Προς το περιεχόμενο

Path of Exile


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικως αν ζοριζεσαι στα acts, τοτε κατι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ κανεις. Τα acts βγαινουν αερα με ενα αξιοπιστο build.

Να θυμασαι, στα items να στακαρεις συνεχεια με health, fire+cold+lighting resistaning (ασε το chaos για το end-game content). Ειδικα τα resistances ειναι σημαντικα. 

Και να διαλεγεις σωστα τα ταλεντα στο tree. Μη στακαρεις μονο damage. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικα το game βγαινει χωρις να πολυασχοληθεις με armor και resists οπως ηταν παλια, αρκει να εχεις ενα καλο οπλακι. Θα σου πρότεινα να ασχοληθεις λιγο με το poe.trade και να αγορασεις κανενα leveling οπλο με 1 alchemy orb/1 chaos , θα δεις μεγαλη διαφορα στο clear speed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να έχω κάνει ΜΕΓΑΛΟ λαθος στο build μου 

ειμαι act 7 εχω βγαλει αξιοπρεπες dps δε λεω και evasion εχω και health εχω στακαρει σκαω ΠΑΝΑΓΙΕΣ φευγουν ολα μονοχιτα αλλα φευγω και εγω μονοχιτος για καποιο λογο.

κυριολεκτικα 3 Stack poison απο τις ηλιθιες τις βδελες καβαλα στα καβουρια και δε με σωζει ουτε potion

 

θα προσπαθησω να παραθεσω κανα collage τα στατιστικα μου να με με πειτε δε μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος αλλα κατι κανω 

 

edit: ένα ποστ με τα stats και αλλο ενα με τα items θα βαλω

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

items post ^

Screenshot_7.png

Screenshot_8.png

Screenshot_9.png

Screenshot_10.png

Screenshot_11.png

Screenshot_12.png

Screenshot_13.png

Screenshot_14.png

Screenshot_15.png

Screenshot_16.png

Επεξ/σία από jackess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, xristosrr είπε

To game ειναι balanced να εχεις capped resistances. Το παιζεις λαθος.

Επίσης αλλη φορα απλα κανε λινκ το account σου...

Οπότε αρχίζω να χώνω resistances τωρα... πως κανω λινκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τα ξαναπω για τελευταια φορα.

Στο leveling, στακαρεις HEALTH και RESISTANCES. Τα υπολοιπα θα ερθουν στο end-game content.

Πρωτα θωρακιζεις την αμυνα, μετα κοιτας την επιθεση.

Ειναι γνωστο πως η αμυνα φερνει τα πρωταθληματα :)

Επεξ/σία από Sartiv
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@jackess

 

Οτι σου ειπαν οι αποπανω
προς το τελος του part1 πιανεις πανω κατω max resist και μεσα/τελος part2 θεωρει οτι εχεις infinite dmg
Aυτα που φορας μοιαζουν για την αρχη του παιχνιδιου, ελπιζω να τα βρηκες και να μην τα αγορασες
με ολα free loot eixa 60/40/200 resist με freeze immunity καπου στο παρτ 1 προς 2
Αυτα τα στατς ειχα προχτες στο ιδιο act με σενα και παρομοιο level

 

 

1.png.9fcf1bbe13c4f295a56e0ada6fc6795f.png

 

χτες ελιωσα στο delve και alva
και σημερα στο επομενο act

 

 

2.png.30e6cb6eecc714294f937576ee4215f4.png

 

Αν σημερα πουλησεις οτι alt+chrom εχεις σιγουρα μαζευεις 50 chaos
με 10-30 παιρνεις κατι οκ 6l
και τα υπολοιπα για weapon και να εχεις παντου 50-100 health
ειμαι ci και εχω μολις 20 health λιγοτερο, ετσι και προχωρησεις θα σε κανει oneshot οτιδηποτε
υπολογησε πως θελεις να παιξεις και βρες ενα guide με το αναλογο build / η βρες build με παρομοιο tree αν δεν θελεις να αλλαξεις το δικο σοy

Και εγω μερακληδικα το παιζω ενα act καθε 2-3 μερες

Ειδικα τη πρωτη φορα αξιζει να κανεις ολα τα quest  και να δεις ολες τις επιλογες των npc :D

Επεξ/σία από daynight
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω κατι σημαντικο, επειδη παρατηρω οτι πολλοι απο σας ειναι καινουριοι και πολυ πιθανον να μην γνωριζετε αυτο:

Μπορειτε να κανετε level up τα gems αμα τα βαλατε στα δευτερα οπλα (που δε τα χρησιμοποιειτε δηλαδη), παιρνουν κανονικα xp. Ειναι πολυ καλος τροπος για να βγαλετε λεφτα ή να τα κανετε vaal μπας και πανε 21lvl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αρχισα ηδη να αλλαζω rings/amulet σε αλλα με resistances και τωρα μαζι με διαφορα craft εχω περιπου 70-75 cold-lightning και 30 fire που το δουλευω.

αυτο που ειδα ειναι πως μπορεις να αγορασεις οπλα απο αλλους παικτες απο το site του poe αλλα δε καταλαβα πως αν καποιος θελει να εξηγησει??

τωρα καλυτερα items κατω απο αυτα που εχω δυσκολα βρισκω... μόλις σκότωσα το maligaro τωρα που πριν με έβγαζε μονοχιτο..με λιγη δουλεια και ποτακια αντεξα μεσα και τον εχωσα.

αλλα μποτες και γαντια πχ που δεν εχω βρει τιποτα καλυτερο κατω απο αυτα που εχω, πως μπορω να αγορασω;

 

επισης εχω το chestplate που φοραω, εχει πχ 500 amor + 500 evasion. να προτιμησω άλλο που έχει 800 evasion αλλα καθολου αρμορ μιας και ειμαι ranger ή μου είναι εξίσου σημαντικό;

οσο για τα skills παιζω κυριως με 4 stack frenzy + (barrage + atkspeed support + 3 extra projectiles support) + ice golem ειναι καμια 15ρια lvl νομιζω ολα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μην αγορασεις τιποτα μεχρι το end-game. ισως κανα 6-gem chest, αντε 5.

Παρολο αυτα, αν θες να αγορασεις, πας στο poe.trade (ετσι ακριβως σαν link) και βρισκεις το item που θες, πατας copy και πας στο παιχνιδι και κανεις επικολληση εκει, και ετσι κανεις whisper στο πωλητη και ανταλλαζετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jackess είπε

Λοιπον αρχισα ηδη να αλλαζω rings/amulet σε αλλα με resistances και τωρα μαζι με διαφορα craft εχω περιπου 70-75 cold-lightning και 30 fire που το δουλευω.

αυτο που ειδα ειναι πως μπορεις να αγορασεις οπλα απο αλλους παικτες απο το site του poe αλλα δε καταλαβα πως αν καποιος θελει να εξηγησει??

τωρα καλυτερα items κατω απο αυτα που εχω δυσκολα βρισκω... μόλις σκότωσα το maligaro τωρα που πριν με έβγαζε μονοχιτο..με λιγη δουλεια και ποτακια αντεξα μεσα και τον εχωσα.

αλλα μποτες και γαντια πχ που δεν εχω βρει τιποτα καλυτερο κατω απο αυτα που εχω, πως μπορω να αγορασω;

επισης εχω το chestplate που φοραω, εχει πχ 500 amor + 500 evasion. να προτιμησω άλλο που έχει 800 evasion αλλα καθολου αρμορ μιας και ειμαι ranger ή μου είναι εξίσου σημαντικό;

οσο για τα skills παιζω κυριως με 4 stack frenzy + (barrage + atkspeed support + 3 extra projectiles support) + ice golem ειναι καμια 15ρια lvl νομιζω ολα τους

Μην ασχοληθεις με το trade καθολου ακομα για μενα...

προσπαθησε να βρεις μονος σου οτι θες, θα μαθεις καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταφερα και τα ανεβασα καπως τα res μου..εχω πεσει αρκετα σε Dmg, life regen κλπ το mana μου καιγεται πιο γρηγορα και απο δασος στη καλιφορνια αλλα τα res ανεβηκαν.

ωστοσο βρηκα εκει στο poe trade ενα bow με τριπλασιο dmg απο το δικο μου μονο για ενα alchemy orb και το λιγουρεύομαι αλλα να μην αγορασω λετε οποτε θα περιμενω να βρω κατι καλυτερο 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε και να αγοράσεις σε αυτό το στάδιο είναι για τα σκουπίδια και κάνει μόνο για πρόοδο, θα το αντικαταστήσεις αργά ή γρήγορα απλά και μόνο επειδή το item level είναι χαμηλό και σου έχει βγάλει χαμηλά rolls συγκριτικά με top gear. Παρόλα αυτά το να αγοράσεις στοχευμένα 2 - 3 κομμάτια δεν είναι κακή σκέψη και ένα alchemy δε θα σου λείψει. Το θέμα δεν είναι το συγκεκριμένο τόξο να έχει απλά τριπλάσιο damage αλλά να έχει και τα attributes και sockets/ link που χρειάζεσαι. Αν είναι να το αγοράσεις και να θέλει 40 fusing και 20 jewellers παράτα το. Ίσως συμφέρει περισσότερο να πάρεις ένα λευκό 5/6-socket που θα σου πέσει, να του ρίξεις ένα alchemy και να κάνεις τη δουλειά σου.

Σε αυτό το στάδιο μπορείς να αρχίσεις να ασχοληθείς με currency trading ώστε να αυγατίσεις τα orbs σου και να κρατήσεις και επαφή με τις τιμές. Έτσι και θα μάθεις τα βασικά trades που μπορείς να βρεις πάντα, να αναγνωρίζεις διαφορές στις τιμές αμέσως (πχ κάποιος θέλει fusing τώρα και δίνει καλή τιμή, το είδες τα έδωσες και τα chaos πχ που πήρες τα αλλάζεις σε τρέχουσα τιμή σε περισσότερα fusing από όσα πούλησες) και κυρίως όταν θα τα χρειαστείς για αγορές σοβαρών αντικειμένων ή crafting (ειδικά 6-link) θα τα έχεις πρόχειρα. Μόνο με το farming γίνεται αλλά θα καθυστερήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ακολούθησα τις συμβουλές σας και κοίταξα πρώτα το defence.  δεν άφησα τίποτα παραμελειμένο βέβαια και παίζω κυριως evasion μιας και τα skill μου βοηθανε εκει.

Επίσης για τα bossακια τωρα εχω δευτερο bow που κάνει 50% dmg παραπάνω σε single target και το συνδυάζω με frenzy και αλλο ενα support που δινει 50% crit chance. βοηθάει πολυ

μονο chaos τρωω πολυ και λογικο αφου δεν εχω resistances θα διορθωθει ομως οσονουπο. ειμαι ηδη 67 lvl και τρεχω για το δευτερο ascention που παραμελησα

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...