Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση με Phenom II X6 1055T ή Core i7 930;


xagiouken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και εξηγησε μου τωρα λοιπον.Τι ακριβως θα κανεις με τον 930...περιμενω.

 

Τι θα κάνει θα παίζει παιχνίδια...

Αυτό που φοβάμαι εγώ για το παιδί είναι το όταν θα του κολλάει σε μερικά παιχνίδια εξαιτίας της 5770 θα νομίζει ότι φταίει ο επεξεργαστής ο οποίος ΔΕΝ παίζει κανένα ρόλο από την στιγμή που μιλάμε για gaming σε τέτοιες αναλύσεις. Αν θες διαφορά σε gaming η κάρτα γραφικών είναι που πρέπει να προσέξεις. Δεν λέω να πας να πάρεις έναν 2πύρηνο 3ετίας, αλλά ο AMD Phenom 955 με μια 5850 και έναν SSD θα ήταν η καλύτερη επιλογή και θα σου έβγαινε με τα ΙΔΙΑ λεφτά και θα είχες και πολύ καλύτερες επιδόσεις. Και τώρα αναρωτιέμαι και εγώ όπως και όλοι οι άλλοι γιατί άνοιξες το thread αφού απ'ότι και αν σου είπαν τα παιδιά εδω μέσα εσύ δεν άκουσες τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

παιδεια το πηρε το παιδη τελειωσε τωρα δεν χρειαζετε τωρα να τον

κραζετε για την επιλογη του...

εκανε αυτο που ηθελε i7 καλοριζικο φιλε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να μαζευτούμε όλοι να κράξουμε τον κατέχοντα και γνώστη υπάλληλο :Ρ

Αν ενας υποψηφιος αγοραστης δεν εχει ιδιαιτερες γνωσεις σε hardware Ο υπάλληλος θα σου προωθησει ειτε τον Intel i-7 που εχει μεγάλα περιθώρια κέρδους είτε κανεναν quad core με socket 775 για να ξεστοκάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να μαζευτούμε όλοι να κράξουμε τον κατέχοντα και γνώστη υπάλληλο :Ρ

 

σύμφωνο απόλυτα μαζί σου φίλε μου.

τέτοια άτομα θέλουν πολύ ξύλο, μέχρι να μάθει να κάνει την δουλειά του όπως πρέπει και όχι να πουλάει μούρη με το 930 που έχει βγει.

έχω ακούσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις που έχουν γίνει σε φίλους μου και έχω πάει στο κατάστημα για να ταπώνω, οι μλκες δεν ξέρουν τίποτα, μόνο τα GB GHz και 5850-5870 ξέρουν (και πάνε με την λογική όσο μεγαλύτερος ο αριθμός τόσο καλύτερος)και άμα τους ρωτήσεις τα timings ή τα MHz στην RAM τι δουλειά κάνουν δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν. απορώ πως τους παίρνουν για δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι απλά το ποσοστό αυτών που πάνε ψαγμένοι και ξέρουν τι θέλουν είναι πολύ μικρό σε σχέση με την πληθώρα πελατών που είναι άσχετοι και θέλουν απλά ένα pc.

Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Οπότε γιατι να μπαινουν στην διαδικασία να προσλαμβάνουν γνώστες στο χώρο? Θα κερδίσουν τίποτα? Και πώς θα αδειάσουν τα παλιά που έχουν στοκαρισμένα? Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις πάντα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Γιατι απλά το ποσοστό αυτών που πάνε ψαγμένοι και ξέρουν τι θέλουν είναι πολύ μικρό σε σχέση με την πληθώρα πελατών που είναι άσχετοι και θέλουν απλά ένα pc.

2)γιατι να μπαινουν στην διαδικασία να προσλαμβάνουν γνώστες στο χώρο? Θα κερδίσουν τίποτα?

3)Και πώς θα αδειάσουν τα παλιά που έχουν στοκαρισμένα? Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις πάντα. :-)

 

1) γιατί οι περισσότεροι ψαγμένοι δεν πιγένουν στο κατάστημα να το παραγγείλουν, απλά μαζεύουν κομματια μέσω internet και φτιάχνουν το pc στα γούστα τους (έτσι πιστεύω εγώ) άμα πας στο κατάστημα ο υπάλληλος θα σου φουσκώσει το κεφάλι στο ότι υπάρχουν και καλύτερα και μπλα μπλα.....

2) πώς δεν θα κερδίσουν? άμα πάει ένας καλός υπάλληλος στο μαγαζί που να φτιάχνει υπολογιστές στα μέτρα του καθενός σιγά σιγά θα εξαπλωθεί η φήμη του και όλοι θα πιγένουν εκεί

3) για αυτό το λόγο παίρνουν υπάλληλους που να ξεγελούν εύκολα τον κόσμο.

 

 

κατά την άποψή μου στο insomnia θα πρέπει να δημιουργηθεί χόρια ένας κλάδος που θα είναι μόνο για pc building. στον κλάδο αναβάθμιση μπαίνουν και άλλα θέματα και δεν φένετε ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω εμένα με ειπε και αυτος οτι ειναι πολυ κάλος ο ι7 και να μην πάρω τον amd και λέω τεχνικός είναι κάτι ξέρει παραπάνω απο εσας και εμένα ρε παιδιά.

 

ssd θα παρω τελικα αλλα δεν ξερω τπτ για αυτόν ουτε τι ειναι ουτε αμα ειναι εξωτερικος εσωτερικός σκληρος ουτε πως να βγαλω απο τον 1tb τα windows και να τα βαλω στον ssd

 

---------- Προσθήκη στις 15:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:13 ----------

 

Κέρδισα ομος και κατι απο ολα αυτα μεχρι τωρα νομιζα οτι το insomnia ειναι ενα απλό συνηθισμένο forum αλα τωρα το είδα με αλο ματι εχει γαματα ατομα που ξερουν απο pc και οσο μπορο θα ειμαι ενεργος και θα μαθενω... Κανω και εξασκηση τα ορθογραφικά :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε ένα παράδειγμα

και δες την διαφορά [ame=http://www.youtube.com/watch?v=Pf_QS3mZsyU]διαφορά[/ame]

 

και ο πύργος που έχει κάνει είναι καταπληκτικός μικρέ, μην απογοητεύεσαι, ι κάρτα γραφικών σου θα σου αντέξει για πολύ καιρό, και στο μέλλον που θα βγουν καλύτερες και θα πέσουν οι τιμές τους θα την αλλάξεις όταν θα έχεις τα λεφτά και θα είσαι cool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνο απόλυτα μαζί σου φίλε μου.

τέτοια άτομα θέλουν πολύ ξύλο, μέχρι να μάθει να κάνει την δουλειά του όπως πρέπει και όχι να πουλάει μούρη με το 930 που έχει βγει.

έχω ακούσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις που έχουν γίνει σε φίλους μου και έχω πάει στο κατάστημα για να ταπώνω, οι μλκες δεν ξέρουν τίποτα, μόνο τα GB GHz και 5850-5870 ξέρουν (και πάνε με την λογική όσο μεγαλύτερος ο αριθμός τόσο καλύτερος)και άμα τους ρωτήσεις τα timings ή τα MHz στην RAM τι δουλειά κάνουν δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν. απορώ πως τους παίρνουν για δουλειά

 

Εδώ κάνεις ένα λάθος φίλε μου. Οι πωλήτες που παν να σου πασάρουν την κάθε βλακία που θέλουν ξέρουν πολύ καλά τα χαρακτηριστικά τους και τι ρόλο βαράει το ένα και το άλλο. Τα ξέρουν αλλά βασίζονται στους καημένους ανθρώπους που δεν ξέρουν και έτσι τα οικομάνε. Το θέμα είναι αν εσύ που θα πας εκεί θα τους αφήσεις να σε γελάσουν και να σου πουλήσουν κάτι που δεν χρειάζεσαι ή αν θα τους τρίψεις αυτά που ξέρεις στην μουρή και θα τους αφήσεις να σε κοιτούν σαν χάνοι. Εμένα μια φορά μου λέει ένας εκεί στο πλαίσιο να αγοράσω Intel Core 2 Quad το οποίο έχει 300Ε με το αρχαίο το socket ένω με τα ίδια λεφτά παίρνω τον 1090Τ ή τον Phenom II X4 955 και γλίτωνω και λεφτά και με προοπτικές αναβάθμισης. Άσε είναι μεγάλοι απατεώνες. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι πιστευω πως 9 στους 10 πωλητες σε αυτα τα καταστηματα δεν εχουν επαφη με την τεχνολογια, απλα στις μερες μας η αναγκη για δουλεια δεν αφηνει πολλα περιθωρια.

 

Περα απο αυτο οσοι εχουν δουλεψει ποτε σε αυτα τα μαγαζια, η γενικα σε μαγαζια ηλεκτρονικων, θα γνωριζουν το θεμα "στοχος" του καθε πωλητη οπως και τα "gold products" που προσφερουν ενα χρηματικο ποσοστο στον μισθο του πωλητη στο τελος του μηνα. Εν ολιγοις οταν ο αλλος θελει να πιασει τον στοχο του που ειναι 10.000ε τον μηνα θα παει να πασαρει οτι πιο ακριβο μπορει στον πελατη ασχετα με τις επιδοσεις του. Αναλογα οταν του πουν πουλα αυτο το κουτι και στο τελος του μηνα 2ε θα πανε στον μισθο σου παλι θα το κανει. Γενικα υπαρχουν πολλοι λογοι για την "ασχετοσυνη" των υπαλληλων ειτε ειναι αληθινη ειτε απλα βολευει τους ιδιους οποτε μην περιμενετε θαυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με αυτά που έχω δει στην Ξάνθη και στην Θεσσαλονίκη έχω καταλάβει ότι δεν ξέρουν τίποτα, τόρα για άλλες πόλεις δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ καταλαυα τι διαφορα του ssd με hdd τωρα 2 ερωτησης

 

1) σε εμφάνισή ειναι εξωτερικος σκληρός η εσωτερικός αν ειναι εξωτερικός οταν το βγαζω πχ καταλαθος απο το pc που ειναι συνδεδεμένος και εχει το λογισμικό μέσα τι παθαίνει το pc μόνο σβήνει??

 

2) Πως περνας μεσα στον ssd το λογισμικο δεν εχω περάσει ποτε λογισμικο θα ερθη το pc (πιστευω) περασμένο δεν ξερω πως να το βγαλω απο τον hdd και να το βαλω στοn ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) σε εμφάνισή ειναι εξωτερικος σκληρός η εσωτερικός αν ειναι εξωτερικός οταν το βγαζω πχ καταλαθος απο το pc που ειναι συνδεδεμένος και εχει το λογισμικό μέσα τι παθαίνει το pc μόνο σβήνει??

Δεν ειναι εξωτερικος δισκος ο ο ssd.Ειναι οπως ακριβως ενας εσωτερικος δισκος

Πως περνας μεσα στον ssd το λογισμικο δεν εχω περάσει ποτε λογισμικο θα ερθη το pc (πιστευω) περασμένο δεν ξερω πως να το βγαλω απο τον hdd και να το βαλω στοn ssd

Το λειτουργικο συστημα απαιτει εγκατασταση!Εισαγεις το dvd των windows(αφου εχεις κανει την απαραιτητη ρυθμιση στο bios σχετικα με το device priority) και επιλεγεις την εγκατασταση των windows στον ssd σκληρο!Να παρεις τα windows απο την hdd και να τα περασεις στον ssd ετσι απλα δεν γινεται.Απαιτειται εγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...