Προς το περιεχόμενο

Τοποθέτηση του Router


Supes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Είναι το πρώτο μου post σε αυτό το φόρουμ και αυτό γιατί έχω μια απορία σχετικά με το ρουτερ μου.

 

Καταρχήν έχω forthnet 24mbps και το router μου είναι ένα Thomson TG585 v7.

 

Βασικά το ρουτερ μου απέχει περίπου 20 μέτρα από την τηλεφωνική μπρίζα και είναι συνδεδεμένο με ένα καλώδιο που συνδέει την μπρίζα με το ρουτερ (20 μέτρα περίπου) και το ρουτερ με τον υπολογιστή με ένα Ethernet καλώδιο 1μέτρο περίπου.

 

Παρατήρησα όμως οτί αν και έχω 24mbs η μέγιστη ταχύτητα που πιάνει (και αυτό αν βαρέσει κόκκινα) είναι 1.8mb/s.

 

Στην forthnet που ρώτισα μου είπαν οτι το καλώδιο που συνδέει το router με την γραμμή του τηλεφώνου πρέπει να 'ναι 2 μέτρα το πολύ και το Ethernet καλώδιο δεν επιρεάζεται όσο μεγάλο και αν είναι.Οπότε μου είπαν ότι πρέπει να βάλω το ρουτερ δίπλα απο την τηλεφωνική μπρίζα και μετά να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου με ένα ethernet καλώδιο 20 μέτρων (ή παραπάνω).Έτσι όπως μου είπαν θα μπορέσω να επιτύχω την μέγιστη ταχύτητα.

 

Αληθεύει κάτι τέτοιο οτι δηλαδή το Ethernet καλώδιο δεν επηρεάζει την ταχύτητα της σύνδεσης όσο μακρυά και αν είναι ενώ το καλώδιο που συνδέει το router με την τηλεφωνική μπρίζα πρέπει να 'ναι το πολύ 2 μέτρα;

 

Παρακαλώ αν γίνεται να μου απαντήσετε γρήγορα γιατί αυτές τις μέρες θα μπουν καινούρια κουφώματα στο σπίτι και πρέπει να αρχίσω το στήσιμο από τώρα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην forthnet που ρώτισα μου είπαν οτι το καλώδιο που συνδέει το router με την γραμμή του τηλεφώνου πρέπει να 'ναι 2 μέτρα το πολύ και το Ethernet καλώδιο δεν επιρεάζεται όσο μεγάλο και αν είναι.Οπότε μου είπαν ότι πρέπει να βάλω το ρουτερ δίπλα απο την τηλεφωνική μπρίζα και μετά να το συνδέσω με τον υπολογιστή μου με ένα ethernet καλώδιο 20 μέτρων (ή παραπάνω).Έτσι όπως μου είπαν θα μπορέσω να επιτύχω την μέγιστη ταχύτητα.

 

Αληθεύει κάτι τέτοιο οτι δηλαδή το Ethernet καλώδιο δεν επηρεάζει την ταχύτητα της σύνδεσης όσο μακρυά και αν είναι ενώ το καλώδιο που συνδέει το router με την τηλεφωνική μπρίζα πρέπει να 'ναι το πολύ 2 μέτρα;

 

 

 

φυσικα κ αληθευει κ εχουν δικιο. κ δεν ειναι καθολου μηδαμινη αποσταση τα 20μ. ισα ισα ειναι τερατωδης. θα κανεις αυτο που σου ειπανε. ειχα κ εγω προβλημα με 10 μετρα καλωδιο κ συγχρονιζε χαμηλα κ σχεδον δεν μπορουσα να παρω Ip.... κ αν ο παραπανω φιλος πει τωρα μας δουλευεις? ο χαλκος του οτε ειναι χιλιομετρα κ εσυ μας λες για 20 μετρα? ναι ο χαλκος του οτε ειναι καλυτερο καλωδιο κ συνεστραμενο. το καλωδιο της καραμουφας που παιρνεις εσυ για τηλεφωνο κ κοστιζει 1 ευρω ειναι επιοικως αστειας ποιοτητας, οχι συνεστραμενο, κ το ενα καλωδιο επαγει στο αλλο κ χανεις σημαντικα σε σημα.θα κανεις αυτο που σου ειπανε αν δεν θες να εχεις προβληματα. το UTP παει ως τα 100μ θεωρητικα, πρακτικα για τα 20 που θες, ειναι η προφανης κ σωστη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα κ αληθευει κ εχουν δικιο. κ δεν ειναι καθολου μηδαμινη αποσταση τα 20μ. ισα ισα ειναι τερατωδης. θα κανεις αυτο που σου ειπανε. ειχα κ εγω προβλημα με 10 μετρα καλωδιο κ συγχρονιζε χαμηλα κ σχεδον δεν μπορουσα να παρω Ip.... κ αν ο παραπανω φιλος πει τωρα μας δουλευεις? ο χαλκος του οτε ειναι χιλιομετρα κ εσυ μας λες για 20 μετρα? ναι ο χαλκος του οτε ειναι καλυτερο καλωδιο κ συνεστραμενο. το καλωδιο της καραμουφας που παιρνεις εσυ για τηλεφωνο κ κοστιζει 1 ευρω ειναι επιοικως αστειας ποιοτητας, οχι συνεστραμενο, κ το ενα καλωδιο επαγει στο αλλο κ χανεις σημαντικα σε σημα.θα κανεις αυτο που σου ειπανε αν δεν θες να εχεις προβληματα. το UTP παει ως τα 100μ θεωρητικα, πρακτικα για τα 20 που θες, ειναι η προφανης κ σωστη λυση.

Mη βαρας ντε,λαθος καταλαβα,τα 20μ τα περασα για το ethernet καλωδιο και οχι της τηλεφωνικης γραμμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ! Μόλις πήρα τα μέτρα.Το ρουτερ με τον υπολογιστή θα συνδέεται με ένα Ethernet καλώδιο στα 22 μέτρα και το ρουτερ με την τηλεφωνική μπρίζα με ένα καλώδιο μικρότερο από 1 μέτρο. Οπότε υποθέτω σύμφωνα με αυτά που μου είπατε και 'σεις οτι δεν θα χω κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ! Μόλις πήρα τα μέτρα.Το ρουτερ με τον υπολογιστή θα συνδέεται με ένα Ethernet καλώδιο στα 22 μέτρα και το ρουτερ με την τηλεφωνική μπρίζα με ένα καλώδιο μικρότερο από 1 μέτρο. Οπότε υποθέτω σύμφωνα με αυτά που μου είπατε και 'σεις οτι δεν θα χω κανένα πρόβλημα.

 

ακριβως ετσι;)

 

@derasto: Σορρυ, δεν ηθελα να φανω εριστικος, δεν βαραω!! Απλα ηθελα να διορθωσω την παραπληροφορηση!:-) Εφοσον δεν καταλαβες καλα, σορρυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημέρωσε μας αν λύθηκε το πρόβλημα τελικά....

 

Έγινε. Σήμερα το βράδυ μπορεί να το χω τελειώσει. Αν τελειώσει θα γράψω εδώ το αποτέλεσμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxhn ειναι μεχρι 24 mbps /sec και αμα κατεβαζειςμε 1.8 σηημαινει οτι συγχρονιζεις στα 18 Mbit περιπου που ειναι παρα πολυ καλα.καλα εκανες και αλλαξες το τηλεφωνικο με δικτυου αλλα δεν σημαινει οτι θα ανεβει και αλλο η ταχυτητα.εσυ κατεβαζεις με 1.8mbyte //sec Που ειναι περιπου 17/18 Mbps να συγχρονιζεις.βγαζουμε Headers Κτλ.οποτε εισαι μια χαρα.υπαρχουν αλλοι που ειναι στα 3 Km απο το dslam και δεν κατεβαζουν ουτε με 0,5 mbyte /sec.ειναι μεχρι 24 και το μεχρι 24 σημαινει απο 1 Mbps και λιγοτερο μεχρι 24 Mbps για αυτους που ειναι 100-200 μετρα απο τον οτε πρακτικα.θεωρητικα ειναι και παραπανω.παιζει ρολο ποιοτητα χαλκου και αποσταση.γραψε μας τα χαρακτηριστικα της γραμμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν καταρχήν έκανα τις αλλαγές και οι αλλαγές είναι εμφανείς...Ευχαριστιέμαι internet!!! Σερφάρω και το απολαμβάνω...η περιήγηση είναι 3 φορές πιο γρήγορη.Επίσης στο speedtest με βγάζει 2mbps παραπάνω απ ότι με έβγαζε παλιά. Poulinos τι χαρακτηριστικά ακριβώς θα ήθελες να αναφέρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα στο ρουτερ σου λεει καπου στα ποσα συγχρονιζεις και τι attenuation και Margin εχεις.απλα να συγκριναμε πριν και μετα την αλλαγη του καλωδιου.αλλα αφου το αλλαξες και παει καλυτερα μια χαρα.απλα παντα ειναι η να εχουμε μικρο το τηλεφωνικο και μεγαλο του δικτυου η εστω να χρησιμοποιουμε καλωδιο δικτυου για τηλεφωνικο.δηλαδη το 1 απο τα 4 ζευγαρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορα την ταχυτητα του στα 1.8 εισαι πολυ ποποφαρδος γιατι μαλλον εισαι κοντα στο dslam.

Μια αλλη καλη λυση ( οχι και τοσο φτηνη αλλα πραγματικα αξιζει ) και με αυτη δουλευω εγω , ειναι να πας να παρεις 1 ζευγαρι για αρχη, απο το powerline (πληροφοριες), να το βαλεις το ενα σε μια μπριζα της ΔΕΗ ( πρεπει να ΜΗΝ εχεις τριφασικο ρευμα ) να συνδεσεις με το καλωδιο Ethernet (παρεχεται) το Router σου πανω στο μηχανακι και με το αλλο powerline να πας να το βαλεις κοντα στο Pc σου και με ενα καλωδιο ethernet να το συνδεσεις.

 

1136313.jpg

 

Και ουτε καλωδια ουτε μερεμετια ουτε τιποτα.

 

Ασε που με αυτο το συστημα οπου εχεις μπριζα ΔΕΗ εχεις και INTERNET.....ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...