Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στις 16/11/2019 στις 6:33 ΜΜ, Despotas είπε

Χαρίζονται οι παρακάτω 2 χαλασμένοι δίσκοι:

Western Digital, μοντέλο WD2002FYPS (2TB)

Seagate Barracuda, μοντέλο ST3000DM001 (3TB)

Επικοινωνία με PM.

Έφυγαν και οι 2 δίσκοι. Ευχαριστώ και εγώ τους φίλους για τις συναλλαγές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Για ποιο λογω κάποιος να θέλει να πάρει 2 και 3 και 4 χαλασμενους σκληρούς δίσκους; Θέλει να τους φτιάξει και να λειτουργούν ξανά σωστά; Θέλει να ανακτήσει δεδομένα και να πάρει μάτι; Θέλει τα ανταλλακτικά τους; Κάτι άλλο; Απλή περιέργεια, είμαι άσχετος από αυτά. Αλλά και εγώ έχω αρκετούς είτε χαλασμενους, είτε αχρησιμοποιητους δίσκους, αλλά μάλλον θα τους πάω για σκουπίδια ή ανακύκλωση κάποια στιγμή, καθώς δεν θέλω κάποιος τρίτος να ανακτήσει τα δεδομένα μου. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Για ποιο λογω κάποιος να θέλει να πάρει 2 και 3 και 4 χαλασμενους σκληρούς δίσκους; Θέλει να τους φτιάξει και να λειτουργούν ξανά σωστά; Θέλει να ανακτήσει δεδομένα και να πάρει μάτι; Θέλει τα ανταλλακτικά τους; Κάτι άλλο; Απλή περιέργεια, είμαι άσχετος από αυτά. Αλλά και εγώ έχω αρκετούς είτε χαλασμενους, είτε αχρησιμοποιητους δίσκους, αλλά μάλλον θα τους πάω για σκουπίδια ή ανακύκλωση κάποια στιγμή, καθώς δεν θέλω κάποιος τρίτος να ανακτήσει τα δεδομένα μου. 

Δες εδώ https://www.pcsteps.gr/191291-πώς-να-αξιοποιήσω-παλιό-σκληρό-δίσκο/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, κι εγώ κάποιες φορές τους ανοιξα για τους μαγνητες και τα platters τους και αν μπορώ να βρω κι άλλους το ίδιο θα κανω Εάν θέλεις να τους σβήσεις μπορείς να το κάνεις με πρόγραμμα που καθιστά σχεδόν αδύνατη την ανάκτηση. Οπότε και να τους πάρει κάποιος δεν θα βρει τιποτα. Επίσης μπορείς να τους δώσεις σε κάποιον που εμπιστεύεσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, GeorgeR1_700 said:

Δεν νομίζω ο άλλος να μπαινει σε διαδικασία να πάει να παραλάβει χαλασμενους σκληρούς δίσκους για να εχει μαγνητακια για το ψυγείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Δεν νομίζω ο άλλος να μπαινει σε διαδικασία να πάει να παραλάβει χαλασμενους σκληρούς δίσκους για να εχει μαγνητακια για το ψυγείο. 

Εγώ πάντως μπήκα στην διαδικασία για να φτιάξω ένα DIY CLOCK, δεν το έχω τελειώσει ακόμα μεν αλλά πραγματικά από όσα βίντεο έχω δει είναι ένα πολύ ωραίο "κόσμημα" να έχεις στο γραφείο σου. Δες εδώ ένα παράδειγμα https://www.youtube.com/watch?v=xaL4Cqu8DAs

 

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μονο γι αυτο.Μπορεί να τα χρησιμοποιεις για να μηγνητιζεις άλλα αντικείμενα,εαν ασολείσαι με επισκευές για να πιανεις βιδες,παξιμαδια που πεφτουν μέσα σε κουτιά,δοχεια κλπ. Ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυνατοι οι μαγνητες!!!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τους λειτουργικούς δίσκους που έχεις μπορείς να τους βάλεις μια θηκούλα και να λειτουργούν σαν εξωτερικοί. Στην θέση σου δεν θα τους πετούσα, και ούτε λέω να τους δώσεις, απλά εκμεταλλεύσου τους έστω και σαν back up 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική μπορείς να ξεβιδώσεις πλακέτα και σκληρό και να δώσεις το σασί... Από την άλλη όπως έτυχε πριν λίγο καιρό να πω σε κάποιον άλλον, το θεωρώ δύσκολο να πετύχεις σε κάποιον περίεργο για να ψάξει το τι έχεις εφόσον είσαι απλά ένας άνθρωπος και δεν σε ξέρει και ούτε υπάρχει λόγος να σε ψάξει (εκτός και αν είσαι κάποιος διάσημος 😜). Από την άλλη εφόσον θα τον δεις από κοντά, και στην συνέχεια λέμε τώρα που βλέπεις ότι σου στέλνουν απειλές κτλ κτλ, πας κατευθείαν στην αστυνομία, δίνεις στοιχεία, χαρακτηριστικά προσώπου και ότι άλλο και τον βρίσκουν, ιδικά αν θες να είσαι σίγουρος πας έξω από κάποιο κατάστημα που να έχει εξωτερική κάμερα ασφαλείας. Οπότε και από κει θα μπορέσουν να το βρουν. Σκεπτόμενος όμως όλα αυτά κάποιος που θέλει να μπει στην διαδικασία για να σου φέρει πρόβλημα πιστεύω πως καταλαβαίνει πως δεν αξίζει ο κόπος. Τέλος δεν σου λέμε δωστα εδώ και μην τα πετάς, λέμε απλά αν είναι κάποιος να πετάξει ένα παλιό σκληρό και θέλει να βοηθήσει αυτό το team, καλοδεχούμενος, αν όχι και πάλι καλά να 'ναι :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Ψάχνω κ εγώ board για σκληρό

Seagate barracuda 7200.10

ST3500630Α

P/N 9BJ046-567

Firmware 3.AAF

Ο δίσκος είναι 500gb. Τον δούλευα σαν εξωτερικό κ άρχιζε να κάνει ένα θόρυβο κ να μην διαβάζεται.. Είχα μία άλλη θήκη που τον συνδέεις εκεί κ διαβάζεται αλλά μόλις τον σύνδεσα έκανα λάθος κ του έδωσα 12v. Υπάρχει ελπίδα? Ασχολείται κάποιος να τον στείλω να τον επισκευάσει? Έσωσα εκεί αρχεία για να κάνω φορματ το pc κ τώρα δεν μπορώ να τα ανακτήσω..

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα πλακέτα από https://www.onepcbsolution.com/

από ebay 38e (ελπιζω να μην πληρώσω κ τελωνείο..) και περιμένω. Από επικοινωνία μαζί τους μου είπαν ότι δεν χρειάζεται bios εγκατάσταση στην καινούργια. Το θέμα είναι ότι πριν κάψω την πλακέτα διάβαζε από τον σκληρό μμόνο το ένα partition...Σκέφτομαι μέχρι να έρθει  η πλακέτα να δοκίμαζα να δω τι έχει καεί από την δικιά μου..Γιατί αλλάζουν μία δίοδο που προστατεύει από υπερφόρτωση ρεύματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mpampis81 είπε

Πήρα πλακέτα από https://www.onepcbsolution.com/

από ebay 38e (ελπιζω να μην πληρώσω κ τελωνείο..) και περιμένω. Από επικοινωνία μαζί τους μου είπαν ότι δεν χρειάζεται bios εγκατάσταση στην καινούργια. Το θέμα είναι ότι πριν κάψω την πλακέτα διάβαζε από τον σκληρό μμόνο το ένα partition...Σκέφτομαι μέχρι να έρθει  η πλακέτα να δοκίμαζα να δω τι έχει καεί από την δικιά μου..Γιατί αλλάζουν μία δίοδο που προστατεύει από υπερφόρτωση ρεύματος

Αν είναι από χώρα εντός την Ε.Ε. δεν έχεις θέμα, αλλιώς θα πληρώσεις για στο συγκεκριμένο ποσό που κατέβαλες 15€ εκτελωνισμού, 24% ΦΠΑ και κάποιους δασμούς... 

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...