Προς το περιεχόμενο

Έτοιμη για download η τελική έκδοση του Chrome 6


21century

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 272
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν μπαίνουμε σε ξένο site, γίνεται να μην πετάγεται η μετάφρασή και να την κάλω οπότε θέλω εγώ?

 

ναι. νομιζω ειχε καπου επιλογη που τη απενεργοποιει...

 

Αν δεις εκει που πεταγεται η αυτοματη μεταφραση, δεξια εχει ενα κουμπακι που λεει επιλογες. Ε κανε κλικ σε αυτο, και μετα κλικ να μη ξαναπεταχτει.

2 κλικ υποθεση ρε παιδια, ελεος :P

 

Επιλογές->Καρτέλα "Σύνθετες επιλογές"->Μετάφραση και αποπιλέγεις το κουτάκι. Αλλά καλύτερα να μην το απενεργοποιήσεις πλήρως, αλλά όπως είπε GeorgeMan, γιατί σε κάποια site θα σου χρειαστεί, και με ένα κλικ το μεταφράζει στη γλώσσα σου, ή στα Αγγλικά που έχει καλύτερα αποτελέσματα.

 

Εσύ έλεος φίλε μου, για οποιον θελει να το απενεργοποιησει: Επιλογες-συνθετες επιλογες-Μεταφραση.

 

Sorry flik τωρα το ειδα.

Προτειμω το πρόσθετο google translate

 

ε ενταξει μπορει να μην το ειχε προσεξει...

+ το οτι στη αρχη ειχε προβλημα και ενω του ελεγες να μην ξαναεμφανιστει το εβλεπες παλι... ( τωρα δεν εμφανιζεται )

 

(δεν βλεπω το λογο για ελεος τεσπα)

 

για τη μεταφραση αυτο που σου προτεινω και το εχω κανει και εγω . κατεβασε αυτη τη επεκταση και απενεγροποιησε τη αυτοματη μεταφραση...

και οποτε θες για καποιο site απλα πατα το κουμπακι της μεταφρασης που θα εχεις στα δεξια σου.

 

Οκ ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτε λάθος το πρόβλημα με το Flash δεν διορθώθηκε. Και πάλι κάποιες φορές απλώ σταματάει και πρέπει να κάνω reload. Μάλλον είναι πρόβλημα των Linux... Ίσως παλι να φταίει το ότι τρέχω 64-bit λειτουργικό... Ότι και να'ναι εμένα μ'αρέσει ο Chromium. Καλύτερος από Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τον Chrome εδώ και 1 εξάμηνο. Ο λόγος που έφυγα από FF ήταν η ταχύτητα που έκανε να φορτωθεί, παρόλο που έχω ως C έναν SSD δίσκο.

 

Τις τελευταίες μέρες είχα αρχίσει να ξαναενδιαφέρομαι για τον FF (είχε βελτιωθεί εν τω μεταξύ) λόγο του ότι ο Chrome δεν υποστήριζε το "Adblock plus". Σήμερα που έκανα το update στον 6, το Adblock εγκαταστάθηικε μια χαρά και θα παραμείνω στον Chrome.

 

Στην ταχύτητα δεν είδα διαφορές. Το ίδιο γρήγορα συνεχίζει να λειτουργεί. Οι μικρές αλλαγές στο αισθητικό μέρος με βρίσκουν ικανοποιημένο. Επειδή κάνω και εγώ χρήση e-banking, να σημειώσω ότι με την Εθνική Τράπεζα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με IE, FF και CHROME. OPERA δεν έχω δοκιμάσει, οπότε το θέμα είναι με τις τράπεζες και όχι με τους browsers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινιζω:

- Εκανε import αυτοματα-το μονο που επελεξα ηταν να κανει import bookmarks + saved passwords και φυσικα μου τα εκανε μπαχαλο. Αυτο δεν σημαινει πως επρεπε να βαλει χερι στο πως τα εχω οργανωμενα.Ευχαριστω για τις οδηγιες αλλα αυτο το πραμα δεν ξαναμπαινει στον υπολογιστη μου ;) .

-Οταν κρατας το ιδιο profile στον firefox επι σειρα ετων μου ειναι φυση αδυνατο μετα να θυμαμαι user name + password για να ξαναπερναω. Ουτε εχω την ορεξη να τα κανω copy paste ενα ενα απο τον ff.

-Καλα η μεταφραση δεν ηταν προβλημα αλλα με τα νευρα που ειχα εκεινη την ωρα ολα μου εφταιγαν :lol: .

-Για το e-banking λογικα πρεπει να ειναι θεμα των τραπεζων;Δλδ δεν υποστηριζουν τον browser.

Γενικα οπως εχουν πει μερικοι, browser δεν ειναι μονο ταχυτητα-ειναι πολλα επιμερους τμηματα που πρεπει να σε καλυπτουν.

 

-Kαι εγω οταν εκανα import τα tabs απο chrome 5 σε ff beta 4 χυμα μου τα πεταξε (favourities και μη ) στους σελιδοδεικτες.

-Αυτο περι profile δεν σου φταιει σε τιποτα ο chrome.Εγω σε ολα τα forum εχω 1-2 username και εναν κοινο κωδικο.Σιγα τα ωα.:-)Μια φορα τα περνας μετα αποθηκευση και δεν ξαναχανονται εκτος αν κανεις uninstall τον browser.

-H build in μεταφραση που σου πεταει σε καθε σελιδα ειναι βολικο εργαλειο και την ρυθμιζεις αναλογα τις αναγκες σου.

-Ναι δεν τον υποστηριζουν οι τραπεζες....σε 1-2 χρονια που θα ειναι ο νο2 browser θα τον υποστηριξουν θέλοντας και μη.Ενημερωτικα υπαρχει το παρακατω add on για να κανεις την δουλεια σου μεσω και του chrome.

https://chrome.google.com/extensions/detail/hehijbfgiekmjfkfjpbkbammjbdenadd?hl=el

-Δεν ξερω τι λενε γενικα.Και εγω οταν πρωτοεβαλα chrome ειχα ξενερωσει που ειχε τα tabs πανω απο την adress bar Και οχι κατω οπως ο firefox....αλλα το συνηθισα και το βρισκω πιο πρακτικο.Βεβαια ο ff beta 4 το αντεγραψε αυτο κ με λαθος τροπο....πανω απο τα tabs εχουν αφησει ακομα μια μπαρα.Γενικα δεν βρισκω λογο να χρησιμοποιησω αλλο browser καθως οτι add on ειχα στον firefox το εχω και στον chorme.Kαι περα απο την απλοτητα του εχει και το πιο ομορφο UI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να'ναι εμένα μ'αρέσει ο Chromium. Καλύτερος από Firefox.

 

Για απλή περιήγηση ναι, Ο FF όμως έχει κάποια πολύ χρήσιμα πρόσθετα που δεν τα βρίσκεις αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσότερες φορές όμως, τουλάχιστον για τα πιο δημοφιλή πρόσθετα, νομίζεις οτι δε τα βρίσκεις αλλού.

 

 

O internet download manager δεν μου κάνει integrate στο youtube στον chrome όπως κάνει στον ff....

δικό μου είναι το πρόβλημα;

 

Integration δεν θα βρεις αλλού εκτός απο ΙΕ και FF (IE based). Είναι όντως λίγο κρίμα. Και σε άλλες εφαρμογές που έχουν λειτουργίες που απαιτούν ενσωμάτωση σε browser γίνεται μόνο σε ie based browsers. Δεν υπάρχει λύση για το chrome+idm, ούτε με advanced browser integration. Το έχω δοκιμάσει. Εκτός αν άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει όμως αυτό το απίστευτο autocomplete o chromium, που πατάς ένα γράμμα και εμφανίζει την διεύθυνση που είναι πιο συχνά αναγνωσμένη και αρχίζει από αυτό το γράμμα και πατάς εντερ με τη μία ενώ παράλληλα σου ανοίγει και το drop-down menu για να διαλεξεις μια από τις υπόλοιπες βάσει ιστορικού που να έχουν αυτό το γράμμα...Στις περισσότερες των περιπτωσεων είναι απίστευτα βολικό. Ένα γράμμα και έντερ. Μακάρι να το είχε και ο firefox αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει όμως αυτό το απίστευτο autocomplete o chromium, που πατάς ένα γράμμα και εμφανίζει την διεύθυνση που είναι πιο συχνά αναγνωσμένη και αρχίζει από αυτό το γράμμα και πατάς εντερ με τη μία ενώ παράλληλα σου ανοίγει και το drop-down menu για να διαλεξεις μια από τις υπόλοιπες βάσει ιστορικού που να έχουν αυτό το γράμμα...Στις περισσότερες των περιπτωσεων είναι απίστευτα βολικό. Ένα γράμμα και έντερ. Μακάρι να το είχε και ο firefox αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει πολύ δουλειά ακόμα για να με κάνει να φύγω από ff.

Και τώρα που φαίνεται ότι σε ταχύτητα ο ff4 θα πλησιάζει τον chrome δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

 

Και αν πρέπει να παραδεχτώ κάποιον για την ταχύτητα του, αυτός είναι ο Opera 10.61 που πατάει σε αυτόν τον τομέα και chrome και ff4b4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει πολύ δουλειά ακόμα για να με κάνει να φύγω από ff.

Και τώρα που φαίνεται ότι σε ταχύτητα ο ff4 θα πλησιάζει τον chrome δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

 

Και αν πρέπει να παραδεχτώ κάποιον για την ταχύτητα του, αυτός είναι ο Opera 10.61 που πατάει σε αυτόν τον τομέα και chrome και ff4b4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...