Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε χρειάζεται να το κατέχεις.

Θα το πας στον ηλεκτρονικό της γειτονιάς σου.

Δε χρειάζεται ίδιος δίσκος απλά βεβαιώσου πως ο κονέκτορας θα ταιριάξει. Στη τελική σπας και τις άκρες του αν εμποδίζουν. Η δουλειά να γίνει.

Nα σαι καλα φιλε μου!Θα το κοιταξω προς τα εκει.Ευελπιστω απλα να βρω κονεκτορα

 

Υγ.Το location σου ειναι ολα τα λεφτα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nα σαι καλα φιλε μου!Θα το κοιταξω προς τα εκει.Ευελπιστω απλα να βρω κονεκτορα

 

Υγ.Το location σου ειναι ολα τα λεφτα :)

Μπορείς & εδώ να βρεις πιστεύω σχετικά εύκολα αφού και χαλασμένη πλακέτα σου κάνει.

Γενικά από seagate ταιριάζουν άνετα.

Προς το παρόν δεν έχω κάποια άχρηστη διαθέσιμη. Αν προκύψει κάτι θα ειδοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εχω και καθετε αν το θελει κανεις να μου πει.....απλα ειμαι πατρα..απλα εχει ενα μικρο προβλιμα με το usb οταν το συνδεεις στο pc κανει ενα μικρο βραχικυκλομα αλλα διαβαζει κανονικα τον δισκο


http://www.ebay.com/itm/Seagate-Raptor-3-5-Main-Board-For-External-Expansion-USB2-0-V2R1-STAY3000300-/200970995078?pt=US_Drive_Enclosures_Docks&hash=item2ecace0586

 

 

 

imag0014p.jpg

Επεξ/σία από panos6556
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σαι καλα φιλε μου!Θα το κοιταξω προς τα εκει.Ευελπιστω απλα να βρω κονεκτορα

 

Υγ.Το location σου ειναι ολα τα λεφτα :)

 

 

Μπορείς & εδώ να βρεις πιστεύω σχετικά εύκολα αφού και χαλασμένη πλακέτα σου κάνει.

Γενικά από seagate ταιριάζουν άνετα.

Προς το παρόν δεν έχω κάποια άχρηστη διαθέσιμη. Αν προκύψει κάτι θα ειδοποιήσω.

Επίσης μπορείς να κάνεις & αυτό που έκανε χρήστης σε γειτονικό φόρουμ:

58484d1380975601-provlima-me-skliro-disk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να κάνεις & αυτό που έκανε χρήστης σε γειτονικό φόρουμ:

58484d1380975601-provlima-me-skliro-disk

Eνδιαφερον φαινεται.Τελικα τα απλα πραγματα ειναι και τα πιο δυσκολα να τα καταλαβεις....

Μπορουμε να βρουμε τη διαδικασια step by step να την τολμησω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνδιαφερον φαινεται.Τελικα τα απλα πραγματα ειναι και τα πιο δυσκολα να τα καταλαβεις....

Μπορουμε να βρουμε τη διαδικασια step by step να την τολμησω?

Όχι δεν περιγράφει τη διαδικασία αλλά είναι αυτοεξηγούμενη.

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/provlima-me-skliro-disko-127226.html

 

Η στη τελική κολλάς ένα ένα τα πινάκια με το καλώδιο.

Αυτό έκανε αφού έκοψε/ξεγώμνωσε το καλώδιο sata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαριζω εναν εσωτερικο IDE 3.5 τον βρηκα στο σχολειο τον εκανα εξωτερικο αλλα το pc μου δεν το βρισκει ..εξαλου αχρηστος  μου ειναι ...εαν τον θελει κανεις μου λεει παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαριζω εναν εσωτερικο IDE 3.5 τον βρηκα στο σχολειο τον εκανα εξωτερικο αλλα το pc μου δεν το βρισκει ..εξαλου αχρηστος  μου ειναι ...εαν τον θελει κανεις μου λεει παιδια!

 

Ενδιαφέρομαι, στέλνω p.m.

 

Αποσύρω τελικά το ενδιαφέρον μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν περιγράφει τη διαδικασία αλλά είναι αυτοεξηγούμενη.

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/provlima-me-skliro-disko-127226.html

 

Αυτό έκανε αφού έκοψε/ξεγώμνωσε το καλώδιο sata.

Θα το τολμησω και ελπιζω να δικαιωθω,μιας και δεν υπαρχει αλλη λυση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαριζω εναν εσωτερικο IDE 3.5 τον βρηκα στο σχολειο τον εκανα εξωτερικο αλλα το pc μου δεν το βρισκει ..εξαλου αχρηστος  μου ειναι ...εαν τον θελει κανεις μου λεει παιδια!

Θα μπορούσες να παραθέσεις τα χαρακτηριστικά που αναγράφει στην ετικέτα του μήπως φανεί χρήσιμος σε κάποιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Σωστό μεν το περί ΚΑΤΑΧΡΗΣΗΣ του χώρου για "οφτόπικ" καταστάσεις (μόνο που ξεκίνησαν όμως από συγκεκριμένο ζήτημα = "εύρεσης πλακέτας" και μια τάδε ανοχή είναι σε νορμάλ πλαίσια. Κατά τ' άλλα, συμφωνώ απολύτως με την υπόδειξη για νέο θρεντ/πμ κλπ. Είναι το ορθότερο όλων. Προσωπικά που ανοίγοντας το θέμα όρισα και τα περιθώρια μέσα στα οποία οφείλει να κινηθεί, έχω παλαιότερα ταυτοχρόνως "παρασπονδήσει", δίνοντας σχετικές οδηγίες που ζητήθηκαν και προέκυψαν στο παρόν, αναφορικά πχ με ανάκτηση αρχείων - ζήτημα δηλαδή αναπόφευκτα έως άρρηκτα συνδεδεμένο με το εδώ θρεντ, για λόγους "ευκολίας". Ταυτόχρονα όμως επεσήμανα και το "ανάρμοστο" της κατάστασης, προτείνοντας την μη ξεχείλωση, συμβουλεύοντας για άνοιγμα νέου θρεντ ή τα έλεγα με τους ενδιαφερόμενους μέσω πμ).

Μόνο που η δική σου περίπτωση ήταν κάτι περισσότερο από "οφτόπικ", καθώς είχε να κάνει με μια γενική "γκρίνια" καθώς ΘΕΩΡΟΥΣΕΣ πως δεν ικανοποιήθηκες ως..."όφειλες" (...;!), με προοπτική να καταντήσει ξεκατινιάρικο το θρεντ (αν ακολουθούσε ο κάθε πιθανός-άλλος-πικραμένος να λέει το μακρύκοντό του). Πόσο μάλλον όταν άφηνες απροσδιόριστες "αιχμές" για το ότι "κάτι δεν πάει καλά εδώ".

 

Σούμα : Ορθή η παρατήρηση που έκανες στους αποπάνω (και προσωπικά προσυπογράφω και θεωρώ πως ο καθ' ένας που έχει να πει κάτι ΣΩΣΤΟ, οφείλει να το λέει) - αλλά ελπίζω (πια) να καταλαβαίνεις την διαφορά με το δικό σου ζήτημα.

 

 

 

 

 

 

 

 

Θα μπορούσες να παραθέσεις τα χαρακτηριστικά που αναγράφει στην ετικέτα του μήπως φανεί χρήσιμος σε κάποιον.

 

(...και μετά σου λέει "άδικος".....:ρ)

 

Ορθότατον.

dzzgamer, ο πυρήνας του θρεντ είναι "χάρισμα" (ή ζήτηση) δίσκων, με κυριότερο αντικειμενικό σκοπό να μην πηγαίνουν στράφι ΚΥΡΙΩΣ οι πλακέτες των...Που σημαίνει ότι "μισή δουλειά" είναι το ποστάρισμα χωρίς τα χαρακτηριστικά που λέει κι ο αποπάνω...

(...εκτός βέβαια κι αν ΤΥΧΟΝ έχει απαυτωθεί το στίκερ του δίσκου και δεν ξέρουμε ποιά είναι. Και σε αυτή την περίπτωση πάντως, καλό είναι να το τονίζουμε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Guilty as charged για το offtopic. Απλά θεώρησα πως με 1-2 ποστ θα γλιτώσει πρακτικά την αναζήτηση του.

 

Btw τι απέγινε τελικά το εγχείρημα; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας χαιρετω!
Επισυναπτω ενα screenshot απο Crystal Disk Info.
Δεν ειμαι σε θεση να το διαβασω σωστα, οποτε και ζητω την βοηθεια σας να μου πειτε αν ειναι ετοιμος να τα παιξει ο δισκος για να λαβω τα μετρα μου!

Ο δισκος βρισκετε σε λειτουργια πανω σε λαπτοπ και μεχρι και τωρα που γραφω, δεν μπορω να πω πως εχω καποιο προβλημα.

Δεν εχει το λειτουργικο πανω του, χρησιμευει σαν αποθηκη.


προφανως και ξεχασα να ανεβασω την εικονα!

:P

 

Συγνωμη, ανοιγω θεμα.

Ευχαριστω!  :-)

Επεξ/σία από iniohos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hνίοχε, πάνω που τα λέγαμε...

Γιού αρ οφτόπικ. Άνοιξε νέο θέμα στις "Μονάδες Αποθήκευσης"...

 

 

 

* (...Άδικε, κι εγώ έτσι ακριβώς την έχω "πατήσει", όπως είπα, παλαιότερα - ευελπιστώντας δηλαδή ότι με 1-2 ποστ θα "καθαρίσει" το θέμα, αλλά ενίοτε έχει τραβήξει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...