Προς το περιεχόμενο

Android Applications


Aztec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ούτε καν

ρίξε μια ματιά πόση ram έχουν free τα lg g2 με ενα googlάρισμα σε αμέτρητα threads @ xda dev και πόσο μάλλον με stock rom και θα καταλάβεις αν κερδίζω πόσο μάλλον αν χάνω ram. το clean master δεν τρέχει συνεχόμενα , ρυθμίζει. Αν πας στις task του συστήματος ειναι αδρανές μέχρι να το ανοίξεις εσύ, δεν τρέχει μόνο του. Έχω κάνει αμέτρητα τεστ γιατι το κινητό το χρησιμοποιώ τουλάχιστον 8 ώρες τη μέρα .

 

α και ξέχασα να πω οτι η συσκευή μου ειναι eu , δεν είχε μέσα verizon κλπ και το clean master ηταν απο stock μέσα .

 

μιλάμε πάντα για αυτή την εφαρμογή με 19,706,925 downloads και σχεδόν 5 αστέρια rating που προτείνεται αρκετά και σε threads του xda 

 

Πρώτα απο όλα, ο λόγος που υπάρχει η RAM είναι για να καταναλώνεται, όχι να είναι ελεύθερη. Δεν λέω να μην μένει καθόλου αλλά 700 MB ελεύθερη RAM είναι φυσιολογικό. Μερικές εφαρμογές έχουν services που τρέχουν απο πίσω και σε περίπτωση που κλείσει η εφαρμογή, το service ξανα ανοίγει την εφαρμογή. Ολα τα task killers το μόνο που κάνουν είναι να κλείσουν την εφαρμογή, όχι όμως το service. Για να απενεργοποιηθεί το service πρέπει να είσαι root. Στο xda οι περισσότεροι που γνωρίζουν λένε ότι πρέπει να αποφεύγονται εφαρμογές τύπου clean master γιατί δεν βοηθάνε. Άμα δεις οι περισσότεροι προτείνουν το Greenify, γιατί αδρανοποιεί τις εφαρμογές.

 

To clean master είναι η έννοια του bloatware. Γεμίζει με notifications το σύστημα, σε ρωτάει συνέχεια να εγκαταστήσεις άλλα apps κτλ. Για μένα μόνο με αυτά μπαίνει στη blacklist.

 

Όσο για το αν τρέχει απο πίσω, ο ίδιος ο developer της εφαρμογής το παραδέχεται ότι τρέχει στο background. Μάλλον δεν βλέπεις το service που τρέχει.

Στο δικό μου κινητό τουλ, όταν κρατάς πατημένο το home button σου δείχνει μια λίστα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιήθηκαν πρόσφατα, δες το σαν συντόμευση για να πας απο μια εφαρμογή (π.χ. reader) σε μία άλλη (π.χ. browser). Το να διαγράψεις την λίστα πρόσφατων εφαρμογών απλά διαγράφει την "συντόμευση" που έχει δημιουργηθεί. Ούτε τερματίζει την εφαρμογή, ούτε τερματίζει την λειτουργία της στο παρασκήνιο.

 

Τώρα σε ότι αφορα το Task killer του κινητού (στο δικό μου το βλέπεις απο το μενου "Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> ενεργές εφαρμογές") μπορείς ναι μεν να κλείσεις την εφαρμογή και τα task της αλλά αυτή μετά απο 2-3 δευτερόλεπτα θα ξανατρέξει. οποτέ ή θα είσαι απο πάνω συνέχεια, που είναι πρακτικά αδύνατο ή βάζεις άλλον να τα καθαρίζει για σένα.

 

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα από αυτά "μουλαρώνουν" και δεν σε αφήνουν καν να τα τερματίσεις... ή ακόμα χειρότερα, δεν προβάλονται καν στη λίστα... τουλ το πρόγραμμα, όποιο και αν είναι αυτό, ξεθάβει ότι τρέχει στο παρασκήνιο, ακόμα και αν αυτό έχει γίνει αόρατο και το κλείνει θέλει δεν θέλει...

 

Παρακαλώ! ^_^

 

Ποια έκδοση android έχεις; Όπως έγραψα και πιο πάνω, αυτό με το home button δεν λειτουργεί άμα η εφαρμογή έχει και service απο πίσω που αφήνει συνέχεια την εφαρμογή ανοικτή (πχ facebook).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν λέω να μην μένει καθόλου αλλά 700 MB ελεύθερη RAM είναι φυσιολογικό.

 

 Πόσο??? εμένα είναι 842 όλη κι όλη.την καθαρίζω συνέχεια για να έχω 300-350 ελεύθερη...!

συμφωνώ ότι η μνήμη είναι για να καταναλώνεται, αλλά όταν πας να τρέξεις μια εφαρμογή, π.χ. Ραδιόφωνο και το κινητό κάνει επανεκκίνηση με την ένδειξη ότι κρασαρε η Ram, τότε μάλλον γίνεται λάθος κατανάλωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πόσο??? εμένα είναι 842 όλη κι όλη.την καθαρίζω συνέχεια για να έχω 300-350 ελεύθερη...!

συμφωνώ ότι η μνήμη είναι για να καταναλώνεται, αλλά όταν πας να τρέξεις μια εφαρμογή, π.χ. Ραδιόφωνο και το κινητό κάνει επανεκκίνηση με την ένδειξη ότι κρασαρε η Ram, τότε μάλλον γίνεται λάθος κατανάλωση....

 

Εγώ αναφερόμουν για το LG G2 του nicoc89. Σε παλιά κινητά συμφωνώ ότι βοηθάει το clean master γιατί δεν υπάρχει και τόσο σωστή διαχείριση της RAM απο το λειτουργικό. Απο την 4.2 έκδοση android και πάνω άρχισε να γίνεται καλύτερη δουλειά στη διαχείριση της RAM. Με 842 MB RAM ότι και να κάνεις δύσκολα να μην έχει πρόβλημα με lag, ειδικά άμα έχει και πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

.Ποια έκδοση android έχεις; Όπως έγραψα και πιο πάνω, αυτό με το home button δεν λειτουργεί άμα η εφαρμογή έχει και service απο πίσω που αφήνει συνέχεια την εφαρμογή ανοικτή (πχ facebook).

 

Τώρα το είδα αυτό... :D 

έχω android 4.1.2, δεν σηκώνει μεγαλύτερη έκδοση το κινητό μου... τουλ έτσι υποστηρίζεται σε σχετική αναζήτηση που έκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμμιά εφαρμογή με widget search bar που να ψάχνει στο google; Δηλαδή να μην πατάμε την εφαρμογή του chrome, να έχουμε κατευθείαν την μπάρα αναζήτησης στην οθόνη μας. Και να ψάχνει στο google, και όχι στον default browser του κινητού μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πείστηκα να μην εγκαταστήσω κανένα τασκ μάνατζερ γιατί ακριβώς το android έχει πλέον μαμά εφαρμογή που κάνει δουλειά.
Πατώντας συνεχόμενα το Home εμφανίζεται η οθόνη με τα ανοιχτά προγράμματα και κάτω αριστερά έχει σηματάκι μια πίτα που μας πάει σε άλλη σελίδα με διάφορα tabs μεταξύ των οποίων και η ram. Εκεί κάτω κάτω έχει ένα κουμπί εκκαθάρισης ram το οποίο κάνει δουλειά.

Ενδεικτικά σε μένα, με συνεχή χρήση fb, twitter, viber, dolphin, αν τα κλείσω όλα, η ram από 1,1gb πέφτει στα ~700mb.

 

Το greenify που έχω δουλέψει παλιότερα σε root android tv box, κάνει φοβερή δουλειά αλλά τώρα που δεν είμαι root, μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Η samsung έχει πάρα πολλά προγράμματα που δεν έχω ιδέα τι κάνουν και κάτι μου λέει ότι τρέχουν στο παρασκήνιο και φυσικά δεν μπορώ να τα διαγράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω για τα "task killer" αλλα υπάρχουν άλλα προγράμματα που βοηθάνε. Για παράδειγμα η επιλογή που έχει στο clean master για καθαρισμό ram κλείνει όλες τις εφαρμογές και δεν ξανανοίγουν 

χωρίς αυτό είχα 700-800mb ram free στο lg g2 και απο εκείνη τη στιγμή είμαι στα 1-1,1gb free ram 

το έχω τεστάρει για ώρες και δεν ανοίγουν ξανά. Επίσης σου βγάζει ειδοποίηση όταν υπάρχουν προγράμματα που τρέχουν στο παρασκήνιο κρυφά ή που ανοίγουν μόνα τους κατα την εκκίνηση και έχεις επιλογή on-off για να μην ξεκινήσουν ποτέ ξανά χωρίς να τα ανοίξεις.

Έχεις 700-800mb ram και το χρησιμοποιείς για να πάει στο 1-1.1? Εγώ στο G3 με 300 mb ram σε stock πρέπει να σέρνομαι δηλαδή. 

 

I rest my case. Τουλάχιστον μην τα προτείνετε σε άτομα που δεν ξέρουν γιατί μετά θα λένε "αργούν να ανοίξουν οι εφαρμογές"

 

ekkli: root + titanium backup + greenify. Νομίζω πλέον το greenify λειτουργεί και χωρίς root αλλά με έναν περιορισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τελευταία φορά. Στο Android, ΑΔΕΙΑ RAM=ΑΧΡΗΣΤΗ RAM. το οτι η RAM είναι γεμάτη ΔΕ σημαίνει οτι το κινητό σας γίνεται πιο αργό. Στη χειρότερη αν η ραμ σας είναι συνεχώς γεμάτη, θα κλείνουν πολύ σύντομα η εφαρμογές σας, ειδικά οι πιο βαριές.

 

Πέρα απο το Greenify, οτιδήποτε άλλο είναι placebo και απλά σας τρώει χώρο και μπαταρία. Μην ασχολείστε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απο όλα, ο λόγος που υπάρχει η RAM είναι για να καταναλώνεται, όχι να είναι ελεύθερη. Δεν λέω να μην μένει καθόλου αλλά 700 MB ελεύθερη RAM είναι φυσιολογικό. Μερικές εφαρμογές έχουν services που τρέχουν απο πίσω και σε περίπτωση που κλείσει η εφαρμογή, το service ξανα ανοίγει την εφαρμογή. Ολα τα task killers το μόνο που κάνουν είναι να κλείσουν την εφαρμογή, όχι όμως το service. Για να απενεργοποιηθεί το service πρέπει να είσαι root. Στο xda οι περισσότεροι που γνωρίζουν λένε ότι πρέπει να αποφεύγονται εφαρμογές τύπου clean master γιατί δεν βοηθάνε. Άμα δεις οι περισσότεροι προτείνουν το Greenify, γιατί αδρανοποιεί τις εφαρμογές.

 

To clean master είναι η έννοια του bloatware. Γεμίζει με notifications το σύστημα, σε ρωτάει συνέχεια να εγκαταστήσεις άλλα apps κτλ. Για μένα μόνο με αυτά μπαίνει στη blacklist.

 

Όσο για το αν τρέχει απο πίσω, ο ίδιος ο developer της εφαρμογής το παραδέχεται ότι τρέχει στο background. Μάλλον δεν βλέπεις το service που τρέχει.

 

Ποια έκδοση android έχεις; Όπως έγραψα και πιο πάνω, αυτό με το home button δεν λειτουργεί άμα η εφαρμογή έχει και service απο πίσω που αφήνει συνέχεια την εφαρμογή ανοικτή (πχ facebook).

θα μου επιτρέψεις να έχω αντίθετη άποψη. με 500mb ελεύθερα το κινητό lagάρει και με 1,1gb πάει σφαίρα σε οποιαδήποτε χρήση. Τα mb τα έχουμε να χρησιμοποιούνται όταν χρειάζονται και όχι χωρίς λόγο και γιαυτό ειναι καλό να ειναι ελευθερα για όταν τα χρειαστούμε , δηλαδή βρες μου ενα καλό λόγο να καταναλώνει το κινητό σου τα 3/4 της ram χωρίς να κάνεις οτιδήποτε , μην τρελαθούμε κ όλας.

 

Φυσικά και ειμαι root , δεν υπάρχει λόγος να μην κάνεις root , ακόμα και σε περίπτωση που θες να το στείλεις στην αντιπροσωπία ειναι θέμα λίγων λεπτών να ξερουτάρει. το clean master δεν ειναι task killer , το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ ? και αν ναι σε ποια συσκευή?  και το Greenify που αναφέρεις με root τρέχει καλύτερα , όλα χρειάζονται root , αν γινόταν να διορθώνουμε το βασικό ελάττωμα του android χωρίς root σίγουρα αρκετοί δεν θα μπαίναμε καν στην διαδικασία και ας ειναι ολιγόλεπτη.  

 

μου κάνει εντύπωση που όσα λες δεν ανταποκρίνονται ουτε 1% στην πραγματικότητα για εμένα που το χρησιμοποιώ κοντά δυο μήνες , ούτε ξανανοίγουν οι εφαρμογές ούτε με ρωτάει να εγκαταστήσει οτιδήποτε. Για την ακρίβεια ειναι λες και δεν υπάρχει. Το οτι τρέχει απο πίσω δεν μου λέει κάτι εφόσον δεν επιβαρύνει το σύστημα αλλα αντιθέτως το κάνει ποιο γρήγορο, γιατι γιαυτό μιλάμε , όχι για το τι λέει ο καθένας αλλα το τι έχουμε δει εμπειρικά. Βέβαια αν κάποιος έχει περάσει κάποια custom rom που έχει bugs ή τέλος πάντων λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο απο την stock μου πιστευω πως ναι , ίσως συμπεριφέρεται αλλιώς, αλλα γιαυτό που χρησιμοποιώ δουλευει όπως θα έπρεπε.

 

task killers έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε άλλες συσκευές και γνωρίζω οτι ειναι σκουπίδια αλλα η συγκεκριμένη εφαρμογή στο συγκεκριμένο κινητό ταιριάζει γάντι.  

 

απλά facts , με αυτή το κινητό ειναι μονίμως καθαρό απο trash και πάει σφαίρα. Τα παιχνίδια τα τρέχει νερό ακόμα και αυτά όπως το τελευταίο που ανέφερα που πολλοί με lg g2 δεν μπορούν να το τρέξουν γιατι τα κινητά τους σέρνονται. γιαυτό θέλουμε ελευθερη ram , για να χρησιμοποιηθεί όταν εμείς θέλουμε και αυτό που λες σχετικά με την ram ειναι λάθος γιατι οι κατασκευαστές φροντίζουν να δεσμευουν απο πριν όση ram θα χρειαστεί και κάτι παραπάνω. Το lg g2 για παράδειγμα έχει 2gb ram και φυσικά δεν χρειάζεται κοντά στο giga για να τρέξει kit kat lol, έχουν προνοήσει να υπάρχει ελευθερη ram για τις διεργασίες που αναφέρεις μη προσβάσιμη σε εμάς. 

 

 

Έχεις 700-800mb ram και το χρησιμοποιείς για να πάει στο 1-1.1? Εγώ στο G3 με 300 mb ram σε stock πρέπει να σέρνομαι δηλαδή. 

 

I rest my case. Τουλάχιστον μην τα προτείνετε σε άτομα που δεν ξέρουν γιατί μετά θα λένε "αργούν να ανοίξουν οι εφαρμογές"

 

ekkli: root + titanium backup + greenify. Νομίζω πλέον το greenify λειτουργεί και χωρίς root αλλά με έναν περιορισμό

με αυτή τη λογική το sole θα έπρεπε να πηγαίνει σφαίρα με 110mb ελευθερα 

 

Για τελευταία φορά. Στο Android, ΑΔΕΙΑ RAM=ΑΧΡΗΣΤΗ RAM. το οτι η RAM είναι γεμάτη ΔΕ σημαίνει οτι το κινητό σας γίνεται πιο αργό. Στη χειρότερη αν η ραμ σας είναι συνεχώς γεμάτη, θα κλείνουν πολύ σύντομα η εφαρμογές σας, ειδικά οι πιο βαριές.

 

Πέρα απο το Greenify, οτιδήποτε άλλο είναι placebo και απλά σας τρώει χώρο και μπαταρία. Μην ασχολείστε

φυσικά , αν το μόνο που μας ενδιαφέρει ειναι facebook, music , sms και τηλέφωνα 

 

τα fps test δεν λένε ψέματα 

 

3.102.209 άτομα που το έκαναν recommend στο google είχαν placebo οτι βοηθάει ή ηταν άσχετοι , ανάμεσα τους

 

ούτε ένας δεν ήξερε απο smartphones seems legit 

 

και σχετικά με το notification που αναφέρθηκε οτι πετάει συνεχώς οι devs έχουν δώσει τη λύση που έτσι κ αλλιώς την είχα βρει μόνος μου

 

,We suggest you to turn on your CM and go to setting (at the upper right corner),you can change the Junk Reminder Frequency according to your willing (προσωπικά το έχω off και τα καθαρίζω όποτε μου θυμηθεί) αναμεσα τους υπάρχουν απομεινάρια απο παιχνίδια που απεγκατέστησα κλπ. 

 

αν δεν ξέρετε πως να χρησιμοποιείται ενα app και να κάνετε τις βασικές ρυθμίσεις δεν σημαίνει οτι ειναι άχρηστο  :rolleyes: 

 

όπως επίσης δεν υπάρχει μαγικό app που θα κάνει μια αργή συσκευή γρήγορη. Αν το δοκιμάσατε σε κάποια αδύναμη ή κινέζικη συσκευή (με ότι συνεπάγεται στα bugs και προβλήματα αρκετών μοντέλων που κάθε μέρα διαβάζουμε σε νέα threads) δεν μπορείτε να περιμένετε οτι θα δείτε κάποια διαφορά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μου επιτρέψεις να έχω αντίθετη άποψη. με 500mb ελεύθερα το κινητό lagάρει και με 1,1gb πάει σφαίρα σε οποιαδήποτε χρήση. Τα mb τα έχουμε να χρησιμοποιούνται όταν χρειάζονται και όχι χωρίς λόγο και γιαυτό ειναι καλό να ειναι ελευθερα για όταν τα χρειαστούμε , δηλαδή βρες μου ενα καλό λόγο να καταναλώνει το κινητό σου τα 3/4 της ram χωρίς να κάνεις οτιδήποτε , μην τρελαθούμε κ όλας.

 

Φυσικά και ειμαι root , δεν υπάρχει λόγος να μην κάνεις root , ακόμα και σε περίπτωση που θες να το στείλεις στην αντιπροσωπία ειναι θέμα λίγων λεπτών να ξερουτάρει. το clean master δεν ειναι task killer , το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ ? και αν ναι σε ποια συσκευή?  και το Greenify που αναφέρεις με root τρέχει καλύτερα , όλα χρειάζονται root , αν γινόταν να διορθώνουμε το βασικό ελάττωμα του android χωρίς root σίγουρα αρκετοί δεν θα μπαίναμε καν στην διαδικασία και ας ειναι ολιγόλεπτη.  

 

μου κάνει εντύπωση που όσα λες δεν ανταποκρίνονται ουτε 1% στην πραγματικότητα για εμένα που το χρησιμοποιώ κοντά δυο μήνες , ούτε ξανανοίγουν οι εφαρμογές ούτε με ρωτάει να εγκαταστήσει οτιδήποτε. Για την ακρίβεια ειναι λες και δεν υπάρχει. Το οτι τρέχει απο πίσω δεν μου λέει κάτι εφόσον δεν επιβαρύνει το σύστημα αλλα αντιθέτως το κάνει ποιο γρήγορο, γιατι γιαυτό μιλάμε , όχι για το τι λέει ο καθένας αλλα το τι έχουμε δει εμπειρικά. Βέβαια αν κάποιος έχει περάσει κάποια custom rom που έχει bugs ή τέλος πάντων λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο απο την stock μου πιστευω πως ναι , ίσως συμπεριφέρεται αλλιώς, αλλα γιαυτό που χρησιμοποιώ δουλευει όπως θα έπρεπε.

 

task killers έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε άλλες συσκευές και γνωρίζω οτι ειναι σκουπίδια αλλα η συγκεκριμένη εφαρμογή στο συγκεκριμένο κινητό ταιριάζει γάντι.  

 

απλά facts , με αυτή το κινητό ειναι μονίμως καθαρό απο trash και πάει σφαίρα. Τα παιχνίδια τα τρέχει νερό ακόμα και αυτά όπως το τελευταίο που ανέφερα που πολλοί με lg g2 δεν μπορούν να το τρέξουν γιατι τα κινητά τους σέρνονται. γιαυτό θέλουμε ελευθερη ram , για να χρησιμοποιηθεί όταν εμείς θέλουμε και αυτό που λες σχετικά με την ram ειναι λάθος γιατι οι κατασκευαστές φροντίζουν να δεσμευουν απο πριν όση ram θα χρειαστεί και κάτι παραπάνω. Το lg g2 για παράδειγμα έχει 2gb ram και φυσικά δεν χρειάζεται κοντά στο giga για να τρέξει kit kat lol, έχουν προνοήσει να υπάρχει ελευθερη ram για τις διεργασίες που αναφέρεις μη προσβάσιμη σε εμάς. 

 

 

 

Αφού λες ότι είσαι root τότε μάλλον δεν λειτουργεί σαν όλα τα άλλα task killers. Νόμιζα ότι δεν είσαι root. I stand corrected. Μάλλον το Clean Master πρόσθεσε λειτουργία για αυτούς που είναι root και λειτουργεί σαν το Greenify. Δηλαδή να απενεργοποιεί τα service που κάνουν τις εφαρμογές να τις ξανά εκκινούν. To Greenify λειτουργεί και χωρίς root απλά οι εφαρμογές δεν κλείνουν με το πάτημα ενός κουμπιού όπως είναι στο root, αλλά θέλει να τις κλείνεις μια μια. Το αποτέλεσμα όμως είναι ίδιο. Όταν είχα δοκιμάσει το Clean Master (πιο παλιά) ήμουν σε κινητό χωρίς root και έκανε απλά ότι κάνουν όλα τα task killer. Στο Android Lollipop που είμαι τώρα δεν χρειάζεσαι ούτε καν το Greenify, γιατί γίνεται μέσω του Privacy Guard που είναι ενσωματωμένος στο λειτουργικό και σου δίνει τη δυνατότητα να απενεργοποιήσεις τα (autostart, keep awake) service και δεν ανοίγουν ξανά απο μόνες τους οι εφαρμογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα για root μιλάω , χωρίς root δεν ξέρω καν αν δουλευει. νόμιζα το είχα γράψει κ παραπάνω αλλα ήταν σεντόνι κ ίσως μου διέφυγε μέσα στα πολλά.
πάντως το greenify θα το δοκιμάσω να δω διαφορές καμια μέρα που θα έχω όρεξη για test ;P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

φυσικά , αν το μόνο που μας ενδιαφέρει ειναι facebook, music , sms και τηλέφωνα 

τα fps test δεν λένε ψέματα 

 

3.102.209 άτομα που το έκαναν recommend στο google είχαν placebo οτι βοηθάει ή ηταν άσχετοι , ανάμεσα τους

 

ούτε ένας δεν ήξερε απο smartphones seems legit 

 

και σχετικά με το notification που αναφέρθηκε οτι πετάει συνεχώς οι devs έχουν δώσει τη λύση που έτσι κ αλλιώς την είχα βρει μόνος μου

 

,We suggest you to turn on your CM and go to setting (at the upper right corner),you can change the Junk Reminder Frequency according to your willing (προσωπικά το έχω off και τα καθαρίζω όποτε μου θυμηθεί) αναμεσα τους υπάρχουν απομεινάρια απο παιχνίδια που απεγκατέστησα κλπ. 

 

αν δεν ξέρετε πως να χρησιμοποιείται ενα app και να κάνετε τις βασικές ρυθμίσεις δεν σημαίνει οτι ειναι άχρηστο  :rolleyes: 

 

όπως επίσης δεν υπάρχει μαγικό app που θα κάνει μια αργή συσκευή γρήγορη. Αν το δοκιμάσατε σε κάποια αδύναμη ή κινέζικη συσκευή (με ότι συνεπάγεται στα bugs και προβλήματα αρκετών μοντέλων που κάθε μέρα διαβάζουμε σε νέα threads) δεν μπορείτε να περιμένετε οτι θα δείτε κάποια διαφορά. 

 

Δεν ξέρω πόσοι κατασκευαστές συνιστούν SKIP ( :P) εγώ ξέρω οτι το να σκοτώνεις τις εφαρμογές για να ελευθερώσεις RAM είναι δώρο άδωρο, εκτός αν έχεις την συσκευή σου γεμάτη με αχρηστες εφαρμογές. Οι απαραίτητες εφαρμογές(η αυτές που αυτοθεωρούνται απαραίτητες) θα ξαναξεκινήσουν αμέσως ή με την πρώτη ευκαιρία, με τον επεξεργαστή σου να επομίζεται το βάρος της επαννεκίνησης ολων των διεργασιών τους με οτι αυτό συνεπάγεται για το φόρτο του, και την κατανάλωση της μπαταρίας.

 

Το να καθαρίζει τη RAM, και να να πηγαίνει νερό το UI, ΜΕΧΡΙ να ξανανοίξεις 3 εφαρμογές είναι Placebo.

 

Η μόνη λυση για αυτό το πράγμα είναι αυτό που κάνει το Greenify, δηλαδή είτε το ζητάει απο το σύστημα είτε οχι, αν εσυ εχεις επιλέξει να μην εκκινήσει μια εφαρμογή στο παρασκήνιο, αυτό δεν πρόκειται να συμβεί. Αν κάνει το ίδιο πράγμα η εφαρμογή που αναφέρεις, έχει καλώς, για αυτό σε βοηθάει.

Το οτι σου αδειάζει τη RAM δε σε βοηθάει. Το ίδιο θα μπορούσες με μια επανεκκίνηση πριν τρέξεις κάποιο απαιτήτικο παιχνίδι. Πάλι διαφορά θα έβλεπες σε ένα παιχνίδι χωρίς 3rd party app. Ακομα και μετά την επαννεκίνηση η το καθάρισμα της RAM αν ανοίξεις πρώτα το παιχνίδι, ολα καλά. Aν ανοίξεις 5 εφαρμογές και μετά το παιχνίδι τότε έχεις μια απο τα ίδια.

 

Επίσης τίποτα δεν "καταναλώνει" RAM. απλά στρογγυκοκάθεται εκεί. Οταν γεμίσει το τελευταίο της σειράς παίρνει πόδι, για να ανοίξει η νέα εφαρμογή και να κάτσει εκεί. Έτσι λειτουργεί το Android. Αν έχει 1.1GB ram άδεια σημαίνει οτι θα μπορούσες να έχεις 3-4 εφαρμογές ακόμα ανοιχτές στο παρασκήνιο(οι οποίες αν δεν είναι γραμμένες απο εμένα που είμαι άχρηστος δε θα καταναλώνουν και τους πόρους της συσκευής) τις οποίες θα μπορούσες να ανοίξεις ξανα σε πρώτο πλάνο σε ελάχιστα δέκατα, χωρίς να περιμένες τον επεξεργαστή να τις εκκινήσει απο την αρχή. Αυτό και μόνο αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ekkli: root + titanium backup + greenify. Νομίζω πλέον το greenify λειτουργεί και χωρίς root αλλά με έναν περιορισμό

 

Το root δεν το εξετάζω προς το παρόν, το κινητό είναι ολοκαίνουριο και ξέρεις με τρώει να το δω πόσο γρήγορο μπορώ να το κάνω.

Τον συνδυασμό που λες τον είχα δοκιμάσει στο android tv box που είχα και το μηχανηματάκι πέταγε.

Θα εγκαταστήσω το greenify να δω τι μπορώ να κάνω, αν και αυτά τα experimental mode με φοβίζουν λιγάκι. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσοι κατασκευαστές συνιστούν SKIP ( :P) εγώ ξέρω οτι το να σκοτώνεις τις εφαρμογές για να ελευθερώσεις RAM είναι δώρο άδωρο, εκτός αν έχεις την συσκευή σου γεμάτη με αχρηστες εφαρμογές. Οι απαραίτητες εφαρμογές(η αυτές που αυτοθεωρούνται απαραίτητες) θα ξαναξεκινήσουν αμέσως ή με την πρώτη ευκαιρία, με τον επεξεργαστή σου να επομίζεται το βάρος της επαννεκίνησης ολων των διεργασιών τους με οτι αυτό συνεπάγεται για το φόρτο του, και την κατανάλωση της μπαταρίας.

 

Το να καθαρίζει τη RAM, και να να πηγαίνει νερό το UI, ΜΕΧΡΙ να ξανανοίξεις 3 εφαρμογές είναι Placebo.

 

Η μόνη λυση για αυτό το πράγμα είναι αυτό που κάνει το Greenify, δηλαδή είτε το ζητάει απο το σύστημα είτε οχι, αν εσυ εχεις επιλέξει να μην εκκινήσει μια εφαρμογή στο παρασκήνιο, αυτό δεν πρόκειται να συμβεί. Αν κάνει το ίδιο πράγμα η εφαρμογή που αναφέρεις, έχει καλώς, για αυτό σε βοηθάει.

Το οτι σου αδειάζει τη RAM δε σε βοηθάει. Το ίδιο θα μπορούσες με μια επανεκκίνηση πριν τρέξεις κάποιο απαιτήτικο παιχνίδι. Πάλι διαφορά θα έβλεπες σε ένα παιχνίδι χωρίς 3rd party app. Ακομα και μετά την επαννεκίνηση η το καθάρισμα της RAM αν ανοίξεις πρώτα το παιχνίδι, ολα καλά. Aν ανοίξεις 5 εφαρμογές και μετά το παιχνίδι τότε έχεις μια απο τα ίδια.

 

Επίσης τίποτα δεν "καταναλώνει" RAM. απλά στρογγυκοκάθεται εκεί. Οταν γεμίσει το τελευταίο της σειράς παίρνει πόδι, για να ανοίξει η νέα εφαρμογή και να κάτσει εκεί. Έτσι λειτουργεί το Android. Αν έχει 1.1GB ram άδεια σημαίνει οτι θα μπορούσες να έχεις 3-4 εφαρμογές ακόμα ανοιχτές στο παρασκήνιο(οι οποίες αν δεν είναι γραμμένες απο εμένα που είμαι άχρηστος δε θα καταναλώνουν και τους πόρους της συσκευής) τις οποίες θα μπορούσες να ανοίξεις ξανα σε πρώτο πλάνο σε ελάχιστα δέκατα, χωρίς να περιμένες τον επεξεργαστή να τις εκκινήσει απο την αρχή. Αυτό και μόνο αυτό.

απότι έχω καταλάβει αν τρέξεις το παιχνίδι απο το φάκελο που τα βάζει η εφαρμογή και τα κάνει boost κλείνει αυτομάτος οτιδήποτε είχες ανοίξει πριν απο αυτό (άλλα παιχνίδια κλπ) γιαυτό κ λέει οτι καθάρισε x ram . Αν θες το τρέχεις κανονικά.

 

φυσικά και μιλάω για "άχρηστες" εφαρμογές, όπως παιχνίδια κλπ που ανοίγουν στο παρασκήνιο και δεν έχουν επιλογή να το σταματήσεις. έτσι ειναι οι free εφαρμογές του android

οι εφαρμογές του συστήματος καλύπτονται απο το κοντά 1gb που έχουν δεσμεύει οι κατασκευαστές , δεν τρώει άλλο.  

 

θα δοκιμάσω και το Greenify αν και όπως είπα έχουν κάνει και το clean master ίδιο , δηλαδή επιλέγεις ποιες εφαρμογές δεν θες να ξεκινήσουν ξανά μόνες τους αν φυσικά είσαι root , δεν ειπα οτι δουλευει σε unrooted , για stock rom μίλησα :P

 

απότι το έψαξα και κατάλαβα και τα δύο που αναφέρουμε αυτή τη στιγμή κάνουν την ίδια δουλειά αρκεί να εισαι root οπότε υποθέτω πως παλιότερα δεν είχε τέτοια λειτουργία όπως ειπε και ο thomasG4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμμιά εφαρμογή με widget search bar που να ψάχνει στο google; Δηλαδή να μην πατάμε την εφαρμογή του chrome, να έχουμε κατευθείαν την μπάρα αναζήτησης στην οθόνη μας. Και να ψάχνει στο google, και όχι στον default browser του κινητού μας

 

λογικά υπάρχει προεγκατεστημένο... το δικό μου το είχε και μάλιστα στην αρχική οθόνη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...