Προς το περιεχόμενο

Λογοκρισία στον Internet στην Ελλάδα???


nickelodeon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικές βδομάδες παρατήρησα ότι δεν μπορώ να επισκεφθώ την σελίδα http://www.democracynow.org, αρχικά σκέφτηκα ότι κάποιο update θα κάνουν και είναι προσωρινά of the hook, το πρόβλημα συνεχίστηκε όμως και από εκείνη την μέρα δεν μπόρεσα να ξαναμπώ στην εν λόγο σελίδα.

 

Το κουβέντιασα με ένα φίλο μου στην Θεσσαλονίκη (εγώ μένω σε μικρή επαρχιακή πόλη στην βόρεια Ελλάδα) ο οποίος μου είπε ότι η σελίδα δουλεύει κανονικά και ότι αυτός μπορεί να την επισκεφτεί χωρίς πρόβλημα. Μου μπήκαν ψηλοί στα αυτιά αλλά δεν ήξερα και τι μπορούσα να κάνω και τι φταίει. Προχθές εγκατέστησα στα Ubuntu 10.04 το tor, για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι πρόκειται για proxy server που εξασφαλίζει ανωνυμία στους χρήστες του κρύβοντας το ip τους πίσω από τους δικούς του servers.

ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ γιατί με ενεργοποιημένο το tor μπαίνω στην σελίδα ενώ χωρίς αυτό δεν μπορώ να μπω, χρησιμοποιώ firefox αν και με IE και Opera που δοκίμασα επίσης δεν μπόρεσα να μπω στην σελίδα, σε Windows 7 και Ubuntu τίποτα δεν γίνετε παρά μόνο όταν ενεργοποιήσω το tor στον firefox.

 

Έχει κανείς παρατηρήσει παρόμοιο πρόβλημα, δοκιμάστε να επισκεφτείτε την σελίδα.

 

Που βρισκόμαστε στο Ιράν ή στην Κίνα :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει με τη σελίδα αλλά μου φαίνεται εντελώς απίθανο να είναι «θύμα» λογοκρισίας (ειδικά από μεμονομένο ISP). Πιθανόν κάτι με τον proxy dns ήθελα να πω (όπως είπε κι ο isay) του ISP σου να μην πηγαίνει καλά (?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάτι δεν πάει καλά με τα dns σου; Δοκίμασε κάποιου τρίτου (opendns ή google).

 

Επίσης γράψε σε ποια εταιρεία είσαι, για διασταύρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο σπίτι και στην δουλειά έχω conex το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται και στον υπολογιστή στην δουλειά :rolleyes:.

 

εγς με οτε μια χαρα μπορω να μπω παντως

 

 

Παραξενα πραγματα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα προσπάθησα με tellas που έχω στο γραφείο και μπαίνει.

Περίεργα πράγματα.

tellas σπίτι δεν μπαίνει ---- tellas γραφείο μπαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...