Προς το περιεχόμενο

Το ΣΔΟΕ στρέφεται στην «αντιμετώπιση της πειρατείας λογισμικού»


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, στους υπολογιστές της εταιρείας (διψήφιο νούμερο) δεν είχε βρει τίποτα άλλο χωρίς τιμολόγιο, οπότε για να μην φύγει με άδεια χέρια έκοψε αυτό το πρόστιμο.

 

Ειρωνεία, η εταιρεία να έχει πληρώσει για λογισμικό ίσως και πάνω από 100.000€ (τεχνικό γραφείο, το λογισμικό κοστίζει πολύ), και να φάει πρόστιμο για λογισμικό των 20€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλα σε αυτη την περιπτωση, μονο αν ειναι ασχετοι τελειως οι της εταιριας, θα παρει λεφτα η εφορια.

Αλλιως τους φτανεις μεχρι και δικαστηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανατρίχιασα με την λογική σου. Χωρίς αμφιβολία, κάπου θα έχει εφαρμοστεί με επιτυχία.

 

Εφαρμόστηκε... Χθες!

ΦΙΑΣΚΟ Η ΧΘΕΣΙΝΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΝΗΣ ΔΗΜΟΥ

 

Εχουμε και λεμε λοιπον: Απο τη μια η μονιμη διάθεση αρπαχτης της Κ. Δήμου και του στουντιάρχη συζύγου που -ακομα- χρωστάει σε μουσικούς και συνεργάτες για το στούντιο που κανόνισε (κανονίζω=απο το κανονι. μπουμ!) . Απο την αλλη εχουμε την πειρατεία ως αντίμετρο, ως απονομή δικαιοσύνης. Διαλέγουμε και παίρνουμε.. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Δεν ειμαστε ολοι πρόβατα και δεν τρώμε κουτόχορτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέτε για το winzip, μήπως το free είναι μόνο για οικειακή χρήση; Πολλά παρόμοια freeware το αναφέρουν (όπως πχ avg, avira κλπ). Οπότε, ή αγοράζεις την εμπορική έκδοση (με license για εμπορική χρήση) ή βάζεις αντίστοιχο πρόγραμμα με άδεια gpl ή bsd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς nikosgalis

καταρχήν δεν διαφωνώ με όλα αυτά που γράφεις

για το κοινωνικοοικονομικό κομμάτι συγκεκριμένα όμως δλδ για το αν θα πρέπει να αμοίβεται ο δημιουργός θεωρητικά σε ένα ιδανικό κόσμο και για την αντίθετη άποψη που ξεκινάει από το κοινό σημείο αφετηρίας δλδ τα υπερκέρδη

 

*εδώ μια τεράστια παρένθεση

τυχαίνει το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων να μην πηγαίνουν στους δημιουργούς

αυτό καταρρίπτει εντελώς τη συζήτηση για το αν πρέπει να αμοίβονται ή όχι και πόσο αφού τα χρήματα δεν πάνε κυρίως στους δημιουργούς και τα υπερκέρδη δεν προέρχονται από τη δική τους πλευρά

ειδικότερα για τις εταιρείες λογισμικού δεν χρειάζεται επεξήγηση

απλά πράγματα αυτός που βάζει το κεφάλαιο, αυτός που είχε το κεφάλαιο για να το βάλει, προσλαμβάνει κάποιους ειδικευμένους, πληρώνει τους μισθούς δυσανάλογα με την παραγωγικότητα του καθενός και ο ίδιος παίρνει δυσανάλογα μεγάλο κομμάτι σε σχέση με αυτό που έβαλε

δλδ αυτός που είχε ήδη απλώς διαιωνίζει τη θέση του

αυτός που δεν έχει κεφάλαιο δεν μπορεί να αγοράσει όλα αυτά

είναι αυτό που λέμε κλειστή αγορά, είναι αυτό που λέμε μη δυνατότητα πρόσβασης στα μέσα παραγωγής τα οποία αντί να σχετίζονται με τις παραγωγικές δυνάμεις σχετίζονται ιδιοκτησιακά

πιο συγκεκριμένο παράδειγμα για να γίνει αντιληπτό το περί κλειστής αγοράς

αυτή τη στιγμή οι εταιρείες που φτιάχνουν κάμερες δεν δίνουν λογισμικό το οποίο ήδη υπάρχει με τις 'φθηνές' σχετικά επαγγελματικές κάμερές τους (μιλάω για 3 - 10 χιλιάρικα) προκειμένου να μην ανοίξει η αγορά προς την επαγγελματική κινηματογράφηση παρότι τεχνολογικά μπορούν να παράγουν αποτελέσματα παρόμοια με τις ακριβές κάμερες (δλδ στα 50-100 χιλιάρικα)

το λογισμικό υπάρχει ήδη αλλά δεν το δίνουν (μάλιστα βγαίνουν hacks για.. κάμερες τώρα)

και δε μιλάμε για πνευματικά δικαιώματα μιλάμε για κάμερες, αντικείμενα

γιατί το κάνουν αυτό? γιατί θα μείνουν χωρίς δουλειά οι εταιρείες ενοικίασης εξοπλισμού, αυτές που έχουν ήδη τα κεφάλαια δλδ

δεν είναι θέμα αμοιβής των δημιουργών, όσο και να ακούγεται σαν συνομωσιολογικές θεωρίες, αυτή είναι η δουλειά των εταιρειών, για αυτό πληρώνονται οι μαρκετίστες για να διαμορφώνουν τις αγορές και τις οικονομίες προς όφελός τους, υπάρχουν σκοπιμότητες

επαναλαμβάνω κοινωνικοοικονομικά το εξετάζουμε το θέμα, θεωρητικά δλδ και δεν μιλάμε για ανυπακοή στο νόμο κτλ

κλείνει η παρένθεση όμως και πάμε στο κυρίως πιάτο

 

και τι θα γίνει? παραμένει το ερώτημα που έθεσες και είναι εύλογο

έστω πως τα λεφτά μοιράζονταν σωστά, έστω πως όσο υπάρχει πειρατία πεινάνε οι δημιουργοί κτλ έστω πως δεν υπήρχε αισχροκέρδια από τις εταιρείες, δεν είναι έτσι αλλά έστω

θα σπουδάζουν 20 χρόνια θα φτιάχνουν κάτι και μετά θα το παίρνουμε εμείς δωρεάν χωρίς να αμοίβονται? εύλογο το ερώτημα όπως το θέτεις

για μένα είναι απλή η λύση και υπάρχουν λύσεις

διάθεση έναντι χαμηλής τιμής, ναι χαμηλής τιμής και αποπληρωμή μόνο για επαγγελματική χρήση, δλδ για χρήση που παράγει χρήματα για τον χρήστη

καταρχήν τι σημαίνει χαμηλής τιμής

τα προγράμματα animation κοστίζουν 3-5 χιλιάρικα αυτή τη στιγμή, enough said

πολύ απλά δεν έχεις πρόσβαση

και μάλιστα καταργούνται και οι φοιτητικές εκδόσεις

το να δουλέψεις να βγάλεις τα λεφτά που χρειάζονται είναι παραμύθια γιατί δεν πρόκειται να το αγοράσεις χωρίς να το χρησιμοποιήσεις πρώτα

υπάρχει πρόβλημα και τι κάνουμε?

πληρωμή ανάλογα με την παραγωγή για τους επαγγελματίες

πολύ απλά παίρνεις το πρόγραμμα, τη μουσική το οτιδήποτε φθηνά

από τη στιγμή που παράγεις και κερδίζεις τότε πληρώνεις ανάλογα για το πρόγραμμα μέχρι μια συγκεκριμένη τιμή

σχεδιάζεις ιστοσελίδες? αγοράζεις φθηνά, ξεκινάς χωρίς κεφάλαια, παράγεις = πληρώνεις

κάνεις προγραμματισμό? αγοράζεις φθηνά, ξεκινάς χωρίς μεγάλα κεφάλαια, παράγεις = πληρώνεις

είσαι dj? βγάζεις λεφτά βάζοντας βανδή? πολύ ωραία να την πληρώσεις κύριε

πληρώνεις μια αρχική τιμή για το προϊόν

εάν βγάζεις ο ίδιος χρήματα από τη χρήση αυτών των προϊόντων / υπηρεσιών πληρώνεις επιπλέον, άμα θέλεις και παραπάνω από τη σημερινή τιμή, μόνο αν κερδίζεις και εσύ όμως

έτσι και έχουν πρόσβαση σε αυτά τα μέσα όλοι χωρίς να είναι ήδη έχοντες και αμοίβονται και οι δημιουργοί

αν το πρόβλημα είναι να μην πεινάσουν οι δημιουργοί υπάρχουν λύσεις και είναι και εφαρμοστέες πια, το 'πρακτικά δεν γίνεται' το 2010 δεν υπάρχει με τα νέα συστήματα καταχώρησης

αλλιώς κοινωνικοοικονομικά είναι απολύτως φυσικό αποτέλεσμα η πειρατεία

κοινωνικοπολιτικά μιλάμε επαναλαμβάνω, αλλιώς πηγαίνεις στις πρώτες σελίδες που έγραψα ότι πρέπει να είναι πολύ άσχετη μια εταιρεία για να χρησιμοποιήσει παράνομο λογισμικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε παιδια ολοι στην ελλαδα ειμαστε παρανομοι ποια σδου και πρασινα αλογα το παιδι που δουλευη η μανα του στη σδου του εχει 24αρα γραμμη internet και του λεει γιε μου θα μου κατεβασεις τον χατζιγιαννη να των ακουσω... ε που ζουμε ρε στο 2010 αν κανω λαθος να με φτισετε ολοι!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα

αν νομίζει το ΣΔΟΕ οτι ετσι θα μαζέψει έσοδα της προκοπής, είναι γελασμένο.

 

ας κοιτάξει να πατάξει το λαθρεμπόριο και το παραεμπόριο που χάνουν κάτι δις το χρόνο πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που εκανες την αναζήτησή σου. Έπιασες λαβράκι τώρα. Ξεκίνα το troktiko No2

Δεν κατάλαβα που είναι το μεμπτό όμως ? Πρέπει να απολογηθώ για μια απόφασή τους που ελήφθη το 1970 (να μπουν σε μια συγκεκριμένη σχολή οι γονείς μου) ?

Οι γονείς μου, λοιπόν, δούλεψαν για 37 χρόνια στο δημόσιο, και κατάφεραν να έχουν μείνει ακόμη με ένα αυτοκίνητο του 1984 για να σπουδάσουν τα παιδιά τους. Οπότε, μια χαρά τιμητής θα μπορούσα να είμαι μόνο και μόνο για αυτό. Αν ήταν τίποτε λαμόγια εφοριακοί, που κάνουν μια βόλτα στην αγορά και βγάζουν αυτοκίνητο σε 1 εβδομάδα, τότε καλά θα έκανες να βγάλεις χολή ...

 

Όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς για "μπαμπάκα" και "μαμάκα", θα έλεγα να ανακαλέσεις.

 

 

 

Αυτό που κανένας δεν λέει να καταλάβει, είναι ότι το κράτος είμαστε εμείς. Αν είναι μπάχαλο, είναι γιατί εσύ, εγώ, ο ξάδερφός μου και η κουμπάρα του, ψήφιζε τα ίδια πρόσωπα για να μπουν στην Ολυμπιακή με 5,000 μισθό, και μετά έβριζαν το κράτος που είναι μπουρδέλο. Πετούσαν δηλαδή λάδι στην φωτιά και μετά φώναζαν ότι καίγονταν...

Γι αυτό λέω ότι το πεζοδρόμιο από όλους μας βρωμίζει. Είτε επιλέγεις να πετάξεις κι εσύ τσιγάρα, είτε όλοι οι γύρω σου.

 

Και γι' αυτό επιμένω ότι στην Ελλάδα όλοι κοιτάνε τον εαυτό τους (για να το συνδέσω με το topic).

 

 

Δεν καταλαβαίνω σε ποιον αναφέρεσαι...

 

 

Προφανώς και το νομίζω, ακριβώς γιατί εγώ είμαι εκεί απ' έξω, και δουλεύω 14 ώρες την ημέρα. Και ναι, δεν περιμένω να ζήσω τον μπαμπάκα και την μαμακα.

 

Μάλλον θα ρωτήσεις τι δουλειά κάνω,είμαι γιος αγροτών οι δικοί μου δεν είχαν την έμπνευση το 70 να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι ,κάποιος πρέπει να παράγει και κάτι σε αυτή την χώρα και επειδή δεν είχαμε χρήματα για σπουδές για να πιάσω κι εγώ μια καρέκλα στο δημόσιο και να μπορώ να ανταγωνιστώ τα παιδιά των δημοσίων υπαλλήλων άρα τι μου μένει για να τους φτάσω!!!!

Και ας κάνω και μια κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων : Ως πότε παλικάρια θα ζούμε στα στενά(και να έχουμε κάποιους να μας λένε πιο είναι το σωστό λες και είμαστε μαζόχες)

Λες ο Ρήγας να μου κάνει μήνυση μπα δεν νομίζω τα πήρε χοντρά απ το cd που έβγαλε τότε γιατί είχε γίνει ανάρπαστο και ο ρήγας δεν ήταν φαταούλας σαν τους σημερινούς δημιουργούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που εκανες την αναζήτησή σου. Έπιασες λαβράκι τώρα. Ξεκίνα το troktiko No2

Δεν κατάλαβα που είναι το μεμπτό όμως ? Πρέπει να απολογηθώ για μια απόφασή τους που ελήφθη το 1970 (να μπουν σε μια συγκεκριμένη σχολή οι γονείς μου) ?

Οι γονείς μου, λοιπόν, δούλεψαν για 37 χρόνια στο δημόσιο, και κατάφεραν να έχουν μείνει ακόμη με ένα αυτοκίνητο του 1984 για να σπουδάσουν τα παιδιά τους. Οπότε, μια χαρά τιμητής θα μπορούσα να είμαι μόνο και μόνο για αυτό. Αν ήταν τίποτε λαμόγια εφοριακοί, που κάνουν μια βόλτα στην αγορά και βγάζουν αυτοκίνητο σε 1 εβδομάδα, τότε καλά θα έκανες να βγάλεις χολή ...

 

Όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς για "μπαμπάκα" και "μαμάκα", θα έλεγα να ανακαλέσεις.

 

 

 

Αυτό που κανένας δεν λέει να καταλάβει, είναι ότι το κράτος είμαστε εμείς. Αν είναι μπάχαλο, είναι γιατί εσύ, εγώ, ο ξάδερφός μου και η κουμπάρα του, ψήφιζε τα ίδια πρόσωπα για να μπουν στην Ολυμπιακή με 5,000 μισθό, και μετά έβριζαν το κράτος που είναι μπουρδέλο. Πετούσαν δηλαδή λάδι στην φωτιά και μετά φώναζαν ότι καίγονταν...

Γι αυτό λέω ότι το πεζοδρόμιο από όλους μας βρωμίζει. Είτε επιλέγεις να πετάξεις κι εσύ τσιγάρα, είτε όλοι οι γύρω σου.

 

Και γι' αυτό επιμένω ότι στην Ελλάδα όλοι κοιτάνε τον εαυτό τους (για να το συνδέσω με το topic).

 

 

Δεν καταλαβαίνω σε ποιον αναφέρεσαι...

 

 

Προφανώς και το νομίζω, ακριβώς γιατί εγώ είμαι εκεί απ' έξω, και δουλεύω 14 ώρες την ημέρα. Και ναι, δεν περιμένω να ζήσω τον μπαμπάκα και την μαμακα.

 

Μάλλον θα ρωτήσεις τι δουλειά κάνω,είμαι γιος αγροτών οι δικοί μου δεν είχαν την έμπνευση το 70 να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι ,κάποιος πρέπει να παράγει και κάτι σε αυτή την χώρα και επειδή δεν είχαμε χρήματα για σπουδές για να πιάσω κι εγώ μια καρέκλα στο δημόσιο και να μπορώ να ανταγωνιστώ τα παιδιά των δημοσίων υπαλλήλων άρα τι μου μένει για να τους φτάσω!!!!

Και ας κάνω και μια κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων : Ως πότε παλικάρια θα ζούμε στα στενά(και να έχουμε κάποιους να μας λένε πιο είναι το σωστό λες και είμαστε μαζόχες)

Λες ο Ρήγας να μου κάνει μήνυση μπα δεν νομίζω τα πήρε χοντρά απ το cd που έβγαλε τότε γιατί είχε γίνει ανάρπαστο και ο ρήγας δεν ήταν φαταούλας σαν τους σημερινούς δημιουργούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα ρωτήσεις τι δουλειά κάνω,είμαι γιος αγροτών οι δικοί μου δεν είχαν την έμπνευση το 70 να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι ,κάποιος πρέπει να παράγει και κάτι σε αυτή την χώρα και επειδή δεν είχαμε χρήματα για σπουδές για να πιάσω κι εγώ μια καρέκλα στο δημόσιο και να μπορώ να ανταγωνιστώ τα παιδιά των δημοσίων υπαλλήλων άρα τι μου μένει για να τους φτάσω!!!!

Και ας κάνω και μια κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων : Ως πότε παλικάρια θα ζούμε στα στενά(και να έχουμε κάποιους να μας λένε πιο είναι το σωστό λες και είμαστε μαζόχες)

Λες ο Ρήγας να μου κάνει μήνυση μπα δεν νομίζω τα πήρε χοντρά απ το cd που έβγαλε τότε γιατί είχε γίνει ανάρπαστο και ο ρήγας δεν ήταν φαταούλας σαν τους σημερινούς δημιουργούς.

 

Τοτε και οι αγροτες της εποχης δεν πουλαγαν 2 ευρω τη ντοματουλα, παρα την εδιναν σχεδον τζαμπα παρεα με τα ασματα του Ρηγα. Δεν ξεκινας λοιπον να μου στειλεις κανα δυο καφασια λαχανικα στην ιδια τιμη που εδωσε ο Ρηγας τα τραγουδια του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα ρωτήσεις τι δουλειά κάνω,είμαι γιος αγροτών οι δικοί μου δεν είχαν την έμπνευση το 70 να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι ,κάποιος πρέπει να παράγει και κάτι σε αυτή την χώρα και επειδή δεν είχαμε χρήματα για σπουδές για να πιάσω κι εγώ μια καρέκλα στο δημόσιο και να μπορώ να ανταγωνιστώ τα παιδιά των δημοσίων υπαλλήλων άρα τι μου μένει για να τους φτάσω!!!!

Και ας κάνω και μια κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων : Ως πότε παλικάρια θα ζούμε στα στενά(και να έχουμε κάποιους να μας λένε πιο είναι το σωστό λες και είμαστε μαζόχες)

Λες ο Ρήγας να μου κάνει μήνυση μπα δεν νομίζω τα πήρε χοντρά απ το cd που έβγαλε τότε γιατί είχε γίνει ανάρπαστο και ο ρήγας δεν ήταν φαταούλας σαν τους σημερινούς δημιουργούς.

 

Τοτε και οι αγροτες της εποχης δεν πουλαγαν 2 ευρω τη ντοματουλα, παρα την εδιναν σχεδον τζαμπα παρεα με τα ασματα του Ρηγα. Δεν ξεκινας λοιπον να μου στειλεις κανα δυο καφασια λαχανικα στην ιδια τιμη που εδωσε ο Ρηγας τα τραγουδια του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να κάνουν κάτι να ελαφρύνουν την κατάσταση κάθονται βάζουν κι άλλους φόρους. Δεν κάνουν τίποτα ούτε για ακρίβεια ούτε για αύξηση μισθών ούτε για νοσοκομεία ούτε για παιδεία(τι αστεία που τα λέω εεε;). Δηλαδή για το όνομα του Θεού αυτοί κάθονται όλη την ημέρα πάνω από τα χαρτιά που ορίζουν ουσιαστικά την Ελλάδα και πάλι δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ. Τι χέστηδες ρε παιδί μου. Κάνουν τους μάγκες στους μικρομεσσαίους αλλά σε τράπεζες και ΕΕ κλάνουν μαλλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα σε αυτη την περιπτωση, μονο αν ειναι ασχετοι τελειως οι της εταιριας, θα παρει λεφτα η εφορια.

Αλλιως τους φτανεις μεχρι και δικαστηρια.

 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Το winzip καθώς και τα περισσότερα προϊόντα που δίνονται ως shareware, αναφέρουν ότι στην άδεια χρήσης επιτρέπεται η δωρεάν χρήση τους για ένα χρονικό διάστημα, συνήθως των 30 ημερών, και στην συνέχεια ο χρήστης πρέπει είτε να το αγοράσει είτε να το απεγκαταστήσει.

 

Αν η εφαρμογή χρησιμοποιείται Χ μέρες ή Υ φορές μετά από το πέρας του επιτρεπτού χρονικού διαστήματος, προφανώς δεν είναι εντός της δοκιμαστικής άδειας χρήσης και σωστά κόβει πρόστιμο ο ελεγκτής.

 

Ευτυχώς υπάρχουν και τα εναλλακτικά προγράμματα.

Δεν βάζουμε winzip ή winrar που είναι shareware αλλά το 7zip που είναι freeware.

Δεν βάζουμε το alcohol ή το daemon tools που είναι shareware αλλά το magicdisc που είναι freeware.

 

Προσοχή σε μερικά freeware καθώς αναφέρουν ότι είναι δωρεάν η εγκατάσταση για "non commercial use", δηλαδή για μη εμπορική χρήση. Η εφορία μπορεί να θεωρήσει ότι ο υπολογιστής στον χώρο εργασίας είναι για εμπορική χρήση (λογικό ή όχι... τρέχα γύρευε) άρα θα κόψει πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...