Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eίναι σίγουρο ότι του έχει καεί η πλακέτα; (Αν πχ δεν αναγνωρίζεται από το BIOS, τότε μάλλον ναι, έχει καεί...)

 

 

 

 

Να υποθέσω ότι τα αρχεία είναι που σ' ενδιαφέρει να πάρεις...;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά (παλιό μέλος αλλά ανενεργό που πρόσφατα αποφάσισα να ξαναμπώ για πολύ σοβαρό λόγο που ακολουθεί). Έχω ένα δίσκο 2.5'' SATA Toshiba MK3265GSX (HDD2h83 A SK01 S) ο οποίος μου χτύπησε και οι ενδείξεις δείχνουν ότι έχουμε πρόβλημα PCB. Τα δεδομένα είναι σημαντικά, όχι επαγγελματικής φύσης αλλά φωτός από διακοπές κλπ που δεν έχω αλλού. Βασικά ο δίσκος ήταν στην αρχή σε εξωτερικό κουτί 320 GB ADATA (μπλε) το οποίο άνοιξα για να έχω άμεση πρόσβαση στο δίσκο. Αν οποιοσδήποτε έχει πλακέτα για να μου προσφέρει, θα τον ευγνωμονώ και εξυμνώ για πάντα! Αλήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω πλακετα για 2,5" σκληρο HITACHI 320GB

με PCB number : 220 0A90151 01 .

Οποιος εχει κατι ας επικοινωνησει .

Ευχαριστω .

Ο Σκληρος (ο Θεος να τον κανει) ειναι αυτος :Hitachi Travelstar 5K500.B-320

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γνώμη σας

 

ενώ δούλευε κανονικά ξαφνικά χωρίς να γίνει κάτι δεν τον βλέπει το Bios.

 

Δοκίμασα και σε άλλους 2 υπολογιστές αλλά παντού το ίδιο.

 

Ακούγεται που γυρίζει το μοτέρ αλλά ..........

 

Καμμιά ιδέα ? Ευχαριστώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

demosdem, δεν είναι ακριβώς το κατάλληλο thread εδώ για troubleshooting (όχι ότι αν η λύση ήταν αλλαγή πλακέτας δε θα ήσουν εντός θέματος βέβαια) - πάντως από την περιγραφή σου, και από το μοντέλο 7200.11 που φαίνεται στην φωτό, το πιθανότερο είναι να πρόκειται για δίσκο με το "περίφημο" fimware bug (είχε γίνει "παγκόσμιος πανικός" με αυτό, πριν 2-3 χρόνια). Πράγμα που σημαίνει ότι, ειδικά για τ' αρχεία σου, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα...

 

Kατ' αρχάς, στείλε mail στο tech support της Seagate, ρωτώντας αν, δίνοντας τα στοιχεία του δίσκου, συγκαταλέγεται στα προβληματικά μοντέλα (νομίζω πως το SD15 που είναι το f/w version του, είναι ενδεικτικό ότι είναι από αυτά με το bug, αλλά σιγούρεψέ το).

 

Αν δεν σ' ενδιαφέρουν αρχεία, και αν είσαι ακόμη εντός εγγύησης (οι δίσκοι αυτοί είχαν 5χρόνια - θα σου πουν από Seagate αν ισχύει αυτή), είτε τον δίνεις στο κατάστημα αγοράς για RMA, είτε (αφού συνεννοηθείς με τη Sea), κατευθείαν στη μαμά-εταιρία για αντικατάσταση. Αν γενικά δεν παίζει πια εγγύηση, και απλά θες τον δίσκο (κι όχι τ' αρχεία), το να βρεις ίδια πλακέτα, μάλλον θα σε καλύψει (είτε μέσω του παρόντος thread, είτε από αγγελία σε φόρουμς, είτε πχ από το eBay).

 

Αν πάλι υπάρχουν αρχεία για τα οποία ΚΑΙΓΕΣΑΙ, πόσταρε σε αυτό το thread του ADSLgr.com. To εκεί μέλος grgz έχει κατά καιρούς γράψει ότι μπορεί να κάνει update στο f/w (με χρήση κάποιου ηλεκτρονικού εξοπλισμού που απαιτείται για την περίπτωση), και στην ουσία να επαναφέρει τον δίσκο και τ' αρχεία (αν ήξερες για το f/w bug αυτό, και είχες κάνει ο ίδιος το update πριν "κλειδώσει" o δίσκος, απλά τρέχοντας ένα προγραμματάκι, τώρα δε θα είχε "τρέξιμο"). Δες αν μπορεί να σ' εξυπηρετήσει.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν τελικά για κάποιον λόγο δε βρεις άκρη/το παρατήσεις το ζήτημα, ξαναπόσταρε, αν θες, τονίζοντας πως χαρίζεις τον δίσκο (ή ξερωγώ αν είσαι σ' αναζήτηση πλακέτας, γράψε περί αυτού).

 

 

 

 

vaggelis30, αν είναι εύκολο, πόσταρε και μια φωτό από το αυτοκόλλητο του δίσκου (όπως ο demosdem έκανε). Τί ακριβώς θέλεις να κάνεις; Ν' αναστήσεις τον δίσκο; Ή να πάρεις απλά τ' αρχεία από μέσα του;

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και το χρόνο που διέθεσες.

Αυτό που με νοιάζει είναι τα αρχεία. Θα δοκιμάσω αυτά που μου είπες.

Ευχαριστώ και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

vaggelis30, αν είναι εύκολο, πόσταρε και μια φωτό από το αυτοκόλλητο του δίσκου (όπως ο demosdem έκανε). Τί ακριβώς θέλεις να κάνεις; Ν' αναστήσεις τον δίσκο; Ή να πάρεις απλά τ' αρχεία από μέσα του;

 

washcloud : εδω οι φωτογραφιες...

Πιο πολυ θελουμε τα αρχεια αλλα ο δισκος ειναι ουτε χρονου οποτε γιατι να μη τον σωσουμε. Πλακετα πρεπει να ναι.

post-173808-0-13826400-1327568922_thumb.jpg

post-173808-0-24117600-1327568926_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειάζεται κανείς, έχω πλακέτες από :

 

WD Caviar 80GB IDE WD800

WD800JB-00DUA3

DCM : DSCHCAJCH

και S/N πλακέτας : 2061-001160-100 D

Απ ότι γνωρίζω, αρκεί να είναι ίδια τα 2 πρώτα σετ αριθμών για να είναι συμβατή η donor πλακέτα

 

και

 

Seagate Barracuda 7200.11 1TB SATA2

9QJ0KAWJ

ST3100034AS

9BX158-568

KRATSG

ΑΛΛΑ το firmware σε κάθε seagate σκληρό είναι μοναδικό και δεν υπήρχε τρόπος να αλλαχθεί η πλακέτα την τελευταία φορά που το είχα ψάξει.

Αν έχει αλλάξει κάτι ή παρόλ'αυτά εξακολουθεί να την θέλει κανείς, be my guest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον ,να πω και εγω τον πονο μου,

Ψαχνω πλακετα για τον κατωθι :

 

WD caviar SE16 320gb

 

MDL:WD3200AAKS-00VYA0

DATE:6 nov 2007

DCM: HARNHTJAAN

 

τα επαιξε η πλακετα ξαφνικα ,μπαμ και κατω!!οπως ολοι ετσι και εγω ,θελω να παρω τα αρχεια.

Αν πεσει τιποτα χαλασμενο στα χερια σας, ριχτε κανα σφυριγμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...