Προς το περιεχόμενο

Η Dell ανακοίνωσε δύο οθόνες Full HD IPS


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πες κάποια καλύτερη ρε Πάρη μέχρι και 350€..Για λογικές τιμές ότι καλύτερο είναι και χωρίς καμία υπερβολή απολύτως.Είμαι περίεργος να δω τι ψεγάδι θα της βρείς.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 409
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμενα δεν μου αρεσει το οτι εχω μαθει σε glossy οθόνη γυαλιστερη.. Και εβλεπα καθαρο το χρώμα το ασπρο πχ.. Τωρα φαίνεται σαν να ειναι λερωμένη κάπως! Το εχω παρατηρησει και σε αλλη οθόνη.Και με χαλαει πολυ

Ισως το συνηθήσω βεβαια..

Ειναι σαν να ειναι βρωμικο κάπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμίσεις έχεις αλλάξει;

 

Βάλε contrast 75,Red 99,Green 95,Blue 98 και το brightness από 30 μέχρι εκεί που σου αρέσει καλύτερα.

 

Ειδικά το άσπρο είναι πιο καθαρό από οτιδήποτε έχω δει ποτέ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
πάρη κάνε κανένα calibration της προκοπής, και θα φτιάξει το άσπρο.

 

και να usάρει dvi-d ή DisplayPort όχι d-sub...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεν εχω φτιαξει το συστημα μου ακομα για αυτο το συνδέσω ετσι..

Οσο για το ασπρο δεν ξερω γιατι ειμαι εγω μονο που το βλέπω!

απλα σε glossy οθονη ειναι πεντακάθαρο ,τωρα δε ξερω ..

Οσοι εχετε glossy οθονη προσπαθηστε να δειετε διαφορά!

Ειναι σαν να βλεπετε μεσα απο δαχτυλιες καπως...

 

Εβγαλα φωτογραφιες για να σας δειξω τι εννοώ!!

 

comparisonh.th.png

 

Δεξια ειναι η Dell. Αλλα θα το θεωρουσα προβλημα της Dell αν δεν εβλεπα πως και αλλες ειναι έτσι.

 

ΔΔεξια dell mat,αριστερα του laptop μου glossy.

 

Δειτε διαφορες.Οχι δεν ειναι λερωμένη έτσι φαινεται..Απειραχτη ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι άσπρο είναι αυτό.Ούτε στη μία ούτε στην άλλη φαίνεται άσπρο αλλά στη αριστερή μιλάμε για τραγικά πράγματα.Η αριστερή ποια είναι;

 

 

Μy fault.To είπες αριστερά είναι η glossy του laptop.Αδερφέ έχεις σοβαρό πρόβλημα αν σου φαίνεται το αριστερά καλύτερο.Το αριστερό είναι απλά τραγικό.Τώρα τι να σου πω.Γούστα είναι αυτά και πιθανότατα και συνήθειες.Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με τη βρομιά κτλ αλλά το αριστερό μόνο άσπρο δεν είναι.Αύξησε την φωτεινότητα αν θέλεις δεν νομίζω να κάνει τίποτε παραπάνω το glossy εκτός από το να βλέπεις τη μάπα σου όταν είσαι σε δωμάτιο με φως.

Επεξ/σία από nikos21aek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λεω οτι ειναι καλυτερο το ασπρο στου λαπτοπ απλά αν προσεξεις στη φωτογραφία τα pixel εχουν ιδιο χρωμα ενω στην αλλη μπορει αναμεσα σε γειτονικα να υπαρχουν διαφορές. Σαν σκουρες αχνες κηλίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ρε πάρη το αντίθετο βλέπω.Στην δεξιά είναι όλα ομοιόμορφα και στην αριστερή τα μισά είναι γκρί έχεις σίγουρα τρεις τόνους του γκρί όσο ανοίγει.Εκτός από την αντανάκλαση που φαίνεται..Τι να σου πω...Προσπάθησε να το συνηθίσεις ή αύξησε τη φωτεινότητα..Δεν νομίζω να δίνει κάτι άλλο το glossy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπεις πολυ συνολικά.. Δε διαφωνω σε οσα λες αλλα ειναι σαν να μη βλεπεις το φαινομενο που περιγράφω..

Αλλη μια προσπάθεια...

 

1)Δες το αριστερο κομμάτι στο κέντρο..

2)Πηγαινε κοιτόντας στη δεξια εικονα στο κεντρο αγνόησε τα αλλα κριτήρια που ειπες...

 

Σημειωσα καποια σημεία που ειναι πιο εντονο σχετικα αυτο που λεω.

comparisont.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μας στραβώσεις ρε Πάρη για να δούμε τι βλέπεις.Εκτός από το πάνω πάνω που έχεις κυκλώσει και δεν ξέρω τι είναι τα υπόλοιπα μια χαρά μου φαίνονται και πραγματικά για να παρατηρήσεις τόσο μικρό πράγμα πρέπει να κολλήσεις τη μούρη σου στην οθόνη.Όλη αυτή η εικόνα που έχεις βγάλει αποκλείεται να είναι πάνω από ένα τετραγωνικό εκατοστό.

Εμένα πάντως τα μόνα που μου φαίνονται άσχημα στην φωτογραφία που έβαλες είναι τα σημεία που σου έχω σημειώσει στη φωτογραφία..:P

Καταρχήν πως βγάζεις τόσο κοντινή φωτογραφία της οθόνης;Προσπαθώ εδώ πέρα μπας και βγάλω αλλά δεν τα καταφέρνω.Τον φακό στην οθόνη έχω κολλήσει αλλά και πάλι τα pixels δεν φαίνονται..Πωωω παραιτούμαι.Με πόνεσαν τα μάτια και ακόμη δεν έχω καταλάβει τι εννοείς!:-D

 

comparisonh.png

Επεξ/σία από nikos21aek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...