Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο δίσκος; Βάφτε τον μπλε και ΧΑΡΙΣΤΕ τον


washcloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^ Για στειλ' του ένα πιμ-μι ντόκτορ, μην και τον προλάβεις πριν κάνει κα'να θαλασσοπνίξιμο...

 

thanx αλλά δεν θα κάνω δουλειά. στον δίσκο του αλλάζουν τα τελευταία τέσσερα γράμματα. Δοκίμασα με πλακέτα από άλλον AAKS που έχω αλλά με διαφορετικά τα τέσσερα τελευταία. Αρχίζει και γυρίζει ο δίσκος τον βλέπει το BIOS αλλά μέχρι εκεί. μετά κολλάει το σύμπαν. Δεν βρίσκει ούτε boot sector και ας είναι σε άλλον δίσκο.Από ότι διάβασα κάτι παίζει με το φιρμ του. Εξάλλου και οι πλακέτες αν και οι 2 AAKS είναι ψιλοδιαφορετικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 742
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχάς καλησπέρα έχω έναν δίσκο WD 5000 AAKS caviar blue feb 2008 και μου έκαψε πλακέτα μήπως κανένας γνωρίζει αν μπορώ έστω να αγοράσω έναν ίδιο ώστε να τραβήξω τα DATA που έχασα ;

Αγόρασα έναν ίδιο αλλά με παράγωγη 2010 και δεν ταιριάζει o controler

Ελπίζω να βρεθεί κάτι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το ψάξεις στο Web, αν όντως ταιριάζουν, κατ' αρχάς (διότι οι νεότεροι δίσκοι, είθισται να κουβαλάνε συγκεκριμένο firmware, ο καθ' ένας αποκλειστικά για την πάρτη του. Όχι ακριβώς έτσι δηλαδή, αλλά πρακτικά αυτό γίνεται. Κάτι σαν ο κάθε δίσκος να έχει μια ξεχωριστή ταυτότητα που match με άλλου να μην γίνεται).

 

Στη συνέχεια πρέπει (έπρεπε ήδη) να σιγουρέψεις τα στοιχεία που αναφέρονται στις πλακέτες, πόσα από αυτά οφείλουν να είναι ταυτόσημα. Πάλι μέσω Web (ένα καλό μέρος, είναι το HDD Guru. AN ασχοληθεί άλλος, πέραν γνωστών "μπερδεψάκηδων", που (υποτίθεται) πως κρατάνε το κλειδί του Παραδείσου, στο κουνάνε, αλλά δε στο δίνουν (κυρίως ίσως γιατί οι ίδιοι αναλαμβάνουν υπηρεσίες data recovery. Δυστυχώς.)

 

Δεν είναι πλέον τόσο εύκολη δουλειά -όπως ήταν κάποτε- η τράμπα των PCB (πλακετών), για να ξαναζωντανέψεις έναν δίσκο.

 

Τέλος, υπάρχει πάντα η περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα σε μικροηλεκτρονικά που υπάρχουν ΕΝΤΟΣ του δίσκου (περί τον μηχανισμό κίνησης των κεφαλών), πράγμα που καθιστά άκυρο το εγχείρημα (και μέχρι και την PCB-μόσχευμα να κάψει).

 

 

 

 

 

 

 

Για-να-γυρί-σει-ο-δίιιιιισκος / θέλει-δουλειά-πολλή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Wash το έψαξα και στο HDD GURU ,αλλά τπτ το ξέρω ότι είναι δύσκολο να ταιριάξεις πλακέτες, αλλά τη να κάνεις, η ελπίς πεθαίνει τελευταία :unsure: :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό κουράγιο πάντως, και όχι βιαστικές κινήσεις (συμπεριλαμβανομένων των αγορών). Κι εύχομαι να τον ανανήψεις εν τέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα παιδαι μια και υπαρχει το θεμα θελω να προσθεσω αι γω το σκληρο μ

 

εχω ενα sage 320gb barracuda 7200.10

 

s/n: 5qf6bv0d

 

st3320820as

p/n :98j13g-505

 

firmware: 3.aad

 

date code : 08147

 

τον εχω πολυ καιρο στο συρταρι μ συγουρα ειναι χαλασμενος ουτε που θυμαμαι τι ειχε παθει παιζει να μου ειχε πεσει κατω αν μπορει να φανει σε καποιον χρησιμος ευχαριστος (γτ σε μενα ειαι αχρηστος πλεον) ασ μου πει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδες ψαχνω για πλακετα για τον κατωθι σκληρο

WD RE2 WD5000YS

 

P/N WD5000YS-01MPB1

S/N WCANU2099562

 

εχω τα παντα εκει μεσα ρε γαμωτο και δεν ειχε προβλημα ο σκληρος ξαφνικα το παεκτησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα δίσκο Samsung Spinpoint F3, τον HD103SJ, Rev. A, ο οποίος ξαφνικά μία μέρα ανοίγοντας τον υπολογιστή δεν εμφανίζεται πουθενά, ούτε καν στο BIOS. Ο υπολογιστής ανοίγει αμέσως, δεν κολλάει, σαν να μην είναι συνδεδεμένος ο δίσκος. Ο δίσκος δεν κάνει κανένα θόρυβο. Ένας φίλος μου είπε ότι μάλλον έχει καεί η πλακέτα του. Σε μαγαζί που ρώτησα μου είπαν ότι η μετάγγιση πλακέτας από άλλο δίσκο ίδιου μοντέλου δεν θα με σώσει. Ο μαγαζάτορας το έχει δοκιμάσει σε αρκετούς δίσκους, μου είπε, και δεν κατάφερε τίποτα. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Μπορεί να πετύχει; Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν φαίνεται ούτε στο BIOS, είναι μάλλον τελειωμένη υπόθεση. Σα δίσκος χρήσιμος τουλάχιστον. Κι αυτό μάλλον έχει να κάνει με την (τελειωμένη) πλακέτα του. Με γνώμονα τα αρχεία που πιθανώς έχεις μέσα και θες να σώσεις, οι επιλογές σου είναι οι εξής :

 

α) Απευθύνεσαι σε εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης δεδομένων, με προοπτική η ανάκτηση να κοστίσει από ερκετά (2-3 / 5-6-7) έως πολλά (10+) κατοστάρικα. (...το καλό είναι, πως πριν προβούν σε ανάκτηση, θα σου κάνουν μια τζάμπα εκτίμηση της κατάστασης, και μετά αποφασίζεις αν σε παίρνει να συνεχίσουν).

 

β) Τα τελευταία χρόνια, υπάρχει η τάση κάθε δίσκος να έχει μοναδικά στοιχεία στο firmware του (εδράζεται σε τσιπάκι της πλακέτας), το οποίο καθιστά άκυρη την προτέρως ισχύουσας πρακτικής της "μεταμόσχευσης πλακέτας". Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό συμβαίνει όμως σε όλες τις εταιρίες και με όλα τα μοντέλα. Πράγμα που σημαίνει πως, εκτός κι αν έχεις επίσημη διαβεβαίωση (πχ δοκίμασε να επικοινωνήσεις με το tech support της Samsung με mail, και να τους ρωτήσεις αν η μεταμόσχευση είναι βιώσιμη ή όχι), μπορείς να δοκιμάσεις τη φάση "αλλαγή πλακέτας".

 

Υπάρχει πάντως και μια σχετική επισφάλεια στο ζήτημα, καθώς ενδέχεται να υπάρχει ζημιά σε ηλεκτρονικά ΕΝΤΟΣ του δίσκου -που να είναι και ο βασικός λόγος του πιθανού καψίματος της πλακέτας- πράγμα που σημαίνει πως υπάρχει και μια πιθανότητα να καεί ΚΑΙ η νέα πλακέτα. Το οποίο επίσης σημαίνει, πως η αγορά παρόμοιου δίσκου-δωρητή μοσχεύματος, να μην είναι και το πιο ενδεδειγμένο πράγμα, αλλά η εύρεση παρόμοιας πλακέτας, "σκέτης" (ίσως πχ από κάποιον "λαβωμένο" δίσκο που έχει πρόβλημα κεφαλών ή platters) να είναι η απάντηση για να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ μπας και βρεις τη γιατρειά που ψάχνεις. Το πού θα βρεθεί βέβαια τέτοιος δίσκος, ή η πλακέτα του, είναι ένα θέμα... Για την ακρίβεια, είναι ένα θέμα και...μισό, καθώς είναι σχετικά καινούριοι οι Spinpoint. Όσο πιο καινούριοι δηλαδή, μάλλον και πιο δύσκολο να υπάρχουν χαλασμένοι (είναι και μοντέλα τα οποία έχουν και μια τάδε αξιοπιστία, πανάθεμα...). Το να ποστάρεις εδώ και να περιμένεις, έχει βέβαια κάποιο νόημα. Κατά τ' άλλα, πρέπει να κινηθείς και μόνος, ψάχνοντας ακόμα και σε μαγαζιά ("μικρο-μάγαζα", κυρίως), αν έχεις το κατάλληλο "θράσος", μπας και τους βρίσκεται κανένας τέτοιος δίσκος που απλά δεν έχουν σουτάρει. Αν και, ΚΑΙ αυτοί τους κρατάνε για τέτοιες περιπτώσεις - "μεταμοσχέυσεων" δηλαδή. Το πιο "σίγουρο", είναι να ψάξεις στο eBay, και να πάρεις το ρίσκο του όποιου τελικού κόστους, αρκεί βέβαια αυτό να μην ξεπερνά το της αγοράς νέου δίσκου-δωρητή πλακέτας.

 

Με λίγα λόγια, είναι συνδυασμός κινήσεων που μπορείς να κάνεις, και τύχης. Εύχομαι η τελευταία να είναι μαζί σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Washcloud σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες σου. Μόλις έστειλα mail στη Samsung Ελλάδας και είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα απαντήσουν. Όπως λες κι εσύ, η περίπτωση να απευθυνθώ σε εταιρία ανάκτησης δεδομένων είναι πολύ ακριβή οπότε δεν την εξετάζω καθόλου. Ελπίζω, και θέλω να ελπίζω ότι θα βρεθεί κάποιο γιατροσόφι να με σώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν πάντως σου είναι εύκολο (σαν διαδικασία), επικοινώνησε και αναλόγως πάνε σε κάποια εταιρία ανάκτησης (google for "εταιρίες ανάκτησης δεδομένων" με "αποτελέσματα από Ελλάδα" και "στα Ελληνικά"), ΑΦΟΥ εξασφαλίσεις ότι θα είναι ΔΩΡΕΑΝ η εκτίμηση δυνατότητας ανάκτησης αλλά και κόστους. Εγώ πάντως θα το έκανα, από περιέργεια, αφ' ενός για να δω αν όντως είναι εφικτή η ανάκτηση, και ποιό θα είναι αφ' ετέρου το τελικό ποσό.

 

 

 

 

Κατά τ' άλλα, δεν ξέρω πόσο υπεύθυνη απάντηση θα πάρεις από τη "Samsung Ελλάδος", ή κατά πόσο θα έπρεπε να απευθυνθείς -εφ' όσον είναι αυτό δυνατόν- "απ' ευθείας" στη μαμά-Samsung. Tεσπα ανάλογα τί θα σου απαντήσουν, πράξε.

 

Κατά τ' άλλα, θα μπορούσες να βάλεις και αγγελίες και σε άλλα σχετικά φόρουμ, μπας και βρεθεί κανείς που να έχει στην κατοχή του τέτοιον δίσκο. Όχι ότι εξασφαλίζει κάτι, αλλά αυξάνονται οι πιθανότητες να βρεθεί.

 

 

 

 

* ...και φυσικά, έστω και the hard way, ελπίζω να πήρες το μάθημα του ότι ΠΑΝΤΑ φροντίζουμε να έχουμε αντίγραφα των αρχείων μας - αν το θέμα είναι τα αρχεία που περιέχει ο Sam. To να είναι καινούριος ακόμα ένας δίσκος, δεν εξασφαλίζει τίποτα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* ...και φυσικά, έστω και the hard way, ελπίζω να πήρες το μάθημα του ότι ΠΑΝΤΑ φροντίζουμε να έχουμε αντίγραφα των αρχείων μας

Όντως, το πήρα το μάθημά μου. Αν πρόσεξες, μαζί με το αρχικό μου post, έβαλα και ένα άλλο που ρωτάω πως θα ρυθμίσω δύο νέους δίσκους σε RAID 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες πήγα και πήρα ένα νέο δίσκο Samsung ίδιο μοντέλο με τον προηγούμενο. Άλλαξα τις πλακέτες και ο δίσκος δούλεψε μια χαρά και έσωσα όλα μου τα αρχεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...