Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω εναν Samsung/seagate ? ( ST1000LM024 ) 1tb 2,5 ο οποιος βγηκε off ξαφνικα ! δεν "παιρνει μπρος" φανταζομαι ειναι η πλακετα , οποιος εχει θα μου εκανε μεγαλη χαρη .  απο κατω αναφερονται αυτα 1v rev7 201590912 U4A 0LZC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Πολυ καλημερα σας.

 

Χαιρετησε ενας Seagate 1TB (ST31000528AS) (περιέργο...).

 

Εχει κανεις κανενα ιδιο μιας που υποπτευομαι οτι ειναι κεφαλη το θεμα, μπας και σωσω τα αρχεια που εχει μεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Φοβερό Topic. Είχα έναν Transcend, πιο συγκεκριμένα τον StoreJet 25H3. Μια μέρα λοιπόν κρατούσα τον δίσκο στα χέρια μου και πήγαινα στο σαλόνι έπεσα κάτω σα το μοσχάρι και εκτος οτι χτύπησα την μύτη μου έκανα και κηδεία στον δίσκο. Επεσε κάτω και παρόλο που η εταιρία λέει triple protection κλπ κλπ. Εχω δει βιντεακια που τον ρίχνουν απο ταράτσες να πούμε και παίζει. Πιθανόν οι κεφαλές φταίνε. Τον συνδεσα έκανε κατι μπιπ και μετά απο τα νεύρα μου τον ταραξα στα μπουνιδια, και ναι τον συνδεσα και το PC τον γνώρισε ως συσκευή αλλα στο υπολογιστής μου δεν φαινόταν. Έτσι απο τότε κλαιω τα λευτα και τα αρχεία που χε μέσα. Παίζει να φτιάχνει; και κάτι ακόμα. Αν αλλάξουν οι κεφαλες υπάρχει περίπτωση να αποφύγουμε ανακτηση. Δυλαδη τα αρχεία να είναι απιραχτα μεσα;

Φοβερό Topic. Είχα έναν Transcend, πιο συγκεκριμένα τον StoreJet 25H3. Μια μέρα λοιπόν κρατούσα τον δίσκο στα χέρια μου και πήγαινα στο σαλόνι έπεσα κάτω σα το μοσχάρι και εκτος οτι χτύπησα την μύτη μου έκανα και κηδεία στον δίσκο. Επεσε κάτω και παρόλο που η εταιρία λέει triple protection κλπ κλπ. Εχω δει βιντεακια που τον ρίχνουν απο ταράτσες να πούμε και παίζει. Πιθανόν οι κεφαλές φταίνε. Τον συνδεσα έκανε κατι μπιπ και μετά απο τα νεύρα μου τον ταραξα στα μπουνιδια, και ναι τον συνδεσα και το PC τον γνώρισε ως συσκευή αλλα στο υπολογιστής μου δεν φαινόταν. Έτσι απο τότε κλαιω τα λευτα και τα αρχεία που χε μέσα. Παίζει να φτιάχνει; και κάτι ακόμα. Αν αλλάξουν οι κεφαλες υπάρχει περίπτωση να αποφύγουμε ανακτηση. Δυλαδη τα αρχεία να είναι απιραχτα μεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Αν έχει χτυπήσει κεφαλή, όσο τον έχεις στο ρεύμα, τόσο μεγαλύτερη ζημιά κάνεις.

 

Αν σε ενδιαφέρουν αυτά που έχει μέσα, πρέπει να μιλήσεις με εταιρία ανάκτησης δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστεύεις πως τα δεδομένα σου δεν αξίζουν τόσο, απλά δεν τα δίνεις.

Διαφορετικά μπορείς να φτιάξεις μόνος σου ένα clean room, να αγοράσεις τον εξοπλισμό και να κάνεις ανάκτηση μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 υπαρχει καποιος που να του εχει χαλασει αυτος ο δισκοσ

http://www.e-shop.gr/hdd-western-digital-wd10ezex-1tb-caviar-blue-sata3-p-PER.303039

για να μου δωσει την κεφαλη? να παρω ολες τις εργασιες μου και μετα να το δωσω πισω ?

θα το εκτιμουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικός δίσκος WD5000BEKT-75KA9T0 2060-771714-002 με πρόβλημα στο controller (μάλλον καμμένο!).

 

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να του περισσεύει;

 

Έχετε να προτείνετε κάποιον στη Βόρεια Ελλάδα που αναλαμβάνει, εκτός εταιρίας ανάκτησης δεδομένων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί ν' αναλάβει; Ένα Torx-6 (ή 8) χρειάζεσαι και την άλλαξες την πλακέτα (ούτε φυσικά εταιρία ανάκτησης χρειάζεσαι, ΑΝ το πρόβλημα βέβαια είναι απλά καμμένη πλακέτα).

Το θέμα είναι να βρεις την άλλη.

Αν σε παίρνει οικονομικά, ψάξε στην One PCB Solution (γκούγκλαρε) αν έχει την πλακέτα που θες : τους στέλνεις και τον δίσκο (Καναδά ή που διάλο είναι) και σου κάνουν αυτοί την αλλαγή (ΚΑΙ την μεταφορά του firmware chip ΑΝ χρειαστεί - που στην περίπτωση 500άρη δίσκου νομίζω δεν θα χρειαστεί, αλλά λέμε - μήπως και δεν δουλεύει η νέα πλακέτα, δωρεάν). Υπάρχει και η λύση να ψάξεις σε e-Bay κτλ, αλλά πιθανώς δεν θα βρεις πολύ φτηνή την πλακέτα (με ή χωρίς δίσκο), άσε που άντε να βασιστείς ότι δεν θα είναι καμμένη (και πάντα υπάρχει το θέμα του firmware κτλκτλ), οπότε το να σκάσεις πες γύρω στο 50άρι-60άρι ίσως (μαζί με τα μεταφορικά για να στείλεις τον δίσκο) είναι μια σχετική σιγουριά ότι μάλλον θα ξαναδουλέψει ο δίσκος σου (αν δεν του έχουν συμβεί και άλλα).

 

Ξεχνάς φυσικά τα παραπάνω αν δεν μιλάμε για σημαντικά αρχεία, και περιμένεις μπας και κανείς από εδώ σε εξυπηρετήσει (αν και δύσκολο), ή κοιτάς μήπως βρεις σε ebay κάτι σε τιμή σκότωμα (μερικά μόνο Ευρώ) και το "ρισκάρεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ washcloud για τις πληροφορίες...

Είδα ότι η one pcb έχει ακριβώς την πλακέτα που χρειάζομαι. Πριν στείλω τον σκληρό μπορεί ένας τεχνικός να πει με σιγουριά αν είναι μόνο η πλακέτα καμμένη και δεν υπάρχει εσωτερικά κάποιο άλλο θέμα ή πρέπει να τον πειράξει; Κι αν τον πειράξει πόσο ασφαλές είναι ώστε να μην πειραχτούν τα αρχεία;

 

Συγγνώμη αν τα ερωτήματα είναι χαζά, αλλά οι γνώσεις σε αυτά τα θέματα είναι περιορισμένες. Προσπαθώ να καταλάβω, γιατί τις τελευταίες ημέρες έχω ακούσει πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είμαι λίγο ως τον λαιμό τελευταία και δεν είμαι σε φάση να πολυβοηθήσω, αλλά ό,τι μπορώ :

Τεχνικός τώρα, είναι μεγάλη κουβέντα. Άντε να βρεις σωστόν (ειδικά για δίσκους). Κι ακόμη κι έτσι, είναι ζόρικη ιστορία οι δίσκοι ούτως ή άλλως. Κατά τ' άλλα : μικρό το ενδεχόμενο να έχει κι άλλη ζημιά (εσωτερικά αυτή, και πάλι σε ηλεκτρονικό μέρος τους δίσκου), αλλά υπάρχει. Και σε τέτοια περίπτωση, η αλήθεια είναι ότι μόνο εταιρία ανάκτησης μπορεί να σου πει με σιγουριά. Από εκεί και πέρα, αν ο όταν ο δίσκος ήταν λειτουργικός, δεν είχε πτώση ή έγινε καμμιά "καταστροφή" (πχ κάποιο βραχυκύκλωμα/πτώση γενικού/διακοπή ΔΕΗ κτλ) όταν έγινε η ζημιά με την πλακέτα (όπως εσύ λες), τότε ίσως το μόνο θέμα του να είναι απλώς και μόνο αυτή. Και είπαμε τα γενικά και τα ιδανικά σενάρια. Και σου θυμίζω, αν δεν αξίζουν τόσο τ' αρχεία, δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις. Αν πάλι αξίζουν, η πιο νορμάλ φάση είναι τα "αρκετά" ναι μεν (ανάλογα τις δυνατότητές σου βέβαια) λεφτά που θα κοστίσoυν οι υπηρεσίες της One PCB. Με ένα τάδε ρίσκο βέβαια (μάλλον μικρό), αλλά είναι το πιο ασφαλές από όλες τις άλλες περιπτώσεις.

 

Τενχικός πάντως, έτσι "σκέτος", δεν μπορεί να τον "πολυπειράξει". Χρειάζεται εξοπλισμός και περιβάλλον που μόνο οι εταιρίες ανάκτησης διαθέτουν. Εκτός κι αν είναι χασάπης που φαντασιώνεται ότι μπορεί να παρέμβει εσωτερικά σε δίσκο χωρίς να τον ψοφήσει με το που θα τον ανοίξει. Υπό αυτήν την λογική, όχι δεν μπορεί να τον βλάψει περαιτέρω (και συνεπώς και τα αρχεία).

 

Μόνο χαζά δεν είναι τα ερωτήματά σου. Ο κόσμος γενικά ξέρει λιγότερα για δίσκους από ότι για άλλα μέρη των υπολογιστών, κι αυτό γιατί είναι ίσως απ' τα πιο περίπλοκα και λεπτοφτιαγμένα εξαρτήματα.

 

Σούμα : αν μπορείς να "ρισκάρεις" τα λεφτά για την One PCB, είναι η πιο σώφρονα επιλογή.

Αλλιώς, και αν μιλάμε για σημαντικά αρχεία, η σιγουριά μετατίθεται στις υπηρεσίες εταιρίας ανάκτησης, και έχει πολλαπλάσιο κόστος.

Και τέλος, αν τυχόν βρεις φθηνή/φθηνές πλακέτες, δοκιμάζεις μόνος. Δεν σου είπα στην ουσία κάτι νέο από το προηγούμενο μήνυμα, αλλά πραγματικά δεν υπάρχουν και πολλά περισσότερα να πω/να γίνουν...

 

Αν χρειαστείς περαιτέρω, ρώτα και βλέπουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώνεις για να με κατατοπίσεις.

Δυστυχώς ο σκληρός περιέχει δουλειά που δε θα ήθελα να χάσω, οπότε έστω και με κόστος πρέπει να προσπαθήσω να τον σώσω. Φυσικά το ερώτημα είναι με ποιο κόστος.

Μια εταιρία ανάκτησης που ρώτησα με ξεκίνησε από τα 300ευρώ μόνο αν είναι καμμένη η πλακέτα. Αν υπάρχει κι άλλη ζημιά (ανέφερε για καταστροφή του Preamplifier των κεφαλών! δεν ξέρω καν τι είναι αυτό) τότε το κόστος ανεβαίνει πολύ. Και πώς μπορείς να εμπιστευτείς μια εταιρία που έχει τον σκληρό σου σε μια μη προσβάσιμη αίθουσα; Γιατί να μη σου πουν ό,τι θέλουν ανεβάζοντας το κόστος; Δεν ξέρω...

Η ζημιά πρέπει να έγινε από ελαττωματικό τροφοδοτικό που δεν έδινε σταθερό ρεύμα στο λάπτοπ. Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι...

 

Από το ψάξιμο στο ίντερνετ, βγαίνει το συμπέρασμα ότι η περίπτωση της onepcb αξίζει, αφού το κόστος δεν έχει μεγάλη διαφορά από το ν' αγοράσεις με ρίσκο μια πλακέτα από ebay κλπ.

Οπότε θα στραφώ προς τα εκεί και βλέπουμε.

 

Θα ενημερώσω για την έκβαση! Να είσαι καλά πάντως, έτσι κι αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 υπαρχει καποιος που να του εχει χαλασει αυτος ο δισκοσ

http://www.e-shop.gr/hdd-western-digital-wd10ezex-1tb-caviar-blue-sata3-p-PER.303039

για να μου δωσει την κεφαλη? να παρω ολες τις εργασιες μου και μετα να το δωσω πισω ?

θα το εκτιμουσα

υπαρχει καπποιος?

κοιταξα ebay και εχοθν γυρω στα 20 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώνεις για να με κατατοπίσεις.

Δυστυχώς ο σκληρός περιέχει δουλειά που δε θα ήθελα να χάσω, οπότε έστω και με κόστος πρέπει να προσπαθήσω να τον σώσω. Φυσικά το ερώτημα είναι με ποιο κόστος.

Μια εταιρία ανάκτησης που ρώτησα με ξεκίνησε από τα 300ευρώ μόνο αν είναι καμμένη η πλακέτα. Αν υπάρχει κι άλλη ζημιά (ανέφερε για καταστροφή του Preamplifier των κεφαλών! δεν ξέρω καν τι είναι αυτό) τότε το κόστος ανεβαίνει πολύ. Και πώς μπορείς να εμπιστευτείς μια εταιρία που έχει τον σκληρό σου σε μια μη προσβάσιμη αίθουσα; Γιατί να μη σου πουν ό,τι θέλουν ανεβάζοντας το κόστος; Δεν ξέρω...

Η ζημιά πρέπει να έγινε από ελαττωματικό τροφοδοτικό που δεν έδινε σταθερό ρεύμα στο λάπτοπ. Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι...

 

Από το ψάξιμο στο ίντερνετ, βγαίνει το συμπέρασμα ότι η περίπτωση της onepcb αξίζει, αφού το κόστος δεν έχει μεγάλη διαφορά από το ν' αγοράσεις με ρίσκο μια πλακέτα από ebay κλπ.

Οπότε θα στραφώ προς τα εκεί και βλέπουμε.

 

Θα ενημερώσω για την έκβαση! Να είσαι καλά πάντως, έτσι κι αλλιώς...

 

....αν ήξερες την μέρα που πέρασα, θα έλεγες "καλά, κάθεται και να μου απαντήσει τώρα αυτός;".

Τεσπα, εν τάχει :

α) "300" ΜΟΝΟ για αλλαγή πλακέτας = φαμακείο...

 

β) ...τον preamplifier (εδώ καλά σου τα 'πε) εννοούσα κι εγώ (μια μικρή σκατούλα είναι, αλλά αν πάθει ζημιά, όντας στο εσωτερικό του δίσκου, μετά γάμα τα γιατί θα πρέπει ν' ανοιχτεί ο δίσκος) όταν μιλούσα για "εσωτερικά ηλεκτρονικά που έχουν μία πιθανότητα να έχουν πάθει ζημιά" (όχι τόσο σύνηθες μεν, αλλά η πιθανότητα υπάρχει)... Και στην περίπτωση αυτή, βάζει χέρι μόνο εταιρία ανάκτησης, που έχει clean room, τα σχετικά ειδικά εργαλεία, την γνώση, την πείρα, το εξειδικευμένο προσωπικό και φυσικά τις ανάλογες χρεώσεις, για να ανοιχτεί ο δίσκος

 

γ) σε γενικές γραμμές, δεν μπορείς παρά να τους εμπιστευτείς, γιατί κάνουν δουλειά για εταιρίες που έχουν σοβαρά δεδομένα στους δίσκους τους. Είναι κάτι σα να σου λέει ο τάδε καθηγητής πανεπιστημίου ότι η εγχείριση θα κοστίσει τόσο, και τον "εμπιστεύεσαι" γιατί υποτίθεται πως είναι εξπέρ, κάνει δουλειά, και δεν σου πουλάει φούμαρα για ν' ανεβάσει το κόστος. Άλλωστε αυτές οι εταιρίες δεν περιμένουν να βγάλουν φράγκα από μεμονωμένους "οικιακούς χρήστες"...

 

δ) ...σε γενικές γραμμές τα τροφοδοτικά ΔΕΝ είναι υπεύθυνα για τις ζημιές των δίσκων, παρ' ό,τι πολλοί έχουν την τάση να τα δαχτυλοδείχνουν. Υποτίθεται πως οι δίσκοι είναι τέτοιας κατασκευής που "αντέχουν" την όποια "κακή τροφοδότηση" (αλλά ούτως ή άλλως δεν έχει και κανένα νόημα, ακόμη κι αν έχει ευθύνη το τροφοδοτικό). Το πιθανότερο είναι απλά "να ήταν η ώρα του"...(αστοχία υλικών του δίσκου, της πλακέτας κτλ : αργά ή γρήγορα συμβαίνει, χωρίς να χρειάζεται να "φταίει" κάτι άλλο. Εξαρτήματα είναι κι αυτά που απαρτίζουν το σύνολο ενός σκληρού δίσκου, κι έχουν τάδε αντοχές). Τέλος, ένα κακό τροφοδοτικό από λάπτοπ, πιθανότερο είναι να δημιουργήσει προβλήματα στην μητρική, και όχι στον δίσκο που δεν τροφοδοτείται απ' ευθείας από αυτό, όπως με τους σταθερούς (αλλά και πάλι όπως είπα, έχουν ανοχές και αντοχές οι δίσκοι, ακόμη και των σταθερών).

 

Να είσαι και εσύ καλά, και τουλάχιστον πάρε το μάθημα που πλήρωσες/θα πληρώσεις (με χρήμα ή ψυχολογία) : όταν πρόκειται για τα δεδομένα σου, η μόνη "σιγουριά" για να μην τραβάς κάποια στιγμή τα μαλλιά σου, είναι η πρόληψη : αντίγραφα λοιπόν, έστω των πιο σημαντικών, από την πρώτη στιγμή και για πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...