Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον για να αδειαζω και εγω απο πραγματα

εχω αυτους εδω τους σκληρους οι οποιοι εχουν ψωφησει λογω bad sectors

στειλτε μου οποιος τους θελει να τους δωσω....σε καποιον μπορει να φανει χρησιμος ενω σε μενα μονο χωρο πιανουν.

 

ευχαριστω

post-228284-0-08283300-1360679823_thumb.jpg

Επεξ/σία από sobi1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, θα ήθελα αν κάποιος έχει PCB απο Maxtor DiamondMax Plus 8 40GB με κωδικό πλακέτας B8FED γιατί εμένα σπάσανε δύο πινάκια απο το IDE. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

pcbcodeb8fedmaxtordiamo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αισίως η περίπτωση σου είναι πιο εύκολη. Αν και μάλλον θα χρειαστεί να αντικαταστήσεις τον 40pin κονέκτορα που είναι πιο δύσκολο από μια απλή αλλαγή pcb, δε θα μπλέξεις με ψαξίματα, συμβατά firmware/bios και σπανιότερα τα επικίνδυνα αποτελέσματα που μπορεί να επιφέρει αυτό. Βρες κάποιον που να έχει υπομονή να το κάνει. Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα χαλασμένο δίσκο/οπτικό μέσο.

 

@washcloud

Έσπαγα το κεφάλι μου για να σκεφτώ κάτι σχετικό αλλά δε βρίσκω. Καλύτερα να το φτιάξει και θα του μείνει κιόλας  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το pcb της φωτογραφίας το αγόρασα απο το ioffer 11,5 ευρώ δεν μου έκανε του το έστειλα πίσω και μου έφαγε το pcb και τα λεφτά... Πολύ δύσκολο να ταιριάξεις pcb με δίσκο. Για firmware είναι απλό για αυτό το δίσκο είναι το B8FED υπάρχουν και όμοιοι δίσκοι με άλλο firmware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη περίπτωσή σου για να έχεις ακριβώς το ίδιο pcb χρειάζεσαι να ταιριάξεις και τον κωδικό που αναφέρεται στο πάνω μέρος του δίσκου ως "code: 61..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγώ επιμένω, γιατί έχω πατεντάρει σπασμένα πινάκια σε δίσκο, κι όλα καλά. Δε θυμάμαι τί χρησιμοποίησα, είτε καρφίτσες που είπα (όσο χοντρούτσικες γίνεται), είτε έκοψα παραμάνες, είτε κάποιο "σκληρό"/"χοντρό" σύρμα, "λειαίνοντας" τις άκρες....The sky's the limit στη σχετική φαντασία.

 

Έχει βέβαια σημασία και το τί θέλει κανείς με τον δίσκο : να πάρει αρχεία και να τον ξεχάσει μετά; Καθ' ότι δεν θα είναι και για πολλά σύνδεσε-ξεσύνδεσε μετά (βασικά η καλωδιοταινία, καλό θα είναι να γίνει "τμήμα του", μετά).

 

Θα ρίξω κάποια στιγμή μια ματιά, Παντελέωνα, παίζει να έχω κανέναν τέτοιον (μπορεί ν' αργήσει όμως, εκεί που τους έχω...), αλλά για ξεκαθάρισε : θες αρχεία παν' απ' όλα, ή πρωτίστως να κάνεις ξανά λειτουργικό τον δίσκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώστε έπιασε, ε; Ενδιαφέρον το feedback σου. Δε μου'χει τύχει και μου φαινόταν πως θα'ταν δύσκολο.

Θα το έχω στα υπόψια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το να βρει/να ξηλώνει το κομμάτι των...πινακίων από άλλο δίσκο, καλύτερα για 'μένα να δοκιμάσει πατέντα (στο...χέρι του είναι αν θα την καταφέρει). Ειδικά αν είναι να πάρει αρχεία, και μην τον είδατε μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

Δυο πλακέτες από seagate 500αριδες ο ένας ήταν 7200.9 ο άλλος δε θυμάμαι



Chip MU52AB
100383409 L 765060GU – 100383395 Rev B



Chip MU52AD
100406530 C F72273861 – 100406533 Rev A



Σε όποιον χρειαστούν ας στείλει PM



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω το παρακατω PCB  για επαναφορα σκληρου δισκου.Εντος-εκτος αττικης ,Ευχαριστω

 

 

WD6401AALS-00E8B0

 

DCM HARNHT2CA

 

DATE 01-JAN-2010

 

DCX 0004E5180

 

PCB 2061-701567-400 AE XW 6T13 57DD 4 0006260 0266

 
 
 

 

 

 

post-229069-0-40443600-1362833155_thumb.jpg

post-229069-0-53536100-1362833462_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...