Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγή χοληδόχου κύστης.Εμπειρίες.


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα 9 δεκεμβριου θα κανω εγχειρισης χολης χρειαζεται να κανω διατροφη πριν την εγχειριση ?Γιατι ο γιατρος δεν μου ειπε τιποτα.Και εχει κανει κανεις εγχειριση χολης στο νοσοκομειο νιμτς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα 9 δεκεμβριου θα κανω εγχειρισης χολης χρειαζεται να κανω διατροφη πριν την εγχειριση ?Γιατι ο γιατρος δεν μου ειπε τιποτα.Και εχει κανει κανεις εγχειριση χολης στο νοσοκομειο νιμτς?

σε κλινικη εκανα εγω αλλα δεν μου ειπαν τιποτα για διατροφη...Διατροφη θελει μετα την εγχειρηση 2 μηνες εκανα και εχασα 10 κιλα περιπου,μετα τα εβαλα τριπλα απο την πεινα :)

 

 

καλη επυτιχια φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που βλεπω γενικοτερα και με απογοητεύε-στεναχωρεί είναι ότι πολλοί γιατροί δεν εξηγούν στον ασθενή τίποτα ούτε τι να κανει προεγχειρητικά ούτε τι να προσέχει μετεγχειρητικά και ο ασθενής είναι σε μια φάση να ρωτάει σε διάφορα fora. Καταλαβαίνω οτι ειδικά στα δημόσια νοσοκομεία υπάρχει απίστευτος φόρτος εργασίας αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αποδίδει στο τελικό αποτέλεσμα να έχεις έναν ασθενή αφημένο στην τύχη του. Οι ιδιώτες γιατροί είναι πιο προσεκτικοί από αυτό και λόγω λιγότερου φόρτου εργασίας πολλές φορές και λόγω του ότι ο ασθενής είναι και πελάτης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπερα!πριν ενα μηνα εκανα αφερεση χολης λαπαροσκοπικα!το προβλιμα μου ειναι οτι καποιες φορες νιωθω πονακια εκει μεσα!Πρεπει να ανησυχω? σας παρακαλω αν κσερει καποιος να μου πει.Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!πριν ενα μηνα εκανα αφερεση χολης λαπαροσκοπικα!το προβλιμα μου ειναι οτι καποιες φορες νιωθω πονακια εκει μεσα!Πρεπει να ανησυχω? σας παρακαλω αν κσερει καποιος να μου πει.Σας ευχαριστω!

 

Πονάκια μετά από βρώση συγκεκριμένων τροφών; Εγώ γενικά ενοχλήσεις δεν έχω, παρά μόνο όταν τρώω κάποια συγκεκριμένα τρόφιμα (λίγα ευτυχώς)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Σας παραθετω την εμπειρια μου,η οποια πιστευω οτι θα πεισει τον καθενα που εχει προβλημα με τη χολη να επισπευσει τις οποιες διαδικασιες.

Ειχα ενοχλησεις στο στομαχι και πονακια δεξια επι τρια χρονια.Λογω μεγαλου φοβου προς τους γιατρους και κυριως τα νοσοκομεια απεφευγα να το κοιταξω κι ελεγα οτι θα περασουν. Μετά από ενα χτυπημα στα πλευρα απο πεσιμο σε βουνο (ορειβατης) τα πραγματα οδευαν διαρκως προς το χειροτερο. Οι πόνοι εγιναν εντονοτεροι και καποιες φορες αφορητοι ιδιαιτερα μετα το φαγητο. Επι 3 μηνες επαιρνα αναλγητικα νομιζοντας οτι πονουσα απο το χτυπημα. Εφτασα στο σημειο σχεδον 3 φορες την εβδομαδα μολις ετρωγα να πηγαινω στην τουαλετα για εμετο ο οποιος ανακουφιζε τους πονους. Εχασα 10 κιλά και μια μερα το καλοκαιρι του 2015 παρουσιασα ικτερο οποτε με πηγαν σηκωτο στο νοσοκομειο. Οι εξετασεις μου ηταν χαλια και οι γιατροι εκριναν οτι επρεπε να γινει εισαγωγη λογω σοβαρης χολοκυστιτιδας. 9 ημερες στο νοσοκομειο χωρις φαγητο και νερο.Μονο ορος και αντιβιωση.

    Παραλληλα εγινε mri και εκει ανατραπηκαν τα παντα. Διεγνωσαν μορφωμα 5 εκατοστων στο παγκρεας με διηθηση στην πυλαια φλεβα (δλδ καρκινο στο παγκρεας μη χειρουργησιμο).Περιττο να πω οτι οι γιατροι με θεωρουσαν οχι απλως ξεγραμμενο αλλα ετοιμοθανατο. Αφου μου ανακοινωθηκε το αποτελεσμα της mri μου εκλεισαν ραντεβου στο Γεννηματας για EUS (ενδοσκοπικος υπερηχος) για σταδιοποιηση του καρκινου. Περασα 15 μαρτυρικες ημερες μεχρι την εξεταση Και ω του θαυματος η εξεταση εδειξε οτι δεν ηταν καρκινος αλλα χρονια παγκρεατιτιδα που ειχε προκληθει απο την ολη κατασταση αυτα τα χρονια. Ακολουθησε η χολοκυστεκτομη χωρις προβληματα. Εκτοτε ενω δεν εχω προβληματα πεψης, συνεχιζουν να υπαρχουν καποιες ενοχλησεις.

      Το βασικο βεβαια ειναι οτι απεκτησα ως δωρακι μια μονιμη παγκρεατιτιδα (ευτυχως χωρις πονους) με οποιους κινδυνους αυτο συνεπαγεται -αυξημενος κινδυνος παγκρεατικου καρκινου 19 φορες περισσοτερος απο οτι σε εναν φυσιολογικο οργανισμο.

Μετά απο αυτο δε νομιζω να υπαρξει καποιος που θα εχει προβλημα στη χολη και θα το αφηνει για οποιοδηποτε λογικο ή ηλίθιο φοβο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια εχω και εγω το ιδιο θεμα.. Πριν απο 1 μηνα ειχα εντονους πονους επι 4 ωρες και το αμελησα (λεω μυικο θα ειναι απο το γυμναστηριο). Μετα απο 10 μερες περιπου με ξαναπιανει εντονος πονος, πηγαινω στο νοσοκομειο και μου βρισκουν πετρα στη χολη μεγεθους 1,2 χιλιοστα.. Θα παω σιγουρα να την βγαλω καλου κακου αλλα θελω να ρωτησω καποια πραγματα. Μετα την αφαιρεση, ποσος καιρος πρεπει να περασει ωστε να μπορω να πηγαινω γυμναστηριο (βαρη κλπ) ξανα?? Επισης καπου διαβασα πως αν κανεις κοιλιακους σε πιανει παλι πονος. Ισχυει?? Και τελος με την χωνεψη τι γινεται? Θα χωνευω πιο αργα? Αυτο θα επηρεασει τον μεταβολισμο μου??

Αααα και κατι τελευταιο.. Το μεγεθος της πετρας 1.2 χιλιοστα ειναι μικρο ή μεγαλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντησουμε αν ρωτησεις τους γιατρους στο νοσοκομειο τι gaming pc να παρουμε 1.000-1.200 ευρω, ποιο ειναι το καλυτερο gps για αυτοκινητο και καμια καλη σειρα με πειρατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

C2LviB 2-3 μήνες αποχή απο βάρη σε επεμβάσης που έχουν διαπεράσει κοιλιακά τοιχώματα.

 

Εγώ μπαίνω χειρουργείο αύριο. Δεν έχω ούτε πέτρες ούτε λάσπη... διόγκωση και φλεγμονή σε ένα τοίχωμα έχω και μου είπαν να μπω χειρουργείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

C2LviB 2-3 μήνες αποχή απο βάρη σε επεμβάσης που έχουν διαπεράσει κοιλιακά τοιχώματα.

 

Εγώ μπαίνω χειρουργείο αύριο. Δεν έχω ούτε πέτρες ούτε λάσπη... διόγκωση και φλεγμονή σε ένα τοίχωμα έχω και μου είπαν να μπω χειρουργείο...

περαστικά και όλα θα πάνε καλά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω και εγω το ιδιο θεμα.. Πριν απο 1 μηνα ειχα εντονους πονους επι 4 ωρες και το αμελησα (λεω μυικο θα ειναι απο το γυμναστηριο). Μετα απο 10 μερες περιπου με ξαναπιανει εντονος πονος, πηγαινω στο νοσοκομειο και μου βρισκουν πετρα στη χολη μεγεθους 1,2 χιλιοστα.. Θα παω σιγουρα να την βγαλω καλου κακου αλλα θελω να ρωτησω καποια πραγματα. Μετα την αφαιρεση, ποσος καιρος πρεπει να περασει ωστε να μπορω να πηγαινω γυμναστηριο (βαρη κλπ) ξανα?? Επισης καπου διαβασα πως αν κανεις κοιλιακους σε πιανει παλι πονος. Ισχυει?? Και τελος με την χωνεψη τι γινεται? Θα χωνευω πιο αργα? Αυτο θα επηρεασει τον μεταβολισμο μου??

Αααα και κατι τελευταιο.. Το μεγεθος της πετρας 1.2 χιλιοστα ειναι μικρο ή μεγαλο??

Εγώ έβαλα 10 κιλά... μετά την εγχείρηση, η μάνα μου το ίδιο, η γιαγιά μου είχε βάλει παραπάνω, όλο το σόι γενικώς βάλαμε κιλά μετά την εγχείρηση. Δεν ξέρω αν θα βάλειΣ κ εσύ, πάντως πέψη καλή χωρίς χολή δεν νομίζω να γίνεται, κάπου βοηθάει αυτό το όργανο.

 

Προσοχή μετά από λίγα χρόνια έκανα και σκουλικη.

C2LviB 2-3 μήνες αποχή απο βάρη σε επεμβάσης που έχουν διαπεράσει κοιλιακά τοιχώματα.

 

Εγώ μπαίνω χειρουργείο αύριο. Δεν έχω ούτε πέτρες ούτε λάσπη... διόγκωση και φλεγμονή σε ένα τοίχωμα έχω και μου είπαν να μπω χειρουργείο...

Τα ίδια είχα κ εγώ... Είχε γίνει τεράστιο το όργανο.

 

Όλα καλά φίλε, περιστατικά εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα βγήκα... πονάω , όχι αφόρητα αλλά ΟΚ λογικό , για χειρουργείο μιλάμε. Ο Γιατρός μου είπε οτι είχε κολλήσει στο στομάχι και στο έντερο απο το πρήξιμο... γλύτωσα τα πολύ χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα βγήκα... πονάω , όχι αφόρητα αλλά ΟΚ λογικό , για χειρουργείο μιλάμε. Ο Γιατρός μου είπε οτι είχε κολλήσει στο στομάχι και στο έντερο απο το πρήξιμο... γλύτωσα τα πολύ χειρότερα.

Περαστικά ρε φίλε, κάπως έτσι ήταν κ εμένα, ανοιχτή σου κάναν η λαπαροσκοπικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...