά ιδιαίτερα αυτό με το url μου έχει σπάσει τα νεύρα που κοτσάρει αυθαίρετα την ημερομηνία. Στο wordpress μπορώ να έχω customized domain? Ή υπάρχει οποιαδήποτε πιο εύκολη λύση να κάνω αυτά που ζητάω?

 

Ακόμα και επι πληρωμή δεν με νοιάζει, έχω ήδη domain και δωρεάν hosting σε εταιρία.

 

Αν θυμάμαι καλά, το wordpress έχει τη δυνατότητα παραμετροποίησης του τρόπου με τον οποίο εμφανίζεται το url ενός post. Edit: δες και την εικόνα που επισυνάπτω...

 

Το άλλο που λες με τις ενότητες στην πάνω μπάρα μπορεί να γίνει και σε blogger. Π.χ. εγώ στο δικό μου έχω βγάλει μερικές βασικές κατηγορίες - ουσιαστικά βέβαια πρόκειται για links που οδηγούν σε αναζήτηση βάσει συγκεκριμένων labels. Εκτός αν εννοείς κάτι πιο σύνθετο από αυτό.

post-20957-129063107826_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και μπορεις να εχεις δικο σου Domain.
Αν θυμάμαι καλά, το wordpress έχει τη δυνατότητα παραμετροποίησης του τρόπου με τον οποίο εμφανίζεται το url ενός post.

Δεν ήξερα ότι γίνεται με το wordpress αυτό που θέλω, νόμιζα ότι είναι παρόμοιο με το blogger και δεν είχα ασχοληθεί καθόλου, θα το ψάξω τώρα.

 

Το άλλο που λες με τις ενότητες στην πάνω μπάρα μπορεί να γίνει και σε blogger. Π.χ. εγώ στο δικό μου έχω βγάλει μερικές βασικές κατηγορίες - ουσιαστικά βέβαια πρόκειται για links που οδηγούν σε αναζήτηση βάσει συγκεκριμένων labels. Εκτός αν εννοείς κάτι πιο σύνθετο από αυτό.

Βασικά την κατηγοριοποίηση αυτή την είχα παρατηρήσει πρώτα στο δικό σου blog και μετά ξέχασα που το είχα δει γιατί ήθελα να το επισυνάψω ως παράδειγμα XD. Αλλά και πάλι, όταν το είχα ψάξει για το blogger είδα ότι δεν γίνεται να αφαιρέσεις την ημερομηνία στις αναρτήσεις/έχεις δικό σου domain, οπότε το δεύτερο πρόβλημα παραμένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Δεν ήξερα ότι γίνεται με το wordpress αυτό που θέλω, νόμιζα ότι είναι παρόμοιο με το blogger και δεν είχα ασχοληθεί καθόλου, θα το ψάξω τώρα.

 

 

Βασικά την κατηγοριοποίηση αυτή την είχα παρατηρήσει πρώτα στο δικό σου blog και μετά ξέχασα που το είχα δει γιατί ήθελα να το επισυνάψω ως παράδειγμα XD. Αλλά και πάλι, όταν το είχα ψάξει για το blogger είδα ότι δεν γίνεται να αφαιρέσεις την ημερομηνία στις αναρτήσεις/έχεις δικό σου domain, οπότε το δεύτερο πρόβλημα παραμένει.

 

Καλά αν θες να φτιάξεις οριζόντιο μενού είναι εύκολο - μπορώ να ρίξω μια ματιά στο τί ακριβώς είχα κάνει και να σου στείλω τις σχετικές οδηγίες...

 

Αν όμως το δεύτερο πρόβλημα είναι τόσο σημαντικό για σένα ώστε να θες οπωσδήποτε να μεταφερθείς αλλού, θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά στο wordpress σε περίπτωση που σε καλύπτει.

 

Κι εγώ είμαι σε παρόμοια φάση, για διαφορετικούς λόγους όμως και θέλω όταν βρω ελεύθερο χρόνο να μεταφερθώ σε Wordpress. Εκτός του ότι μπορείς να βρεις πολύ όμορφα θέματα και πολύ διαφορετικά μεταξύ τους, έχεις πολύ μεγαλύτερη ευελιξία στο πώς μπορείς να παραμετροποιήσεις το blog σου. Κατά τη γνώμη μου θα μπορούσες άνετα να στήσεις και ένα μικρό site σε wordpress - όχι απαραίτητα blog.

 

Μάλιστα, έχω βρει και σχετικό οδηγό για το migration του blog από τη μια πλατφόρμα στην άλλη, ώστε να μη χρειαστεί να ξαναπεράσεις τα posts αλλά και να αποφύγεις το πρόβλημα του να βγάζει νεκρές σελίδες ή το παλιό blog στους χρήστες που σε βρίσκουν μέσω μηχανών αναζήτησης: http://www.mamablogga.com/the-ultimate-guide-to-migrating-from-blogger-to-wordpress/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...