Προς το περιεχόμενο

Βουλωμένος νεροχύτης


freedubus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κάτι μέρες έχει αρχίσει να βουλώνει ο νεροχύτης. Τραβάει τα νερά πολύ αργά. 'Εφαγε κάτι τουμποφλό, κάτι βεντούζες, αλλά τίποτα. Πρίν το άνοιξα και είδα οτι έχει πιάσει εσωτερικά στους σωλήνες αυτή την ασπρόμαυρη μούργα από τα άλατα και υπολείμματα τροφών, σκληρή σαν πέτρα και βρωμάει σα βούρκος.

Πώς φεύγει αυτό; Να λύσω όλους τους σωλήνες και να τους ξύσω εσωτερικά; Γμτ φοβάμαι, γιατί είναι πλαστικοί βιδωτοί και μετά όταν τους δέσω μπορεί να μην είναι πλήρως στεγανοί και να στάζουν.

Να δοκιμάσω κάποιο καθαριστικό αποχέτευσης; Ποιό όμως; 'Ηδη έχω ρίξει τουμποφλό που υποτίθεται είναι αρκετά δυνατό. 'Αλλες μάρκες (π.χ. κάτι σκόνες WC NET που είδα στο σούπερ) θα κάνουν δουλειά; Κάτι συμπυκνωμένα επαγγελματικά καθαριστικά με θειικό οξύ που είδα είναι πανάκριβα (30€/lt).

Μη μου πείτε να φωνάξω υδραυλικό γιατί το έχω ξαναδεί το έργο, θα έρθει θα το φτιάξει μέσα σε 2' θα πάρει 40€ και θα φύγει. Θέλω να κάνω ο,τι μπορώ εγώ (σιγά το πράγμα άλλωστε) και τελείως έσχατη λύση ο υδραυλικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αρνούμαι. Το παπί μου το έφτιαχνα μόνος, το πισί μου το φτιάχνω μόνος, σίγουρα μπορώ να ξεβουλώσω κι ένα κωλοσιφώνι.

ΚΙ ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΛΕΣΩ ΕΙΔΙΚΟ ΘΑ ΑΝΟΙΓΑ ΤΟ Χ.Ο. ΔΕ ΘΑ ΖΗΤΟΥΣΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΟΥΡΟΥΜΙΤΩΝ ΜΟΥ Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς:

1. να επιμείνεις με tuboflo Και Coca Cola μήπως και καλυτερέψει η κατάσταση (tuboflo με ζεστό νερό, το κρύο είναι πιο light). Το συγκεκριμένο μπορεί να σου τρυπήσει τους σωλήνες βέβαια αν το παρακάνεις. :P

2. Αφού τους έλυσες δεν προσπαθείς να τους καθαρίσεις? Τρίψε το με το πράσινο σύρμα που είναι για τα πιάτα. Δοκίμασε και κανα υγρό για πιάτα που λιώνει λίπη κλπ.

3. Αφού τους έλυσες δεν πας να πάρεις ένα νέο σετ σωλήνων (πλαστικοί είναι θα είναι κ φτηνοί) να τα βάλεις από την αρχή. Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη, να φροντίσεις να πάρεις λαστιχάκια για να στεγανοποιήσεις τις ενώσεις!

Πιο φτηνό θα σου βγει από υδραυλικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..πως λέγεται το άλλο το υλικό με το οποιο μονώνεις τους σωλήνες στις ενώσεις του. Εχω σκυλιάσει λέμε να το θυμηθώ. :P

 

Λύσε σωλήνες , καθάρισε , ξαναένωσε με καινουριο μονωτικό για να μη σου στάζουν. The end.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ έβαζα ένα που λεγόταν MrMuscle, ή κάπως έτσι, για ώρες, και μετά καυτό νερό. Αυτό θα αφαιρέσει μόνο το εξωτερικό στρώμα, θα χρειαστεί να το ξανακάνεις.

Επίσης εάν χρησιμοποιήσεις βεντούζα πρόσεχε να έχει τρέξει πολύ νερό για να μην βγει έξω το χημικό.

Εάν έχουν σκληρύνει πολύ οι καθαρσίες, έχω ακούσει (από θείο υδραυλικό) ότι δεν τις πιάνει τίποτα. Αλλάζεις σωληνώσεις.

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..πως λέγεται το άλλο το υλικό με το οποιο μονώνεις τους σωλήνες στις ενώσεις του. Εχω σκυλιάσει λέμε να το θυμηθώ. :P

.

 

τεφλον, αλλά άμα πάει να το πάρει παίρνει και τις παλιές τσιμούχες μαζί να βάλει καινούργιες.

 

φρηντουμπιντου ο νεροχύτης έχει έναν ενιαίο σωλήνα, ή τη μαλακία που κρέμεται μια παπαρδέλα που ξεβιδώνει ακριβώς κάτω από την τρύπα;

 

Αν είναι το δεύτερο ξεβιδώνεις την παπαριά που κρέμεται την καθαρίζεις και τέλος (υποθετικά γιατί όταν ξαναβιδώσεις την παλιωμένη τσιμούχα όλο και κάτι θα στάζει, λίγο τεφλόν, ή καινούργια τσιμούχα για να είσαι σωστός)

 

Αν είναι το πρώτο, ή το ξεβιδώνεις και το καθαρίζεις, ή βρίσκεις ένα μακρύ εύκαμπτο, άθραυστο μακρυνάρι (κατά προτίμηση πλαστικό όχι πέτσινο) και το βιάζεις με ανοιχτή βρύση και μανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τεφλόν, υγρό PVC είναι. Επιβεβαιώνω ότι η coca cola "ξεβουλώνει" τα πάντα (από στομάχια, μέχρι τουαλέτες).

 

Αυτό το άσπρο που είναι σα μονωτική ταινία χωρίς κόλλα και τεντώνεται επ'άπειρο λέω εγώ. Εσύ λες την χημική παρθενορραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φρηντουμπιντου ο νεροχύτης έχει έναν ενιαίο σωλήνα, ή τη μαλακία που κρέμεται μια παπαρδέλα που ξεβιδώνει ακριβώς κάτω από την τρύπα;

 

Αν είναι το δεύτερο ξεβιδώνεις την παπαριά που κρέμεται την καθαρίζεις και τέλος (υποθετικά γιατί όταν ξαναβιδώσεις την παλιωμένη τσιμούχα όλο και κάτι θα στάζει, λίγο τεφλόν, ή καινούργια τσιμούχα για να είσαι σωστός)

 

Αν είναι το πρώτο, ή το ξεβιδώνεις και το καθαρίζεις, ή βρίσκεις ένα μακρύ εύκαμπτο, άθραυστο μακρυνάρι (κατά προτίμηση πλαστικό όχι πέτσινο) και το βιάζεις με ανοιχτή βρύση και μανία.

 

Πολυ καλη περιγραφη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φρηντουμπιντου ο νεροχύτης έχει έναν ενιαίο σωλήνα, ή τη μαλακία που κρέμεται μια παπαρδέλα που ξεβιδώνει ακριβώς κάτω από την τρύπα;

 

Αν είναι το δεύτερο ξεβιδώνεις την παπαριά που κρέμεται την καθαρίζεις και τέλος (υποθετικά γιατί όταν ξαναβιδώσεις την παλιωμένη τσιμούχα όλο και κάτι θα στάζει, λίγο τεφλόν, ή καινούργια τσιμούχα για να είσαι σωστός)

 

Αν είναι το πρώτο, ή το ξεβιδώνεις και το καθαρίζεις, ή βρίσκεις ένα μακρύ εύκαμπτο, άθραυστο μακρυνάρι (κατά προτίμηση πλαστικό όχι πέτσινο) και το βιάζεις με ανοιχτή βρύση και μανία.

 

p1010021ux.jpg

 

Από την τρύπα πάνω δεξιά λές του σοδομίζω τα πρέκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειχα και εγω ιδιο προβλημα, τιποτα απο τα χημικα δεν εκανε δουλεια

 

Αλλα τελικα ξεβιδωσα τα σιφωνια και τα καθαρισα, μιλαμε ειχε πολυ μπιχλα (εβαλα ενα λαστιχο μεσα και πεταξα νερο)

 

Δοκιμασε το, δεν ειναι καθολου δυσκολο, δεν χρειαζεται σιγουρα υδραυλικο

 

Απλα ξεβιδωσε οτι ξεβιδωνεται, βγαλτα, προσεξε μη χασεις τα λαστιχακια, καθαρισε τα και ξαναβαλτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...