Προς το περιεχόμενο

Στις 28 Μαΐου το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του iPad


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η τιμή πώλησης του iPad στην Γερμανία μειώθηκε και πλέον ισοφάρισε τις τιμές των υπολοίπων ευρωπαϊκών χωρών (499€ για το WiFi model 16GB).

απ αδακά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα μας ζητάει να σκάσουμε 500ευρώ+ για να διασκεδάσουμε από τον καναπέ;
E ναι, ουσιαστικά αυτό ζητάει. Και μαγκιά του, εδώ που τα λέμε.

 

Η Apple εχει καταφέρει να πουλάει συσκευές με κριτήρια πάνω και πέρα της όποιας αυστηρής πρακτικής χρησιμότητας. Και το κάνει καλύτερα από πολλές αλλες εταιρίες. Σίγουρα το iPad δεν είναι 'απαραίτητο". Σίγουρα δεν θα κάνει κανέναν να πετάξει το λάπτοπ, ή ακόμα και το νετμπουκ (τουλάχιστον όχι αυτούς που δεν τα είχαν ήδη να μαζεύουν σκόνη). Σίγουρα τα διάφορα "magical" του Steve ήταν κυρίως μούφες του PR department.

 

Από την άλλη όμως, και τρελλές πωλήσεις θα κάνει (οπως όλοι, "fanbois" και "haterz", είχαν συμφωνήσει εξ' αρχής), και όλος ο κόσμος θα μιλάει για αυτό καιρό μετά.

 

Κακά τα ψέμματα: Κανείς δε θα πάρει το iPad γιατί το χρειάζεται. Όλοι θα πάρουν το iPad γιατί το γουστάρουν. και δικαιολογημένα το γουστάρουν, είναι κατά τη γνώμη μου το απόλυτο tech toy. Και το γεγονός ότι κουβαλάει τεχνολογία που ίσως καθορίσει την χρηστικότητα και παραγωγικότητα στο μέλλον (όχι τώρα), το κάνει ακόμα πιο δελεαστικό.

 

Ας μην κοροιδευόμαστε: Άσχετα με το τι λένε οι διαφημίσεις, ούτε παππούδες θα το πάρουν ούτε θείτσες. Πορωμένοι γκατζετάκηδες θα το πάρουν (και μόνο σαν ελαττωμα δε το λέω αυτό: Άλλωστε, κανα-δυο πράγματα παραπάνω να είχε το iPad, και πιθανότατα θα ήμουν και εγώ ένας απ' αυτούς). Θα το παρουν αυτοί που γουστάρουν να σερφάρουν στο καναπέ, να διαβάζουν ε-μπουκς στο κρεββάτι, να έχουν το απόλυτο τηλεκοντρόλ για το καθιστικό, και ναι, ακόμα και να παίζουν παιχνιδάκια στη χ--τρα.

Γιατί όχι; Είναι φυσικό να αρέσει το iPad σαν παιχνίδι. Γιατί παιχνίδι είναι, και μάλιστα πολύ καλό- και κοστολογημένο σύμφωνα με τη διασκέδαση που προσφέρει, όχι την όποια αναγκαιότητα.

Και όχι μόνο δεν υπάρχει τίποτα κακό σ'αυτό, αλλά δε μειωνει και τη σημασία του. Πολλά τεχνολογικά επιτεύγματα ξεκίνησαν σαν λίγο περισσότερο από παιχνίδια- μπαρούτι, πτήση, ατμός, ηλεκτρισμός... Άσχετα λοιπόν από τη χρησιμότητα του iPad τώρα, άσχετα από τις εκάστοτε αθέμιτες πρακτικές του Τζόμπς και τα "reality distortion fields" του, νομίζω πρέπει να δεχτούμε ότι, πιθανότατα, το iPad μας δείχνει μια όψη του μέλλοντος (ένα μέλλον στο οποίο η Apple μπορεί να πρωτοστατεί, μπορεί και όχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λες αλλά θα διαφωνήσω σε κάτι σημαντικό κατά την άποψη μου.

 

Τις ταμπλέτες μπορεί στην αρχή να τις παίρνουν οι gadgetακιδες αλλά ο πραγματικός στόχος είναι οι μη εξοικειωμένοι χρήστες με την πληροφορική.

 

Θα το δεις στο κοντινό μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.metacafe.com/ βλεπεις?

vimeo βλεπεις?

Tι μας λες ωρε εσυ οχι εμεις. :o

Δέξου οτι ουτε τις διαφημίσεις του insomnia δεν μπορείς να δεις :o

 

Vimeo στο iphone βλέπεις δεν θα έβλεπες στο iPad; HTML5 dude.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως επειδή έχω ένα κοριτσάκι δυόμιση χρονών που μου απασχολεί όλη τη μέρα μου κάθε μέρα μέχρι τις δέκα περίπου το βράδι, επειδή δεν έχω εργασιακά σχέση πλέον με υπολογιστές, και επειδή και στο διήμερο ή στο τριήμερο θέλω λίγο να ξελαμπικάρω από ταΐσματα, αλλάγματα, ζωγραφιές, δουλειά, μαζέματα, δουλειές σπιτιού, και ξανά μανά τα ίδια κάθε μέρα, θα το πάρω... Τώρα κάτι αργόσχολα που χαβαλεδιάζουν σε ένα πληκτρολόγιο όλη μέρα και όλες οι δουλειές τους γίνονται γι' αυτούς από άλλους, δεν περιμένω να συμμεριστούν ούτε να καταλάβουν... Και δε με νοιάζει κιόλας...

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

 

όπως τα λες είναι...γέμισαν οι καφετέριες με αργόσχολους αγρότες(facebook farmville) που δεν ψάχνουν τίποτα από τη ζωή τους παντρεμένους με το netbook τους...:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ αν γράψω μια εφαρμογή και θέλω να την τρέξω στο ipad ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ... :S Μέγιστο μείον (και μη μου πει κανείς για το itunes store θα πετάξει μπαρούφα). Η συγκεκριμένη συσκευή θα ήταν ιδανική για ιδιαίτερα μαθήματα πάντως, αλλά με τον περιορισμό αυτό είναι αν όχι άχρηστη, πολύ δύσκολο να την εκμεταλλευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 μερες και 1.000.000 ipad μετα κανεις δεν μπορει να πει το ipad εμπορικη αποτυχία.

 

αυτές οι πωλήσεις δεν έγιναν μέσα σε 28 μέρες μιας και αρκετές από αυτές έγιναν με προπαραγγελίες που άρχισαν από τον Γενάρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές οι πωλήσεις δεν έγιναν μέσα σε 28 μέρες μιας και αρκετές από αυτές έγιναν με προπαραγγελίες που άρχισαν από τον Γενάρη...

 

και χωρις προπαραγγελιες τα ιδια θα πουλουσε...! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προπαραγγελεια ειναι για να σου ερθει στο σπιτι σου την πρωτη ημερα κυκλοφοριας

αντι να στηνεις σκηνη εξω απο το apple store... ολοι αυτοι λοιπον αν δεν το παιρνανε

την πρωτη μερα μεσα στις 28 επομενες δεν θα το ειχανε παρει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

κι όμως δεν ξέρεις τι μπορεί να συνέβαινε με την διαθεσιμότητα στα φυσικά κατάστηματα, για αυτό λέω ότι δεν είναι σίγουρο και από την στιγμή που έγινε όπως έγινε το να λέει η είδηση (προφανώς όχι ο χρήστης) ότι σε 28 μέρες πουλήθηκαν τα 1m κομμάτια είναι παραπληροφόρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...