Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
μ;vλhς γo;iνη stik θα το διώqθώsω

 

αν είναι δυνατόν...τα ορθογραφικά λάθη πέρασαν σε άλλο επίπεδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω WD Caviar GP - WD5000AACS - 500GB που να δουλεύει η πλακέτα!!

Μου κάηκε και πραγματικά έχω αρχεία που σημαίνουν πάρα πολλά για εμένα!

Όποιος έχει την πλακέτα του χαρίζω τον WD Caviar GP - WD5000AAVS - 500GB που απλά έχει σπάσει η υποδοχή τροφοδοσίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι σατα δισκοι εχουν 2 βυσματα.το ενα που περνει ρευμα ο δισκος και το αλλο το μικρο που ειναι για την μεταφορα δεδομενων.ε εσπασα το μικρο..μην ρωτας πως.απλα εγινε.

...δε ρωτάω, διότι οι SATA κονέκτορες αποτελούν το πιο τρισαθλιοτερότερο interface ever. Kι όντως δε θένε πολύ για να σπάσουν, είτε είναι στα καλώδια (εδώ πια....), είτε σε PCI cards, είτε στους δίσκους, είτε και στις μητρικές ακόμα (πράγμα που δεν ίσχυε με το IDE interface : εκεί ΟΣΟ και να έσπαγε το πλαστικό, πάλι μπορούσες να καρφώσεις τον ανάλογο κονέκτορα πάνω του. Το μόνο "ζαβό" εκεί, ήταν οι IDE καλωδιοταινίες, που "τσακίζονταν" σχετικά εύκολα).

 

Η μόνη σου... (σίγουρη) "λύση", είναι το...παρόν thread. Αν βρεθεί δηλαδή παρόμοια πλακέτα. Από 'κει και πέρα, αν είναι να έχεις αρχεία που θα 'θελες έστω να μπορούσες να πάρεις κάνοντας τον δίσκο "να δουλέψει μια φορά", μελέτα το σπάσιμο, δες αν μπορείς με κάποια "σωστή" πατέντα να "κρατήσεις" με πίεση το καλώδιο πάνω του (πχ ίσως βάζοντας από πάνω του ένα μικρό κομμάτι αφρολέξ, ή σκληρό σφουγγάρι κτλ, κάτι που να ΕΧΕΙ ένα βαθμό ελαστικότητας δηλαδή και τυλίγοντάς το σφιχτά με κάποιο σελοτέηπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σαν υλοποίηση (κόσμος να το προσέχει/κόσμος να το εμπιστεύεται και να προσφέρει/κόσμος να το χρειαστεί για να ζητήσει) πιστεύω ότι κάτι λίγο θα φανεί χρήσιμο. Είναι κάποιες φορές πχ που κάποιος έχει έναν δίσκο που του ψόφησε, αλλά θέλει να κάνει την ύστατη δοκιμή, παίρνοντας έναν ολόιδιο καινούριο κι αλλάζοντας πλακέτα, χωρίς να είναι βέβαιο ούτε ότι θα δουλέψει - ούτε ότι δε θα πάθει και η νέα πλακέτα ζημιά, κι έχει να διαλέξει ανάμεσα στο να ρισκάρει να πετάξει λεφτά και στο να σώσει αρχεία. Ε αν βρεθεί μια τέτοια πλακέτα, τουλάχιστον μπορεί να αποφύγει το "ρίσκο" της αγοράς τέτοιου δίσκου. Για να μην πούμε για το ότι δεν βρίσκονται καν πλέον σε στοκ, παρόμοιοι δίσκοι.

Άλλος πάλι μπορεί να θέλει να δοκιμάσει την τύχη του, "μεταμοσχεύοντας" μέχρι και platters (ή το ανάποδο : τον μηχανισμό των κεφαλών), προκειμένου να ξέρει ότι πιθανώς τα δικά του platters -και κατ' επέκταση τ' αρχεία του- είναι σώα αλλά δεν τον παίρνει να σκάσει μερικά κατοστάρικα σε εξειδικευμένη εταιρία, ίσα-ίσα μπας και μπορέσει με τη μεταμόσχευση να τα δουλέψει αρκετά, ώστε να σώσει κάτι (διότι με την κατ' οίκον μεταμόσχευση, ακόμη και να πιάσει, δεν έχουν πολύ χαΐρι και ζωή τα platters...)

 

Τα μοντέλα βέβαια είναι πάρα πολλά, και σίγουρα δε θα κοιτάζουν όλοι το παρόν thread,

ούτε θα σκοτώνονται να προσφέρουν (...) - όμως 2-3 το μήνα να βγάζουν μία άκρη από εδώ, και κυρίως το να υπάρχει αυτό το thread ως σημείο/αρχείο αναφοράς, πάλι κάτι είναι.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δε ρωτάω, διότι οι SATA κονέκτορες αποτελούν το πιο τρισαθλιοτερότερο interface ever. Kι όντως δε θένε πολύ για να σπάσουν, είτε είναι στα καλώδια (εδώ πια....), είτε σε PCI cards, είτε στους δίσκους, είτε και στις μητρικές ακόμα (πράγμα που δεν ίσχυε με το IDE interface : εκεί ΟΣΟ και να έσπαγε το πλαστικό, πάλι μπορούσες να καρφώσεις τον ανάλογο κονέκτορα πάνω του. Το μόνο "ζαβό" εκεί, ήταν οι IDE καλωδιοταινίες, που "τσακίζονταν" σχετικά εύκολα).

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το sata interface είναι πολύ πιο βολικό, με λιγότερες ασυμβατότητες.

Με το IDE είχα πετύχει πολλές τρελές περιπτώσεις, όπου κάποιες συσκευές αρνούνταν να δουλέψουν μαζί με άλλη συσκευή στο ίδιο "κανάλι" ή που αρνούνταν μια συσκευή να παίξει σε dma mode κλπ.

 

Όσον αφορά την φυσική αντοχή του connector δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Εχω δει και sata connectors να ξεκολλάνε από μητρική αλλά έχω δει και σπασμένα πινς ή καλώδια ide κομμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το sata interface είναι πολύ πιο βολικό, με λιγότερες ασυμβατότητες.

Με το IDE είχα πετύχει πολλές τρελές περιπτώσεις, όπου κάποιες συσκευές αρνούνταν να δουλέψουν μαζί με άλλη συσκευή στο ίδιο "κανάλι" ή που αρνούνταν μια συσκευή να παίξει σε dma mode κλπ.

 

Όσον αφορά την φυσική αντοχή του connector δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Εχω δει και sata connectors να ξεκολλάνε από μητρική αλλά έχω δει και σπασμένα πινς ή καλώδια ide κομμένα.

 

Βολικό βέβαια είναι. Όπως και το άλλο καλό, όσον αφορά τα καλώδια SATA, "δεν υπάρχει περίπτωση" να τσακίσουν.

 

Από 'κει και πέρα, δε θα αμφισβητήσω τις εμπειρίες σου, όμως μου φαίνονται "από άλλο κόσμο" :

Τα προβλήματα "λόγω καναλιού" (IDE interface δλδ), λέει η δική μου εμπειρία ότι 99/100 είναι από λάθος συνδέσεις (τζαμεράκια/θέσεις στα καλώδια). Θυμάμαι κι εγώ περιπτώσεις που "τα έρριχνα στο μηχάνημα" (ή στα drives), όντας σίγουρος για τη σωστή σύνδεση, αλλά κάποια στιγμή αποδεικνυόταν πως "ΔΕΝ έχουν οι υπολογιστές άποψη"... Όσο για modes, επίσης συνήθως κάτι φταίει στο λειτουργικό, ή κάτι δεν υποστηρίζει κάποιο drive ή κάποιος controller, και δεν είναι το interface που φταίει.

Tεσπα, κυρίως μίλησα για την φυσική επαφή των δύο αυτών interface, όπου κατά κράτος, από την δική μου εμπειρία, το IDE πατάει κάτω το SATA : όχι μόνο σπάει πολύ πιο εύκολα το υλικό, αλλά ακόμα κι ένα μικρό σπάσιμο είναι ικανό να καταστήσει έναν κονέκτορα άχρηστο. Ενώ στο IDE, ακόμα και pin να έχει σπάσει (σπανιότατο, καθώς σε οποιαδήποτε περίπτωση, ήταν ανθεκτικότατα - απλά λυγίζανε πολύ, ειδικά αν το πλαστικό περίβλημα είχε σκπάσει στα πλαϊνά -πράγμα που ναι ήταν σχετικά συχνό, όχι τόσο στους δίσκους αλλά στις μητρικές), για την ακρίβεια ξεκολλήσει, μπορούσε να αντικατασταθεί/κολληθεί με λίγη δουλειά κι ένα κολλητήρι. Πράγμα που δεν παίζει ΚΑΝ στο SATA.

Oι IDE καλωδιοταινίες, το είπα και 'γω πως ναι, τσακίζανε (οι χαλκοδιαδρομές τους) σχετικά εύκολα. Ιδανική θα ήταν μία με το σκληρότερο περίβλημα (διαδρομών) και IDE interface.

Tέλος, και χωρίς ΚΑΝ να σπάσει, το σχετικά εύθραυστο πλαστικό των SATA connectors, συχνά τυχαίνει να μην εφαρμόζει τέλεια (λίγο η φθορά, λίγο η ενίοτε κακή κατασκευή), και είτε αν κουνηθεί λίγο κάποιος δίσκος, ή το καλώδιό του, ή το pc ολόκληρο, ή και ΤΙΠΟΤΕ απ' ολ' αυτά, ενδέχεται μέχρι και να χάθει το(/τα) partition, και να ψάχνεις μάλιστα να βρεις ΓΙΑΤΙ γίνεται που και που αυτό - ρίχνοντάς τα είτε στον δίσκο, είτε στην μητρική (ή μέχρι και στο τροφοδοτικό), ενώ στην ουσία φταίει κάπου κάποιος (ή και κάποιοι) connectors (4 συμμετέχουν άλλωστε σε μία σύνδεση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια, πολύ σωστη σκέψη. Την έχω πάθει και πλήρωσα για να πάρω 3 pdf (που ηξερα και το path τους) 50€...

 

Έχω και εγω 2-3 δισκους χαλασμενους (μουσειακούς 500 mb-20 gb) στο πατρικό μου. Όταν πάω το καλοκαίρι θα τους βρω και θα δώσω στοιχεία (αν και δε νομίζω να τους χρειάζεται κάποιος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anyway ο δισκος ειναι μικρος οποτε δεν καιγομαι!!!

ωραιο το ποστ αλλα δεν βλεπω ενδιαφερον απο καποιον για spare parts hdd!!αν δουμε οτι υπαρχουν καποιοι που μπορει να κανουν δουλεια εγω μπορω να βρω πολλα και διαφορετικα μοντελα απο σκληρους.κυριως ide hdd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...