Προς το περιεχόμενο

Path of Exile


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα τα βρίσκετε μπαστούνια στο cruel, στο merciless θα πάθετε ταραχή...παίζω με marauder μέχρι και το merciless πήγα ανετα χωρις κανένα death...απλά στο merciless τα side areas ειναι 3 level περίπου παραπάνω απο αυτό που είσαι και κυρίως τα bosses ρίχνουν πολλές μπάτσες...γενικα αν δεν είσαι στην τσίτα και δεν προσέχεις πέφτει ψώφος...με 15% exp penalty δε λέει....απλά το παιχνίδι όσον αφορά το gameplay και τη δυσκολία είναι άψογο...μου θυμίζει καλές εποχές Diablo 2 και κατι παραπάνω...οποιος θέλει να με κάνει add ο παίχτης μου λέγεται Rasdark

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το δικο μου built της μαγισας το γαμησα και ψοφησε. Δεν πηρα health και shield nodes οσο μπορουσα και τωρα βλεπω τα ραδικια αναποδα συχνα πυκνα. Επισης νωρις νωρις δεν μου αρεσουν τα skills που εχω και δεν μου φενεται οτι γουσταρω που την παιζω. Εκανα reroll Λοιπον σε εναν Shadow και τον πηγα level 10 γρηγορα γρηγορα και ταυτοχρονα σπαω και πολυ πλακα. Θεωρω το γεγονος οτι μπορω να χρησιμοποιω και μπλε και πρασινα skill gems μεγαλο ατου σε οτι αφορα το gameplay καθως κανεις απιστευτα combos με skills και ο χαρακτηρας αντεχει και λιγο ξυλο για να κανεις τα πειραματα σου.

 

Μου φενεται οτι θα τον κανω main αυτον καθως αυτο το λιγο διαστημα που περασα μαζι του εσπασα πολυ περισσοτερη πλακα απο οτι καταφερα να περασω με την μαγισα μου. Αν ηξερα οτι το stash ηταν κοινο μεταξυ των χαρακτηρων που εχεις θα κρατουσα και πολυ περισσοτερο εξοπλισμο γι αυτον. Τελος παντων εχω μπολικα mats τωρα για να δουλεψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι γίνεται σε αυτό το game, trial and error :P 

Έχω κάνει reroll αρκετές φορές επειδή από act 3 cruel και πέρα αρχίζουν και φαίνονται τα κενά του κάθε build που δοκίμαζα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι πραγματι και επισης να πω οτι το summoning ειναι εξαιρετικα βαρετο και υπερβολικα αδυναμο σε αυτο το σταδιο. Εχεις τα zombies, skeletons και spectres που απο μονα τους δεν κανουν τιποτα. Πρεπει να πεσει χοντρη επενδυση σε linked skill gems και σε passives για να δυναμωσουν μπας και γινει κατι. Χρειαζεται επισης να τα υποστηριζεις με buffs και auras που γρηγορα γρηγορα σε κανουν να παιζεις με εναν πολυ συγκεκριμενο και μονοδρομικο τροπο. Α ναι, το γεγονος οτι κοστιζουν ΤΟΝΟΥΣ mana για να τα ξαναφωναξεις δεν βοηθαει και πολυ.

 

Οπως καταλαβαινει καποιος για ολα αυτα τα παραπανω θα πρεπει να αποφυγεις να βαλεις ποντους σε οτιδηποτε αλλο εκτος απο minnions και spell/fire damage (για το exploding) για να βγαλεις λιγο damage. Γι αυτο και οι τοξοτες θα σου κανουν τη ζωη δυσκολη. Γενικα δεν θα ξαναεφτιαχνα summoner ξανα. Αν ξανατρεξω ποτε witch θα το γυρισω σε elemental.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού συζητάμε για builds, αξιοποίησα τις θαυμαστές μου ικανότητες στο Paint και έφτιαξα μερικές εικόνες με το skill tree και τα passives που έχω διαλέξει, καθώς και τα stats μου. Με κόκκινο οι nodes που στοχεύω. Παρόλο που είναι κάπως μικρή σαν εικόνα, μπορείτε να την ακολουθήσετε εύκολα με alt - tab στο κανονικό tree. Κάτω αριστερά είναι Life - Life Regen, πάνω δεξιά Critical Strike Multiplier, Dual Wield και Life. Είμαι 42 lvl duelist, προς το παρόν παίζω με life leech - life on hit Dual Wield με σχεδόν 2 attacks/sec, δεν έχω ειδικευτεί σε συγκεκριμένο όπλο. Βασικό πρόβλημα ήταν στο Life που το έχω φτάσει σε καλό σημείο αλλά θέλει άλλο. Ψάχνω επίσης εξοπλισμό με resists. Μέχρι στιγμής δουλεύει αρκετά καλά αλλά θέλει προσοχή.

 

Dual Strike (passives Rarity - Life on hit) που το αλλάζω σε Viper Strike σε bosses

Lightning strike (passives Critical chance - Faster attacks)

Whirling Blades

Hatred + Warlord's Mark

Rejuvenation Totem

 

Συν ένα σωρό gems και passives που τα ανεβάζω σταδιακά ή τα παίζω για ξεκούραση.

 

skilltree_zpsada674a4.png

 

stats_zps329d7f62.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτες αρχισα να παιζω και γω και εκανα εναν marauder για δοκιμη. Να ρωτησω στo armor τι κοιταμε να εχει? armour, evasion η το αλλο το energy κατι..δε θυμαμαι τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

armour και όσο περισσότερο γίνεται....αργότερα υπάρχει και ένα potion που λέγεται granite σου δίνει 4000 armor για μερικά δευτερόλεπτα..must άμα θες να επιβιώνεις στα bosses αμα πάρεις και αρκετά endurance charges για μερικά δευτερόλεπτα δε σε αγγιζει τπτ...



επίσης από ό,τι έχω καταλάβει μέχρι τώρα στις melee classes δεν χρείαζεται να τα χώνεις ιδιαίτερα σε damage passives είμαι 60lvl και με μόνο 1 skill στο 30% extra fire damage και κανένα αλλο damage passive πιανω 2500 dps με το heavy strike που χρησιμοποιώ σα βασική επίθεση και 1000 dps με το ground slam που ειναι για πολλαπλούς εχθρούς...η αμυνα και το health ειναι τα πιο σημαντικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shadow βαζεις gear με evasion και energy shield. Tι στο διαολο ειναι το frenzy?

 

Ειναι ενα active dexterity gem που με καθε attack σου δινει ενα charge. Καθε charge σου αυξανει το atk speed και το physical dmg. Mονο του το gem σου δινει μεχρι 3 charges τα οποια μπορεις να τα ανεβασεις με αλλου τροπους (passive tree, bandits quest).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, γιατι εχω πετυχει skills τα οποια λενε οτι μπορω να χρησιμοποιησω ενα frenzy (ή κατι αναλογο) counter για να κανει reset το cooldown στο skill. Το frenzy gem αυτο ομως ακομα δεν το πετυχα πουθενα.

 

Παντως ο shadow ειναι πολυ μαστορας. Εχω ηδη αποφασισει οτι θα κανω dual wield ενα sword (για το global critical multiplier) και ενα dagger στο offhand (για το crit chance). Βεβαια προς το παρον χρησιμοποιω οτι πεφτει στα χερια μου και ειναι καλο αλλα το τελικο αποτελεσμα εκει το βλεπω. Πλεον επισης δεν την παταω, θα ριξω φουλ ποντους σε survivability και ελαχιστους ποντους σε damage και επισης αυτοι οι ποντοι damage θα προσπαθησω να τους επενδυσω σε attack speed παρα σε σκετο ξερο damage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cruel -20% και στο Merciless -60 % :P

 

60% αμάν... ευτυχώς έχω 10 respec points και 2 orbs of regret γιατί με βλέπω να τα χαλάω :P

 

τα mobs δεν με δυσκολεύουν στο Cruel, αλλά άμα κάνω μαλακία φεύγω άκλαυτος, γιατί είχα συνηθίσει στο Normal που έκανα χαζομαρούρες και δεν έχανα XP

 

ελπίζω πως όοοταν με το καλό ανοίξει σαν official το Game να κάνει την καλή και να ρίξει ένα full reset στα skills μπας και σώσουμε κάτι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...