Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ο ενας σκληρος της υπογραφης μου παρεδωσε πνευμα.Δεν εχω ιδεα τις πταιει(δεν φαινεται να σπιναρει καθολου).Δεν ειχα τιποτα ιδιεταιρο μεσα αφου τον τελευταιο καιρο(ευτυχως) απο το 100% πηγε στο 85(σταδιακα)σταθεποποιηθηκε εκει για κανα μηνα και τελικα σημερα απεβιωσε.Τον δινω σε οποιον τον χρειαζετε

Ο δισκος ειναι Seagate Barracuda 500GB 7200.11

ST 3500320AS

S/N:9QM4BP4R

P/N:9BX154-303

Firmware:SD15

ΑΚΥΡΟ,δεν ισχυει χαρη στον MrSp0ck που ανακαλυψε πως με καλυπτει η εγγυηση(μαλλον ειχε 5 χρονια).

Τον ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.Ειναι πολυ ενταξει :) :)

Επεξ/σία από darkheretic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοπόν χάλασε ο σκληρός δίσκος του λαπτοπ μου.Το λαπτοπ το χρησιμοποιούσα για εργασίες του πανεπιστημίου και έχω εκεί μέσα δουλειά 4 χρόνων που θα την χρειαστώ στο μέλλον. Είμαι παιδαγωγός ειδικής αγωγής παρεπιπτόντως.

 

Όταν λέω χάλασε, εννοώ ότι μετά από ένα restart που έκανα άρχισε να κάνει ένα ήχο σαν τουτ τουτ διακεκομμένο και όταν ανοιγα το λαπτοπ έλεγε no operation system found.

 

Το μοντέλο του σκληρού είναι WD320BEVT - 22ZCT0       2.5" ίντσες

Ορίστε και 2 screenshots:

post-258272-0-71032700-1370180543_thumb.jpg post-258272-0-02056700-1370180614_thumb.jpg

 

Όποιος έχει μητρική πλακέτα αυτού του μοντέλου πραγματικά θα με έσωνε. Εννοείται ότι τα μεταφορικά θα τα πληρώσω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....γενικά δύσκολη η φάση με πλακέτες-δωρητές στις μέρες μας (κρίση, μαλακία λόγω κρίσης, κρίση λόγω μαλακίας και πάει κύκλο). Κι ακόμα ειδικότερα για 2.5άρηδες δίσκους.

Σίγουρα πάντως χρειάζεσαι μία, γιατί τα μπιπ που λες ακούς, είναι ένδειξη ότι ψόφησε η μανίσια του σκληρού (στην καλύτερη, γιατί μπορεί και να έχει πρόβλημα το μοτεράκι του, και τότε ο Πολυχρόνης πάει βεσέ). Τσέκαρε πχ εδώ http://www.northwind.gr/anaktisi-dedomenwn/hxoi-xtypimenwn-diskwn αν μοιάζει ο ήχος σου με κάποιον από αυτούς για να προσδιορίσεις το ζόρι....

 

Αν πάντως δεν βρεθεί δωρητής, η πιο συνήθης εναλλακτική είναι το eBay. Έχε το κατά νου...

(...και πάρε το μάθημα : ΠΑΝΤΑ και ΑΜΕΣΑ κρατάμε αντίγραφα, για να μην πηγαίνουν στράφι δουλειές 4ων χρόνων....)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Washcloud σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Είμαι στην περίπτωση 3 από το western digital.

3. Τυπικό πρόβλημα κολλημένου μοτέρ. Ο δίσκος προσπαθεί να ξεκινήσει και η σειρήνα επισημαίνει πως δεν τα καταφέρνει.

Αυτό με το πολυχρόνη αν το κατάλαβα σημαίνει ότι δεν σώζεται με τίποτα? Το μοτερ δεν αλλάζει? Τι πρέπει να κάνω?

Επίσης επειδή είμαι παντελώς άσχετος από το ebay αν μπορείς δώσε ένα λινκ με ένα σκληρό παρόμοιο για αντικατάσταση της μητρικής. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάσιονετ, μοτέρ=χέρι μπορεί να μπει μόνο από εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης=εκατοντάδες Ευρώ. Αν τα έχεις, καλώς. Αν όχι, θα έλεγα δεν αξίζει καν να συνεχίσεις να ψάχνεις για πλακέτα (εκτός κι αν βρεις είτε τζαμπέ ή έστω της τάξης των 10-15€ "για να δοκιμάσεις κι ό,τι θέλει ας βγει" - ελπίζοντας ότι τελικά ΔΕΝ είναι το μοτέρ). 

Εναλλακτικά δοκιμάζεις πρώτα να τον βάλεις μέσα σε μερικές σακκούλες (για ν' αποφύγεις να πάρει υγρασία) (την 1 μέσα στην άλλη) βγάζοντας όσο περισσότερο αέρα μπορείς από αυτές και τον βάζεις στην κατάψυξη για καμμιά ώρα πχ. Τον βγάζεις, τον συνδέεις, κι ΑΝ τυχόν το μοτέρ δουλεύει και έχεις πρόσβαση στ' αρχεία του (τον έχεις συνδέσει ως 2ο σε κάποιον σταθερό - SATA είναι, οπότε συνδέεται ακριβώς όπως και οι 3.5άρηδες), σφαίρα αντιγραφές ξεκινώντας από τα πιο σημαντικά, κι όσο αντέξει (η όλη λογική έχει να κάνει με το πιθανό ξεκόλλημα πιθανού κολλήματος του μοτέρ, ελέω συστολής/ελέω κατάψυξης). Αν η μία ώρα δε φέρει αποτέλεσμα, δοκίμασε άλλη μία. ΔΕΝ είναι εγγυημένο ότι "θα πάρει μπρος".

Ακόμη πιο εναλλακτικά, τον κρατάς με το ένα χέρι και του πατάς μερικά σκαμπίλια με το άλλο και μετά δοκιμάζεις αν δουλεύει. Ενδεχομένως να ξεκολλήσουν τα σκαμπίλια το ενδεχομένως κολλημένο μοτέρ.

Οι 2 παραπάνω εναλλακτικές, κατά μεγάλη πιθανότητα θα χειροτερέψουν την κατάστασή του. Οι πιθανότητες να ανανήψει είναι συντριπτικά λιγότερες, και ίσως λίγο περισσότερες να είναι οι πιθανότητες να παραμείνει ως έχει η κατάστασή του. Τίποτα από αυτά δεν κάνεις, στην περίπτωση που σε παίρνει να τα σκάσεις σε εξειδικευμένη εταιρία που λέγαμε, αλλά πας κατευθείαν σε μια τέτοια (Datalabs, Northwind, Anaktisis, Oktabit κ.α. Η διάγνωσή τους/ εκτίμηση κόστους, δωρεάν - ΠΡΙΝ τους δώσεις οκ να συνεχίσουν με ανάκτηση).

 

* ...για το eBay πάντως, απλά θα πρέπει να πληκτρολογήσεις στο searchbox του το πλήρες μοντέλο του σκληρού. Και αν βρεις είτε σκέτη πλακέτα ή και ολόκληρο δίσκο, ίδια, για να την παραγγείλεις θα πρέπει να φτιάξεις ένα λογαριασμό σε αυτό (εύκολο), να φτιάξεις ένα λογαριασμό στο PayPal (για να μπορέσεις να κάνεις συναλλαγή "με σφάλεια" - λέμε τώρα...) (...εύκολο κι αυτό), και κυρίως να πας σε τράπεζα και αν ζητήσεις να βγάλεις μια "χρεωστική κάρτα για συναλλαγές στο Ίντερνετ" (αυτό είναι το πιο παλούκι) (...αν έχεις ήδη κάποια πιστωτική, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις, αλλά θα σε συμβούλευα...not).

 

** ...σε γενικές γραμμές πάντως : α) καλύτερα ξέχνα την ταλαιπωρία (δεν προβλέπω να βγάλεις άκρη) β) άρχισε να συμφιλιώνεσαι με την ιδέα ότι πάνε τ' αρχεία γ) πάρε το μάθημα που λέγαμε...Δεν είναι ότι δεν συμπάσχω με τον πόνο σου, απλά τα πράγματα είναι ωμά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές-πατέντες. Θα τα δοκιμάσω με τη σειρά. Πρώτα μητρική, μετά ψυγείο και τέλος το ξύλο που λέγαμε. Αν πιάσει ένα από τα τρία θα επανέλθω :). Για εταιρεία δεν το κόβω. Όλες τις εργασίες έγω τις έκανα θα τις ξαναγράψω αν χρειαστεί. Και πάλι χίλια ευχαριστώ για το χρόνο σου και την αναλυτικότατη επεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλημερα σας,

 

 Εχω ενα WESTERN DIGITAL GREEN 500GB μοντελο: WD5000AAVS-00G980 ο οποιος εχει καμενη πλακετα.

 Οποιος συμφορουμιτης εχει ενα χαλασμενο με λειτουργικη πλακετα θελει και μπορει να τον δωσει θα το εκτιμουσα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Επεξ/σία από Chaos Inc.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...δεν θέλω να το πάρεις στραβά, αλλά όπως έγραφα σε κάποιο σημείο, στις "προϋποθέσεις" του εναρκτήριου ποστ αυτού του θρεντ :

 

 

 Δεύτερη, δε μιλάμε σε καμμία περίπτωση για ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ εδώ : όποιος θέλει να πουλήσει, ας ποστάρει στις αγγελίες τον (χαλασμένο) δίσκο του (...δεν έχω δει κανέναν ως τώρα να το κάνει, πάντως).

Το thread θα είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για ΧΑΡΙΣΜΑ, προκειμένου κάτι που σε άλλον μπορεί να φανεί χρήσιμο, να πάει στα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.

 

 

...Που σημαίνει ότι το ξεκίνησα ελπίζοντας να μη γίνει πάτημα για όσους θέλουν να εμπορευθούν (με τη σύμφωνη γνώμη του madsc, υπέυθυνου mod του hardware section που το έκανε στίκι, μετά από συζήτηση που είχε προηγηθεί μαζί του πριν καν το ανοίξω το θρεντ). Ο σκοπός του είναι να παραμείνει θρεντ "αλληλεγγύης", γι' αυτό και η (επί πληρωμή) ζήτηση ακόμα, καλό θα είναι να ποστάρεται στις σχετικές αγγελίες. 

(...στο κάτω-κάτω, αν υπάρχουν καλοθελητές που πουλάνε, θα δουν εδώ το ποστ σου, και πιθανώς θα επικοινωνήσουν μαζί σου με πμ, και αν θέλεις, θα προβείς σε αγορά και όχι λήψη δωρεάς. Αλλά καλύτερα κάνε μια επεξεργασία στο ποστ σου ώστε να μη γίνει αφορμή να γίνει !@#$%^& το θρεντ...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

seagate 7200.12 1tb μετα απο πολλες προσπαθειες ανακτησης δεδομενων ενω μου εδειχνε τους φακελους δεν ανοιγαν, και μου εβγαζε σφαλμα. πηρα την αποφαση  και τον εκανα παγωτο :-D  30 λεπτα. μετα ομως δεν αναγνωριζεται και κανει μπιπ καθε sec. επειδη για τα αρχεια εχω αφιερωσει παρα μα παρα πολλες ωρες και ειναι και δυσευρετα μηπως καποιος φιλος εχει καμια πλακετα να αρχισουμε απο εκει. η αν μου παρει τα δεδομενα χαρισμα o seagate και δωρο επισης ενας wd caviar green 1tb και αυτος με προβλημα αλλα οχι τοσο σοβαρο ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι ότι το πάγωμα έκανε ζημιά στο μοτέρ (εξ' ου και τα μπιπ). Κι αν όντως είναι έτσι, πάπαλα τ' αρχεία (δεν σε σώζει ούτε η ελπίδα της πλακέτας). Το αναφέρω απλά για να είσαι προετοιμασμένος...

 

(υπάρχουν διάφορα σάιτ με ήχους από μοντέλα/μέρκες δίσκων και τί σημαίνουν. Ψάχ' τα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γεια σας!
Ψάχνω κι εγώ απεγνωσμένα τον εξής δίσκο:

 

Seagate 1TB

ST31000528AS
P/N: 9SL154-568
Firmware: CC38
Date Code: 10192
SITE Code: WU

 

HELP! 

O δίσκος μου κάνει το κλασσικό clicking και η μόνη λύση είναι να βρω τον ίδιο, ώστε να σώσω τα δεδομένα μου.

Στα γνωστά ebay κτλ βρήκα δυο περιπτώσεις μεταχειρισμένων που όμως έχουν εξαντληθεί.
Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει...

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Από διάφορες αναβαθμίσεις στο PC μου έχουν περισσέψει 3 μικροί σκληροί δίσκοι.

 

1. 40GB Western Digital IDE   WD400JB

 

2. 80GB ExcelStor SATA

 

3. 160GB Western Digital IDE   WD1600JB

 

4. Θήκη για να μπαίνει ο σκληρός και να γίνεται εξωτερικός της Icy Box

 

Όλοι οι δίσκοι είναι 3,5'' και δούλευαν μια χαρά όταν βγήκαν.

 

Όποιος τους θέλει και μπορεί να περάσει από το σταθμό του μετρό στο Περιστέρι ας στείλει πμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...