Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση με Phenom II X6 1055T ή Core i7 930;


xagiouken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως δεν σου πρωτινό να πάρεις intel γιατί με τόσα λεφτά θα πάρεις τον επεξεργαστή όμως θα χάσεις από άλλα χαρακτηριστικά που είναι πιο χρήσιμα όπως κάρτα γραφικών, SSD και RAM.

 

μπορείς να πάρεις αυτήν την οθόνη μαζί με usb tv tuner και ένα κουτί που βγαίνουν σύνολο 1390,45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Και εγω εκει κατέληξα..

Δυστυχως τον 1055 ο i5 750 τον σκίζει σε πολλές περιπτώσεις!

Ο i7 930 εχει λιγοτερη τιμη απο τον 1090t και ειναι και πολυ πιο καλος σε παιχνίδι ακαι σε πολλες εφαρμογές...

Σε λιγες περιπτώσεις τον περνάει ο 1090T μόνο όμως! o 1055t τίποτα..

 

Σε παιχνίδια τον κυριότερο ρόλο τον παίζει η κάρτα γραφικών σου.Δηλαδή ΠΟΛΥ καλύτερα ένας quad 100€+μια κάρτα 200€ από έναν 6core των 200€ και μια κάρτα των 100€.Σε αναλύσεις μεγάλες οι διαφορές από επεξεργαστή σε επεξεργαστή είναι 1-2 frames το πολύ δηλαδή μηδαμινές.Στις εφαρμογές που χρησιμοποιούν πολλούς πυρήνες δεν νομίζω να βγαίνει καλύτερος ο i7 από τον 6core.Σε εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούν πολλούς πυρήνες σίγουρα βγαίνει καλύτερος ο i7.Είναι καλύτερος core 2 core και clock 2 clock.Αλλά το θέμα με αυτές τις εφαρμογές είναι το εξής.Πιθανότατα να υπεραρκεί και ένας athlon II του 50€ για να εκτελούνται με υπεργρήγρη ταχύτητα.

 

Μιλάω πάντα για τον 1055 και τους προσιτούς ι7.Μην μου πετάξεις κανένα Link με τους ι7 των 500 και 1000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μονο απο το πλαισιο θα παρω ασε που δεν εχει και αυτην την οθονη το πλαισιο
τα μάζευα 1 χρόνο αυτά τα λεφτά 16 είμαι ρε φίλε δεν δουλεύω

Εφοσον ασχολεισαι με gaming σε ενδιαφερει η καλη καρτα γραφικων!Ο επεξεργαστης δεν παιζει τοσο σημαντικο ρολο!Ενας τετραπυρηνος ειναι υπερ υπερ αρκετος για gaming!Επειδη εσυ το ζητησες διαλεξα ολα τα προϊοντα απο το πλαισιο!Η συνθεση περιλαμβανει την 5850 η οποια ειναι super καρτα και θα σε καλυψει 100% στο gaming,περιλαμβανει ssd ο οποιος δεν συγκρινεται με τους υπολοιπους σκληρους δισκους σε ταχυτητα και αποκριση(στον ssd θα εγκαταστησεις το λειτουργικο σου συστημα και τα προγραμματα που θελεις).Τελος σου εβαλα και ένα πολύ καλο Tv tuner για να μπορεις να βλεπεις τηλεοραση στην οθονη του υπολογιστη σου!

 

Στην εικονα ξέχασα να βάλω την μητρικη και σου προτεινω αυτην:Asrock 880 G XTREME 3 105€(με sata 3,usb 3.0,e-sata και υποστηριξη των εξαπυρηνων επεξεργαστων της AMD αν χρειαστει καποια στιγμη να αναβαθμισεις)

Επίσης σωστα με διορθωσαν τα παιδια στις μνημες η ποσοτητα ειναι 2 και οχι 1 οπως φαινεται στην φωτο

 

Συνολο 1344€

 

Υ.Γ εφοσον ο υπολογιστης ειναι για gaming οι μνημες ram δεν εχουν καμία σημασία.Ουτε τα mhz σε ενδιαφέρουν ουτε τα timings!Αρκει να ειναι στα 4gb για να εχει εναν "αερα" το συστημα.

post-145273-129063090907_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

2gb πλέον είναι λίγα, δε νομίζεις; αφού του περίσσεψαν 200 ευρώ, ας πάρει 4 για να είναι και εντάξει για γενικότερη χρήση...όχι ότι θα τα χρειαστεί όλα, αλλά θα είναι άνετος πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2gb πλέον είναι λίγα, δε νομίζεις; αφού του περίσσεψαν 200 ευρώ, ας πάρει 4 για να είναι και εντάξει για γενικότερη χρήση...όχι ότι θα τα χρειαστεί όλα, αλλά θα είναι άνετος πιστεύω...

 

Μαλλον 4 γβ ήθελε να βάλει αλλα ξέχασε να αλλάξει την ποσότητα,γτ κ πιο πάνω απο μόνος του λέει οτι το pc θέλει απλα 4γβ ραμ και δν πολυ κοιτάζει συχνότητες κτλ...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει από την αρχή το θέμα αλλά μάλλον dropsreef πρέπει να έχεις κάνει λάθος με την ποσότητα της μνήμης.

 

Άκυρο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ο επεξεργαστης δεν παιζει τοσο σημαντικο ρολο.

2)Η συνθεση περιλαμβανει την 5850 η οποια ειναι super καρτα και θα σε καλυψει 100% στο gaming,

3)Στην εικονα ξέχασα να βάλω την μητρικη (με sata 3,usb 3.0,e-sata και υποστηριξη των εξαπυρηνων επεξεργαστων της AMD αν χρειαστει καποια στιγμη να αναβαθμισεις)

4) εφοσον ο υπολογιστης ειναι για gaming οι μνημες ram δεν εχουν καμία σημασία.Ουτε τα mhz σε ενδιαφέρουν ουτε τα timings!Αρκει να ειναι στα 4gb για να εχει εναν "αερα" το συστημα.

 

 

1)από ποια άποψη λες ότι ο επεξεργαστής δεν παίζει και τόσο ρόλο? ο 955 και ο 1055Τ δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά στα gaming όμως σε κανένα χρόνο ο 955 δεν θα έχει και τόση απόδοση στα ποιο καινούρια games, μπορεί να χρειαστεί και αλλαγή όπως λες

2)για τώρα το παιδί θα το κάλυψη αλλά στο μέλλον?

3)εφόσον υποστηρίζει 6πίρινο γιατί να μην μπορεί 6πίρινος από την αρχή και να μην χρειάζεται αλλαγή στο μέλλον, δεν θα ήταν προτιμότερο να μπει καλύτερο τροφοδοτικό που να σηκώνει άνετα crossfire?

4)δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν παίζουν ρόλο, τότε γιατί υπάρχουν? τα MHz είναι για την επικοινωνία με τον επεξεργαστή και μιας και ο επεξεργαστής που έβαλες είναι στα 1333FSB έχουν την καλύτερη επικοινωνία γιατί και 1600MHz να έμπαιναν πάλη στα 1333 θα το περιόριζε ο επεξεργαστής όμως άμα άλλαζε και έβαζε τον 1055Τ που είναι στα 2000FSB οι RAM θα έμεναν πίσω και δεν θα είχε την καλύτερη απόδοση. Τα timings ιδικά στα games παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο, όσο πιο χαμηλά είναι τόσο πιο γρήγορη απόδοση δίνουν στα games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LeoNaXe

1)όταν λεω πως ο επεξεργαστής δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρόλο εννοω οτι μεταξυ ενος amd 955,intel i-5,intel i-7,amd 1055 η διαφορα στα frames είναι ελάχιστα(με την προυποθεση οτι ολοι οι επεξεργαστες χρησιμοποιουν την ιδια καρτα γραφικων).Επισης οι τετραπύρηνοι κυκλοφορούν εδω και αρκετο διάστημα ομως τώρα τελευταια βλέπουμε τίτλους που χρησιμοποιουν και τους 4 πυρήνες!Ακόμα και τωρα ένας διπύρηνος με o/c μια χαρα υποστηριζει ολα μα ολα τα παιχνίδια(αν βεβαια υπαρχει η καταλληλη καρτα γραφικών)

2)Η 5850 σε συνδυασμο με τον amd 955 ειναι η πιο value for money επιλογη αυτη τη στιγμη.Επισης η 5850 με λιγο "πειραγμα" πλησιαζει(επαναλαμβανω πλησιαζει) τις επιδοσεις μιας 5870.

3)'Οταν φτασει η στιγμη που η 5850 δεν τον καλυπτει πλεον εχει δυο επιλογες.Ή crossfire ή καινουρια καρτα γραφικων!Απο το να μπλεκει με ρευματα και υψηλες θερμοκρασιες στο κουτι ειναι προτιμότερο να προχωρήσει σε αγορά μιας καινούριας κάρτας γραφικών που τότε(ας υποθεσουμε 2 χρονια μετα) θα είναι πολύ ανώτερη απο την 5850 λιγότερο ενεργοβόρα απο την 5850 και πιο "δροσερη" απο την 5850.

4)Σχετικά με τις μνήμες ram!Σε θέμα gaming θεωρω οτι ενα πολυ μα πολυ εμπειρο "ματι" ίσως επαναλαμβάνω ίσως(αν και διατηρω τις επιφυλάξεις μου)αντιληφθει τη διαφορα μεταξυ 1333mhz και 2000Mhz!

Αν θέλεις να το παμε σε συζήτηση γιατι να υπαρχουν μνημες με 2000Mhz και με χαμηλα timings παμε στην ενοτητα o/c να το συζητησουμε (Κατάλαβες τι εννοω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τα λες φίλε μου απλά το παλικάρι μιά φορά θα πάρει τον υπολογιστή. γιατί να μην πάρει έναν πολύ καλύτερο με την ίδια τιμή?

με αυτά τα λεφτά μπορεί να πάρει 6πίρινο επεξεργαστή, ΡΑΜ με 2000MHz και GPU 5870.

 

κατά την άποψή μου τα θέματα o/c δεν με πολύ ενδιαφέρουν γιατί αντί να κάνω o/c και να χρειάζομαι να ενισχύσω την κεντρική με περισσότερη ψύξη, καλύτερα να πάρω καλύτερα χαρακτηριστικά μαμάς που θα έχω και σίγουρα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τα λες φίλε μου απλά το παλικάρι μιά φορά θα πάρει τον υπολογιστή

Κανένας δεν παίρνει μια φορα υπολογιστη!;)

6πίρινο επεξεργαστή

Ακόμα δεν αξιοποιήσαμε καλα καλα τους τετραπύρηνους ρε!Ακομα και σε stock καταστασεις ο 955 ειναι υπερ υπερ υπερ αρκετος!Οταν ζοριστει καποια στιγμη αρχιζεις λιγο το o/c και οταν δεν αντεχει αλλο το μηχανημα πας σε εξαπυρηνο!Αν υπήρχε σημαντικη διαφορα σε gaming μεταξυ 955 και 1055Τ θα ελεγα ναι οκ!Τώρα ειλικρινά δεν βρίσκω τον λόγο

GPU 5870.

Δεν θεωρω πως η διαφορα στην τιμη 100+ € αντικατοπτριζει και την τεραστια διαφορα σε αποδοση με την 5850!Αλλωστε οπως σου ειπα με λιγο πειραγμα η 5850 μπορει να πλησιασει την 5870!

ΡΑΜ με 2000MHz

Σου εξηγησα οτι Mhz Και timings παμε να το συζητησουμε σε αλλο thread.

Εξακολουθω να εχω αμφιβολλιες οτι ακομα και ενα εμπειρο ματι μπορει να αντιληφθει διαφορα μεταξυ 1333Mhz και 2000mhz σε αποκλειστικα gaming pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φίλε δεν είναι θέμα τα timings. όπως είπα και παραπάνω άμα αλλάξει επεξεργαστή στο μέλλον θα του είναι σχεδόν άχρηστο με τα 1333 RAM γιατί ο 6πίρινος τρέχει σε 2000 και άμα έχει 1333 ram δεν θα έχει την απόδοση. δεν μπορώ να καταλάβω εφόσον μπορεί να πάρει με τα ίδια λεφτά καλύτερα γιατί να μην το κάνει?

 

και μιας μπορεί αν πάρει την 5870 γιατί να μην την πάρει και στο μέλλον άμα χρειαστεί να κάνει o/c που θα του δώσει πολύ μεγαλύτερη απόδοση όσο μία 5850 o/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...