Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

....άσε, και κόντεψα να γίνει ζημιά - παραλίγο αφηρημένος να ποστάρω το "Ροζ", και μετά θα τρέχαμε (κι εσύ μαζί) και δε θα φτάναμε... :D

 

 

 

 

...σουτ, ούτε κουβέντα για το οφτόπικ : εγώ το άνοιξα το θρεντ, άμα είναι του βάζω και φωτιά και το καίω :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γραφ' το λέω βρε. Δε θα κλικάρουν όλοι στην πικ. Μάρκα, Μοντέλο, S/N - ό,τι έχει τεσπα. Δες "υπόδειγμα" στο εναρκτήριο ποστ του παρόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα...

Χρειαζομαι πλακετα για τον συγκεκριμενο δισκο...post-225176-0-83812300-1321469681_thumb.jpg

 

SeaGate Barrcauda 7200.11 750 Gbytes

S/N : 9QK1ETRZ

ST3750330AS

P/N : 9X156-303

FirmWare : SD15 [Δεν προλαβα να το αλλαξω το προβληματικο και με τιμωρησε]

Data Code : 09122

Slite Code : KRATSG

WWN : 5000C5000DC0525

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...η αλλαγή πλακέτας δε θα βοηθήσει, καθώς αν δεν κάνω λάθος, αυτά τα μοντέλα έχουν "προσωπικό" firmware. Δεν χάνεις βέβαια κάτι να δοκιμάσεις αν βρεθεί πλακέτα (ψάξου και e-Bay αν θες) - απλά το λέω για να ξέρεις τί να περιμένεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...η αλλαγή πλακέτας δε θα βοηθήσει, καθώς αν δεν κάνω λάθος, αυτά τα μοντέλα έχουν "προσωπικό" firmware. Δεν χάνεις βέβαια κάτι να δοκιμάσεις αν βρεθεί πλακέτα (ψάξου και e-Bay αν θες) - απλά το λέω για να ξέρεις τί να περιμένεις.

 

Κριμαsad.gif

''Προσωπικο'' firmware τι ακριβως εννοεις ;

Μηπως οτι πρεπει η πλακετα που θα βρω να εχει το ιδιο firmware με την προβληματικη πλακετα που εχω ;

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι τα τελευταία χρόνια βγαίνουν δίσκοι που έχουν στο f/w τους στοιχεία μοναδικά (κάτι ανάλογο των δακτυλικών αποτυπωμάτων...), απαραίτητα για τον κάθε ξεχωριστό δίσκο, και η αλλαγή πλακέτας (παλαιότερη πρακτική που δούλευε) δεν βοηθά.

 

Έτσι έχω δει να λέγεται τουλάχιστον - πρακτικά δεν είχα τέτοια εμπειρία. Να το ξέρεις για να είσαι προετοιμασμένος.

 

 

 

 

ΑΝ τ' αρχεία ήταν σημαντικά, επικοινώνησε με Seagate (tech support κτλ) και ρώτα τί μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση (αν και το πιθανότερο, αν έχει λήξει η εγγύησή του, είναι να σου πουν "μας τον στέλνετε κι αναλαμβάνετε το κόστος της ανάκτησης των δεδομένων σας").

 

Αν δεν είναι τόσο σημαντικά, ξέχνα τα, ή τεσπα προσπάθα να τα ξανακατεβάσεις (αν επρόκειτο για ταινίες κτλ).

 

Επικοινώνησε και πχ με Datalabs (νομίζω Αθήνα), πες τους περί τίνος πρόκειται, και ρώτα τί προβλέπεται από κόστος για την πιθανή ανάκτηση (ίσως τώρα που σφίξαν τα πράμματα, να ζητάν λογικότερα ποσά). Επίσης νομίζω παρέχουν δωρεάν εκτίμηση της κατάστασης (τους τον πας και σου λένε τί παίζει, πόσα θέλουν αν πεις να τον αφήσεις για ανάκτηση κτλ).

 

 

 

 

Τέλος, χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως αν υπάρχει περίπτωση ανάνηψης του κολλημένου firmware, χρειάζεται εξτρά ηλεκτρονικός εξοπλισμός (κάποια ειδική πλακέτα μέσω της οποίας θα συνδεθεί με Telnet στο f/w του δίσκου, για να το σώσεις κτλ). Ταλαιπωρία και πονεμένη ιστορία, απ' ό,τι έχει πάρει το μάτι μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι τα τελευταία χρόνια βγαίνουν δίσκοι που έχουν στο f/w τους στοιχεία μοναδικά (κάτι ανάλογο των δακτυλικών αποτυπωμάτων...), απαραίτητα για τον κάθε ξεχωριστό δίσκο, και η αλλαγή πλακέτας (παλαιότερη πρακτική που δούλευε) δεν βοηθά.

 

Έτσι έχω δει να λέγεται τουλάχιστον - πρακτικά δεν είχα τέτοια εμπειρία. Να το ξέρεις για να είσαι προετοιμασμένος.

 

 

 

 

ΑΝ τ' αρχεία ήταν σημαντικά, επικοινώνησε με Seagate (tech support κτλ) και ρώτα τί μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση (αν και το πιθανότερο, αν έχει λήξει η εγγύησή του, είναι να σου πουν "μας τον στέλνετε κι αναλαμβάνετε το κόστος της ανάκτησης των δεδομένων σας").

 

Αν δεν είναι τόσο σημαντικά, ξέχνα τα, ή τεσπα προσπάθα να τα ξανακατεβάσεις (αν επρόκειτο για ταινίες κτλ).

 

Επικοινώνησε και πχ με Datalabs (νομίζω Αθήνα), πες τους περί τίνος πρόκειται, και ρώτα τί προβλέπεται από κόστος για την πιθανή ανάκτηση (ίσως τώρα που σφίξαν τα πράμματα, να ζητάν λογικότερα ποσά). Επίσης νομίζω παρέχουν δωρεάν εκτίμηση της κατάστασης (τους τον πας και σου λένε τί παίζει, πόσα θέλουν αν πεις να τον αφήσεις για ανάκτηση κτλ).

 

 

 

 

Τέλος, χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως αν υπάρχει περίπτωση ανάνηψης του κολλημένου firmware, χρειάζεται εξτρά ηλεκτρονικός εξοπλισμός (κάποια ειδική πλακέτα μέσω της οποίας θα συνδεθεί με Telnet στο f/w του δίσκου, για να το σώσεις κτλ). Ταλαιπωρία και πονεμένη ιστορία, απ' ό,τι έχει πάρει το μάτι μου.

 

 

 

Κατανοητος και αναλυτικος...

 

Παντως δεν με ενδιαφερουν τα αρχεια...rolleyes.gif

Θελω να ''αναστησω'' τον δισκο που μαλλον απεβιωσε λογω του γνωστου firmware της 7200.11, και απ' οσο διαβασα μια επιλογη ειναι να αλλαξω την πλακετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει (ασχέτως των αρχείων) με την αλλαγή πλακέτας - νομίζω όμως και πάλι το "προσωπικό f/w" παίζει ρόλο. Αν βρεις τελικά πλακέτα και δουλέψει παρ' ολ' αυτά, ενημέρωσε και το θρεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...