Προς το περιεχόμενο

Total War: Shogun 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε ρε φουστη με τον κωλο ISP. Εχουν μπλοκαρει τα ports της Steam και δεν μπορω να παιξω τιποτα. Την επαθα μια με το Civ V το οποιο το αυθεντικο το'χω και καθεται (με την εκδοση του θειου βρηκα την υγεια μου). Παλι καλα που του χρονου θα μενω σε κανονικο σπιτι και δεν θα'χω το σκατο ιντερνετ του πανεπιστημιου.

 

 

Κανονικα πρεπει να αγορασω το παιχνιδι ετσι για να το'χω ανεξαρτητα αν θα το παιξω πειρατικο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 309
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το επαιξα στο Hard και γενικα δεν ειναι δυσκολο να εξαπλωθεις αλλα μετα σου την πεφτουν οολοι μαζι και αν δεν εχεις γερες βασεις την πατας

 

Συν ότι είναι κωλόνησο και γίνεται της απόβασης το κάγκελο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, πως διάολο το κάνω εγκατάσταση από το cd χωρίς να το κατεβάσω από το steam? Έχω steam account, και ενεργοποίησα το cd key, αλλά ξεκινάει το setup και πάει να μου το κατεβάσει... Τι να κάνω? thnx...

 

EDIT: Άκυρο τα κατάφερα... Έχοντας στο drive G: τον δίσκο, από το "Εναρξη-εκτέλεση", πάτησα 'G:\Setup.exe - install G:' και έγινε... Το σημειώνω για όποιον άλλο το χρειαστεί... Btw, αγόρασα το collectors edition... Γαμάτο το βιβλίο με το artwork και η φιγούρα του damiyo... Θα βάλω και screenies κάποια στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άντε να τελειώσει και το update να δούμε τι λέει το παιχνίδι.

 

Πραγματικά το artbook είναι εξαιρετικό, η φιγούρα επίσης καλή, κοσμεί ήδη τη βιβλιοθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snoob συμφωνώ αλλά ξέχασες να αναφέρεις και το πόσο απίστευτο είναι και το μπαμπού κουτάκι στο οποίο εμπεριέχονται όλα αυτά.

 

Πριν λίγο το παρέλαβα και εγώ και ακόμα το χαζεύω, με το παιχνίδι θα ασχοληθώ κάποια άλλη στιγμή :)

 

imag0231w.jpg

 

Πολύ καλό και το http://www.totalwar.com/ για την online κοινότητα στα πρότυπα του bioware social network.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, μετά από μια γρήγορη πρώτη ματιά, έχω να πω τα εξής:

 

1) Παίρνω πίσω όσα είπα για το μενού, είναι αρκετά καλό

2) Η μουσική όχι τπτ τρομερό, αλλά σε βάζει στην σωστή διάθεση

3) Τα γραφικά είναι όμορφα, και γενικώς έμεινα ευχαριστημένος

4) Το gameplay έφτασε επιτέλους τα επίπεδα του Medieval 2 TW

 

Όσων αφορά τώρα τα σπαστικά σημεία:

 

1) Στο επίπεδο legendary το παιχνίδι είναι σχεδόν unplayable... Ξεκίνησα απευθείας σε αυτή την δυσκολία, και από τον 2ο γύρω και έπειτα, σε κάθε turn η πόλη μου βρισκόταν υπο πολιορκία, και όποιος με έβλεπε μου έκανε war... Κέρδισα 4 μάχες, μέχρι που ο στρατός μου είχε εξουθενωθεί τελείως, και φυσικά επειδή σε κάθε turn με πολιορκούσαν δεν μπορούσα να φτιάξω άλλο στρατό... Ξανάρχισα από την αρχή το παιχνίδι στο legendary και πάλι τα ίδια... Δεν είχε καμία διαφορά...

2) Οι στρατηγοί δεν είναι τίποτα καλύτερο από το κοινό ιππικό... Δοκίμασα 4 φορές, επίτηδες, να στείλω των daimyo μου + άλλον έναν general (60 άλογα στο σύνολο), εναντίων 60 cavarly του αντιπάλου, και μονίμως η μάχη ήταν απρόβλεπτη... Ακόμη και αν κέρδιζα, οι μονάδες είχαν τρομερές απώλειες... Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά έχοντας συνηθίσει από τα προηγούμενα TW, έστελνα αρκετές φορές τον στρατηγό μου σε "επικίνδυνες" αποστολές, με αποτέλεσμα να μένει με 4-5 άντρες, ή και να σκοτωθεί...

3) Πήρα την clan που υποτίθεται ότι έχει καλύτερους τοξότες, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιο ακριβώς ήταν το πλεονέκτημά τους έναντι των άλλων...

4) Το ιππικό μοιάζει τελείως άχρηστο, τουλάχιστον στην αρχή, διότι η βασική μονάδα που έχουν όλοι, δλδ οι δορατοφόροι, του μαμάει τα πρέκια... Ακόμη και σε περιπτώσεις που κατάφερα να τους επιτεθώ από πίσω, δεν έκανα μεγάλη ζημία...

5) Δεν μου αρέσει το γεγονός, ότι όλες οι clan έχουν σχεδόν τις ίδιες μονάδες, αν και είναι κατανοητό και λογικό...

6) Τραγικά load times, με AMD Phenom II X4 [email protected], 4Gb DDR2@800Mhz, ATI Radeon HD5750 και δίσκο με 32mb buffer, ενώ το pagefile βρίσκεται σε SSD. Όσων αφορά το framerate πάντως όλα καλά σε 1680χ1050 και όλα τα settings στο high.

7) Τελευταίο σημείο που θα ήθελα να αναφερθώ, είναι το πόσο εύκολα μπορεί να αλλάξει η τροπή της μάχης... Για ασήμαντο χρονικό διάστημα αν τοποθετηθεί λάθος μία μονάδα, η κάνει μια λάθος κίνηση, θα έχει πολλές απώλειες και πολύ γρήγορα μπορεί να παραδωθεί. Αυτό το στοιχείο έχει και της θετικές του επιπτώσεις, αλλά δεν ήταν λίγες οι φορές που έσπασαν τα νεύρα μου γιατί πάτησα να οπισθοχωρήσει μία μονάδα και έχασε μέσα σε δευτερόλεπτα 20 ή 30 άντρες...

 

Αυτά σε γενικές γραμμές, μετά από 3 campaign, 2 στο legendary , και ένα στο very hard... Θέματα όπως φορολογία, κτίρια κτλπ, δεν έχω προλάβει να δώ ακόμη, καθώς χάνω σε λίγα turns, από την στιγμή που όλοι μου επιτίθενται και η διπλωματία δεν έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα... Θα δοκιμάσω να παίξω στο hard μπας και επιζήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πολύ πρώτες εντυπώσεις, πράγμα που σημαίνει ότι ενδεχομένως να προκύψουν άλλα στοιχεία στην πορεία:

 

Ο υπολογιστής μοιάζει να παίζει πιο συγκροτημένα -επιχειρεί να εκμεταλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, ρίχνει στη μάχη τις μονάδες κατά κύματα, χειρίζεται καλά το ιππικό (το στέλνει αφού έχουν συμπλακεί οι melee μονάδες, προσπαθεί να χτυπήσει στα πλάγια).

 

Το ελαφρύ ιππικό (στην αρχή) είναι μόνο για καταδίωξη, άντε να οδηγήσει σε rout καταπονημένες μονάδες των αντιπάλων, δεν είναι για να επιτίθεται σε ομάδες με πλήρη/σχεδόν πλήρη δύναμη και καλό ηθικό. Ο daimyo έχει πάψει να είναι άρμα μάχης και μάλιστα στα tutorials ο σύμβουλος σε προτρέπει να τον κρατάς προφυλαγμένο.

 

Οι πολιορκίες μοιάζουν βελτιωμένες, αλλά θα πρέπει να δω περισσότερες.

 

Ο υπολογιστής χειρίζεται αρκετά καλά τους agents (επιχειρεί bribes, προσπαθεί να προκαλέσει revolts σε περιοχές με οριακό loyalty -βέβαια εκεί οι agents είχαν μείνει μετά από πρόσφατη κατάκτηση και γενικά προσπαθεί να δημιουργήσει προβλήματα -ενδιαφέρον στοιχείο οι τραυματισμοί agents από ninja -κάτι σαν μερική επιτυχία που θέτει τον αντίπαλο agent εκτός μάχης για μερικούς γύρους.

 

Οι μάχες στη θάλασσα...χμμ, μάλλον καλύτερες, οπωσδήποτε το ότι δεν είναι ιστιοφόρα τα πλοία έχει βελτιώσει την κατάσταση. Και πάλι δεν έχω δει αρκετές.

 

Εξαιρετική αισθητική, πορτραίτα χαρακτήρων/μονάδων/πρακτόρων, κατανοητό μενού. Τα λίγα που έχω δει σε διπλωματία είναι ελπιδοφόρα.

 

Αν αυτά τα στοιχεία αποδειχτούν ακριβή σε βάθος γύρων, θα μιλάμε για κάτι το πραγματικά ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alchemist εννοειτε πως οσο advanced παικτης και να εισαι δεν ξεκινας ενα αγνωστο Game απο το Legentary ...εγω πηγα στο hard που μεχρι η clan μου να φτασει στο οριο του να γινει ενοχλητικη για το shogunato , ηταν σχετικα πολυ ευκολο ..μετα ομως ολοι μου εκαναν πολεμο συμμαχοντας μεταξυ τους και δεν υπαρχει πλεον περιπτωση να βρεις συμμαχους παρα μονο τα προτεκτορατα και φυσικα το εμποριο παει πισω ...αρα και η οικονομια ...και παλι ομως κυριως με κλεφτοπολεμο και εxtreme looting καταφερνω να κραταω 15 περιοχες ... και ειμαι εξω απο το shogunato ... αν το παρω αλλαζει η κατασταση καθολου ??

 

το very hard πως ειναι ??

 

ακομα ψαχνω ατομα να δοκιμασουμε καμια Multi-campain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω σταματησει να παιζω τις τελευταιες 2 μερες. Εντυπωσιακο ειναι. Βεβαια υπαρχουν καποια μικροπροβληματα (π.χ το BAI οταν αμυνεται σε siege battle) αλλα περα απο αυτα ειναι ενα παρα πολυ καλο και εθιστικο game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσαν να αλλαξουν το Realm Divide και να το ονομασουν Game Over. :P

 

 

Αφου εγινα Shogun με τους Shimuzu (νταξει οχι και κατι δυσκολο στο Hard, με τοσα trade nods κοντα σου) ξαφνικα ολες οι υπολοιπες clans μου κυρηξαν πολεμο. Μα τι που εδωσα 4000+ χρηματα στις δυνατες clans που συνορευαν με εμενα για ειρηνη και δεχτηκαν, στον επομενο γυρο μου ξανακυρηξαν πολεμο χανοντας ετσι τζαμπα χρηματα. Στο μονο που βοηθησε η ειρηνη βσκ ηταν οταν ενας μου εστειλε 2-3 καραβια με τα οποια αδιασε ενα full stack στο νησι μου και λογω οτι δεν ειχα τιποτα να αμυνθει εκει (ολος μου ο στρατος βρισκοταν κοντα στο Kyotο και τις γυρω περιοχες) ζητησα ειρηνη, δεχτηκε, και το full stack του "εξαφανιστηκε". :D

Βεβαια μου ξανακυρηξε πολεμο στον αλλο γυρο αλλα δεν εχει σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα πάω καλά στο πρώτο νησί στα αριστερά (noob doesn't know names :P) αλλά μετά με πηδάνε οι επαναστάσεις. Μια οι Χριστιανοί.....κάνω conversation σε christianity γιατί είχα γίνει Λούης να τους καπαπνίξω πάνω κάτω όλη την ώρα μια μετά οι Βουδιστές........τα νεύρα μου κρόσσια. Μου κάνουν ντου μετά και 2 clans που μέχρι τότε είχαμε μερικές αψιμαχίες στην θάλασσα και επειδή δεν μπορούσα να αντεπεξέλθω στον ρόλο μου έκανα harakiri να ησυχάσω :)

 

Αλλά που θα πάει μέσα στο Σ/Κ θα γίνω Shogun

 

Το παιχνίδι είναι τέρμα εθιστικό και οι ώρες περνάνε για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...