Προς το περιεχόμενο

Εμφανιση του site στην πρωτη θεση του google ?


goodMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

α πολύ βιάζεσε

χρειάζεται καιρός και υπομονή αλλά και πολλά άλλα πράγματα

 

δεν μας είπες το site σου για να δούμε τι ελπίδες έχεις

εκτός από τη δική σου υπάρχουν και άλλες 100.000.000 σελίδες που έχουν τον ίδιο στόχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τη σπαει απιστευτα οταν ακουω αυτο το πραγμα...

Εμφανιση του site στην πρωτη θεση του google

 

Δηλαδη οι αλλοι κοροιδα ειναι και δε το καταφερνουν;;;; Θελει πολυ δουλεια...

Σαν να λεω "θελω να γινω ο τοπ σφιχτης , τι να κανω;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τη σπαει απιστευτα οταν ακουω αυτο το πραγμα...

Εμφανιση του site στην πρωτη θεση του google

 

Δηλαδη οι αλλοι κοροιδα ειναι και δε το καταφερνουν;;;; Θελει πολυ δουλεια...

Σαν να λεω "θελω να γινω ο τοπ σφιχτης , τι να κανω;"

 

 

Ελα μαγκα χαλαρωσε και κανε μια σβουρα γυρω απο τον εαυτο σου.

Εγω ρωτησα απλα γιατι ιδεν εχω ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς πάντα να πληρώσεις τη google για να σε βγάζει πρώτο πρώτο και μάλιστα μέσα σε ένα ωραίο μωβ πλαίσιο για να ξεχωρίζεις.... :-)

 

 

Πανάκριβα ειναι ?

Κανενα λινκ για να διαβασω σχετικα με το θεμα SEO ?

(βιβλιο εννοω! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκριβα ειναι ?

 

Δε μπορώ να σου απαντήσω 100% γιατί δεν έχω βάλει ποτέ διαφήμηση προσωπικά αλλα απο όσο έχω ακούσει:

 

1) Επιλέγεις για ποια keywords θέλεις να εμφανίζεται η σελίδα σου στα sponsored links

2) Πρέπει να έχει και επιλογές εμφάνισης με γεωγραφικά κριτήρια (πχ να εμφανίζοντε μόνο Ελλάδα )

3) Νομίζω δεν πληρώνεις στάνταρ ποσό αλλα ανάλογα με τα click που κάνουν στη σελίδα σου ( εχεις συμφωνίσει με το google την τιμή για το 1 click )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι παααρα πολυ απλα.Ν1 στο google δεν θα εισαι ποτε εκτος και αν θες να εκδιδεις ανηλικα πραγμα που θα ηταν too easy για να σε δειχνει 1.Στο θεμα μας.Στην σελιδα σου βαλε καταρχην τον τιτλο που πιστευεις οτι θα εχει και τις λεξεις που θα χρησιμοποιει ο μεσος χρηστης.Πχ πατατες αν εισαι στην λαικη.Μετα βαλε και το tag <meta name="keywords" content=" Εμφανιση του site στην πρωτη θεση του google ?, insomnia, forum, hardware, software, games, wiki, consoles, greece, ps3, xbox360, forthnet, tellas, adsl, adsl2, windows, linux, mac, ipod, iphone" /> που οπως βλεπεις ακομα και το insomia το εχει βαλει για το δικο σου θεμα ετσι απλα.στο content βαζεις ολες τις λεξεις κλειδια που θες να παταει ο χρηστης στο google και να σε βγαζει.Προσοχη ομως βαλε απο 15-20 λεξεις γιατι μετα νομιζω αλλαζει το πραγμα και κατι παιζει, δεν θυμαμαι να σου πω, παντως χανεις πλεονεκτημα.Και τριτον οπως πολυ σωστα ειπε ο φιλος απο πανω, λεγεται adwords και ειναι το promotion της google για το site σου και οχι μονο στο google.com αλλα και σε οσα site εχουν διαφημισεις της google(adsense)το κοστος ειναι απο 0,05€ - 0,20€ / κλικ αναλογα το keyword Και εχει και Limit.Δηλαδη μπορεις να του πεις οτι θελω να ξοδεψω 50 € / μηνα αρα μολις αυτο πιασει τα 50/0,05 περιπου 1000 κλικ σταματαει να σε προβαλει μεχρι τον επομενο μηνα.Αυτα.Δεν νομιζω πως αμα κανεις αυτα τα 3 χρειαζεσαι κατι αλλο.Τωρα οσο για το αν θα βγαινεις 1ος ενοειται οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω οτι εξαρταται ποσοι κανουν το ιδιο με σενα τι επισκεψημοτητα εχεις ποσο καιρο εισαι στο κουρμπετι και αλλα πολλα....παντως με τα 3 που σου ειπα και με λιγο ψαξιμο εχεις πολλες ελπιδες για την πρωτη σελιδα τουλαχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε για πρώτη θέση στο γούγλι (google) :P συνήθως εννοούμε για τα δωρεάν (οργανικά αποτελέσματα). Αν η σελίδα σου θα είναι μέσα σε αυτά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες κυριότερος ίσως ανταγωνισμός δηλαδή πόσες άλλες σελίδες υπάρχουν με ίδιο θέμα με το δικό σου.

Όταν κάποιος κάνει μια αναζήτηση στο google πχ για ραπανάκια το google ψάχνει όλες τις σελίδες σχετικές με ραπανάκια και μετά τις κατατάσσει με ανάλογα με πόσο ποιοτική είναι στα μάτια του google η κάθε σελίδα.

 

Οπότε μπορείς να βελτιώσεις την θέση σου με δύο τρόπους ή να κάνεις της σελίδα σου πιο «σχετική». Αυτό το κάνεις γράφοντας τη λέξη ραπανάκια μέσα στην σελίδα σου στον τίτλο, την περιγραφή κλπ

Ο δεύτερο είναι να κάνεις της σελίδα σου πιο «ποιοτική» αυτό κυρίως σημάνει να έχεις links από άλλες σελίδες με ραπανάκια στης δική σου. Το google θεωρεί τα link από άλλες σελίδες στην δική σου ως ψήφο εμπιστοσύνης προς αυτήν.

 

Γενικά είναι αρκετά πολύπλοκο το θέμα αλλά το ίδιο το google δίνει ένα πολύ καλό δωρεάν βιβλίο (και μάλιστα στα ελληνικά) με πολύ σημαντικές συμβουλές

http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2008/11/googles-seo-starter-guide.html

 

Για περισσότερα μπορείς να βρεις υλικό ψάχνοντας για SEO (όπως λέγεται όλη αυτή η διαδικασία) στο Ιντερνέτ .

 

τέλος μπορείς να δεις μερικά άρθρα για SEO στην σελίδα μου καθώς και για τις πληρωμένες καταχωρήσεις του google (adwords) αν σε ενδιαφέρουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε για πρώτη θέση στο γούγλι (google) :P συνήθως εννοούμε για τα δωρεάν (οργανικά αποτελέσματα). Αν η σελίδα σου θα είναι μέσα σε αυτά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες κυριότερος ίσως ανταγωνισμός δηλαδή πόσες άλλες σελίδες υπάρχουν με ίδιο θέμα με το δικό σου.

Όταν κάποιος κάνει μια αναζήτηση στο google πχ για ραπανάκια το google ψάχνει όλες τις σελίδες σχετικές με ραπανάκια και μετά τις κατατάσσει με ανάλογα με πόσο ποιοτική είναι στα μάτια του google η κάθε σελίδα.

 

Οπότε μπορείς να βελτιώσεις την θέση σου με δύο τρόπους ή να κάνεις της σελίδα σου πιο «σχετική». Αυτό το κάνεις γράφοντας τη λέξη ραπανάκια μέσα στην σελίδα σου στον τίτλο, την περιγραφή κλπ

Ο δεύτερο είναι να κάνεις της σελίδα σου πιο «ποιοτική» αυτό κυρίως σημάνει να έχεις links από άλλες σελίδες με ραπανάκια στης δική σου. Το google θεωρεί τα link από άλλες σελίδες στην δική σου ως ψήφο εμπιστοσύνης προς αυτήν.

 

Γενικά είναι αρκετά πολύπλοκο το θέμα αλλά το ίδιο το google δίνει ένα πολύ καλό δωρεάν βιβλίο (και μάλιστα στα ελληνικά) με πολύ σημαντικές συμβουλές

http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2008/11/googles-seo-starter-guide.html

 

Για περισσότερα μπορείς να βρεις υλικό ψάχνοντας για SEO (όπως λέγεται όλη αυτή η διαδικασία) στο Ιντερνέτ .

 

τέλος μπορείς να δεις μερικά άρθρα για SEO στην σελίδα μου καθώς και για τις πληρωμένες καταχωρήσεις του google (adwords) αν σε ενδιαφέρουν :)

 

Φοβερο το link σου και χρησιμοτατο!

thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με το page Rank δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα..

γνωριζω οτι για να σε ανεβασει πρεπει να εχεις λινκς σε

"καλα" σιτε κτλ αλλα απο μονος σου δεν μπορεις να πας εστω 1? δε μιλαω για 4-5---- 10 που είναι ψηλα...εστω 1 το πρωτο ρανκ...

 

Κατι παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με το page Rank δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα..

γνωριζω οτι για να σε ανεβασει πρεπει να εχεις λινκς σε

"καλα" σιτε κτλ αλλα απο μονος σου δεν μπορεις να πας εστω 1? δε μιλαω για 4-5---- 10 που είναι ψηλα...εστω 1 το πρωτο ρανκ...

 

Κατι παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι links σε καλά sites αλλά links από καλά sites.

 

και εγώ την ίδια απορία έχω,γιατί βλέπω sites με 10 μόνο links και έχουν φτάσει pr3,είναι όμως 6-7 χρόνια που δουλεύουν και παίζει και αυτό το ρόλο του.

βέβαια το να έχει κάποια σελίδα μόνο 10 backlinks σε 7 χρόνια είναι καμμένο χαρτί,καλύτερα να κάνει καμμιά άλλη δουλειά.

από μόνη της μια καλή σελίδα μαζεύει 20-30 links σε ένα χρόνο,πάντα υπάρχουν καλοί άνθρωποι που διατηρούν directories και τις γεμίζουν με links προς άλλες ιστοσελίδες,υπομονή χρειάζεται.

υπομονή γιατί οι διεργασίες μου φαίνονται πολύ αργές,παράδειγμα,μπαίνει μια σελίδα στο dmoz και το google μπορεί να το δει αυτό και μετά από 2-3 μήνες και λίγο λέω,τόοοοσο γρήγορα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...