Προς το περιεχόμενο

Είσοδος στα Internet καφέ με έγγραφη άδεια γονέα


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά που είναι το πρόβλημα.

 

Ένα παιδί αν θα εξαρτηθεί απο κάτι θα εξαρτηθεί. Παλιά έπαιζαν όλη μέρα μπάλα, τριγυρνούσαν με τα ποδήλατα και πηγαίναν για κανα τσιγαράκι και κανα μπιλιάρδο. Χαναν το χρόνο τους άσκοπα με λίγα λόγια. Πως το παραπάνω ΔΕΝ είναι εξάρτηση και είναι το Lineage και το WoW.

 

Τωρα μιλας σοβαρα; Το ιδιο ειναι να παει το παιδι να παιξει μπαλα και το ιδιο να λιωνει στο lineage; Αν δεν παιζει μικρος στα 25 του θα ειναι με χολιστερινη, αντικοινωνικος και θα νομιζει οτι για να βρεις δουλεια θα πρεπει να μαζεψεις την παρεα σου και να πατε για quest. Ελεος...

 

Kαι εγω στα 16 μου και τα 17 μου πηγαινα σε netcafe αλλα δεν καιγομουν τοσο. 1-2 ωρες μια φορα στο τοσο. Που λεφτα για καψιμο; Τα πιτσιρικια τωρα που βρισκουν τα 10ευρα; Εγω το 99 επερνα 500 με 1000 δραχμες την ημερα, τι να πρωτοφτασουν; Για φαι στο σχολειο; Για εισητιρια ή για netcafe; Απλα καποιοι προτιμουν την ευκολη λυση. Παρε παιδι μου 10 ευρω και τραβα στα τσακιδια να μας αφησεις ησυχους. Ποσο μαλλον οταν οι γονεις γυρνανε 7 το πρωι απο τα μπουζουκια που εν μεσω κρισης ειναι ακομα ολα γεματα καθε μερα, ειναι λογικο το παιδι να γυρναει στις 6 γιατι δεν υπαρχει κανεις σπιτι να του βαλει τις φωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ha να και κάτι σωστό σήμερα επιτέλους θα κάθεσαι να πίνεις το καφεδάκι σου κοιτώντας τα email σου χωρίς να φωνάζουν 2 γυφτάκια διπλα ""λακισμενο" σε "μαμισα" στο counter" τόσο δυνατά που και την ίδια σου την σκέψη δεν μπορείς να ακούσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ha να και κάτι σωστό σήμερα επιτέλους θα κάθεσαι να πίνεις το καφεδάκι σου κοιτώντας τα email σου χωρίς να φωνάζουν 2 γυφτάκια διπλα ""λακισμενο" σε "μαμισα" στο counter" τόσο δυνατά που και την ίδια σου την σκέψη δεν μπορείς να ακούσεις

 

Αυτό και αν είναι κοινωνικό πρόβλημα :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι ως ανάποδος και με κάποια σχετική εμπειρία ως πρώην υπάλληλος τέτοιου καταστήματος το βλέπω αρνητικά. γιατί:

 

τα περισσότερα πλέον ανήλικα έχουν net και σπίτι τους, ο μονος λόγος που ερχόταν στο net-cafe ήταν για την παρέα, είναι ο ίδιος λόγος που εγώ πριν 10 χρονια ως έφηβος σύχναζα σε τέτοια μέρη, όχι ότι δεν είχα net, η καλο PC σπίτι, αλλα για το lan για την παρέα και το γέλιο που βγάζαμε όλοι μαζί.

 

αν λοιπόν απαγορευτεί να συχνάζουν οι ανήλικοι η τέλος πάντων θα χρειάζεται άδεια από γονείς κλπ, ισα ισα το πρόβλημα θα γίνει μεγαλύτερο με την νέα γενιά πλέον αντί να συναναστρέφεται με συνομηλικους τους έστω και σε net-cafe, να κλειδώνεται και να λιώνει με τις ώρες στα δωμάτια τους.

 

but that is just me, το net για εμενα καθώς μεγάλωνα και οι παρέα που είχα τότε ήταν από τα καλύτερα μου χρονια (καλός η κακός ήμουν στη γενιά που σύχναζε στα πρώτα net-cafe). όχι γιατί λιώναμε όλοι μαζί, αλλα γιατί βγαίναμε κι όλοι μαζί έξω. έκανα πολλούς φίλους εκείνα τα χρονια με τους οποιους μέχρι σήμερα κάνω παρέα και βγαίνουμε μαζί.

 

δεν λέω ότι είναι καλο να λιώνουν τα παιδάκια στα net, αλλα από το να λιώνουν στα σπίτια τους μονα τους, είναι πολύ καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως δεν το βλεπω εγω προσωπικα μορφη διασκεδασης να κλεινεσαι με παλι μεσα σε ενα κουτι με η/υ

και να παιζεις με τις ωρες mmo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ha να και κάτι σωστό σήμερα επιτέλους θα κάθεσαι να πίνεις το καφεδάκι σου κοιτώντας τα email σου χωρίς να φωνάζουν 2 γυφτάκια διπλα ""λακισμενο" σε "μαμισα" στο counter" τόσο δυνατά που και την ίδια σου την σκέψη δεν μπορείς να ακούσεις

 

ahem και γιατί δεν τους φωνάζεις και εσύ? :-D

 

"σκάστε γαμώ το @$@$(@#_$)@#($@_$ σας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ha να και κάτι σωστό σήμερα επιτέλους θα κάθεσαι να πίνεις το καφεδάκι σου κοιτώντας τα email σου χωρίς να φωνάζουν 2 γυφτάκια διπλα ""λακισμενο" σε "μαμισα" στο counter" τόσο δυνατά που και την ίδια σου την σκέψη δεν μπορείς να ακούσεις

 

http://frikipaideia.wikia.com/wiki/Dota

 

Ήρθε η ώρα του Μπάλαναρ (Το λένε όταν νυχτώνει, εντός ή εκτός παιχνιδιού)

Μες τα μάτια!

Δεν σου είπε η μαμά σου να γυρνάς σπίτι τα βράδια?

Λολ.

ροφλ.

σταν... ΣΤΑΝ.... ΣΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑN.

Ρε λούστη!

Ρεεεεεε.

Νιώσε!(Μακράν η πιο δημοφιλής, θα ακούσετε να τη λένε ακόμα και στη τουαλέτα)

Σουάπ.

Συνήθως λένε όταν κάνουν κάτι με επιτυχία,

"Είμαι και πολύ γκοσάς και hexOr,

ενώ εσύ είσαι κόκας, Lambo, νικολόγος, δημητράκος, κτλ κτλ!!!"

Στάναρε τον ΣΤΑΝΑΡΕ ΤΟΝ.

Δώσε μόουντ ασάπ.

Σπάσε τάουερ.

Νούμπ χοστ.

Γαμώ το φογκ μου μέσα.

Πι βι πι στο ποτάμι.

Καθώς και όλες οι εκφράσεις που περιέχουν

τη μάνα τον πατέρα και ολόκληρο το σόι γενικότερα

.

Μέγκα φέηλ το γκάνκ.

Χείλαρε με ζώο.

Δεν έχω μάnα πώς να σε χειλάρω ρεεεεεεεεεεεε.

Σπάσε το τζεμ ρεεεεεεεεεεεε.

Φέτεςςςςς.

Τη πίπα σου.

Ε ρε πούστη μου τι φιντεράς...

42. Βρήκες την απάντηση, μπράβο.

Ανίσταλ το γουόρκραφτ ασάπ.

Κριπ σκιπ μπάσταρδε.

Κέϊβμαν χοστ.

ALT+QQ(η και σκέτο QQ)

CTRL+ALT+DEL.

Έφτιαξε μπουκουμπού....

Ρε Ταρζάν μην ορμάς ουρλιάζοντας...ακόμη και εκεί που είμαι κουφάθηκα.

Wash=λούσε.

Πούτσα προσώπου.

Αναπιρέιτορ.

Ρέλικ στο 50.

Φάρμαρε.

Φίντινγκ σπρι είσαι ρε.

Λαγκούνα! (FFVIII).

Κάνε φίνγκερ!.

Δώσε πόνο.

ΣΒΟΥΡΑ!!!! ΣΒΟΥΡΑ!!!! ΚΑΝΕ ΣΒΟΥΡΑ ΡΕ ΓΑΜΗΜΕΝΕ, ΚΑΝΕ ΣΒΟΥΡΑ!!!!!!!

Φέις σιφτ και κλάσε μου τα αρχίδια!

Οι νεκροί δεν μιλάνε...

Καντέ μπαν τον λίβερ!!!!!!!

Είμαι ίμπα έκανα ντιβάιν.

Ρws me eides?

-Άπειρο.

Τελεύτεε.

Μέτρησε το kill...Εμπειρίαα!!

Γαμωωωωωωώ gia 1 sec cd efygeee o bineeeees!

Ade re vromiari p 8es na me fas kiolas..

Λεβιάθαν είσαι λάσπη!!

 

Ομι(φι)τζι.

Γουάτδεφάκ.

Νουμπ.

Ούμπερ πόνατζ (εκ του γερμανικού uber ,και του γνωστού pwnage).

Μισσ.

Μάπχακ.

Ρέπικ.

Άλλες φορές πάλι λένε σατ δε φακ απ, λόλεν (το λολ αλά γερμανικά!).

Κάνε ούλτι...μαλάκα...ΟΥΛΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.

Δεν το νιώθεις το σκορπιό.

Το ναυάγησες το δέντρο.

Λίβερ.

Λαγκ.

Ρετζένα κάτω.

Ντίντι κάτω.

Μπακ ρε...ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΚ!

4 vs 1 ρε μόνο έτσι μπορείτε.

Στην πίκρα.

Κομμάτια είναι ... δίχυτος φεύγει.

Μη χώνεσαι ρε μαλάκα έλεος.

Μπακ ρε ρίκι έχει ματάκια.

Έλα 1ν.1 στο πάνω πόταμι αν τολμάς...κότααααα!

Γκόου πλέϊ πάκμαν.

Ψώφα ζώο.

Γούντεν πισί(μόντεμ) ο χοστ.

Είχα κουλντάουν ν00μπά σκσ.

Γενικά QQ, more QQ, κλαμμένο,μην κλαις, κλάψε λίγο, κλαψομούνι κτλ.

ALT+F4 vre dn gamiesai!!!

Που χώνεσαι ρε rambo? Μπες και στην πηγή τους...

Ζώο, ζώα, ζωάδη, ζωάκι και ζωάρα (η απόλυτη λέξη κάθε πορωμένης που****ς που παίζει DOTA ).

Washer=Λούστης

Και η γιαγιά μου παίζει νεκρολάϊτ.

Μηδενικ0.

Δεν σε χάλασε γκέϊ.

Ψώφα από τα Νιούτραλ ζώο.

Μπι ντι ρε άμανε.

Κιλ στιλ ρε νουμπά.

Θα κάνω τραβέλια (αντικείμενο).

Σκάσε και ψώφα ρε�!!!

Καλά...το τιμ (team = ομάδα ) είναι τζι-τι-πι (gtp = Gia Ton Poutso).

Μπάνλιστ κάνεις??

Είμαι σόλο.

Ανίδεε!

Πού πας ρε πρωκτόζωο σε όλο το team

πληβίε γαμώ τα κόκκαλα σου τα βρώμικα.

Μη κάνετε ρεσιούμ (resume) γαμώ το Χριστό σας! (όταν κάποιος έχει κάνει pause για κάποιο λόγο)

Tosi wra ekana sima re tufleeeeeeeeeee.

Βουβά νουμπάκο.

Ιme intelligence xonome!

ELEOOOOOS!!!!

ULTI ΖΟΥΥΥΥΥΥΥΥΣ�!!!

Πάρε μια ασπίδα να μην νοιώθεις τόσο ντάματζ.

Εla re megalo fail eiste oloi.

Φτιάξε καμιά μπότα ρε κωλόνουμπο...

kleise to Maphack re

Kunka πάρε ταξί

μη μου γαμάς τα κριπς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι ηλικια εισαι αλλα δεν πιστευω να πηγαινετε ακομα στα netcafe.. ?;)

 

μπα άσχετα με αυτά που λένε αλλα μετά από κάποια χρονια δεν έχεις όρεξη όχι να πας σε net-cafe, αλλα ούτε καν να αντικρίσεις κάποιο video-game, κορεσμός ένα πράμα.

 

επίσης το λογικότατο που συνέβη και σ'εμενα, μετά από κάποια ηλικία βόλτα-παρέα > ότιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν την απαγόρευση του τσιγάρου δηλαδή.......

 

Πάντως θα ήταν σωστό να μπορέσουν κάπως να περιορίσουν τα παιδιά από την εξάρτηση τους στο internet. Και επειδή με νόμους δε γίνεται, ας ξεκινήσουν οι γονείς να ενδιαφέροντε περισσότερο.....

 

έπρεπε ήδη να ισχύει αυτό το μέτρο, εδώ κ 4-5 χρόνια που υπήρχε τότε άνθηση των ιδιοκτητών ιντερνετ καφέ κ ξεφυτρώναν σαν μανιτάρια εις βάρος των κουτορνιθίων αγοριών ηλικίας 10 - 18. Εκτός από τα χρήματα που έχαναν τα σκατόπαιδα (γιατί μη μου πείτε ότι είναι λογική τιμή για ίντερνετ 2-3ευρώ την ωρα), εισέπνεαν όλη τη καταχνιά του καπνού των μεγαλύτερων θαμώνων, για να μην μιλήσω για τα μικρόβια κ τη σιχασιά των πληκτρολογίων κ των καρεκλών. Ειδικά τα αγόρια που είναι λίγο ζωντόβολα όπως και ο αδερφός μου δε μπορούν να καταλάβουν την λέξη "μέτρο" ότι χρειάζεται μέτρο, κ δυστυχώς δεν έχει καμία σχέση με τους γονείς. εκτός αν είναι λογική το μάντρωμα στο σπίτι. κ όποτε καταφέρναμε κάτι να μαζέψουμε αρχίζαν τα φιλαράκια να χτυπάνε τα κουδούνια κ να τον ξεσηκώνουν, πάνε όλοι να μην πάω κ εγώ? όχι να μην πας.. στο διάλο για ιντερνετ καφέ.

εδώ βλέπεις ματράχαλους 20+ που αντί να πανε να ανεβούν κανα βουνό να κουνηθούν κάθε αποχαυνομένοι κ παιζουν(24ώρες το 24ωρο, δεν είπα να μην παίξεις, αλλά όχι κ έτσι,αυτό καταντάει αρρώστια, μετά τι να πεις στο μικρό παιδί.. άντε να το πείσεις ότι χάνει πράγματα από τι ζωή του..) ότι πρέπει να διαβάσει για να σώσει το μέλλον του...κ όχι με έγγραφη άδεια , μόνο με ταυτότητα κ άνω των 18 θα έπρεπε, γιατί κ η έγγραφη άδεια εύκολα φτιάχνετε..

 

δεν λέω σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις φταίνε οι γονείς αλλά δεν γίνεται πια να φταίνε τόσοι γονείς όσα κ τα παιδιά που βρίσκονται στα ιντερνετ καφέ. κάτι άλλο φταίει. θα έπρεπε να τους απαγορεύεται η είσοδος γιατί δεν έχουν την ωριμότητα να καταλάβουν τι κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισέπνεαν όλη τη καταχνιά του καπνού των μεγαλύτερων θαμώνων, για να μην μιλήσω για τα μικρόβια κ τη σιχασιά των πληκτρολογίων κ των καρεκλών.

 

Aντίθετα φίλε μου, εμείς οι μεγαλύτεροι τρώγαμε καπνίλα και μπίχλα από τα αμούστακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αυτο που αναφερει ο φιλος περι κορεσμου των games παιζει παρα πολυ!προσωπικα επειδη τυχαινε καθε χρονο απο τα 17 να παιζω οτι εβγαινε τωρα πια δεν εχω τοση ορεξη εκτος βεβαια αμα προκειται για κατι εξεζητημενο!ποσο μαλλον στα νετ που ξερεις πως δεν θα εχεις ουτε save σε μερικα ενω σε αλλα τα μικρα παιδακια σου σπανε τα νευρα οταν κολλανε στην οθονη σου για να δουνε τι παιζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...