Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^ ...ενδέχεται να είναι από τη σειρά των δίσκων με προβληματικό firmware, και η πλακέτα να μην είναι λύση. Ψάξε στο site της Seagate με βάση το μοντέλο (μάλλον 7200.11 ή και κάποιο από τα 7200.12). Θα κουραστείς λίγο, αλλά μάλλον προς τα 'κει πάει το θέμα σου.

 

[...στο τέλος -αφού επιβεβαιώσεις ότι είναι από τα προβληματικά μοντέλα- μάλλον θα χρειαστεί να τον στείλεις στη Seagate (επικοινώνησε μαζί τους με mail για οδηγίες, αν δηλαδή θα πρέπει να τους τον στείλεις εσύ, ή αναλαμβάνει το κατάστημα αγοράς) για να εξασφαλίσεις την περίπτωση να σου στείλουν ΝΕΟ δίσκο, που να περιέχει ΚΑΙ τα δεδομένα που θ' ανακτήσουν απ' τον προβληματικό, χωρίς εσύ καν να χρεωθείς την αποστολή του δίσκου.]

 

.." 'Εμπλεξες "; Μάλλον. Σε κάθε περίπτωση όμως, το παρόν thread δεν προσφέρεται για συνέχεια του συγκεκριμένου ζητήματος (υπάρχει άλλο, σχετικό).

 

 

 

 

 

 

 

* ...όσο έγραφα, έγραφε κι ο profi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σωστά κ αναλυτικά τα είπε ο Wash...αν είναι 7200.11 ή κάνεις αυτό με την seagate που έχει παραδεχθεί το λάθος της,ή ψάχνεις για μία πατέντα που είχε ποστάρει πρόσφατα ένα παιδί εδώ,για το πως να κάνεις update to firmware ενώ έχει ήδη ψοφήσει ο δίσκος!

 

Wash παίζει identical boards να έχουν διαφορετικό firmware?για την περίπτωση του vaggelis ρωτάω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολυ για τις γρήγορες απαντήσεις σας :rolleyes:

 

δεν είμαι σίγουρος ότι είναι η πλακέτα, πάντως στον υπολογιστή δεν τον αναγνωρίζουν τα windows, ο δίσκος

ακούγεται σαν να προσπαθεί να ξεκινήσει.. (ξεκινάει, σταματάει συνεχώς)

 

θα ψάξω να βρώ το post του παιδιού με το upadate firmware, έτσι και αλλιώς δεν με ενδιαφέρει ο δίσκος, τα δεδομένα να σώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

michael130509, γνώμη μου ΠΡΩΤΑ να τσεκάρεις το site της Seagate, για να ταυτοποιήσεις τον δίσκο σου με τα προβληματικά μοντέλα, και ΜΕΤΑ κάνεις DIY προσπάθειες για ανάνηψη. Κι αν όντως εμπίπτει σε αυτά, το καλύτερο που έχεις νομίζω να κάνεις, είναι ν' ακολουθήσεις κατά γράμμα τις συμβουλές μου για τις κινήσεις σου, από το να "πειραματιστείς" μόνος (νομίζω άλλωστε πως η DIY διαδικασία είναι αντιστρόφως ανάλογα εύκολη με το πόσο είναι επίπονη - δε μιλάμε για ένα "απλό update", κι όταν μάλιστα μπαίνουν και δεδομένα στη μέση, καλύτερα ν' αναλαμβάνουν οι "ειδικοί" και υπεύθυνοι...).

 

 

 

 

profi, αν πρόσεξα καλά, ο του vaggelis είναι δίσκος "10ετίας" (40άρης), και συνεπώς όχι δεν παίζει το "κάθε δίσκος και firmware - κάθε καϋμός και δάκρυ". Πρέπει όμως να είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εμφανισιακά απόλυτα ταυτόσημες οι πλακέτες, μιας και το συγκεκριμένο μοντέλο δίσκου (40άρηδες της WD) είχε βγει σε αρκετές παραλλαγές, και υπάρχουν διαφορετικές ΠΑΡΤΙΔΕΣ πλακετών...(με διαφορετικά ολοκληρωμένα κυκλώματα, με διαφορετικά μικρο-ηλεκτρονικά, και ενδεχομένως μέχρι ΚΑΙ διαφορετικά firmware....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Washcloud βαζω το σκληρο μου και τη πλακετα μου. μπορεις να συγκρινεις με του profi να δεις αν ταιριαζουν ; Γιατι νομιζω οτι εχουν μια μικρη διαφορα μονο στο DCM ..

Δες αν θες και πες μου.post-173808-0-92872600-1298294458_thumb.jpgpost-173808-0-33107000-1298294438_thumb.jpg

 

(οκ ειναι τεραστιες οι φωτο δεν τις μικρυνα... i know )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι μαν αλλα τώρα δεν παίζει χρόνος για (σωστό)* τσεκάρισμα - αργότερα ίσως... Καλύτερα ό,τι συμπέρασμα βγάλετε μεταξύ σας.

 

Αν και, για να πω την αλήθεια, από φωτός, ΚΑΛΥΤΕΡΑ να τους συγκρίνετε από κοντά (αν αυτό είναι εφικτό, βέβαια...)

 

 

 

 

* οι WD (οι συγκεκριμένοι, έστω) έχουν τα μικρο-ηλεκτρονικά "από μέσα" - πρέπει να ξεβιδωθεί η πλακέτα (με κατσαβίδι torx-6, μάλλον, ή στη χειρότερη torx-8)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακέτα απο:

WD5000AAKS

Model:WD5000AAKS-22YGA0

Date:04 FEB 2008

DCM: HBRNHT2MAB

 

Πήγε απο κεφαλές :-( Η πλακέτα πρέπει να είναι οκ αλλά της είχα κάνει κάτι αποκολλήσεις-κολλήσεις πριν τον ανοίξω και έχει λίγο καλάι παραπάνω τώρα^_^ Τον δίσκο τον βάζει μπρος... Με απούσες τις κεφαλές όμως δεν...

Όποιος την θέλει PM...

 

Nice thread Wash... ^_^

 

Y.Γ Υπάρχει όλος ο δίσκος εκτός απο τις κεφαλές αμα θέλει κάποιος. Αυτές λέω να τις κάνω μπρελόκ :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τζιφος η υποθεση.

Αλλαξα τις πλακετες μια χαρα. αλλα σκληρος δισκος δεν αναγνωριζεται. αλλαξα και το master/slave ......τιποτα !

Η αληθεια ειναι οτι δεν βλεπω καμενα τσιπακια στο δικο μου. απλα ηταν η τελευταια μου ευκαιρια για να μη παει για πεταγμα.

Δυστυχως μαλλον θα 'ναι κεφαλες. Οποτε καληνυχτα.

Profi thanks anyway.

You too Washcloud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες δεδομένα, Βαγγέλη; Ή απλά ήθελες να "ζωντανέψεις" τον δίσκο;

 

(...βρε μη λες για πέταγμα σε ΑΥΤΟ το θρεντ. Πιπέρι! Πρόσφερε, έστω τις πλακέτες, για χάρισμα. Και γιατί όχι, και όλο τον "νεκρό" δίσκο...Άστον σ' ένα συρτάρι - ίσως κάποια στιγμή κάποιος βρει κάτι χρήσιμο γι' αυτόν, πάνω του...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε Wash εννοειται αυτο ,δε πετιεται τιποτα... μ αυτα ασχολουμαι ουτως η αλλως.

Οσο για τα δεδομενα που λες. 80% της πτυχιακης. ολα τ αλλα στα @@ μου. ευτυχως/δυστυχως εχω κανει backup o 60% τησ πτυχιακης.

 

Αnyway thanks για τη πολυτιμη βοηθεια.

see you around

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ση μη ιν γιορ πιέμ ίνμποξ ράδερ (διότι ο εδώ χώρος δεν είναι για ντάτα ρηκάβερι), μπας και βρούμε καμμιά άκρη με το εναπομείναν 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...