Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγή χοληδόχου κύστης.Εμπειρίες.


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 10 μήνες μετά...
  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειμαι 20 χρονων κ εβγαλα τη χολη,πριν μια εβδομαδα.ειχα μια πετρα 2,3 εκ κ φλεγμονη.ειχα δυσπεψίες κ πονους κατω απο το στηθος που χτυπούσε ο πόνος στη πλατη,οι πονοι με επιαναν τα χαραματα αν ειχα φαει κατι λιπαρο αργα το βραδυ,αν ετρωγα γιαουρτι η σουβλακια κοτοπουλο δεν καταλαβαινα τιποτα. την εβγαλα σε ιδιωτικο τα χρηματα με το τεβε δεν ηταν τιποτα.με ολική ναρκωση ήμουν στο χειρουργείο 50 λεπτα.μουν εδωσαν το ντιβιντι της επεμβασης κ ηταν 26 λεπτα.μεχρι να με ετοιμασουν,να μου την αφαιρεσουν κ να με ξυπνησουν ουτε που το καταλαβα.κ οι γονεις μου παραξενεύτηκαν ποσο γρηγορα βγήκα.ειχα μονο ορο στο χερι.ουτε σακουλακι να φυγουν τα υγρα ουτε τπτ.κοιμήθηκα 3 ωρες σερι μετα την επεμβαση κ ο γιατρος που με επετρεψε το απογευμα να φαω κ το βαρδυ να πιω καφε κ να καπνισω .αυτα που λετε για το τι μπορεις να φας δεν ειναι σε ολους το ιδιο.20/6 εβγαλα τη χολη κ 24/6 πηγα σε ταβερνα κ εφαγα μια νορμαλ ποσότητα απ'οτι παραγγείλαμε κ δεν με πειραξε τιποτα ουτε ρευόμουν .απολαυσα το φαγητο καλυτερα απο πριν.εχω 4 πολυ μικρα σημαδακια σαν νυχιες στα σημεια που εγινε η λαπαροσκόπηση.πονουσαν για 2 μερες σαν να πιαστηκα στο γυμναστήριο απο κοιλιακούς, ειχα κ πρήξιμο.δεν το αφησα,την εβγαλα αμέσως γιατι αν την αφηνα ο ίκτερος θα μου χτυπούσε τη πορτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου ότι τρώω 4 σουβλάκια τυλιχτά.

Εννοεις σουβλακια με πιτα?

 

Την έβγαλα και γω πριν δυό χρόνια.

 

Δεν είχα συμπτώματα όμως.Απλά είχα κάποια μικρή πέτρα (μου την έδωσαν) και έπρεπε να βγει για να πάρει και ο γιατρός το φακελάκι του (1500)

1500€?! τοσα ειναι το εισοδημα 2 μηνων για πολυ κοσμο. Αν δε τα ειχες τι θα γινοταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα εμπαινες στο χειρουργειο... δηλαδη θα σε αφηνε να πεθανεις(εφοσον ηταν οξεια η κατασταση σου)?

 

Φιλε, επειδη ειμαστε στην Ελλαδα δε σημαινει οτι πρεπει υποχωρουμε στο καθε λαμογιο που μας ζηταει 2 μηνιατικα για να κανει μια εγχειριση ρουτινας.

Ή τον καταγγελεις τον αλητη αυτον, ή απλα πας σε αλλον. Ε ελεος πια, κριση εχουμε κι ολοι ειμαστε σε δυσκολη θεση, θα πληρωμουμε και 1500ρια(απ αυτα που δεν εχουμε)?!!?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, δεν θα έμπαινα χειρουργείο.

 

Γιατί σου φαίνεται παράξενο;Τώρα ήρθες στην Ελλάδα...;

Δηλαδή επειδή αυτό το κ@λοσυστημα επιβάλλει σε όλη την Ελλάδα αυτό το αίσχος, πρέπει να θεωρηθεί φυσιολογική μία εγκληματική πράξη???

 

Πραγματικά ούτε εν ετει 2012, στην κορύφωση της κρίσης, βάζουν μυαλό και μετά γκαρίζουν οι επιτήδιοι ότι τους φταίει το ΔΝΤ. Είχαν καλομάθει τα παλικάρια και θέλουν να συνεχίσουν και μάλιστα άνετοι...

 

Πραγματικά ντροπή τους που εκμεταλλεύτηκαν την ανάγκη σου για την επέμβαση όπως και χιλιάδων άλλων ασθενών για να ποζάρουν μετά πρώτη μούρη με τον πόνο των ασθενών! Εγώ δεν θα το άφηνα ετσι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Θα σας μιλήσω κ εγώ για την πρόσφατη εμπειρία μου στο θέμα.

 

Εδώ κ ένα χρόνο περίπου, εμφάνιζα κατά διαστήματα πολύ έντονους πόνους στο στομάχι, κυρίως τα ξημερώματα, νόμιζα ότι είχα μέσα τσιμέντο κ δεν μπορούσα ούτε να ξαπλώσω, ούτε όρθια να είμαι, ούτε να κινούμαι. Ο πόνος αυτός μετά από ώρα περνούσε. Νόμιζα ότι οφειλόταν στο φαγητό. Πριν 3 μήνες που με έπιασε πάλι πολύ έντονος πόνος κ δεν περνούσε με τίποτα, πήγα στο νοσοκομείο. Η γιατρός εκεί μου είπε ότι πρόκειται για δυσπεψία(μιας κ το προηγούμενο βράδυ είχα φάει βαριά), μου έδωσε μια αγωγή για 2-3 μέρες για να ηρεμίσει το στομάχι μου. Από τότε με έπιασε 2-3 φορές κάποια βράδια αλλά μου περνούσε. Πριν 4 μέρες, πήγα πάλι στο νοσοκομείο κ τότε με ρώτησαν πρώτη φορά αν έχω κάποιο πρόβλημα με τη χολή αλλά πιο πολύ η γιατρός έτεινε στο να κάνω γαστροσκόπηση. Ευτυχώς, μια φίλη της μαμάς μου που είναι γιατρός, μου είπε να πάω πρώτα για υπέρηχο χολής όπως κ έγινε. Χτες, μου διαγνώστηκε πέτρα στη χολή κ ήδη έχω κλείσει ραντεβού με χειρούργο.

Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι την όλη διαδικασία-χειρουργείο βλέπετε!- αλλά προκειμένου να γλιτώσω από αυτό το μαρτύριο μια κ καλή, ο φόβος μειώνεται κάπως! Διαβάζοντας μάλιστα εδώ, πως οι περισσότεροι δεν αντιμετωπίσατε πρόβλημα μετά την εγχείρηση, παίρνω θάρρος.

Έχω ξεχάσει εδώ κ καιρό(πολύ πριν μου διαγνώσουν την πέτρα) από τη διατροφή μου τα τηγανιτά, το κρεμμύδι, τις πιπεριές-το χειρότερο που ξέχασα είναι οι πίτες με γύρο :Ρ -γιατί μετά όλη τη μέρα υποφέρω!

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι μου εμφανίστηκε η πέτρα στα 26 μου, αλλά θα μου πείτε δε θα με ρωτήσει κ όλας :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι μου εμφανίστηκε η πέτρα στα 26 μου, αλλά θα μου πείτε δε θα με ρωτήσει κ όλας :Ρ

Eννοεις οτι θα περιμενες να εμφανιστει αργοτερα ή νωριτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λοιπόν, πριν 2 εβδομάδες έκανα την επέμβαση τελικά με ρομποτική μέθοδο. Είναι η πιο εξελιγμένη μέθοδος λαπαροσκοπικής χειρουργικής (και η πιο ακριβή!). Μου έκαναν μία (ναι μόνο μία) τομή 1-2 εκατοστών στον αφαλό και από εκεί μπήκαν οι 4 βραχίονες του ρομπότ Da Vinci για την επέμβαση. Έκατσα ένα βράδυ μόνο στο νοσοκομείο και μετά σπίτι. Πρόκειται για την καλύτερη και πιο αναίμακτη χειρουργική μέθοδο. Το κόστος είναι τσουχτερό, περίπου 16000 ευρώ αλλά σε ιδιοτικό νοσοκομείο σε μονόκλινο δωμάτιο. Τα έξοδα αυτά όμως τα κάλυψε ιδιωτική ασφάλεια (μην περιμένετε από δημ. ταμεία) και πιστεύω ότι άξιζε. Πήρα και DVD με την επέμβαση το οποίο θα δω όμως όταν συνέλθω εντελώς. :fear:

 

Όποιος σκέφτεται παρόμοια επέμβαση (γίνονται όμως και πολύ σοβαρότερες επεμβάσεις με την μέθοδο αυτή) και έχει την οικ. δυνατότητα ή διαθέτη καλή ιδιωτική ασφάλιση του προτείνω ανεπιφύλακτα αυτή τη μέθοδο.

σε ποιο νοσοκομειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

σε ποιο νοσοκομειο?

Ευρωκλινική είναι ένα πολύ καλό  νοσοκομείο  http://www.euroclinic.gr/ όπως και το Ιατρικό Κέντρο Αθηνών. Οι περισσότεροι ιατροί έχουν συνεργασίες με αυτά τα νοσοκομεία αλλά όχι όλοι...

Αυτό που πρέπει να προσέξετε περισσότερο είναι η αναζήτηση ενός έμπειρου χειρουργού στην περιοχή σας αλλά αυτό πια δεν έχει σημασία. Εγώ έκανα επέμβαση πρόσφατα μέσω του ιατρού μου στο Χαλάνδρι που συνεργάζεται και με τα δύο νοσοκομεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...