Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού είναι τα αρχεία ο σκοπός, είναι θετικό.

 

Βασικά ΤΩΡΑ δεν γίνεται, αλλά σε κάποια φάση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα, για τον συγκεκριμένο. Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά το πότε όμως (ούτε καν στο περίπου, δυστυχώς...). Οπότε, έχε εσύ σε μια γωνιά τον δίσκο -μην τον ξεφορτωθείς ξερωγώ- και αν δεις πέρασε καιρός πολύς (πχ σε φάση πιάσαμε Καλοκαίρι) και δεν έχει γίνει κάτι, κάνε πάλι ένα bump εδώ...

Δεν τον πετάω, ήδη τον έχω κάνα δυο χρόνια έτσι. Μακάρι, θα περιμένω ευχαριστώ! Πάντως να πω ότι αν βρεθεί πλακέτα, μπορώ κάλλιστα αφου κανω την δουλεια μου να την επιστρέψω :) (σε περίπτωση που κάποιος την έχει σε δίσκο που τον θέλει)

 

Eχω εναν seagate Barracuda 7200.7

το μοντελο ειναι ST3120026A

Δεν ξερω αν κανει αλλα πες μου

Δυστυχώς έχω δοκιμάσει και από πιο κοντινό μοντέλο και δεν κάνει. Θέλει οπωσδήποτε ίδιο μοντέλο και ίδιο firmware. Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να υπενθυμίσω κι εγώ για μία πλακέτα που ψάχνω εδω και πολυυυυυ καιρο, επειδη το ποστ μου έχει μείνει τόσο πίσω που ούτε εγώ δε το βρίσκω.

 

 (τα αρχεία με νοιάζουν βασικά)

 

Εχω   τον  ιδιο   τυπο      αλλα  με   firmware  3AAK.

 

Eισαι  σιγουρος  οτι   πρεπει  ναναι  το  ιδιο?

 

Νομιζω  πως   εχω  και   το   καταλληλο   κατσαβιδακι   καπου  στην   αποθηκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω   τον  ιδιο   τυπο      αλλα  με   firmware  3AAK.

 

Eισαι  σιγουρος  οτι   πρεπει  ναναι  το  ιδιο?

 

Νομιζω  πως   εχω  και   το   καταλληλο   κατσαβιδακι   καπου  στην   αποθηκη.

Έτσι μου είπαν και από την seagate αλλά και ο Αδικος από εδώ μέσα στο φορουμ. Τώρα δε ξέρω αν έχει πιθανότητες να παίξει με διαφορετικό firmware. Τον δίσκο τον λειτουργείς; Μην μπλέκουμε χωρίς να υπάρχουν πολλές ελπίδες για εναν δίσκο που χρησιμοποιείς! Μη γινει και καμια στραβη και παθει ζημια για το τίποτα.

Κατσαβιδακια εχω αυτα που αναφερθηκαν στην προηγουμενη σελιδα απο τα πανυγηρια με 1€ :P Μια χαρα κανουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μου είπαν και από την seagate αλλά και ο Αδικος από εδώ μέσα στο φορουμ. Τώρα δε ξέρω αν έχει πιθανότητες να παίξει με διαφορετικό firmware. Τον δίσκο τον λειτουργείς; Μην μπλέκουμε χωρίς να υπάρχουν πολλές ελπίδες για εναν δίσκο που χρησιμοποιείς! Μη γινει και καμια στραβη και παθει ζημια για το τίποτα.

Κατσαβιδακια εχω αυτα που αναφερθηκαν στην προηγουμενη σελιδα απο τα πανυγηρια με 1€ :P Μια χαρα κανουν!

Εχω   κι  εναν   με   firmware  3AAE   αλλα   ειναι   ο  ST3250824AS.

 

Ειναι   πολυ  λιγο   χρησιμοποιημενοι   και  οι  δυο   και  απλα   τους   εχω   για   εφεδρεια   σε   2  παλια   μηχανηματα  ιντελ   που   εχουν   καποιες   δυσκολιες   με   την  αναγνωριση   δισκων.

 

Αν   τον   ανοιξεις   και  κανεις   την  δουλεια   σου  δεν  υπαρχει   περιπτωση   να   τον  επαναφερεις   μετα?

 

Αν   δεν  επανερθει   ας  ειναι ,  αρκει   τουλαχιστον  να   κανεις   την   δουλεια   σου.

 

Για   τα   υπολοιπα   στειλε   πμ.

 

Ευχαριστω.

 

 

 

EDIT.  Τωρα   ειδα   οτι   ναι   μεν  εχει   το   3ααε   αλλα   η  πλακετα   ειναι  με   πολλες   διαφορες.

 

Οποτε   ισχυει   ο  πρωτος   δισκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα το δοκίμαζα, αφού ο άδικος ειναι τοσο σιγουρος λέω να μην το κάνουμε :P

Φίλε άδικε από την άλλη άποψη όμως γιατί να μην παίξει; Αφού σε μερικούς δίσκους έκανες και fw update οπότε άλλαζες version, γιατί να μην παίξει με άλλο version? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε άδικε από την άλλη άποψη όμως γιατί να μην παίξει; Αφού σε μερικούς δίσκους έκανες και fw update οπότε άλλαζες version, γιατί να μην παίξει με άλλο version? 

 

Γιατί άλλο να κάνεις απντέητ = διαδικασία αντικατάστασης/ομαλής μετάβασης από το ένα fw στο άλλο, κι άλλο να προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις αυτούσιο κάποιο στη θέση άλλου.

(...παρόμοια διαφορά έχει ας πούμε ένα πασπαρτού-κλειδί, κι ένα απλώς άλλο/άσχετο κλειδί στην κλειδαριά)

 

 

Πόσα είναι τα μεταφορικά για Cumulus Congestus? Θα με γδάρουν τα ΕΛΤΑ.  :P

 

Cumulus Congestus είναι το εξοχικό μου. Εσύ θα τον στείλεις αλλού (και εννοείται εγώ θα πλερώ - 1.5 Ευρώ θα βγει πάντως, κι όλοι θα διατηρήσουμε το σκαλπ μας, don't worry...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Cumulus Congestus είναι το εξοχικό μου. Εσύ θα τον στείλεις αλλού (και εννοείται εγώ θα πλερώ - 1.5 Ευρώ θα βγει πάντως, κι όλοι θα διατηρήσουμε την πέτσα μας, don't worry...)

ΟΚ. Περιμένω pm 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα το δοκίμαζα, αφού ο άδικος ειναι τοσο σιγουρος λέω να μην το κάνουμε :P

Αφού σου το λέει η ίδια η SG η δικιά μου γνώμη περισσεύει :P

 

Φίλε άδικε από την άλλη άποψη όμως γιατί να μην παίξει; Αφού σε μερικούς δίσκους έκανες και fw update οπότε άλλαζες version, γιατί να μην παίξει με άλλο version? 

Άλλο να προγραμματίσεις το f/w το οποίο μέρος του κάθεται στο μαγνητικό κομμάτι του δίσκου και άλλο να βάλεις μία εντελώς ξένη πλακέτα πάνω που δε συμφωνεί εξαρχής μ'αυτό.

Δεν είναι τυχαίο εξάλλου πως για την αλλαγή πλακέτας απαραίτητη προϋπόθεση καθολικά πλέον είναι η ταύτιση του firmware.

Σε σπανιότερες περιπτώσεις υπάρχει & η πιθανότητα η λάθος πλακέτα να δημιουργήσει πρόβλημα στο δυναμικό κομμάτι του κώδικα με αποτέλεσμα την τελική αχρήστευση του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου το λέει η ίδια η SG η δικιά μου γνώμη περισσεύει :P

 

Άλλο να προγραμματίσεις το f/w το οποίο μέρος του κάθεται στο μαγνητικό κομμάτι του δίσκου και άλλο να βάλεις μία εντελώς ξένη πλακέτα πάνω που δε συμφωνεί εξαρχής μ'αυτό.

Δεν είναι τυχαίο εξάλλου πως για την αλλαγή πλακέτας απαραίτητη προϋπόθεση καθολικά πλέον είναι η ταύτιση του firmware.

Σε σπανιότερες περιπτώσεις υπάρχει & η πιθανότητα η λάθος πλακέτα να δημιουργήσει πρόβλημα στο δυναμικό κομμάτι του κώδικα με αποτέλεσμα την τελική αχρήστευση του δίσκου.

καλα η seagate λέει θέλει και ίδιο P/N ενώ εσύ μου είχες πει ότι δε πειράζει και τόσο αυτό, οποτε με συμφέρει η δική σου γνώμη :lol:

 

Δεν ήξερα ότι γράφεται και μέσα στον δίσκο κάτι, νόμιζα πως απλά ηταν στο τσιπάκι  :blink: Αμα γράφεται και μέσα τότε οκ έχει λογική. Το τελευταίο που είπες θα κάνω πως δε το διάβασα γιατί έχω ήδη δοκιμάσει άλλη πλακέτα και .... ασε δε το διαβασα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα σε σπάνιες περιπτώσεις. Διάβασε το εγκυκλοπαιδικά.

 

 

καλα η seagate λέει θέλει και ίδιο P/N ενώ εσύ μου είχες πει ότι δε πειράζει και τόσο αυτό, οποτε με συμφέρει η δική σου γνώμη :lol:

Θα σου πω αυτό που σου απάντησα & την προηγούμενη φορά.

Η SG καλά κάνει και αναφέρει και το Ρ/Ν για να είναι όσο το δυνατόν πανομοιότυπες οι πλακέτες, παρόλο που δεν είναι απαραίτητο, για να εξασφαλίσει τη μεγαλύτερη δυνατή ταύτιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εναν ST3320613AS. ειναι στο συρταρι απο περυσι. δεν θυμαμαι τι προβλημα είχε ακριβως. νομιζω bad sectors. βρηκα κατι οδηγιες στο google. δουλεψε για λιγες ωρες και μετα ξαναχαλασε. αν καποιος ξερει να τον φτιαξει ή αν χρειαζεται καποιο ανταλλακτικο του τον χαριζω. edit:ΔΟΘΗΚΕ ΣΤΟΝ COOLERMAN

 

attachicon.gifDSC02042.JPG

 

σε ΥΠΕΡευχαριστώ για τον δίσκο που έκανες τον κόπο να τον στείλεις!

όλα καλά  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...