Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαρίζεται pcb από Seagate Barracuda 7200.9 120Gb.

S/N: 4LS2336R

Model: ST3120813AS

P/N: 9BD13C-303

Firmware: 3.AAE

Date Code: 06453

Site Code: TK

Board Number: 100387575 REV C

Main Controller IC: 100367028

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ζητώ χαλασμένο,"χτυπημένο" Seagate Barracuda 7200.11.

 

Πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για τον έλεγχο ενός 500άρι ο οποίος αποφάσισε ξαφνικά απο τη μια μέρα στην άλλη να μην ανοίγει!!!!

 

Ανήκει στην κατηγορία ¨συνήθης ύποπτος¨ η μου φαίνεται;

 

Δοκίμασα pcb από 7200.10 και δυστυχώς δεν κάθεται πάνω σωστά... 

 

Θέλω απλά να τον ανοίξω και να πάρω κάποια δεδομένα από μέσα, αν δουλέψει, μετά την καζούρα που μου έκανε έχω κάθε καλή διάθεση να τον χαρίσω σε αυτόν που θα μου δανείσει το pcb!

 

Seagate Barracuda 7200.11 500G

S/N: 9QM6T9AX

ST3500620AS

P/N: 9BX144-021

Firmware: HP12

Date code: 09103 Site Code: TK

WWN 5000C5000DC8B85D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήκει στην κατηγορία ¨συνήθης ύποπτος¨ η μου φαίνεται;

[...]

Seagate Barracuda 7200.11 500G

S/N: 9QM6T9AX

ST3500620AS

P/N: 9BX144-021

Firmware: HP12

Date code: 09103 Site Code: TK

WWN 5000C5000DC8B85D

Μέσα είσαι  :rolleyes:

 

 

Δοκίμασα pcb από 7200.10 και δυστυχώς δεν κάθεται πάνω σωστά... 

Και βέβαια όχι.

 

Για 7200.11 αναζήτα δίσκο ίδιου μοντέλου (ST3500620AS), ίδιου pcb number (100...κάτι) και όσο πιο κοντινό firmware αν δεν καταφέρεις να βρεις το ίδιο για να μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητες σου.

Αν φτάσεις σε σημείο που δεν βρίσκεις τίποτα, αλλά καίγεσαι για τα δεδομένα, υπάρχει πάντα και αυτή η DIY μέθοδος.

 

Στη θέση σου θα επικοινωνούσα με το support της Seagate πρώτα πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για το χρήσιμο post σου.

 

Νοιώθω λίγο ηλίθιος που είχα δεδομένα πάνω σε τόσο ¨ύποπτο¨σκληρό, όμως κυριολεκτικά δεν είχε δώσει ποτέ ούτε υποψία δυσλειτουργίας και το health του ήταν άριστο. Αν είχα πάρει χαμπάρι φυσικά τι κουμάσια είναι θα τον είχα αλλάξει...

 

Ευτυχώς δεν έχω πάνω δεδομένα που να καίγομαι, αλλά έτυχε και έχω κάποια αρχεία που καλό θα ήταν να έχω.

 

Το τι firmware φορούσε φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει τρόπος να το γνωρίζω πλέον σωστά; (εφόσον δεν ανοίγει, δεν αναγνωρίζεται από το bios).

 

Είναι εκπληκτικό πάντως ένας δίσκος από τη μια μέρα στην άλλη απλά να μην ανοίγει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το f/w αναφέρεται πάνω στο αυτοκόλλητο του δίσκου.

 

Ειδικά αν είσαι Αττική, δοκίμασε να επικοινωνήσεις με το μέλος grgz του ADSLgr.com .  Aναλάμβανε αφιλοκερδώς την ανάνηψη των 7200.11 , καθώς είναι διαδικασία ολιγόλεπτη, μιας κι έχει τον σχετικό εξοπλισμό που αναφέρεται στο λινκ του Άδικου.

 

...πάρε το σωστό μάθημα από εδώ και πέρα πάντως για τους δίσκους σου, καθώς από τη μια στιγμή στην άλλη (χωρίς απαραίτητα καμμία ένδειξη στο "health" από SMART reading προγράμματα) μπορεί να πάθει και ακόμη χειρότερη ζημιά (πχ ολική κατάρρευση κεφαλών και πλήρως ανεπανόρθωστη διάβρωση των platter) από ένα προβληματικό f/w ; όπου τουλάχιστον τα δεδομένα είναι στη θέση τους. Ακόμη κι ολοκαίνουριος να είναι ένας δίσκος, υπάρχει μια πλειάδα αιτιών που μπορεί να προκαλέσει πλειάδα ζημιών καθώς ένας σκληρός είναι ένα πολυσύνθετο και πολυευαίσθητο σύστημα : κρατάς ΠΑΝΤΑ και εγκαίρως (από τη πρώτη στιγμή) αντίγραφα. Κάτι θα ξέρουν όσοι παίρνουν 2-2 τους δίσκους τους και τους βάζουν σε διατάξεις RAID-1 για "αυτόματο/πλήρες backup". Κι αν το κόστος είναι "δυσβάσταχτο", έστω αντίγραφα σε DVD δισκάκια, των πιο σημαντικών από τ' αρχεία.

 

-------

 

Άδικε, το 'χεις σίγουρο ότι ΑΚΟΜΗ η Sea αναλαμβάνει την αποκατάσταση; Νομίζω πως είχα διαβάσει πως έχει σταματήσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα!

SEAGATE Barracuda 7200.11   500gb

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι γραφει certified repaired hdd,τον εχω παρει απο το πιο επωνυμο καταστημα η/υ

κ μενα ξαφνικα το hdsentinel μου δειχνει υγεια 2% !!!!! κ φανταστειτε οτι τον ειχα μονο για backup καπιοων ταινιων που δεν τις διαγραφω αλλα τις κραταω σαν ταινιοθηκη,δεν τον ειχα παντα συνδεδεμενο

του τραβαω τα καλωδια κ ψαχνω για λυσεις...

εκανα κ ενα τεστ με προγραμμα της το seatools οπου μου εδωσε το seatools test code κ εγραφε bad sector found

τι μπορω να κανω?να στειλω email στη seagate, με προσχυμα τι?καποιος με εμπειρια στο συγκεκριμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παιδιά, καλύτερο θα ήταν όμως για ζητήματα επιλύσεων προβλημάτων με δίσκους, ν' ανοίγετε άλλο θέμα, ώστε να συζητιέται εκεί, και όχι στο παρόν, καθώς αυτό υπάρχει όχι για συζήτηση σχετικά με προβλήματα, αλλά για προσφορά/ζήτηση χαλασμένων δίσκων...

(...προκαταβολικά, να σου πω πάντως εδώ, ότι η λύση που βλέπω είναι να τον...πεθάνεις εντελώς, κι έτσι να μη χρειάζεσαι "πρόσχημα" για να τον επιστρέψεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου πρωτα με 'πεθανε' αυτος τωρα θα τον 'πεθανω' εγω  :devil:

λιγο ασχετο κ κλεινω τα offtopic

προ λιγων λεπτων τηλεφωνω στην samsung hellas διοτι ενδιαφερομαι για ενα samsung 840 κ εαν ειναι συμβατος με 2 sony vaio που εχω(ειχα προβλημα συμβατοτητας με ενα samsung pro)

η 'πλακα' της υποθεσης απο τα λεγομενα της κατα τα αλλα ευγενεστατης τηλεφωνητριας ειναι οτι η samsung hellas δεν εχει υποστηριξη για τους ssd αλλα για οποιαδηποτε υποστηριξη να επικοινωνησω με την SEAGATE.COM !!!!!! :shock: ναι,ναι καλα διαβασατε

λεω δε γινεται παρακολουθουσε το φορουμ κ μου κανει πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδικά αν είσαι Αττική, δοκίμασε να επικοινωνήσεις με το μέλος grgz του ADSLgr.com .  Aναλάμβανε αφιλοκερδώς την ανάνηψη των 7200.11 , καθώς είναι διαδικασία ολιγόλεπτη, μιας κι έχει τον σχετικό εξοπλισμό που αναφέρεται στο λινκ του Άδικου.

Του είχα στείλει μήνυμα είδα μιας και το είδα σε παλιότερο post.

'Οσο για τα υπόλοιπα έχεις απλά απόλυτα δίκιο.-

Απλά αν δεν συνέβαιναν κι αυτές οι γκαντεμιές δεν θα είχε εκφράσει και ο φίλτατος Murphy τη σχετική του θεωρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rosspy

Το πρόβλημα σου είναι τελείως διαφορετικό από το "γνωστό" θέμα που μιλάμε.

 

@washcloud

Όχι δεν είμαι σίγουρος.

Απλά είπα να δοκιμάσει την τύχη του μπας & πετύχει κάτι με λίγο κλάμα & κράξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Οκ για να πω κι εγώ τα δικά μου.

 

 1.  Maxtor DiamondMax Plus 9 120GB ATA/133    (IDE)

 

 2.  WD   WD2500JB  Caviar SE   Model : WD2500JB-00REA0   (IDE)

 

 3.  WD   WD5000AAKS Caviar SE16  Model : WD5000AAKS-00YGA0  (2 TEMAXIA)  (SATA)

 

 4.  WD   WD2500JS Caviar SE   Model :  WD2500JS-00MHB0   (SATA)

 

 5.  WD   WD1200 Caviar SE  Model : WD1200JS-00MHB0   (SATA)

 

 

 Καλά παίζει κάποιοι να μην είναι και εντελώς χαλασμένοι ή και καθόλου...

 

 Ενημερωτικά οι δίσκοι έχουν κανονιστεί μέχρι νεοτέρας.

Επεξ/σία από DimAslan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ χαλασμένο,"χτυπημένο" Seagate Barracuda 7200.11.

 

Πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για τον έλεγχο ενός 500άρι ο οποίος αποφάσισε ξαφνικά απο τη μια μέρα στην άλλη να μην ανοίγει!!!!

 

Ανήκει στην κατηγορία ¨συνήθης ύποπτος¨ η μου φαίνεται;

 

Δοκίμασα pcb από 7200.10 και δυστυχώς δεν κάθεται πάνω σωστά... 

 

Θέλω απλά να τον ανοίξω και να πάρω κάποια δεδομένα από μέσα, αν δουλέψει, μετά την καζούρα που μου έκανε έχω κάθε καλή διάθεση να τον χαρίσω σε αυτόν που θα μου δανείσει το pcb!

 

Seagate Barracuda 7200.11 500G

S/N: 9QM6T9AX

ST3500620AS

P/N: 9BX144-021

Firmware: HP12

Date code: 09103 Site Code: TK

WWN 5000C5000DC8B85D

Μηπως μπορείς να διαθέσεις τη πλακέτα του 7200.10 που έκανες δοκιμή;

 

Ψάχνω πλακέτα για δίσκο 

 

Seagate Barracuda 7200.10 200GB

S/N:5QF0FKHG

ST3200820A

P/N: 9BJ03F-305

Firmware: 3.AAD

Date Code: 07064 Site Code: WU

αριθμος πλακέτας: 100406542 C 37068FMU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μηπως υπαρχει κανεις που χαριζει κανα δισκο γιατι δεν εχω να διαθεσω για καινουργιο.και επειδη ο δικος μου ειναι χαλασμενος μηπως γλιτωσω τιπουα.αμα δεν υπαρχει δεν πειραζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αν και έκανα και ξεχωριστό ποστ για παραπλήσιο θέμα, να κάνω και εδώ μια καταχώρηση :)

Είχα έναν Seagate Barracuda 7200.12 500GB που πλέον κάνει τακ-τακ-τακ-τακ.

O IΤ μου τον χάρισε :)

Πριν τον παραδώσω για ανακύκλωση, έχει κανείς εύκαιρο controller;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
Ψάχνω για σκληρό δίσκο
HITACHI-Deskstar για ανταλλακτικά
MODEL:HDP725050GLA360 CAPACITY:500GB
 
Χτυπημένος, στραβωμένος, σκοτωμένος,
πεθαμένος, γκραπα-γρουπα, όπως και να 'ναι!
Η πλακέτα του με ενδιαφέρει μόνο να λειτουργεί...
για να πάρω τα αρχεία από το δικό μου.
 
Αν κάποιος έχει παρακαλώ να μου στείλει PM
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...