Προς το περιεχόμενο

Android Applications


Aztec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θυμαστε μια εφαρμογη που ειχε βγει στο ios που σκαναρες με την καμερα εξισωσεις και τις ελυνε? θυμαμαι ελεγε οτι θα βγει χριστουγεννα σε android θυματε κανεις πως την λεγαν?

Αυτή πρέπει να λες: https://photomath.net/, και όπως βλέπεις επίσημα δεν έχει βγεί ακόμη σε android!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι ειμαι καινουργιος στο αντροιντ.

Εχω 4.4.2.

Εχω καποιες αποριες:

 

1) οταν γραγω μηνυμα, δεν τονιζονται οι λεξεις αυτοματα. Τι πρεπει να κανω; Λεξικο δεν εχει;

 

2) ελαβα καποιες φωτογραφιες μεσω viber. Αποθηκευτικαν σε φακελο viber images. Πως μπορω να τις μεταφερω σε αλλο φακελο;

 

3) Υπαρχει προγραμμα που να κλειδωνει φσκελους με φωτογραφιες; Π.χ το αλμπουμ καμερας θελω να ειναι κλειδωμενο και στο εξωφυλλο να μην φαινεται καποια φωτογραφια απο μεσα.

 

4) Υπαρχει προγραμμα που να κλειδωνει με κωδικο συγκεκριμενες εφαρμογες;

 

5) Πως μπορω να βαλω τον καιρο μπροστα στην οθονη;

 

Και μια τελευταια. Στο viber οταν παιρνω μηνυμα φαινεται πανω πανω στην οθονη. Γινεται αυτη η ειδοποιηση να φυγει; αν ναι, πως;

 

Το κινητο ειναι root αν εχει σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι ειμαι καινουργιος στο αντροιντ.

Εχω 4.4.2.

Εχω καποιες αποριες:

 

1) οταν γραγω μηνυμα, δεν τονιζονται οι λεξεις αυτοματα. Τι πρεπει να κανω; Λεξικο δεν εχει;

 

2) ελαβα καποιες φωτογραφιες μεσω viber. Αποθηκευτικαν σε φακελο viber images. Πως μπορω να τις μεταφερω σε αλλο φακελο;

 

3) Υπαρχει προγραμμα που να κλειδωνει φσκελους με φωτογραφιες; Π.χ το αλμπουμ καμερας θελω να ειναι κλειδωμενο και στο εξωφυλλο να μην φαινεται καποια φωτογραφια απο μεσα.

 

4) Υπαρχει προγραμμα που να κλειδωνει με κωδικο συγκεκριμενες εφαρμογες;

 

5) Πως μπορω να βαλω τον καιρο μπροστα στην οθονη;

 

Και μια τελευταια. Στο viber οταν παιρνω μηνυμα φαινεται πανω πανω στην οθονη. Γινεται αυτη η ειδοποιηση να φυγει; αν ναι, πως;

 

Το κινητο ειναι root αν εχει σημασια.

 

μάλλον θα βοήθαγε να πεις και το μοντέλο του κινητού σου, γιατί σε samsung ξέρω να σου πω ότι υπάρχει μαμά εφαρμογή για τον καιρό λχ. Αν δεν υπάρχει μαμά, μπορείς να κατεβάσεις μία από τις χιλιάδες εφαρμογές καιρού που εγκαθιστούν και widget.

 

για το 1. δες αν είναι ενεργοποιημένο το λεξικό σου. Γω θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις κατευθείαν το swype -αν έχεις βασικές γνώσεις qwerty πληκτρολογίου- γιατί το εγκατέστησα και το βρήκα καταπληκτικό. Αυτό είναι εφαρμογή πληκτρολογίου.

 

2. εγώ ξέρω να το κάνω αυτό με χρήση κάποιου file explorer, πχ es file explorer. Βλέπω όμως τώρα ότι γίνεται και αν πατήσεις παρατεταμένα πάνω στην φωτογραφία και μετά επιλέξεις μετακίνηση.

 

για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, λυπάμαι, αλλά γενικά το google είναι φίλος σου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι ειμαι καινουργιος στο αντροιντ.

Εχω 4.4.2.

Εχω καποιες αποριες:

 

1) οταν γραγω μηνυμα, δεν τονιζονται οι λεξεις αυτοματα. Τι πρεπει να κανω; Λεξικο δεν εχει;

 

2) ελαβα καποιες φωτογραφιες μεσω viber. Αποθηκευτικαν σε φακελο viber images. Πως μπορω να τις μεταφερω σε αλλο φακελο;

 

3) Υπαρχει προγραμμα που να κλειδωνει φσκελους με φωτογραφιες; Π.χ το αλμπουμ καμερας θελω να ειναι κλειδωμενο και στο εξωφυλλο να μην φαινεται καποια φωτογραφια απο μεσα.

 

4) Υπαρχει προγραμμα που να κλειδωνει με κωδικο συγκεκριμενες εφαρμογες;

 

5) Πως μπορω να βαλω τον καιρο μπροστα στην οθονη;

 

Και μια τελευταια. Στο viber οταν παιρνω μηνυμα φαινεται πανω πανω στην οθονη. Γινεται αυτη η ειδοποιηση να φυγει; αν ναι, πως;

 

Το κινητο ειναι root αν εχει σημασια.

1) Swype

2) ειτε απο το file explorer ειτε απο το προγραμμα προβολης φωτογραφιων . Εγω χρησιμοποιω το Quickpic

3) Quickpic. Μπορεις να κανεις τους φακελους που θες κρυφους και να τους προστατεψεις με κωδικο. Ετσι οταν πας στην επιλογη εμφανισης των κρυφω φακελων συζταει κωδικο

4)https://play.google.com/store/apps/details?id=com.domobile.applock(περιττο για μενα)

5) εγω χρησιμοποιω το eWeather αλλα μπορεις να βρεις μπολικα αν ψαξεις στο playstore για weather widget

https://play.google.com/store/search?q=weather%20widget&c=apps

6) settings - notifications - show message preview λογικα και δεν στο εμφανιζει αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλυτερος τροπος για να κρυψεις αρχεια και φακελους σε android οσοι ειναι χρηστες linux θα ξερουν τη μαγικη τελιτσα :P αλλωστε και το android linux ειναι :D απλα μετονομαζοντας το αρχειο η φακελο και μπροστα απο το ονομα μια για να εμφανισετε τα κρυφα αρχεια και φακελους στη διαχειριση αρχειων πληκτρολογειτε το ονομα αρχειου και φακελου και σας το εμφανιζει μιας και τα πληκτρολογια των περισσοτερων smarts δε διαθετουν συνδιασμο ctrl+h οπως τα pc, και οι εφαρμογες αυτη τη μεθοδο κανουν απλα τη κανουν πιο αυτοματοποιημενα και στις προεκτασεις των αρχειων βαζουν ~ κλάιν μάιν και με μια αναζητηση καποιος γνωστης θα τα βρει δεν κανουν κατι σπουδαιο, αυτες οι εφαρμογες περισσοτερο επιβαρυνουν το συστημα παρα προστασια διαθετουν

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Πρόσφατα πήρα το Samsung note4. Πριν είχα το HTC one x το οποίο είχε εγκατεστημενο σημειωματαριο στο οποίο όταν του έκανα κοινωποιηση από τον browser μια σελίδα εκείνο την εμφάνιζε κανονικά προσαρμοσμενη στην οθόνη. Στο note όπου και σε όποιο σημειωματαριο να κάνω κοινωποιηση μου εμφανίζει απλά το URL. Μήπως ξέρετε καμιά εφαρμογή αντίστοιχη του HTC? Ότι και εάν κατέβασα δεν έκανε αυτό που θέλω. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια εφαρμογή ακούγεται αλλά δεν έχω δει κάτι τέτοιο.<br><br>

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

 

Edit. Απ ότι φαίνεται εδώ http://www.htc.com/us/support/htc-one/howto/365705.html

Είναι evernote η εφαρμογή που ψάχνεις. Κατεβάσε την απο το PlayStore

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις καμια εφαρμογη για τον καιρο που να εχει ομορφα animations του τυπου οταν βρεχει να πεταει και καλα σταγονες στην οθονη η να αστραφτει και τετοια; Δεν με νοιαζει αν ειναι επι πληρωμη η οχι.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Federacion Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το δοκίμασα αλλά δυστυχώς και αυτό περνάει το URL. Την εφαρμογή αυτή την χρησιμοποιώ για δουλειά και έτσι μου έρχεται να το αφήσω το note!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιχάλη θα το ψάξω καλύτερα<br><br><br>

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App<br><br>

Οριστε κατεβάσε το απο εδώ<br><br>

<a data-ipb='nomediaparse' href='http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2696041'>http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2696041</a>

 

Επανέρχομαι. Δυστυχώς δεν είναι απλή διαδικασία. Απ ότι βλέπω θέλει κάποιες γνώσεις κ να είσαι rooted. Θέλει δουλίτσα το πράγμα. Η εταιρεία πάντως κατήργησε το notes και έβγαλε ένα άλλο

Επεξ/σία από Federacion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο σου!

Αυτο προσπαθούσα να κάνω τώρα...Το έψαχνα γενικά γιατί έχουν ανεβάσει και άλλο update. Δηλαδή εάν δεν το ρουτάρο δεν θα δώ άσπρη μέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι. Χωρίς root μην το παλεύεις καθόλου. Αυτό το Scribble το ξέρεις; Δες το στο play store μήπως και σου κάνει.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2503383έχει κάποιες οδηγίες, αλλά απ' ότι φαίνεται απαιτεί πάλι root για να παίξει. 

 

Ποιό μοντέλο note 4 έχεις; Προσπαθώ να καταλάβω αν ο geohot έχει rootάρει και Note 4 με το towelroot, αλλά άκρη δεν βγάζω.

Μήπως ξέρει κανείς εδώ στο forum ασφαλή τρόπο να rootαριστεί Note 4 χωρίς να γράψει ο knox;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...