Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανονικά ναι μπορείς εκτός από όλον τον δίσκο μια-κι-έξω, να φτιάξεις images από κάθε partition που θες και να χρησιμοποιήσειος μόνο εκείνο (το πιο σύνηθες πχ, είναι image του C: μόνο, αντί για όλον τον δίσκο, όταν ο δίσκος έχει κι άλλο/α partition). Στην πράξη ποτέ δεν έχω πάρει image από τέτοιο "κρυφό partition για recovery" όμως, για να πω με 100% ασφάλεια ότι θα δουλέψει. Υποθέτω πως ΘΑ δουλέψει,,,αλλά μόνο το υποθέτω. Αν μπορείς να κάνεις μια δοκιμή πρώτα, θα ήταν ιδανικό.

 

(...πάντως ο δίσκος, με βάση όσα είπες, πιθανότατα δεν την βγάζει καθαρή. Ίσως μάλιστα γι' αυτό τον λόγο να μην μπορέσεις να πάρεις και σωστό image του. Στις επιλογές του προγράμματος έχει ρύθμιση για "ignore bad sectors" - φρόντισε να είναι ενεργοποιημένη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειμαι κοντα στην αναβιωση μετα απο σχεδον δεκα χρονια του WD400BB 32CFC0 μου, παρακαλω πολυ αν καποιος εχει λειτουργικη πλακετα του συγκεκριμενου σκληρου, στειλτε μου ενα προσωπικο μηνυμα! Σας ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Γνωστό" μου κάνει το νούμερο του μοντέλου (έπαιζαν πολύ οι 40άρηδες της WD). Θα περιμένεις λίγο, και κάποια στιγμή θα σε ειδοποιήσω αν έχω πλακέτα από αυτό το μοντέλο (δυστυχώς δεν είναι πρόχειρες για να σου πω άμεσα). Μερικές μέρες στη χειρότερη...(εκτός κι αν βρεθεί άλλος να εξυπηρετήσει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Γνωστό" μου κάνει το νούμερο του μοντέλου (έπαιζαν πολύ οι 40άρηδες της WD). Θα περιμένεις λίγο, και κάποια στιγμή θα σε ειδοποιήσω αν έχω πλακέτα από αυτό το μοντέλο (δυστυχώς δεν είναι πρόχειρες για να σου πω άμεσα). Μερικές μέρες στη χειρότερη...(εκτός κι αν βρεθεί άλλος να εξυπηρετήσει).

Σε ευχαριστω πολυ washcloud! Δυστηχως δεν κανουν οι μητρικες πλακετες απο τις υπολοιπες WD400BB κυκλοφοριες παρα μονο η συγκεκριμενη. Δοκιμασε ενας φιλος αλλες διχως αποτελεσμα..

Αρκετοι αναφερουν παντως, πως καλο ειναι ο "δοτης" σκληρος να ειναι απο το ιδιο εργοστασιο με παραπλησια ημερομηνια κατασκευης καθως και με το ιδιο firmware. Ελπιζω να μην πεσω και σε αυτη την περιπτωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν με κατάλαβες, παράδειγμα έδωσα με το πιο πάνω μοντέλο. Πλακέτες υπάρχουν διάφορες (από διάφορα μοντέλα, πχ "ΒΒ" εν προκειμένω που σε νοιάζει), αρκεί να τις βρω. Όσο για το τί ακριβώς χρειάζεται να είναι ταυτόσημο, είναι απλώς το "υπομοντέλο" κατά βάση (32CFC0 πχ). Εργοστάσια κλπ, δεν έχουν σημασία. Μέχρι και διαφορετικής χωρητικότητας ταιριάζει (πλακέτα από 20άρη σε 40άρη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε washcloud, μπορείς να μου εξηγήσεις τι λέει αυτή η εικόνα; Είναι τόσο χάλια τα πράγματα που να δικαιολογεί τη πολλή μεγάλη πτώση στη ταχύτητα του υπολογιστή; Δεδομένου του πολύ δυνατού harware που διαθέτει και φρέσκα win7 premium, ξεκινάει πολύ αργά, αργεί να ξεκινήσει τα copy-paste, να ανοίξει προγράμματα...Φταίει ο σκληρός δίσκος ή κάτι άλλο;

 

harddrive_zpsc471e72c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το κατάλληλο θρεντ αδερφέ - άνοιξε ένα νέο, να το κοιτάξουμε (προκαταβολικά πάντως, η απάντηση είναι "ίσως"/"πιθανώς", με βάση αυτό που δείχνει η πικ σου. Επίσης καλύτερα βάλε το HD Sentinel -σπασμένο- πριν ανοίξεις θρεντ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω εναν χαλασμενο WD Caviar 250GB με χαρακτηριστικα:

MDL: WD2500JB-00REA0

DATE: 11 JAN 2007

DCM: DBBHNTJAHN

S/N: WCANKC247116

 

Η πλακετα ειναι ιδια-παρομοια με αυτην: http://www.donordrives.com/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/600x600/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/s/c/scan_011_2010-08-13_-_22-58-33__2_4.jpg

 

Οποιος τον θελει ποσταρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παίδες που θα βρω πλακέτα για Seagate Barracuda 7200.10

250GB

S/N: 6QE0BFW5

ST3250620AS

Firmware: 3AAE

 

μήπως καταφέρω να τον ξεκινήσω να πάρω τα αρχεία μου. Η πλακέτα έστω και δανεική και αφού πάρω τα αρχεία δε με ενδιαφέρει!

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο, κοίτα να έρθεις σε επαφή με το παιδί που έχει ανοίξει αυτό εδώ http://www.insomnia.gr/topic/472132-δεν-αναγνωριζει-2ο-εσωτερικο-sata-σκληρο-δισκο/ το thread. Πιθανότατα έχετε το ίδιο πρόβλημα (μη λειτουργική πλακέτα), αλλά αν τελικά ο δικός του είναι εντάξει, ίσως σε εξυπηρετήσει...

 

Κατά τ' άλλα, μιας και δυστυχώς η ανταπόκριση (προσφοράς) στο παρόν thread δεν είναι και τόσο γενναία, το πιο βέβαιο ειναι ότι μπορείς να βρεις πχ στο eBay για να αγοράσεις...

 

 

Caiden, έχε τον πάντως στην άκρη, κάποια στιγμή θα τσεκάρω -καθώς σίγουρα είχα WD 250άρη που του τσουρουφλίστηκε η πλακέτα, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το μοντέλο- κι αν είναι θα σου τον ζητήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ναι βλέπω ότι το thread δεν τραβάει και πολύ, και να σου πω τυχαία το είδα επειδή είχε έρθει πάνω πάνω :P 

όσο για τον δίσκο δεν είναι ότι δεν τον βλέπω, έκαψα μία δίοδο από την πλακέτα αλλά παρόλο που την αντικατέστησα, ζεματάνε τα τσιπάκια στην πλακέτα και ο δίσκος ενώ ξεκινάει να γυρίζει, η κεφαλή κάνει τουκου τουκου.

 

Την ίδια ακριβώς ζημιά την έκανα και σε άλλο παρόμοιο δίσκο και μετά από αντικατάσταση της καμμένης διόδου, δούλεψε κανονικά και ακόμα δουλεύει. Απλά ήμουν άτυχος με τον 1 από τους 2 που έκαψα... (κάηκαν μάλλον λόγω ελλατωματικού καλωδίου τροφοδοσίας. Διαπίστωσα μετά πως δεν έκανε επαφή στο βύσμα το ένα μαύρο καλώδιο...)

 

Τώρα δεν έχω καν την πλακέτα γιατί την έδωσα σε έναν φίλο και την έχασε  :-( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θρεντ όντως δεν τραβάει πολύ, από άποψη προσφοράς. Διότι και είναι πάμπολα τα μοντέλα σκληρών, και γενικώς ο κόσμος όταν του "χαλάσει" δίσκος τον στέλνει συνήθως ή στα σκουπίδια ή για ανακύκλωση (είτε γιατί δεν το έχει μέσα του να "ασχολείται" - είτε και γιατί θεωρεί ότι "δεν θέλει τα αρχεία του να καταλήξουν σε ξένα χέρια", χωρίς να υπολογίζει ότι δεν είναι τόσο εύκολο αφ' ενός αυτό, ενώ αφ' ετέρου ποιός νοιάζεται για τα οποιαδήποτε αρχεία του οποιουδήποτε - κατάσταση ψιλοδικιολογημένη βέβαια, διότι καν δεν τα ξέρει αυτά).

Το χειρότερο της φάσης είναι ότι, πάει στο διάλο ο δίσκος - είναι ίσως το λιγότερο ενδιαφέρον κομμάτι. Η πλακέτα όμως κι αν είναι που "πάει τζάμπα" (...είναι και που έχουν συν τοις άλλοις και τις γνωστές Torx βίδες, που θάβουν ακόμη περισσότερο το όποιο ενδιαφέρον του άλλου ώστε να μην την...κάψει μαζί με τον...ξερό δίσκο, παρ' ό,τι "χλωρή"...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να αλλάξεις πάλι τη δίοδο;

Υποθέτω πως την έβαλες με τη σωστή πολικότητα.

Πάλι να την αλλάξω όχι, αλλά ήταν με τη σωστή πολικότητα. Άλλωστε όταν ήταν καμμένη δεν δούλευε καν ο δίσκος, ενώ μόλις έβαλα καινούρια "δούλευε"

Μάλλον με το τσαφ που έκανε θα έκαψε και τίποτ άλλο... Δυστυχώς δεν έχω την πλακέτα πλέον :( Κάποια στιγμή μπορεί να βρεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...