Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση με Phenom II X6 1055T ή Core i7 930;


xagiouken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
γιατί ο 6πίρινος τρέχει σε 2000 και άμα έχει 1333 ram δεν θα έχει την απόδοση.

 

Έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα βασικά..

 

δεν μπορώ να καταλάβω εφόσον μπορεί να πάρει με τα ίδια λεφτά καλύτερα γιατί να μην το κάνει?

 

Άλλο καπέλο αυτό.

 

και μιας μπορεί αν πάρει την 5870 γιατί να μην την πάρει και στο μέλλον άμα χρειαστεί να κάνει o/c που θα του δώσει πολύ μεγαλύτερη απόδοση όσο μία 5850 o/c

 

Παίζει μπάλα όμως και το vfm, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μην τρελαίνεστε και οι δυο δικιο εχετε απλα ο ενας κοιταει το vfm και ο αλλος κοιταει να εξαντλησει ολο το budget. Και εγω παντως πιο πολυ σαν τον Dropsreef σκεφτομαι οταν προκειται για αγορα hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα Γραφικών 394,00 €

XFX 5870 850M DDR5 (PCI-Express, 1GB)

 

Μιτρική 170,50 €

Asus M4A89TD PRO (sAM3, 890 FX, DDR3)

 

Επεξεργαστής 199.00 €

AMD PHENOM II X6 1055T 2.8GHZ SIX CORE

 

RAM 139,00 €

Geil Black Dragon 4GB DDR3- 2000MHz 9-9-9-28

 

Τροφοδοτικό 96.90 €

THERMALTAKE W0105 TOUGHPOWER 700W

 

SSD 99.97 €

INTEL 2.5'' SSD 40GB

 

HDD 57.00 €

WD 640GB CAVIAR GREEN SATA2

 

οθόνη 192.90 €

LG W2453SQ-PF 24'' TFT

 

TV TUNER 28.98 €

CRYPTO TV4 ALL ANALOG USB TV

 

κουτί 17.90 €

FC-PE08A PURE SERIES BLACK

 

1396.15 €

 

θέλω να προσέξεις αυτό το build, με τα ίδια λεφτά μπορεί να πάρει πολύ καλύτερο υπολογιστή. μόνο που δεν έβαλα drive γιατί δεν χόραγαν τα λεφτά. άμα θέλει μπορεί να δόσει προτερεότιτα στο drive και να αφήσει το tv tuner για μετά....

το θέλημά του είναι από plaisio αλλά μόνο από εκεί δύστυχος δεν μπορεί να πάρει τέτοιο σύστημα στα ίδια λεφτά

δεν λέω ότι το build που έκανες δεν είναι καλό απλά εφόσον μπορεί καλύτερο γιατί να μην......?

πιστεύω πως σε gaming υπολογιστές δεν πρέπει να έχουμε καθόλου υπόψιν μας το VFM γιατί στο μέλλον κατά την άποψή μου στο μέλλον θα το μετανιώσουμε

 

---------- Προσθήκη στις 22:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:56 ----------

 

1)Έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα βασικά..

 

2)Άλλο καπέλο αυτό.

 

3)Παίζει μπάλα όμως και το vfm, έτσι;

 

1)δεν έχω μπερδέψει τίποτα, έτσι είναι

 

2)άλλο καπέλο όμως είναι πολύ σημαντικό

 

3)vfm όμως με τα ίδια λεφτά μπαίνει και η 5870

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα Γραφικών 394,00 €

XFX 5870 850M DDR5 (PCI-Express, 1GB)

 

Μιτρική 170,50 €

Asus M4A89TD PRO (sAM3, 890 FX, DDR3)

 

Επεξεργαστής 199.00 €

AMD PHENOM II X6 1055T 2.8GHZ SIX CORE

 

RAM 139,00 €

Geil Black Dragon 4GB DDR3- 2000MHz 9-9-9-28

 

Τροφοδοτικό 96.90 €

THERMALTAKE W0105 TOUGHPOWER 700W

 

SSD 99.97 €

INTEL 2.5'' SSD 40GB

 

HDD 57.00 €

WD 640GB CAVIAR GREEN SATA2

 

οθόνη 192.90 €

LG W2453SQ-PF 24'' TFT

 

TV TUNER 28.98 €

CRYPTO TV4 ALL ANALOG USB TV

 

κουτί 17.90 €

FC-PE08A PURE SERIES BLACK

 

1396.15 €

 

θέλω να προσέξεις αυτό το build, με τα ίδια λεφτά μπορεί να πάρει πολύ καλύτερο υπολογιστή.

δεν λέω ότι το build που έκανες δεν είναι καλό απλά εφόσον μπορεί καλύτερο γιατί να μην......?

πιστεύω πως σε gaming υπολογιστές δεν πρέπει να έχουμε καθόλου υπόψιν μας το VFM γιατί στο μέλλον κατά την άποψή μου στο μέλλον θα το μετανιώσουμε

 

---------- Προσθήκη στις 22:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:56 ----------

 

 

1)δεν έχω μπερδέψει τίποτα, έτσι είναι

 

2)άλλο καπέλο όμως είναι πολύ σημαντικό

 

3)vfm όμως με τα ίδια λεφτά μπαίνει και η 5870

 

Το κουτί μετράει ! Είσαι σίγουρος ότι χωράνε αυτά εκεί μέσα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί μετράει ! Είσαι σίγουρος ότι χωράνε αυτά εκεί μέσα ?

 

το κουτί έχει διαστάσεις 420x185x412mm και η κάρτα έχει 305mm max μάκρος όπως είδα, και στο πλάτος άνετα θα την χωράει. για τα υπόλοιπα κομμάτια δεν πιστεύω να υπάρχει αμφισβήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ @LeoNaXe θα δώσει το παληκάρι 1400 ευρώ για τέτοιο hardware και θα τα βάλει στο κουτί που παρέθεσες?? :rolleyes:

Ποιότητα?

και θα τα ψύχει με τι? με αυτά? 1 x 80/90mm (μπροστά), 1 x 80/90mm (πίσω). :P

 

Τι να πεί κανείς... γούστα είναι αυτά....

Το case είναι σημαντικό, όσο και αν κάποιοι απο σας δεν το αντιλαμβάνεστε. Εφόσων μιλάμε για τέτοια hi-end σύνθεση ένα καλό κουτάκι είναι απαραίτητο.

Εγώ απο τη μεριά μου θα αυμφωνήσω για άλλη μια φορά με την σύνθεση του dropsreef. Δεν πρόκειται να δεί καμμιά διαφορά ανάμεσα σε 4core και 6core. Για τον αν θα διαθέσει τα παραπάνω ευρώ για 5870 είναι δικό του θέμα. Όμως η 5850 είναι όπλο και συμφέρει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάρτα Γραφικών 394,00 €

XFX 5870 850M DDR5 (PCI-Express, 1GB)

 

Μιτρική 170,50 €

Asus M4A89TD PRO (sAM3, 890 FX, DDR3)

 

Επεξεργαστής 199.00 €

AMD PHENOM II X6 1055T 2.8GHZ SIX CORE

 

RAM 139,00 €

Geil Black Dragon 4GB DDR3- 2000MHz 9-9-9-28

 

Τροφοδοτικό 96.90 €

THERMALTAKE W0105 TOUGHPOWER 700W

 

SSD 99.97 €

INTEL 2.5'' SSD 40GB

 

HDD 57.00 €

WD 640GB CAVIAR GREEN SATA2

 

οθόνη 192.90 €

LG W2453SQ-PF 24'' TFT

 

TV TUNER 28.98 €

CRYPTO TV4 ALL ANALOG USB TV

 

κουτί 17.90 €

FC-PE08A PURE SERIES BLACK

 

1396.15 €

 

θέλω να προσέξεις αυτό το build, με τα ίδια λεφτά μπορεί να πάρει πολύ καλύτερο υπολογιστή. μόνο που δεν έβαλα drive γιατί δεν χόραγαν τα λεφτά. άμα θέλει μπορεί να δόσει προτερεότιτα στο drive και να αφήσει το tv tuner για μετά....

το θέλημά του είναι από plaisio αλλά μόνο από εκεί δύστυχος δεν μπορεί να πάρει τέτοιο σύστημα στα ίδια λεφτά

δεν λέω ότι το build που έκανες δεν είναι καλό απλά εφόσον μπορεί καλύτερο γιατί να μην......?

πιστεύω πως σε gaming υπολογιστές δεν πρέπει να έχουμε καθόλου υπόψιν μας το VFM γιατί στο μέλλον κατά την άποψή μου στο μέλλον θα το μετανιώσουμε

 

---------- Προσθήκη στις 22:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:56 ----------

 

 

1)δεν έχω μπερδέψει τίποτα, έτσι είναι

 

2)άλλο καπέλο όμως είναι πολύ σημαντικό

 

3)vfm όμως με τα ίδια λεφτά μπαίνει και η 5870

 

 

Leonaxe απλα σκεφτόμαστε διαφορετικά.Αυτή ειναι η διαφορα μας!

Αποψη μου ειναι οτι η 5870,καθως μικρη καρτα δεν την λες,το κοβω ψιλοδυσκολο να χωραει στο συγκεκριμενο κουτιΜην κοιτας μονο τις διαστασεις!Σκεψου οτι εκει μεσα απαιτειται χωρος για σκληρους.......που μειωνει τον διαθεσιμο χωρο!Και επειδη απο το Post σου ειδα να σε ψηνει η ιδεα του crossfire εκει μεσα θα γίνεται ο χαμος απο θερμοκρασίες!

 

p.s Νομιζω οτι τζαμπα το ψαχνουμε καθως θα εμφανιστει ο topic starter και θα ξαναπει για I-7 930.

 

Την προταση μου την εκανα την προταση σου την εκανες τις προτασεις τους τα υπολοιπα μελη τις εκαναν ας διαλεξει οτι θέλει!

 

Και κατι τελευταιο.Επειδη απο την συνθεση που ειχα κανει περισσευει ενα 50αρικο αν θελει ας το δωσει για τον εξαπυρηνο!Αυτα απο εμενα.Κουραστηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ @LeoNaXe θα δώσει το παληκάρι 1400 ευρώ για τέτοιο hardware και θα τα βάλει στο κουτί που παρέθεσες?? :rolleyes:

Τι να πεί κανείς... γούστα είναι αυτά....

Το case είναι σημαντικό, όσο και αν κάποιοι απο σας δεν το αντιλαμβάνεστε. Εφόσων μιλάμε για τέτοια hi-end σύνθεση ένα καλό κουτάκι είναι απαραίτητο.

Εγώ απο τη μεριά μου θα αυμφωνήσω για άλλη μια φορά με την σύνθεση του dropsreef. Δεν πρόκειται να δεί καμμιά διαφορά ανάμεσα σε 4core και 6core. Για τον αν θα διαθέσει τα παραπάνω ευρώ για 5870 είναι δικό του θέμα. Όμως η 5850 είναι όπλο και συμφέρει. ;)

 

:-D για το κουτί εγώ δεν δίνω μεγάλη έμφαση.

εφόσον όλοι κολλάτε στην 5850, ας βάλει 5850και με τα υπόλοιπα λεφτά παίρνει ένα drive και ένα ωραιότατο κουτί.

 

το θέμα μας εδώ δεν είναι ποιος θα κλάνει το καλύτερο build, είναι να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για το παλικάρι.

 

ο 6πιρινος για μένα πάντως είναι σημαντικός γιατί στο μέλλον δεν θα χριάζετε αλλαγή, εγώ δεν βλέπω μόνο το παρόν, και το μέλλον είναι σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κουτί έχει διαστάσεις 420x185x412mm και η κάρτα έχει 305mm max μάκρος όπως είδα, και στο πλάτος άνετα θα την χωράει. για τα υπόλοιπα κομμάτια δεν πιστεύω να υπάρχει αμφισβήτηση

 

Και οι σκληροί ? Δεν είναι 420mm μόνο για κάρτα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Leonaxe απλα σκεφτόμαστε διαφορετικά.Αυτή ειναι η διαφορα μας!

 

 

Την προταση μου την εκανα την προταση σου την εκανες τις προτασεις τους τα υπολοιπα μελη τις εκαναν ας διαλεξει οτι θέλει!

 

έχεις δίκιο φίλε μου, εγώ πιστεύω πως όλοι μαζί πρέπει να κάνουμε ένα καλό και όχι όλοι την άποψή του we all together can make the best pc ever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε γουστα είναι αυτά... όσον αφορά το Case.

Στην πράξη? Θα μετανιώσει την ώρα που το πήρε απο την ποιότητα και τις ευκολίες εκει μέσα και σίγουρα τα πάντα θα βράζουν. Τα χαρακτηριστικά του κουτιού αυτού το αποδεικνύουν περίτρανα δεν χρειάζεται να πώ κάτι άλλο επ αυτού.

Δεν ξέρω τι πιστευεις αλλά οι 4core έχουν πολύ μέλλον ακόμα. Αναφέρθηκε πρίν για τα games που υποστηρίζουν ήδη 4core και δεν θα επαναλάβω. Επίσης ο 955 όπως υποθέτω ξέρεις ανεβαίνει ευκολα λόγω multi, πολύ πάνω απο τον 965 και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια ή tweaks.

Όσον αφορά την 5870 η διαφορά ανάμεσα στις κάρτες δεν αντικατοπτρίζει τη διαφορά στην τιμή. Έχει ειπωθεί και αυτό πολλάκις.

Τέλος, το θέμα δεν είναι να πουλάμε μούρη με το rig μας αλλά να φέρνει εις πέρας το σκοπό για το οποίο τα σκάσαμε και το πήραμε. Απο κεί και πέρα ο καθένας με το τι διαθέτει. Δεν αγοράζεις όμως ρε φίλε τέτοια σύνθεση και τη βάζεις σε 17 ευρώ κουτί..., πως να το κάνουμε. Fail τελείως. Φιλικά πάντα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγοράζεις όμως ρε φίλε τέτοια σύνθεση και τη βάζεις σε 17 ευρώ κουτί..., πως να το κάνουμε. Fail τελείως. Φιλικά πάντα. :-)

 

 

:lol: δίκιο έχεισ φίλε μου και έκανα λάθος σε αυτό, εμένα η σκέψη μου είναι πιο πολύ στης πατέντες. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έγραφα το λετευτεο μου ποστ έφυγα και πήγα πλαίσιο εκεί μετά απο συζήτηση κατέληξα σε αυτό και το παράγγειλα τώρα

 

CASE=NZXT S CRAFTED SERIES (61.47) E

τροφοδοτικο=PSU COOLERMASTER M620 REAL POWER MODULAR (76.63) E

Motherbord=M/B ASUS P6T SE 1366.X58.DDR3 (159.40) E

CPU= INTEL CORE I7 930 1366/2.80GHz (237.16)E

RAM=DDR3 ADATA 6GB KIT 1333G (152.46)

Σκληρός=HDD WD SATA II 1TB 64MB CAVIAR GREEN (65.41) E

Windows=WINDOWS 7 HOME PREM 64BIT GREEK/ENG OEM (73.92) E

Οθονη=TFT 23'' LG W2363V-WF (182.97) E

αντιγραφικο= DVD-RW SATA SONY AD-5240-0B- BLACK BULK (15.32) E

Video Card=VGA PCI EX GIGABYTE GV-R577UD-1GD 5770 (132.29)

οι τιμές αυτές είναι με έκπτωση γιατί τον είπα ότι έχω ακριβός 1400 ήταν παραπάνω και μου έκανε έκπτωση το κατέβασε στα 1400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...