Προς το περιεχόμενο

Path of Exile


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν επειδή είμαι "έμπειρος"  μονο απο Diablo 3 , και path of exile επαιζα μονο εκείνες τις πέτρινες εποχές που ειχε μονο 3 ή 4 act (δε θυμαμαι ακριβώς) ενώ τωρα εχει 10. 
Θέλω να κανω την εξής απλή ερωτηση.  Ξεκίνησα stormburst trickster , και ναι μεν κόβω τα πάντα, είδα essence drain/contagion trickster να καθαρίζει maps για πλάκα, και ειδικά τωρα στο delirium θεωρώ πως είναι the most viable option τουλαχιστον για Mobs.... τι μου προτείνετε; Επειδή υβρίδιο και των δυο δεν θα φτάσει το full potential εσείς οι πιο εμπειροι με τα builds σε αυτο το game τι θα προτείνατε σε εναν πρωτάρη , για να εχει ενα διασκεδαστικό playtime? Σημειωτέων , δεν ειμαι competitive , ισως κανω λιγο endgame αλλα δεν θα το παίξω για minmaxing. Thanks ! ^_^

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω ED-Contagion. Σου συνιστω να παρεις αυτην την κατευθυνση. Ειναι απο τα καλυτερα builds για clear maps, αλλα ΟΧΙ για single target (Boss). Προσωπικα το εχω σαν league starter και αργοτερα θα κανω αλλα 2-3 chars αναλογως με τι θα βρω στην πορεια (παιζω SSF).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Sartiv said:

Παιζω ED-Contagion. Σου συνιστω να παρεις αυτην την κατευθυνση. Ειναι απο τα καλυτερα builds για clear maps, αλλα ΟΧΙ για single target (Boss). Προσωπικα το εχω σαν league starter και αργοτερα θα κανω αλλα 2-3 chars αναλογως με τι θα βρω στην πορεια (παιζω SSF).

Στο storm burst build μου στο 2ο act εχω βαλει και το ED/contagion και κοβει. ομως για Single target χρησιμοποιω storm burst. Ξερω οτι ειναι πολυ νωρις και δεν ειναι εφικτο αυτο το hybrid αλλα πως αντιμετωπιζεις πιο αποτελεσματικα single targets? Δλδ bosses/minibosses και δυσκολα elites??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εινια το μειονεκτημα του build. Με λιγη περισσοτερη υπομονη... :) Γι'αυτο θελει και αλλο build για πχ Shaper, Sirus, uber elder κτλ. 

 

Αλλα με ΚΑΛΟ gear, παλι προβλημα δε θα συναντησει στα bosses, ουτε καν.. Αλλα θελει καλο μπατζετ αν κανεις trade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Sartiv said:

Αυτο εινια το μειονεκτημα του build. Με λιγη περισσοτερη υπομονη... :) Γι'αυτο θελει και αλλο build για πχ Shaper, Sirus, uber elder κτλ. 

Αλλα με ΚΑΛΟ gear, παλι προβλημα δε θα συναντησει στα bosses, ουτε καν.. Αλλα θελει καλο μπατζετ αν κανεις trade

Είμαι πολυ newbie. Οπως ειπα παραπανω , εχω παιξει μονο τα 3 acts, οταν ηταν τα τελευταια. Αν ισχυει αυτό και απλα δεν τα ειδα ποτέ. Το λεω αυτο γιατι εχω να παιξω απο τοτε που εγινε available η scion 😜 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα παίδες, με αφορμή το νέο Heist League που θα ξεκινήσει σε περίπου 10 μέρες, αν κάποιος ψάχνει για guild ώστε να παίζει με party (ή και SSF), για άραγμα κ κουβεντούλα γύρω από το game (και όχι μόνο), ας κάνει join στον server μας: https://discord.gg/cEcy53C. Παίζουμε το παιχνίδι on / off αρκετό καιρό, κ αποφασίσαμε να στήσουμε μια guild για να οργανωθούμε και να το ακόμα ευχαριστηθούμε περισσότερο. Cheers!

PATH OF EXILE: Heist League

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα να παίξω hack and slash RPG απο το Titan Quest(15 χρόνια περίπου). Έπεσα τυχαία στο Median XL overhaul mod για το Diablo 2 και οι αναμνήσεις απο το κάψιμο στο γυμνάσιο με συνεπήραν αλλα τελευταία στιγμή άλλαξα γνώμη και αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι καινούργιο όπως το Grim Dawn μιας και το Titan Quest(Ιδιοι Developers) μου είχε αρέσει σχεδόν το ίδιο με το Diablo 2.

Πολύ ωραίο παιχνιδάκι. Ηταν αυτό που περίμενα, left click spammer, ικανοποιητικό loot, σχετικά περίπλοκο class system, 15-20 ώρες campaign αλλα μόλις το τελείωσα στο Veteran δεν είχα όρεξη για τις περαιτέρω δυσκολίες και το παράτησα.

Η όρεξη μου όμως μόλις άνοιξε κι έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω το POE(μέσα Αυγούστου), το οποίο δεν έπαιρνα στα σοβαρά μέχρι στιγμής πρώτα γιατί ήταν Free to Play, δεύτερον γιατί ήταν online only και τρίτον γιατί το skill tree μου φαινόταν υπερβολικά περίπλοκο. 

265 ωρες παιχνιδιού μετά... 😁

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, psof είπε

Η όρεξη μου όμως μόλις άνοιξε κι έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω το POE(μέσα Αυγούστου), το οποίο δεν έπαιρνα στα σοβαρά μέχρι στιγμής πρώτα γιατί ήταν Free to Play, δεύτερον γιατί ήταν online only και τρίτον γιατί το skill tree μου φαινόταν υπερβολικά περίπλοκο. 

265 ωρες παιχνιδιού μετά... 😁

Αν εξαιρέσεις καποια defects που έχει σαν παιχνιδι (και που δεν σχετίζονται με το free to play του θέματος), είναι μια χαρά games για παιχνίδι 10ετίας ;) Αν καταλάβεις και την λογική του skill tree, η όποια πολυπλοκότητα που έχει μεταφράζεται σε διλήμματα για το πιο δρόμο θα πάρεις ;)

Πιστεύω πως το νέο league παίζει να είναι πιο σπασμένο από το Harvest με όλα τα alternate qualities στα skill gems 🤔

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αρχισα μόνος μου έναν Summoner με ζομπι και σκελετούς σε feeding frenzy. Έτρωγα ξύλο(αρκετά deaths) στα πρώτα 5 acts, προχωρούσα αργά και σταθερα, το dps μου ήταν τραγικό αλλα μάθαινα τα bosses τρέχοντας γυρω γύρω αφήνοντας τα minions να κάνουν τη βρωμοδουλειά και έτσι δεν κολλούσα σε κάποιο σημείο πολύ ώρα αλλα μόλις μπήκα στο 6o act ξαφνικά άρχισα να πέφτω 1-shot απο τα απλά monsters. Καταλαβα ότι o σοβαρότερος λόγος ήταν τα μέτρια επίπεδα των resistances μου αλλά το dps μου ήταν τόσο λίγο που ακόμη και αν κατάφερνα να ζήσω λίγο παραπάνω δεν θα μπορούσα να σκοτώσω το επόμενο boss γιατί η μάχη θα κρατούσε πάρα πολύ και δεν θα την γλίτωνα για τόση ώρα με τόσο ξύλο που έτρωγα. 

Αποφάσισα να μη ρισκάρω ότι regret carrency είχα μέχρι τότε σε ένα τυχαίο respec και έτσι έψαξα να βρω μια build να με βοηθήσει. Το γύρισα σε spectres, το dps και το map clear απογειώθηκε σχεδόν ακαριαία και μέσα απο το ψάξιμο(διάβασμα και youtube) άρχισα διορθώνω αρκετά βασικά λάθη οπως πχ:

1) HP/ES + Elemental Resistances >> Armour, Evation κλπ(Όσον αφορά την περίπτωσή μου κυρίως που τρέχω σαν τον Βέγγο όλη την ώρα)

2) Σπαμαρισμα Flasks όλων των ειδών άμυνας πριν φας την σφαλιάρα>> Μονο health και mana όταν το χρειαστείς

3)Τα uniques είναι στην πλειοψηφία τους σκουπίδια ακόμα και στο leveling και ένα καλό rare με health και resistances αξίζει 1000 φορές παραπάνω.

4)Δεν αξίζει να χάνεις χρόνο κάνοντας 100% clear καθε monster, quest και σεντούκι στο leveling καθώς αυτά που θα βγάλεις απο το lvl 1-80 θα το βγάλεις στους πρώτους 3 χάρτες στο endgame. 

5)To league mechanic(Harvest) αλλα και τα άλλα συστήματα είναι δώρο Θεού για τον SSF και κακώς τα παραμελούσα.

Μόλις διόρθωσα το build μου (3 solar guards με ζόμπι και σκελετούς) το παιχνίδι πραγματικά απογειώθηκε για πάρα πολύ ώρα. Η στιγμή που κατάλαβα ότι έπεσα σε 2ο τοίχο(dps πάλι) ήταν η πρώτη προσπάθεια στον Sirus. Μόλις με ξετίναξε 6 φορές στο 0 awakened παρακαλώ(πολύ RNG αλητεία η μάχη) αποφάσισα ότι αγαπώ το παιχνίδι, αγόρασα prenium staches,map stach,currency stach, άρχισα το trade(SSF μέχρι εκείνο το σημείο) και 100 ώρες αργότερα κάθομαι με 5 pure spectres build (Redemption Sentries) μαζί με τον Animated Guardian 7k HP fully capped μαζί με 75 Chaos res και τα boss fights να κρατάνε λίγα δευτερόλεπτα αντί για 2 λεπτά.

 

Επεξ/σία από psof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα να ασχολούμαι με PoE αρχές του 2014 μιας και ήμουν λάτρης τέτοιων games.

Μέχρι σήμερα το παράτησα 4 φορές και άλλες τόσες το ξαναέπιασα.

Πέρασα τη φάση των τρελών desync.

Ειδικά στις αρχές που έπαιζα μόνο hardcore υπήρχαν στιγμές που απογοητευόμουν τόσο πολύ για τόσο κόπο να πηγαίνει χαμένος από ένα desync και RIP screen που έλεγα οτι απλά δεν αξίζει....

Κι όμως....όσα φορές το ξαναξεκίνησα συνειδητοποίησα πόση δουλειά έχει πέσει σε campaign σε γραφικά, σε skill tree και builds και είπα οτι είναι ίσως το μοναδικό παιχνίδι που έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο που το 2ο δε το βλέπει ούτε με τηλεσκόπιο.

Μπήκα λοιπόν ξανά σήμερα να ψάξω μετά από κάνα χρόνο αποχής τι γίνεται (σε αναμονή και το PoE2) και με λύπη μου είδα το heist....άντε σε λίγο και battle royale στυλ να ξενερώσουμε τελείως.

Ευτυχώς υπάρχει πάντα η επιλογή του Standard League που ανάθεμα και αν θυμάμαι πόσους 80+ έχω στην άκρη....νομίζω σβήνω πάντα έναν αφού μεταφέρω πράγματα πριν πιάσω το τελευταίο νεώτερο slot.

Δε ξέρω πόσο πορωμένοι είστε αλλά σας λέω με σιγουριά οτι το hardcore mode είναι ότι λέει...hardcore καταστάσεις για γερά στομάχια και ίσως και άτομα με ΠΟΛΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ελεύθερο χρόνο.

Άν το ξαναπιάσω θα στείλω κάνα pm να σας βρω σε guild. Cheers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, greekfragma είπε

Πέρασα τη φάση των τρελών desync.

Τα desync ήταν θάνατος (κυριολεκτικά :D ), αλλά πέρα από αυτό, μπορείς να παίξεις στο νέο league χωρίς να ασχοληθείς με το league mechanic κ απλά να αποκτήσεις τα league items με trade. Δλδ δεν σε αναγκάζει το game να μπεις στο τρυπάκι, ετκός κ αν είσαι του SSF. Σε κάποιους αρέσει το να «σπάει» το game σε σχέση με το standard, και σε ένα παιχνίδι σαν το POE που το rng/grind είναι core mechanic, πρέπει να ανακατευεις την τραπουλα μια στο τόσο για να κρατήσεις το ενδιαφέρον. Αν το δεις στεγνά, τα mechanics είναι ένα περιτύλιγμα για να σου «δικαιολογήσει» τα items. 

Το POE2 δεν θα έχει τρανταχτες διαφορές, όπως είχε πχ το Diablo II με το Diablo III. Θα έχει νέα ascendancies, νέα skills κλπ, αλλά από ό,τι έχω καταλάβει η λογική και η μηχανή θα είναι σχεδόν ίδια 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, greekfragma είπε

 

Πέρασα τη φάση των τρελών desync.

Μπήκα λοιπόν ξανά σήμερα να ψάξω μετά από κάνα χρόνο αποχής τι γίνεται (σε αναμονή και το PoE2) και με λύπη μου είδα το heist....άντε σε λίγο και battle royale στυλ να ξενερώσουμε τελείως.

Καταρχάς με ένα ssd δεν υπάρχει πια κανένα θέμα με τα desync.

Επίσης γιατί σε ξενερώνει το heist; Είναι ένας ωραίος μηχανισμός σαν το betrayal, δεν συνεργάζεσαι με άλλους παίχτες αλλά με npc. Καμία σχέση με το battle royoale όπως πιστεύεις..

Μάλιστα πιστεύω θα είναι απ' τα καλύτερα league. Και το τωρινό league είναι η αποθέωση του crafting.

17 λεπτά πριν, scroll είπε

 

Το POE2 δεν θα έχει τρανταχτες διαφορές, όπως είχε πχ το Diablo II με το Diablo III. Θα έχει νέα ascendancies, νέα skills κλπ, αλλά από ό,τι έχω καταλάβει η λογική και η μηχανή θα είναι σχεδόν ίδια 🤔

To poe2 ΔΕΝ θα είναι καινούριο παιχνίδι. Είναι το ίδιο το POE απλώς έκδοση 2, σαν νέο league, απλά με τεράστιες προσθήκες. Νομίζω θα βάλουν νέα acts και θα επιλέγεις πως θα κάνεις lvl, στο 1 ή στο 2. Αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...