Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Όπως είχα γράψει, είχα ένα πρόβλημα με ένα Seagate ST3500320AS με πρόβλημα στην πλακέτα. Συνεργάστηκα με τον NeOSL που είχε τον ίδιο δίσκο και αλλάζοντας τις πλακέτες ο δίσκος πήρε ρεύμα. Πλέον τον βλέπει σαν Seagate ST3500620AS αλλά κενό. Κάναμε Firmware update από exe που κατεβάσαμε από το site της Seagate, αλλά πάλι βλέπει τον δίσκο κενό. Υπάρχει καμιά ιδέα, γιατί μπορεί να σωθούμε και οι δύο.

Ευχαριστούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παρόν θρεντ προσφέρεται (όπως τονίζεται στο αρχικό ποστ) για ζήτηση ή προσφορά δίσκου/πλακέτας/κτλ.

Κατά καιρούς ξεφεύγουν διάφοροι συμμετέχοντας όμως, χρησιμοποιώντας το είτε σαν υποκατάστατο θέματος ανάκτησης αρχείων ή άλλων παρεμφερών καταστάσεων (καλή ώρα το θέμα με το firmware).

Σαφώς και είναι ευννόητο ότι λόγω συνάφειας θα υπάρξουν και σχετικά ποστ, αλλά το θέμα είναι να είναι έστω "άπαξ" καταστάσεις και αν μην προσφέρονται για άνοιγμα συζητήσεων...

 

Σούμα : ναι μεν η απάντηση στο ζήτημά σου είναι η απόπειρα μεταφοράς του τσιπ της ROM μνήμης που περιέχει το αρχικό firmware του δίσκου, ΑΛΛΑ για να μην επεκταθεί το πράμμα (που έχει όλο το potential να γίνει), ΚΑΛΥΤΕΡΑ άνοιξε νέο thread στις Μονάδες Αποθήκευσης. Κι αυτό ακόμα εφ' όσον ΔΕΝ βρείτε άλλα σχετικά thread χρησιμοποιώντας την δυνατότητα αναζήτησης του φόρουμ.

 

(Πληροφοριακά δε, έχω την εντύπωση ότι το κατά τ' άλλα εξαίρετο μέλος από άποψη γνώσεων και αντίληψης πάνω στους δίσκους "άδικος", όντας ατακτούλης, έχει παλαιότερα "καταχραστεί" τον παρόντα χώρο, για να διαθέσει ακριβώς τέτοιες πληροφορίες. Ψάξτε λοιπόν παρέα με τον NeOSL τις εδώ 25 σελίδες (για να δείτε και τη γλύκα αυτού για το οποίο μιλάω παρεμπιπτόντως) να ξετρυπώσετε τα εν λόγω "παραπτωματικά" ποστ, μπας και βοηθηθείτε, πριν μπείτε σε διαδικασία ψαξίματος των "Μ.Α." όλων και ανοίξετε και το thread που έλεγα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή από εδώ βρήκα την πλακέτα θεώρησα ότι εδώ έπρεπε να κάνω και την ερώτηση. Ας μην είμαστε όμως τόσο τυπικοί. Αλληλοβοηθούμαστε εξάλλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud .. πιθανολογείς ότι με τράμπα του αρχικού chip rom στην λειτουργική πλακέτα να αναγνωρισθεί σωστά ο δίσκος ?
άλλη εναλλακτική που μου διαφεύγει ?
μπορείς να απαντήσεις είτε εδώ , είτε να αναφέρεις το μήνυμα αυτό προς διαγραφή και να μου στείλεις ένα p.m. .

ευχαριστώ .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιτς, δεν είναι θέμα "τυπικότητας", αλλά "λειτουργικότητας" του παρόντος. Όπως δε επίσης τόνισα, υπάρχει μία τάση να ρωτάει εδώ ο κόσμος, για παρεμφερή θέματα (χαρακτηριστκότατα την ανάκτηση αρχείων), που σημαίνει ότι αν δεν μπει φρένο εξ' αρχής, ενδέχεται να γίνει τουρλουμπούκι. Κάτι που σε καμμία περίπτωση δεν ήθελα όταν το ξεκίνησα ως θρεντ - ήθελα τουναντίον να είναι μια "στεγνή" "βάση δεδομένων" που να περιέχει ΜΟΝΟ μοντέλα δίσκων, ει δυνατόν, είτε προς προσφορά είτε προς ζήτηση. Ούτως ώστε ο κάθε ενδιαφερόμενος να μη χρειάζεται να τρέχει αχρείαστες σελίδες (πράγμα που υπολογίζω ότι ήδη είναι οι μισές από τις 27) για να τυχόν βρει πάνω στον πανικό του "σωτηρία". Ή από την ανάποδη να είναι φιλικό το ποστάρισμα στα μάτια του όποιου ενδιαφέρεται να βοηθήσει. 

[Συγκεκριμένα, για να με καταλάβεις καλύτερα, όταν πρωτόγραψες ότι αναζητάς πλακέτα/δίσκο, επειδή τυχαίνει να διατηρώ έναν τάδε αριθμό δίσκων (μέχρι και παντελώς χαλασμένων - μικρών και παμπάλαιων ακόμα), ακριβώς για την περίπτωση να βοηθήσω κάποιον που τυχόν θα χρειαστεί έστω να τραβήξει αρχεία από το προβληματικό του μέσο), αμέσως σε ρώτησα για το μοντέλο του (όπως έχω τονίσει στο αρχικό ποστ να κάνετε όταν αναζητάτε/προσφέρετε), γιατί υπήρχε η περίπτωση να έχω κάτι σχετικό.

 Φαντάσου κάποιον λοιπόν που έχει την τάση να βοηθήσει, να μπαίνει στο θρεντ και να μην βλέπει μοντέλα αλλά συζητήσεις και γι' αυτό να μην κάθεται να ασχοληθεί περαιτέρω.]

 

(...ελπίζω ΤΩΡΑ να με κατάλαβες, γιατί κάθε άλλο παρά είναι ο σκοπός μου το να ΜΗΝ αλληλοβοηθιόμαστε.......Άλλωστε δεν σου είπα καν ένα ξερό "οφτόπικ κύριος" - σου πρότεινα το ορθότερο και για εσένα αλλά και για όλους...)

 

 

(...ο σκοπός του αποπάνω μίνι-σεντονιού, είναι διττός με κύριο στόχο να λειτουργήσει "αποτρεπτικά" για ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ που τυχόν θα το διαβάσουν, εκτός του Χιτς...Δεν είμαι απλώς βλαξ να παραπονιέμαι για "παραπανίσια" ποστ, μέσα από ένα ακριβώς τέτοιο...)

 

 

- - - - -  -

 

ΝeO, "περισσότερο από όσο χρειάζεται σωστός" που προτείνεις διαγραφές κτλ...

Είπαμε, απλά να μην ξεφεύγει το πράγμα είναι το θέμα...(μη με νομίζει και για κανέναν κολλημένο ο Χιτς...).

Τεσπα, ναι, το βασικό σε αυτούς τους "νέους" δίσκους, είναι το (β)ρομοτσίπακο...Και δεν υπάρχει κάτι άλλο να γίνει ως εναλλακτική...

(...για το γαμώτο, αν ο δίσκος αναγνωρίζεται από το BIOS και το λειτουργικό, αλλά εμφανίζεται πχ στη Διαχείριση ως πχ "χωρίς προετοιμασία", απλώς δοκιμάστε να τρέξετε κάποιο file recovery πρόγραμμα μπας και. Που δεν νομίζω, αλλά.)

 

Περισσότερα, ΑΝ χειαστείτε παιδιά, ΠΛΗΖ σε θρεντ που θα ανοίξετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω τον

 

Seagate Barracuda 7200.7 

80 Gbytes

Model: ST380013AS

 

ο δισκος εχει χαλασει (ειναι παλιος ) αλλα η πλακετα πρεπει να ειναι ακομα ενταξει αν τη χρειαζεται καποιος ας στειλει μυνημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω τον goflex home 2TB και δεν μπορώ να διαβάσω τα δεδομένα μου. Προσπαθώ μήπως βρω κάποια πλακέτα να δοκιμάσω μήπως φταίει αυτή.

Επισυνάπτω φωτο του σκληρού.

post-120954-0-77268600-1393697816_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τζάμπα" αναζητάς πλακέτα; Άνοιξε ένα θρεντ όπου να περιγράφεις σαφέστερα τί αντιμετωπίζεις, μπας και βοηθηθείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαρίζονται πλακέτες από 2 δίσκους λειτουργικές αποσο ξέρω


ST3250823AS


5K500.B-500. 


Μαρούσι Αττικής, λόγω χρησιμότητας τους αποστέλλονται και με ταχυδρομίο


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ήρθε η ώρα να μου προσφέρει καποιος συμφουρίτης την βοήθεια του σε εναν blue που εχω , αν καποιος εχει πλακέτα απο τον εν λόγω δίσκο ας το πει αλλιως θα σωπάσει για παντα ο δίσκος (ειναι σιωπηλός εδω και 2 χρόνια δηλαδή αλλα τεσπα [ :P] )

 

Παραθέτω φωτογραφίες για μεγαλύτερη ευκολία.

 

post-40279-0-59029900-1394117401_thumb.jpg

 

post-40279-0-47489100-1394117410_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Seagate Barracuda ST3500820AS (500GB) μου παρουσίασε πρόβλημα σήμερα.

 

Λοιπά στοιχεία:

S/N: 9QM6M9EV

P/N: 9BX134-505

Firmware: SD25

 

Συγκεκριμένα όταν ανοίγει κάνει ένα υποτονικό μπουιπ...  μπουιπ... μπουιπ...

 

Και  όταν είναι κλειστός και τον κουνήσω ακούω να κινείται και να "σέρνεται" η κεφαλή εσωτερικά επάνω στον δίσκο.

 

Εάν έχει κάποιος πρόταση επισκευής λόγω δεδομένων που χρειάζομαι, είμαι διαθέσιμος (Αθήνα).

post-230563-0-74361000-1394124813_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ήρθε η ώρα να μου προσφέρει καποιος συμφουρίτης την βοήθεια του σε εναν blue που εχω , αν καποιος εχει πλακέτα απο τον εν λόγω δίσκο ας το πει αλλιως θα σωπάσει για παντα ο δίσκος (ειναι σιωπηλός εδω και 2 χρόνια δηλαδή αλλα τεσπα [ :P] )

 

Παραθέτω φωτογραφίες για μεγαλύτερη ευκολία.

 

attachicon.gifIMG_20140306_163848.jpg

 

attachicon.gifIMG_20140306_163915.jpg

Καλημερα

 

Χαζευοντας τις αγγελιες επεσε το ματι μου σε αυτη. Ριξε μια ματια και ρωτα μηπως εχει κατι που θα σε βοηθησει :)

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/laptops/spares/249099-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CE%BB%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ποστάρω και εγώ με τη σειρά μου μήπως και υπάρξει κάτι. Ψάχνω πλακέτες για τα 2 παρακάτω:

 

Western Digital Caviar Green 1.0TB WD10EARS-00Y5B1 - πλακέτα 2060-771640-003 REV A, αυτός δηλαδή: http://www.ebay.com/ctg/Western-Digital-1-TB-Internal-5400-RPM-3-5-WD10EARS-00Y5B1-Hard-Drive-/114369012

 

Seagate Barracuda 7200.10 500Gbytes ST3500630AS - πλακέτα 100430797, όπως: http://www.ebay.com/ctg/Seagate-Barracuda-7200-10-500-GB-Internal-7200-RPM-3-5-ST3500630AS-Hard-Drive-/69786351

 

Ειδικά για το πρώτο δίσκο είναι σημαντικό αν βρεθεί. Εννοείται έρχομαι εγώ ο ίδιος εντός Αττικής, δοκιμάζω και επιστρέφω πίσω την πλακέτα. Πληρώνω μεταφορικά σε περίπτωση που είναι εκτός.

 

 

 

Με την σειρά μου κάνω διαθέσιμη πλακέτα από το εξής μοντέλο:

Hitachi Deskstar 0A35415 500GB LBA:976.773.168 SECTORS

Τελευταία φορά που είχε χρησιμοποιηθεί πρέπει να λειτουργούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σειρα μου να χαρισω εναν   maxtor sata 160gb    SN L309EQRH     εχει καμενο τσιπακι στην πλακετα , δεν ξερω σε τι και εαν χρησιμευσει σε κανεναν    ,   εαν  το χρειαζεται κανεις ας στειλει μνμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...