Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγή χοληδόχου κύστης.Εμπειρίες.


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επιδεινωνει και ναι και οχι... ναι εαν οι πετρες ειναι κοντα σους πορους και τους βολουνει οποτε τρως αυτα τα παραπανω θα πονας... και δν επιδεινωνει εαν οι πετρες δν ειναι κοντα στους πορους οποτε οχι.. αυτο εννοω πρεπει να κανεις μια μαγνιτικη να δουν που ακριβως ειναι (και παλι οχι με 100%) μπορει να χεις πετρες αλλα να ειναι μακρια απο τους πορους και να μην σε πειραξουν ποτε στην ζωη σου..  οσο για την διατροφη ναι μου δωσανε μια λιστα ψιλο τυπικη με ολα αυτα +ποτα + καυτερα + σαλτσες +καφεδες +πρασινα και αλλα πολλα (οτι δλδ μπορει να σε πειραξει) ακομα κ οι γιατροι δν ξερουν 100% τι ενοχλει τον καθενα εμενα π.χ. καφεδες ποτα κλπ δν μ πειραξαν ποτε .. είδα τι με πειραζε και αυτα εκοψα.. τον αλλον μπορει να τον πειραζουν οι καφεδες αλλα οχι τα τιγανητα.. απλα σου λενε πιο αυστηρα λιπαρα - τιγανητα γιατι αυτα ειναι τα πιο στανταρ.. το θεμα με τις πετρες ειναι ππιο πολυπλοκο γτ δν εχει 1 περιπτωση οπως εαν ειναι αμμος - λασπη - πετρα.. εαν η πετρα ειναι λεια η οχι.. εαν η πετρα ειναι στους πορους η οχι.. η διαμετρος της πετρας (δλδ εαν υπαρχει κινδυνος να περασει απο τα σωληνακια η οχι) .. 

ρωτας απο ενδιαφερον η εχεις και συ πετρες? εαν εχεις μην το σκεφτεσαι καν πανε βγαλε δν ειναι τιποτα.. εγω είχα παθει τρελα απο το φοβο 1 μηνα πριν γινει .. μεχρι και σε βιντεο εκατσα ειδα την επεμβαση και την διαδικασια χαααχαχ .. και πιο υγιεινα χωνευει μετα χωρισ χολοδηχο κυστη παρα με μια κυστη π εχει προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ερωτημα είναι, εάν υπαρχει θεμα με πετρες ή πολυποδες που δε βρίσκονται σε σταδιο που να σε επηρεαζουν ή να σε ενοχλουν, υπαρχει προτιμιτεα διατροφή? Πχ. γενικα ειναι γνωστο ότι ο κουρκουμας ερεθιζει τη χοληδοχο κυστη. Απ ότι καταλαβα οι γιατροι δε σου ειπαν κατι συγκεκριμενο.

Αν δε πονας γιατι να πας να βγαλεις? Το παρακολουθεις μονο.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Εγώ αφαίρεσα τη χολή τέλη Μάη. Η επέμβαση έγινε στο Γενικό Λαικό Νίκαιας. Είμαι ανασφάλιστη και δεν πλήρωσα τίποτα.  Έμεινα πολύ ευχαριστημένη από όλα και όλους. Την ώρα του χειρουργείου με πρόσεξαν πάρα πολύ,- έχω και μια περίεργη αλλεργια- η αναισθησιολόγος γλυκύτατη. Εγώ έχω ιστορικό χολής (γιαγιά,μαμά, ξαδέρφες, όλες είμαστε άνευ χολής πια). Δεν είχα πάθει ποτέ κολικό, το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν οι δυσπεψίες, ότι και να έτρωγα με πείραζε. Τώρα χωνεύω και σίδερα. Μετά την επέμβαση βέβαια, μόλις βγήκα από την ανάρρωση, ήθελα να κάνω εμετό - μάλλον από τη νάρκωση- και πονούσα το πρώτο βράδυ. Όποιος ενδιαφέρεται για γιατρό μπορεί να στείλει πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2018 στις 6:37 ΜΜ, rus είπε

To ερωτημα είναι, εάν υπαρχει θεμα με πετρες ή πολυποδες που δε βρίσκονται σε σταδιο που να σε επηρεαζουν ή να σε ενοχλουν, υπαρχει προτιμιτεα διατροφή? Πχ. γενικα ειναι γνωστο ότι ο κουρκουμας ερεθιζει τη χοληδοχο κυστη. Απ ότι καταλαβα οι γιατροι δε σου ειπαν κατι συγκεκριμενο.

Αν δε πονας γιατι να πας να βγαλεις? Το παρακολουθεις μονο.

δν ξερω τι εινια ο πολυποδας ακριβως δεν το εχω ψαξει ξερω μονο οτι εινια διαφορετικο απο την πετρα , αλλη περιπτωση πιο κοντα σε καρκινο παρα σε πετρα.. ειναι λιγο πιο επικυνδινο..

τωρα οσο αφορα τις πετρες καλ οεινια ειτε σε πειραζει ειτε οχι να βγει η χολη γιατι δν ξερεις ποτε θα περασει η πετρα απο τα σωληνακια.. π.χ. εγω ειχα 2 μεγαλες 1-1.1 εκατοστο διαμετρο και ειχα και 2-3 μικρες τις ταξης του 0,1-0,3mm , αυτες δεν φαινονται κ εαν περασουν τοτε εχεις θεμα..οσο και να παρακαλουθεις δν ξες ποτε θα γινει το κακο.. και δν μπορεις ν κανεις καθε μηνα μαγνητικη.. μπορει να πας να κανεις δευτερα να σου πουν ολα οκ και τεταρτη να σου φυγει για αυτο.. 

 

επισης κανενα φαγητο δν ερεθιζει την χοληδοχο κυστη εαν ειναι υγιεις , απλα την θετη σε λειτουργια, ερεθισμος υπαρχει μονο οταν βουλονει καθως λειτουργει δλδ οταν εχει πετρα

 

εαν δν ειναι σε στατιο να σε ενοχλουν οτι και να φας δν θα εχεις προβλημα.. εαν ειναι σε σταδιο π σε ενοχλει οτι θελει εξτρα χολη εκτος του συκωτιου εκει θα σε ενοχληση.. 

ο πολυποδας ειναι αλλο πετρα τελειως ... πολυ πιο ''αθωο'' ειναι οι πετρες απο το πολυποδα.

γενικα για πετρες θα μιλησω γιατι μονο για εκεινο ξερω, καλο ειναι εαν εχεις ειτε σε πειραζουν ειτε οχι  ειναι το καλυτερο να βγει και δν ειναι κ τπτ 1 μηνα συμπληρωσα και ειναι λες κ δν εγινε ποτε επεμβαση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

 

επισης κανενα φαγητο δν ερεθιζει την χοληδοχο κυστη εαν ειναι υγιεις , απλα την θετη σε λειτουργια, ερεθισμος υπαρχει μονο οταν βουλονει καθως λειτουργει δλδ οταν εχει πετρα

Aυτο σου το ειπε γιατρος ή είναι δικο σου συμπερασμα?

20 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

εαν ειναι σε σταδιο π σε ενοχλει οτι θελει εξτρα χολη εκτος του συκωτιου εκει θα σε ενοχληση.. 

Δεν υπαρχει εξτρα χολη, μια είναι, παραγεται στο συκωτι και συγκεντρωνεται στη χοληδοχο κυστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Aυτο σου το ειπε γιατρος ή είναι δικο σου συμπερασμα?

Δεν υπαρχει εξτρα χολη, μια είναι, παραγεται στο συκωτι και συγκεντρωνεται στη χοληδοχο κυστη.

εξτρα χολη εννοώ οτι οταν φας 100gr μια τροφης και το συκωτη παραγη π.χ ανα ωρα 10ml xolhσ και φτανουν πανε αμεσως στο στομαχι.. εαν φας 200gr και θες 20ml τοτε 10 παει απο συκωτη και τα αλλα 10 εννοωντας εξτρα απο την χολη π εινια το stock η αποθηκη.. τοση αναλυση εχω κανει και τοσο εχω ψαξει λες να μην το ξερω ? :P αλλα νομιζα εξτρα χολη θα καταλαβαινες τι εννοω νομιζα πιο πανω..

οσο για τον ερεθισμος απο τα λεγομενα τους ναι αυτο κατλαβα ,δν μου ειπε κανεις τοσο αναλυτικα ετσι κ αλλιως εαν καθε γιατρος καθοτανε κ εκανε αναλθυτικα μαθημα ολες τις περιπτωσης στουθς ασθενεις θα τρωγε ολη τν μερα.. η αδερφη μ σπουδαζει ιατρικη κ τα χω ρωτησει ολα.. κανενα οργανο εαν δουλευει νορμαλ δν ερχετε σε ερεθισμος.. ερεθισμος ειναι - σημαινει οτι εχουμε δυσλειτουργια .. αλλωστε σκεψου κ λογικα απλα ειναι τα πραμματα.. μπες οτι εχεις ενα λαστιχο και θες να ποτισεις οσο ειναι και οι 2 αρκες ανοιχτες ολα καλα.. εαν βουλωσεις την μια ακρη παλι δν εχεις προβλημα.. εαν εινια βουλομενη η μια ακρη και ανοιξεις την βρυση πριζετε το λαστιχο η αλλιως διαστελετε το υλικο η εαν βαλεις παραπανο νερο απο οτι μπορει ν βγει λογο οτι εχεις βολουσει το μισο .. ετσι εινια κ η χολη οσο η κινηση του υγρου ειναι οκ εισαι καλα (εαν στο πω πιο ακραια ετσι ειναι και το εμφραγμα το οργανο στλενει το αιμα δλδ η καρδια και εαν στην διαδρομη βρει καπου εμποδιο φρακαρι κ εχεις προβλημα) .. εαν βουλωση η εξοοδο προσπαθει ν διωξει την εξτρα χολη η την αποθυκευμενη η πες την οπως λες και δν μπορει ετσι πριζετε ερεθιζετε... 

κανενα συκωτη η στομαχι ολων μας δν εινια το ιδιο... ουτε χωνευουμε τα ιδια φαγητα με τον ιδιο τροπο οποτε κανενας γιατρος δν μπορει να σου απαντηση τιποτα στο 100% για φαγητο που θετει λειτουργια την χολη , η την ποσοτητα φαγητου ολα ειναι εμπειρικα με ενα ποσοστο ασφαλειας .. μπορει ν φαω 3 πιατα τηγανιτες πατατες και να μην με πειραξει μπορει ν φαω μισι πατατα και να με πιασει τρελος πονος (πριν ) 

για αυτο βλεπουνε οτι τα τιγανητα πειραζουν 8/10 ατομα.. τα ψαρια 3/10 ο καφες 4/10 , το χοιρινο 5/10 το αυγο 8/10 τα φασολακια 7/10 ,... ε και σου λενε μακρια απο τηγανιτα φασολακια αυτο.. μπορει εσενα να σε πειραζουν αλλα πραμματα και οχι τα τηγανιτα αλλα σιγα μην κατσει να βρει τι σε πειραζει οταν υπαρχουν πιο σοβαρα περιστατικα..

και επειδη ακομα δν ξερουν ουτε οι ιδιοι γιατι γινεται η πως γινεται η ποτε ενοχλεις την βγαζουνε τελειως.. παλια π.χ. την σπαγανε και την βγαζανε την πετρα κ εμενε η χολη μεσα αλλα παλι εμφανιζοτανε η πετρα.. για αυτο καμια περιπτωση δν εινια ιδια και ολες εινια οι ιδιες ταυτοχρονα.. επισης για να σου απαντηση ολες τις αποριες 100% θελει τρελες εξετασεις βιοψιες , ιστοριες πολλα πολλα.. για αυτο στην βγαζουν και τελειωνουν .. μιση ωρα επεμβαση ειναι σιγα μην φαει το εργαστηριο 1 βδομαδα να ψαχνει πιο φαγητο σε πειραζει ενω η λυση εινια λαμπαροσκοπικα μιση ωρα ...

(στα πιο σοβαρα καρκινος , λευχεμιες κλπ εκει ναι και βιοψιες και εξετασεις κιολα τα κανουν)

ps ερεθισμος ειναι λαθος φραση εαν θες να μιλαμε πιο σωστα γτ βλεπω οτι για εκει το παμε.. η σωστη λεξη εινια φλεγμονη.. 

 

ξανα λεω οι πολυποδες εινια τελειως διαφορετικο κ δν εχω ιδεα γιατι δν με νοιαζε , εψαξα μονο το δικο μ

και γενικα οτι γραφω ειναι συμπερασματα επειτα μετα απο κουβεντα με γιατρους η με διαφορα αρθρα και συνετευξης στο ιντερνετ για αυτο το θεμα ..

οταν ειναι απο δικια μ εμπειρια τα γραφω να φαινετε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι πολυποδες μπορει να είναι επικιδυνοι αν ειναι >1cm. Δεν είμαι πεπεισμενος οτι η τροφη που ερεθιζει τη χολ.κυστη ειναι ακινδυνη σε μια υγιη κυστη. Τα ποστς σου γενικα ειναι καπως χαωδη αλλα μου εκανε εντυπωση οτι εσυ πονουσες επι δυο χρονια χωρις να αποφασιζεις να κανεις επεμβαση, ενώ σε καποιον που δε πονα  του λες να παει αμεσως να τη κανει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 xronia ponousa .. auto soy lew i kathe periptwsh einai diaforetiki.. egw eixa megaliteres petres se diametro apo ta swlhnakia kai dn itan epikindi na perasei.. o allos mporei n  min ponaei alla na exei xoma laspi dld 10 fores mikroteri apo mena petra ekeinh einai pio eukoli na perasei..

erethismos-flegmoni ginete otan dn doyleuei swsta dld boulwnei.. otan leitourgei swsta pws na erethisth? afoy auth einia h leitourgias.. ean dn exeiw petrew dn se peirazei tipota.. opws twra p tin exw bgalei dn me peirazei tipota na sto pw apla.. dn kserw pou kolas file 

 

ta post m einai xawdhs giati uparxoyn toses diaforetikes periptwshs opoy prepei n moy peis akribws ti thes na soy pw ... apla rwtas misa pramata soy lew oles tis periptwshs kai mperdeuesai.. soy lew kamia trofh dn se peirazei sthn xoli ean dn exeis petra kai moy apantas dn eimai pepeismenos oti se mia ugihs dn einai akindini :P... tiganito se mia ugeies xoli pio epikindino einai gia tin kardia soy para gia tin xoli p.x. 

 

kai auto me ton polypoda pali sxetiko einai eksartate apo meros - sxima .. gia auto soy lew ola einai sxetika kai exei para polles periptwseis ..egw kserw mono gia xoli gia auti auto me enoiaze.. 

 

to trenara gt fovomoyn arxika kai dn itan epikindino min perasei.. enw ston allo pou tou les kanthn amesws einai oti mporei na einai foul stin laspi kai sto xwma.. p ekei milame gia 0.05-0.3cm ..twra einai k analogos se ti giatro tha pas ... opws eipane k sta pio panw post ean pas se idiwtiko tha se pei amesws grigora logo oikonomikwn.. ena pas se dimosiou tha sou eksigish k praths analogos oti thes, tha soy pei p.x. prepei na thn bgaleis se 1 mhna h se 5 xronia. emena me eixane pei tin 1h fora oti einai megalh dn uparxei fovos alla kapoia stigmi tha prepei na tn bgalw gt tha ponaw twra thelw se 1 mhna se 1 xronia se 10 xronia oti thelw alla kapoai stigmi prepei n bgei (sigoura uparxei enas mikros kindinos na ginei epoploki).. gia amesws xeirourgio einai stin periptwsh poy exeis mono sapia-nekrh xoli (allh periptwsh) ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 16/5/2017 στις 8:30 ΜΜ, vairass είπε

αν θες ΙΑτρο απο θεσσαλονικη πες μου..

Θεσσαλονίκη εγω κ ψάχνω μπορεις να μου πεις χειρουργό?

Κ εγω ψαχνω χειρουργό μου βρήκαν λάσπη έχετε κάποιον να μου προτείνετε θεσσαλονικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα μια από εμένα έκανα και εγώ χολοκυστεκτομή πριν ένα μήνα ακριβώς.

Έχω βέβαια κάποια ενόχληση η μικρό πόνο στον αφαλό δε ξέρω εάν είναι φυσιολογικό.

Επίσης μετά από ένα μήνα μου ήρθε μια ψευτοαναγουλα δεν ξέρω εάν είναι κάτι που πρέπει να προσέξω η εάν είναι από κάτι που έφαγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alexgerow είπε

Καλησπέρα μια από εμένα έκανα και εγώ χολοκυστεκτομή πριν ένα μήνα ακριβώς.

Έχω βέβαια κάποια ενόχληση η μικρό πόνο στον αφαλό δε ξέρω εάν είναι φυσιολογικό.

Επίσης μετά από ένα μήνα μου ήρθε μια ψευτοαναγουλα δεν ξέρω εάν είναι κάτι που πρέπει να προσέξω η εάν είναι από κάτι που έφαγα

Αναγούλα με κάψιμο; κάτι τέτοια νομίζω είχα κ εγώ... Ανοιχτή επέμβαση σου έκανε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vairass είπε

Αναγούλα με κάψιμο; κάτι τέτοια νομίζω είχα κ εγώ... Ανοιχτή επέμβαση σου έκανε; 

Όχι μία ψευτοαναγουλα χωρίς κάψιμο διάρκειας 1-2 ημερών σήμερα ας πούμε δεν έχω τίποτα Λαπαροσκοπικά έγινε η επέμβαση

Με τον αφαλό αν τον πιέσω λίγο πιο δυνατά νιώθω ένα μικρό πονακι όπως επίσης και σε κάποια κίνηση όταν είμαι ξαπλωμένος και πάω να σηκωθώ κάπως απότομα

Επεξ/σία από alexgerow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, alexgerow είπε

Όχι μία ψευτοαναγουλα χωρίς κάψιμο διάρκειας 1-2 ημερών σήμερα ας πούμε δεν έχω τίποτα Λαπαροσκοπικά έγινε η επέμβαση

Με τον αφαλό αν τον πιέσω λίγο πιο δυνατά νιώθω ένα μικρό πονακι όπως επίσης και σε κάποια κίνηση όταν είμαι ξαπλωμένος και πάω να σηκωθώ κάπως απότομα

Καλυτερα να μιλήσεις με τον ιατρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...