Προς το περιεχόμενο

Total War: Shogun 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 309
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το multiplayer του τι λέει? Είχα ασχοληθεί κάποια στιγμή με το ντεμο και μου φάνηκε ενδιαφέρον, αλλά αν είναι να το αγοράσω, ελπίζω να σε κρατάει και λίγο το mp του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ... ειμαι στο τελειωμα του 2ου μεγαλου campain μου ... Εχω τους Date και το εβαλα σε δυσκολια very hard και στο map Και στο battle .... παρολλο που θελω να πιστευω οτι ειμαι advanced παικτης το παιχνιδι ειναι σιγουρα το πιο δυσκολο Total war που εχω παιξει ...και η δυσκολια του ειναι κυριως στο realm Devide ...δηλαδη οταν μετα απο ενα σημειο ολοι στρεφονται εναντιον σου και δεν μπορεις ουτε εμποριο να κανεις ... επειδη τα ειχα παρει και ειχα απογοητευτει εκανα κατι αλλο ...καθυστερισα το realm οσο μπορουσα ..καπου 120 turns ...δηλαδη ενω μπορουσα να κατακτησω πολεις δεν το εκανα ...εκανα εξτρατιες looting με 2 μεγαλους στρατους στην δυση οπου εκαναν loot και εφευγαν αφηνοντας στους rebels και νεες clans να δημιουργηθουν και αποδυναμονοντας τις μεγαλες clans ...διαιρει και βασιλευε δλδ ...με τα λεφτα εχτισα υποδομες στις πολεις που ειχα απο πριν ...φυσικα ολα αυτα με αρκετα Loads απο προηγουμενα saves ...δεν ειναι δυνατο να γινει αλλιως στο very hard ...απο μενα τουλαχιστον ...

 

μου πηρε 220 turns να παρω το shogun ...και πλεον παω για το απολυτο domination στον χαρτη ...ενω υπηρχαν 2 μεγαλα clans με 10-13 περιοχες πλεον καμια δεν εχει πανω απο 3 ...ολα αυτα με συστηματικο κλεφτοπολεμο ...looting bribing κλπ ...

 

το παιχνιδι οπως ολα τα total war ειναι εθιστικο οσο και η μορφινη ...εχω να κοιμηθω πανω απο 3 ωρες πανω απο εβδομαδα ...καθε μερα ως τις 4 η και 6 το πρωι ..καψιμο τρελο λεμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μήπως βλέπεις και στον ύπνο σου σχέδια μάχης και campaign; :P

 

Αν εγώ κολλήσω *πολύ* σε ένα παιχνίδι για ώρες, το βλέπω στον ύπνο μου.

Και είναι κουραστικό. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις,κανα καλο τροπο στις μαχες οταν ειμαι με λιγοτερα ατομα να μπορω να κερδιζω?Πχ να εχω μια στρατια 1000 ατομων και ο αλλος 1500 και να καταφεερω να κερδισω?Επισεις μεχρι ποσα ατομα μπορει να φτιαχτει μια στρατια.Μπορει να ξεπερασει ακομα κια τα 2000 ατομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι υπαρχουν ορια ....τελικα τα καταφερα και κατεκτησα ολοκληρο τον χαρτη σε 330 turns ...θα κοιταξω να βαλω screenshots ...εκανα καμια 7-8 τεραστιους στρατους οποτε κανεις δεν μπορουσε να αντισταθει απο ενα σημειο και μετα ....ωραιο παιχνιδακι ..ελπιζω να βγει συντομα expansion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως τον ταιζες τοσο στρατο.Για πες και σε εμενα τους μικρους θνητους.Δεν βρισκω λεφτα και φαι[λεφτα βγαζω μονο με taxes ,οπου οποτε το ανεβαζω βγαζω αρνητικο στο community]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 στρατοί είναι overkill...

1 για κάθε μέτωπο χρειάζεσαι (μέχρι 4 δηλ.) +1 back up...

Όσον αφορά το φαγητό,μια χαρά βγαίνει. Δε χρειάζεται να παράγουν μονάδες όλα τα provinces. Κάποια θα είναι support...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κατεκτησα πανω απο 35 περιοχες και επειδη οπως σας ειπα ειχα προχωρησει παρα πολυ αργα , ολες οι φαρμες και τα κτηρια ηταν στο full ηδη ...μονο στο food ειχα προβλημα αλλα γκρεμιζοντας μερικα Merchads guilds το εφερα στα ισια ..σκεφτητε ειχα 7-8 τεραστριους στρατους και αρκετο Navy και παρολα αυτα καθε Turn επαιρνα και 10.000 ...ολα αυτα στο τελος ..στο περισσοτερο παιχνιδι ημουν χρεοκοπημενος ...το παιχνιδι εχει βεβαια να κανει περισσοτερο με τις ικανοτητες μας ως manager ισως και περισσοτερο απο τι ως στρατηγοι ..χωρις χρημα δεν γινεται τπτ ...το μυστικο επισης ειναι να καθαριζεται τις περιοχες που κατακταται ωστε να μην χρειαζεται να εχετε στρατο εκει ..και με ναυτικο να τις φυλατε απο τυχον αποβασεις ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το παιχνιδι εχει βεβαια να κανει περισσοτερο με τις ικανοτητες μας ως manager ισως και περισσοτερο απο τι ως στρατηγοι

 

O Sun Tzu προβλέπει και για τα 2 στο βιβλίο του. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μόλις άρχισα να ασχολούμαι με το παιχνίδι. Σίγουρα τα γραφικά πήγαν ένα βήμα ακόμα πιο πέρα. Ο ήχος ίσως να μη με εντυπωσίασε όσο θα περίμενα ( πχ τα τόξα νομίζω ότι ακουγόντουσαν καλύτερα το medieval) αλλά είναι στα γνωστά καλά επίπεδα.

Απο τα λίγα που παρατήρησα σε αυτή τη πρώτη επαφή βλέπω ότι ο στρατός τρέπεται σε φυγή πιο εύκολα. Επίσης τα ενδιάμεσα φορτώματα ανάμεσα στις μάχες έχουν αυξηθεί λίγο σε χρόνο αναμονής.

 

Το κατέβασα όλο από το steam και μου πήρε 1 εβδομάδα με την αργή σύνδεση μου! Πραγματικά άξιζε τα λεφτά του αν και αρχίζω ελαφρά να τρομάζω όταν συνειδητοποιώ που έφτασαν τη δουλειά οι εταιρίες και αυτά τα "κλειδώματα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρίξτε μια ματια στα mods που υπάρχουν ειδικά στο all in 1, αλλάζει τελείως το game και παύει να είναι εύκολο και τα αλλα clan σταματάν να φτιάχνουν μονο χωριάτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και μένα προχθές από Αγγλία και το ξεκίνησα. Έπαιξα τα tutorials μιας και είναι πρώτη φορά που παίζω Total War, και τώρα παίζω campaign με τους Chosokabe.

Μπορεί να είμαι νέωπας και να μην έχω εμπειρία με τη συγκεκριμένη σειρά, αλλά μπορώ να πω πως είναι εθιστικότατο. Πραγματικά είχα καιρό να παίξω τόσο καλό strategy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και μένα προχθές από Αγγλία και το ξεκίνησα. Έπαιξα τα tutorials μιας και είναι πρώτη φορά που παίζω Total War, και τώρα παίζω campaign με τους Chosokabe.

Μπορεί να είμαι νέωπας και να μην έχω εμπειρία με τη συγκεκριμένη σειρά, αλλά μπορώ να πω πως είναι εθιστικότατο. Πραγματικά είχα καιρό να παίξω τόσο καλό strategy.

Εθιστικο αλλα αν δεν ξες που σου παν τα τεσσερα αστο[η περιπτωση μου].Δεν ξερω πως να κερδιζω ευκολα μαχες,πρεπει να εχω πολυ μεγαλη στρατια για να κερδισω με αποτελεσμα να μην εχω φαγητο και χρηματα για τους πολιτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει "εύκολος τρόπος" να κερδίσεις μάχες. Μαθαίνεις να χρησιμοποιείς το terrain και τις μονάδες σου σωστά, προσπαθείς να πλαγιοκοπήσεις τον αντίπαλο (πχ αφήνεις σταθερή τη μία σου πτέρυγα και βάζεις μια έξτρα μονάδα στην άλλη για να κλείσει σαν πόρτα και να στραφούν γρήγορα σε φυγή), και μπορείς να χρησιμοποιήσεις το στρατηγό σα δόλωμα για να διασπάσεις την εχθρική διάταξη. Συγκεντρωμένα πυρά από τοξότες στην πολύ αρχή βοηθάνε, ενώ σε πολύ ζόρικες καταστάσεις προσπαθώ να κουράσω τους αντιπάλους βάζοντάς τους να περπατήσουν πολύ.

 

Εξακολουθώ να έχω πρόβλημα πάντως όταν επιτίθομαι σε μονάδες κρυμμένες σε δάσος. Πέρα από το ότι δεβλέπω την τύφλα μου, οι τοξότες μου είναι τραγικά άστοχοι ενώ οι δικοί τους με θερίζουν. Κάτι δεν κάνω καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...