Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(αν και δε νομίζω να τους χρειάζεται κάποιος).

...ποτέ μη λες ποτέ.

 

ωραιο το ποστ αλλα δεν βλεπω ενδιαφερον απο καποιον για spare parts hdd!!αν δουμε οτι υπαρχουν καποιοι που μπορει να κανουν δουλεια εγω μπορω να βρω πολλα και διαφορετικα μοντελα απο σκληρους.κυριως ide hdd

θα πρότεινα να κάνεις με bold το κομμάτι αυτό.

Όσο για την "ανταπόκριση", το είπα, το θρεντ είναι φάση "ανοίξαμε και σας περιμένουμε".......όποτε κι αν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

..., και μετά από συζήτηση με τον madsc, έταξε πως όταν το ποστάρω, θα φροντίσει να το στικάρει.

 

 

Και ότι τάζουμε, δεν το ξετάζουμε. ;)

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω έναν

Hitachi Deskstar (που μετά έμαθα πως δικαίως τους λένε DeathStar) 80GB

MODEL: IC35L090AVV207-0 ATA/IDE

Apple HDD Firmware 2002

P/N: 13G0095

 

, που είναι ο μόνος που έχω καταφέρει να κάψω τόσα χρόνια που παιδεύομαι με τα ρημάδια. Και το κακό είναι πως εκεί μέσα έχω κάτι φωτογραφίες που θέλω να διασώσω.. Τώρα, όταν τον συνδέω, κάνει κάτι "τανγκ....τανγκ...." και ούτε στο BIOS δεν τον βλέπει.. Είδα παραπάνω ένα παιδί που έχει έναν hitachi, αλλά μάλλον κι αυτός ζητάει έναν παρόμοιο, δεν τον δίνει. Δεν ξέρω κι αν κάνει κιόλας..

 

Α, και ΑΝ βρω κάποιον από τον οποίο να μπορώ να κάνω μεταμόσχευση, θα χρειαστώ και κάποια βοήθεια στην εγχείρηση, μιας και δεν έχω επιχειρήσει κάτι παρόμοιο :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sadako, όχι, δεν κάνει (ο δικός του είναι SATA, ο δικός σου ΑΤΑ).

 

Αν μπορείς όμως, βγάλε μια φώτο την πλακέτα του, και ανέβασέ την, να την τσεκάρω, μπας και σταθείς τυχερός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια εχω εναν σκληρο εξωτερικο 1ΤΒ που την ωρα που αντεγραφα πραγματα τον εριξε ο αδερφος μου κατο και απο τοτε δεν λειτουργει. Εχει προβλημα μονο το "μεσα" του σκληρου και οχι η πλακετα, οποτε αν την χρειαζετε καποιος την δινω ;)

 

Ο σκληρος ειναι ο SEAGATE Barracuda 7200.12

S/N: 6VP07L0B

ST31000528AS

P/N: 98L154-568

Firmware: CC35

Data code: 09421

Site Code: SU

 

Οποιος την χρειαζεται να μου στειλει ΠΜ , μενω Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ Sadako :...έπαιζε ένας ψόφιος Nτέθσταρ στην ίδια χωρητικότητα, τελείως διαφορετικό το αναφερόμενο μοντέλο του όμως (και...Κινέζος) - αλλά είπα μπας και οπτικά έστω ταίριαζε η πλακέτα του. Δεν, όμως....

 

 

 

edit : ωραίος, omokas

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πολυ καλη σκεψη washcloud και πολυ χρησιμο thread.

 

Εγω ψάχνω πλακέτα από σκληρό δίσκο WD με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

MDL: WD5000KS-00MNB0

DCM: HBACAJAAB

 

Επισης πάνω στην πλακέτα αναγράφεται: 2061-701383-Ε00 AG ή 2060-701383-001 REV A

 

Μπας και σωσω ενα φιλαρακι που δεν ηξερε τι παει να πει backup και τωρα κανει καθε μερα.... :D

Α να πω επισης οτι ο δισκος βρισκοταν σε WD mybook.

Θα κοιταξω κιολας για εναν φιλο που ηθελε νομιζω ide hitachi. νομιζω εχω εναν απο τα παλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zητάω χαλασμένο δίσκο wd 500 ή 1000gb, ανεξάρτητα από μοντέλο.

 

Αν κάποιος από Θεσσαλονίκη έχει χαλασμένο κ άρα άχρηστο γι΄αυτόν, εμένα θα μου φανεί χρήσιμος.

 

Thank's anyway...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παίδες, μπράβο washcloud πολυ καλο thread.

λοιπον εγω έχω πλακέτες απο :

 

2.5' Seagate 80GB (IDE)model:ST980829A

2.5' Seagate 100GB(IDE)model:ST9100824A

3.5' WD Caviar SE 120GB(IDE) model:WD1200JB-00GVA0

 

 

Και χρειάζομαι από

3.5' WD Caviar 120GB (IDE) model:WD1200JB-22GVA0

 

Όλες οι παραπάνω πλακέτες δουλεύουν διαπιστωμένα οι δίσκοι πεθάναν από φυσικά αίτια αργά και σπαστικά :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πως μπορω να φτιαξω τον δισκο μου με πλακετα αλλου; Και οταν λεμε να τον φτιαξω, εννοουμε οτι θα μπορω να παρω τα δεδομενα μου πισω; Εχω ενα χαλασμενο δισκο Hitachi εδω και 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα τι ζημιά έχει,αν τα έχει παίξει η πλακέτα του βάζεις απο έναν ίδιο και μπορεί δουλέψει,εάν έχει πρόβλημα μηχανικό τα πράγματα είναι δύσκολα.πχ εγώ έχω έναν τον WD Caviar SE 120GB του οποίου του έκαψα την πλακέτα με βλακεία με το ρεύμα και φαίνεται το chipaki καμμενο και δεν παίρνει καν μπροστά,εάν βρω έναν ίδιο είναι πολλές οι πιθανότητες να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
ανάλογα τι ζημιά έχει,αν τα έχει παίξει η πλακέτα του βάζεις απο έναν ίδιο και μπορεί δουλέψει,εάν έχει πρόβλημα μηχανικό τα πράγματα είναι δύσκολα.πχ εγώ έχω έναν τον WD Caviar SE 120GB του οποίου του έκαψα την πλακέτα με βλακεία με το ρεύμα και φαίνεται το chipaki καμμενο και δεν παίρνει καν μπροστά,εάν βρω έναν ίδιο είναι πολλές οι πιθανότητες να δουλέψει.

 

καλησπερα WD1200JB-00GVA0 λες να κανει;;;;;;;;;;

MDL:WD1200JB-00GVA0

DATE:24 MAR 2005

DCM:DCBACT2AA

washcloud μπραβο και απο εμενα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...