Προς το περιεχόμενο

Η Dell ανακοίνωσε δύο οθόνες Full HD IPS


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το μόνο πρόβλημα που παρατήρησα είναι ότι χάνει λίγο το μαύρο από αρκετά πλάγια.Κάτι που σίγουρα δεν με απασχολεί καθώς δεν έχω και απαίτηση να δουλεύω την οθόνη κοιτώντας την από τέρμα πλάγια θέση.

Οι διαφορές στις γωνίες θέασης είναι τεράστιες περισσότερο από κάτω,δηλαδή no more μαυρίλες όταν είσαι αραχτός σε κανένα κρεβάτι και βλέπεις ταινίες έχοντας την οθόνη λίγο πιο πάνω από τα μάτια σου.Εννοείται και από πλάγια η διαφορά με το tn είναι μέρα με τη νύχτα.Απλά χάνει λίγο η οθόνη από τα πλάγια.Δεν κάθεσαι τέρμα γωνία και βλέπεις σαν να την έχεις φάτσα ξέρω γω.

 

 

img0402j.jpg

img0399x.jpg

 

H βάση είναι απίστευτη.Πάνω κάτω στον άξονα,μπρός πίσω κλίση,δεξιά αριστερά κλίση.Φανταστική μεταλική και στιβαρή κατασκευή τελείως αντιολιθητική.Για εμένα το 1/4 της τιμής είναι η καταπληκτική βάση της.Να τη στρίβεις όπως θέλεις όπου θέλεις,να την φέρνεις σε όποιο ύψος θέλεις για να κάθεσαι πιο άνετα.Απλά φανταστική.

 

 

img0386a.jpg

img0418es.jpg

 

Τα feautures της αρκετά.DVI,VGA,display port,4 usb.Δύο στο πλαινό μέρος της οθόνης και δύο πίσω.Βολεύει απίστευτα για να συνδέεις συσκευές εκεί.Όπως πληκτρολόγιο ποντίκι στο πίσω μέρος που δεν φαίνεται για να είναι ο πομπός όσο πιο κοντά γίνεται και να έχεις καλύτερα αποτελέσματα στα ασύρματα για περισσότερο καλώδιο στα ενσύρματα ή καμία κάμερα ή κανένα μικρόφωνο και να γλιτώσεις από το καλωδιομάνι στο πίσω μέρος του κουτιού,και στο πλάι για σύνδεση άλλων συσκευών χωρίς να ψάχνεις στο πίσω μέρος του κουτιού σου ή να σκύβεις στο κουτί.Πχ φλασάκια usb,φωτογραφικές μηχανές,κινητά κτλ..

 

 

img0410sx.jpg

img0411w.jpg

 

Σε χρώματα εντάξει...Απλά δεν υπάρχει σύγκριση.Το άσπρο είναι λευκό.Το μαύρο είναι κατράμι,τα υπόλοιπα πολύ καλύτερα.Σε σημείο να μου φαίνεται μετά το άσπρο του tn ζαχαρί και ας μην το είχα προσέξει ποτέ μου πιο πρίν,το γαλάζιο να μου φαίνεται ότι πρασινίζει κτλ κτλ..Τα πάντα είναι πολύ καλύτερα.Η οθόνη είναι πολύ φωτεινή και τέρμα ξεκούραστη.Αυτή τη στιγμή έχω τη φωτεινότητα στο 30% και τα πάντα είναι πεντακάθαρα και ξεκούραστα.Χρειάζεται να πας ένα tn στο 100% για να πλησιάζει το λευκό της IPS αλλά και πάλι στην Dell είναι πολύ καθαρότερο.Και εννοείται ότι δεν κουράζεσαι κιόλας.Που με το tn στο 100% πονάνε τα μάτια σου στο 5άλεπτο.

 

 

img0393s.jpg

 

Και πάρτε και μια γεύση από τα χρώμματα αν και το να καταλάβετε τι ακριβώς θα δείτε είναι αρκετά δύσκολο γιατί και τα χρώμματα αλλάζουν από τις ρυθμίσεις της φωτογραφικής και χάνει κιόλας γενικά από τη φωτογραφία,και αλλιώς τα βλέπετε από τα μόνιτόρ σας...Μια ιδέα απλά και τίποτα παραπάνω καθώς από κοντά είναι πολύ καλύτερο αυτό που βλέπεις..:

 

 

img0438qt.jpg

img0445k.jpg

img0453g.jpg

 

Όσους ακούω να λένε για προβλήματα στο gaming απλά γελάω.Κανένα απολύτως πρόβλημα,τόσο σε fps,όσο και σε ραλάκι που είναι αρκετά γρήγορα παιχνίδια.Τώρα αν είστε τόσο extreme gamers και κλείνεται διψήφια νούμερα παιχνιδιού κάθε μέρα εντάξει ας πάτε σε καμία 120hz οθόνη.Αλλά σε σχέση με τα 50hz και 60hz των δήθεν 2ms κτλ για να μην ισχυριστώ πως είναι γρηγορότερη που αυτό μου φάνηκε εμένα,θα πω απλά πως και αργότερη να είναι(που μπορεί και να είναι δεν είμαι και τόσο ειδικός) είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ποιότητας που αποκλείεται να ευχαριστηθείς περισσότερο game στο tn.Παίζεις παιχνίδι στο Dell και ταυτόχρονα τρέχει και δίπλα σου στο tn,γυρνάς στο 2ms tn και λες "Ωχ τι είν' τούτο;"

Επεξ/σία από nikos21aek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

-Έχει λίγο input lag (σύγκριση με Panasonic plasma και οι 2 σε σύνδεση DVI), αλλά δεν με ενοχλεί.

 

Input lag σίγουρα;

 

Συνήθως οι τηλεοράσεις έχουν μεγαλύτερο input lag μιας και «επεξεργάζονται» αρκετά το σήμα πριν το προβάλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γεγονος οτι το Response Time ειναι στα 8ms δεν το κανει σχετικα αργο για games!! υπαρχει δυνατοτητα να συνδεσης με ps3 κ με ενα tuner σαν tv-monitor θα ειναι κομπλε παρολο που εχει Contrast 10000:1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...